Zateplení domu je poměrně velká investice, a proto byste k tomuto rozhodnutí měli přistupovat zodpovědně, tedy vše si dobře promyslet a spočítat. Jelikož se energie ale stále zdražují, zateplení domu je nejlepší možnost, jak za poplatky trvale ušetřit. V článku se dozvíte důvody k zateplování domu, dále co potřebujete pro jeho provedení a nakonec samotný postup provedení izolace.
Důvody, proč si nechat zateplit dům
1) Sníží se náklady na vytápění domu
Nejdůležitějším důvodem, proč si nechat zateplit dům bude pro většinu z nás to, že snížíme spotřebu energie na vytápění. Pro porovnání: nízkoenergetický dům (15-50 kWh/m2 za rok) spotřebuje zlomek energie oproti běžnému domu (70-200 kWh/m2 za rok) bez zateplení. Nejúspornější variantu bydlení představují takzvané pasivní domy (5-15 kWh/m2 za rok) a nulové domy (0-5 kWh/m2 za rok). Aby ke snížení nákladů ale opravdu došlo, je potřeba nechat si dům zateplit zkušenými odborníky, kteří navrhnou druh a tloušťku tepelné izolace. Stejně tak důležitá je odborná montáž. Další možností, jak ušetřit za energie je zvolit si pro nás vhodného dodavatele, např. přes Tarifomat.cz.
2) Sníží se náklady na klimatizaci domu
Vzhledem k horkým létům si stále více lidí nechává do svého domu nainstalovat klimatizaci. Pokud je váš dům dobře tepelně izolován, nepotřebuje klimatizaci, jelikož se nepřehřívá. To je způsobeno tím, že na vnější straně domu se neakumuluje takové teplo.
Pro představu: chlazení je 2,5-3x nákladnější než vytápění. Můžete odečíst i náklady za samotnou klimatizační jednotku, její údržbu a pravidelnou kontrolu popřípadě poruchy.
3) Zkrátí se topná sezóna
Díky nižším tepelným ztrátám můžeme později zahájit a také dříve ukončit topnou sezónu. To znamená další uspořené peníze.
4) Trvalá a výhodná investice
Správně navržené a provedené zateplení znamená trvalé snížení energetické náročnosti budovy. Největší efekt bude mít zateplení kompletně celého domu, to znamená zateplit podlahy, fasádu, strop, okna, šikminy v podkroví. Návratnost zateplení je u běžného domu 4 roky.
5) Prodlouží se životnost stavby
Dáte svému domu vnější kryt, který poskytne trvalou ochranu nosných konstrukcí a tím pádem se omezí vliv povětrnostních vlivů na konstrukci. U domů dochází kvůli povětrnostním vlivům často k poškození fasády – mohou se objevit praskliny, odlupování nátěru či omítky, zatékání do zdiva. Z toho plyne vznik plísní, vlhkých map či odlupování vnitřních nátěrů stěn. U panelových domů často dochází ke korozi vnitřní výztuže, zatékání do panelů, a také k nepříjemným pocitům studených stěn a v létě naopak dochází k přehřívání panelu.
6) Více místa v domě
Zateplené stěny nejsou tak studené, a proto můžeme využít celý prostor místnosti. Už nebudeme mít potřebu posouvat pohovky, postele či stoly dále od stěn.
7) Menší riziko vzniku plísní na stěnách
Izolace zabraňuje vzniku kondenzačních par ve zdivu. Naopak v nezatepleném domě dochází k takovému vzniku kondenzační páry ve zdivu poměrně často. Vodní pára se snaží projít ven, ale zdivo ji zadržuje. Pokud je páry malé množství, zejména naskládané za zimní období, v létě se opět vypaří. V případě, že se ale vodní pára nevypaří a hromadí se ve zdivu, budou se častěji vyskytovat plísně a vlhké mapy na stěnách. Izolovaná zeď má možnost lepší akumulace tepla a tak se lépe zbavuje plísní.
8) Ochrana životního prostředí
Se stále větším důrazem na ochranu životního prostředí je důležitý i přínos izolovaných staveb pro tuto oblast. Snížením energetické náročnosti budovy se sníží emise skleníkových plynů. Energie potřebná na výrobu izolací a s ní spojené emise oxidu uhličitého se zateplením vrátí za pár týdnů a poté již chráníme naše životní prostředí. Zateplovací systémy s dostupných izolantů jsou navíc recyklovatelné.
Co je třeba koupit
Zateplování domu se skládá z několika kroků, na jejichž realizaci budeme potřebovat různé stavební materiály. Ve stručnosti by to měly být:
- podklad
- lepicí hmota
- tepelná izolace – polystyren/minerální vlna
- talířové hmoždinky
- stěrková hmota
- výztužná síťovina
- penetrační nátěrová hmota
- dekorační omítka
Před zateplováním
Ještě než se začne se samotným zateplováním, je vhodné nechat zhodnotit technický stav domu. Bohužel starší domy jsou často vlhké a jejich rekonstrukce může znamenat problém. Nejprve je třeba dům odvlhčit. V případě vlhkého domu je třeba zdivo obložit hydroizolační fólií s výstupky a z vnější strany přidat k fólii nenasákavou tepelnou izolaci (například extrudovaný polystyren). Vhodným izolačním materiálem pro vlhké a vlhnoucí zdivo je užití minerální neboli kamenné vlny. Ta se řadí mezi prodyšné izolanty a umožňuje odvětrávání vlhkosti.
Pokud je váš dům z hlediska vlhkosti v pořádku, můžete přímo zdivo přímo izolovat. Nejpoužívanějším materiálem v České republice je stále pěnový polystyren. Na to jak je lehký je zároveň nesmírně pevný, má tedy výborné mechanické vlastnosti. Dalším typem polystyrénu je tzv. extrudovaný polystyrén, který se vyznačuje ještě větší pevností, nenasákavostí a výbornými tepelně izolačními vlastnostmi.
Rovněž je třeba zajistit rovinnost podkladu. Pokud má tedy váš dům na fasádě nějaké nerovnosti, ty je třeba odstranit (pomocí plastových podložek).
Samotné zateplování
- Prvním krokem je nanesení penetračního nátěru. Rozmístění nátěru se bude lišit podle zvolené izolace (např. u silikátových izolací ho nemusíte použít vůbec).
- Demontujeme všechny prvky, které by bránily práci při izolování (hromosvody, střešní svody, světla atd.). Po izolaci je opět vrátíme na původní místo, některé z nich však nahradíme novými prvky.
- Montujeme zakládací soklové lišty na místa, kde budeme lepit izolant.
- Lepíme fasádní izolant tak, aby byl rovný, a to zdola nahoru a horizontálně.
- Zhruba po 24 hodinách od nalepení izolace kotvíme izolační desky. Délku kotev stanovíme podle tloušťky izolace a s jejich rozmístěním nám pomůže projektová dokumentace. Ke kotvení se používají talířové hmoždinky s plastovým nebo ocelovým trnem. Hmoždinky zajistí přítlak izolačních desek na lepící tmel.
- Upravíme nároží, parapety a podhledy pomocí rohových lišt. Lišty chrání všechny rohy proti poškození.
- Přebrousíme celou plochu do roviny.
- Tmelíme plochu krycí stěrkovou hmotou, minimální vrstva by měla být 2 až 5 mm. Hmotu nanášíme shora dolů.
- Do krycí stěrkové hmoty vtlačíme tzv. „perlinku“ – výstužnou tkaninu. Z obou stran musí být pokryta stěrkovou hmotou.
- Naneseme penetrační vrstvu, tedy podklad pro omítku, ovšem až je výstužná vrstva dokonale suchá.
- Znovu dům osadíme parapety, okapy a podobnými prvky. Kde byly zachovány vstupy pro odvětrávací mřížky, tam je vložíme.
- Dokončíme povrchovou úpravu. Omítka představuje ochranný plášť fasády a také její okrasnou vrstvu.
Jaký typ omítky zvolit?
Na výběr máte několik druhů omítek, např. akrylátové, silikonové, silikátové či jejich kombinace. Akrylátové omítky jsou méně prodyšné, na druhou stranu jsou cenově dostupnější a mají výborné mechanické vlastnosti. Silikonové omítky jsou prodyšnější a více odolné proti degradaci barev a usazování nečistot. A konečně silikátové omítky se mohou pyšnit vysokou prodyšností i odolností.
Jak najít firmu na provedení zateplení?
Zateplení domu je náročná záležitost, na které se nevyplatí šetřit peníze před kvalitou. Pokud si na ni sami netroufáte, svou poptávku na zateplovací práce můžete zadat např. přes poptávkový server Poptavej.cz a firmy se vám ozvou s nabídkou na míru samy – vy si pak budete moc vybrat tu nejvýhodnější.
My máme dům zateplený 10 cm polystyrenem a vybrali jsme si kvalitní plastová okna z jis https://www.jis.cz/plastova-okna/ , takže nám domů nebude táhnout. Na půdě jsem nechal udělat foukanou izolaci, aby vata důkladně zalezla mezi trámy, abychom neměli ani na půdě vedro, nebo zimu.
Nová plastová okna bych do budoucna určitě chtěl taky. My zatím máme stará dřevěná. Jsou vcelku v dobrém stavu, takže zatím není potřeba měnit. Jen teda těsnění by to asi chtělo nové. To staré už moc netěsní a teď v zimě jsme to dost pociťovali. Asi se do jeho výměny pustím někdy v příštích týdnech.
My teda naštěstí zateplení stihli dodělat asi měsíc zpátky. Teď nás ale ještě čeká nová fasáda. To bude taky pěkná fuška. Přemýšlel jsem dlouho nad tím, jaké řešení pro fasádu zvolit a zatím to vypadá tak, že půjdu do tohoto https://baumit.cz/reseni/fasadni-omitky-a-barvy/stylove-bile-venkovni-fasadni-omitky-a-barvy od Baumitu. Nemáte s tím náhodou někdo zkušenost? Doporučovali byste případně něco jiného? Díky.
Já jsem zateplení domu konečně dokončil letos. Nakonec jsem si to dělal sám s pomocí pár kamarádů, kteří už s tím měli předchozí zkušenost. Byla to ta nejlevnější varianta. Určitě má ale smysl si odvedenou práci následně nechat zkontrolovat od nějakých odborníků, například https://dkconsult.cz/ Právě ti se totiž zaměřují na termografii budov a jsou tak schopní odhalit případné nedostatky.