Vánoční dekorace domu a zahrady – jak na to?

5/5 - (1 vote)
Prosinec je kouzelný měsíc. Blíží se Vánoce a města i vesnice se rozsvěcují, domům září střechy, dveře, okna… dokonce i ploty získávají na kráse řetězy světel. Chcete rozsvítit i svou zahradu a domek, ale nenapadá vás, kam světla umístit? Tak to jste na správném místě!

Svítit musí to, co je vidět

Hlavní je dávat světýlka na viditelná místa. Střecha nebo okraje oken jsou proto ideální – tam si světýlek všimne každý kolemjdoucí. Není od věci omotat světýlka i kolem keříků a drobných stromků, pokud na zahradě nějaké máte. Nebojte se využít i zahradních dekorací jako jsou lampy nebo sošky, i ty můžete rozzářit.

Zářivá perníková chaloupka

Ty domky, které si získají největší pozornost, bývají ty, které po ozdobení vypadají jako pohádkové chaloupky z perníku. Opište světýlky tvar domu, jeho hrany, okna, dveře, třeba i komín. Výsledek vám vezme dech. Nezapomeňte na plot – i ten je důležitou součástí celku.

Výzdoba nemusí být jen zvenku

Pokud nechcete dávat světýlka přímo ven, ale i tak byste rádi, aby váš dům o Vánocích zářil, můžete je dát zevnitř na skla oken. Tím světýlka ochráníte před sněhem (ale nebojte, dají se koupit i taková, kterým sníh, mráz ani vlhko nevadí) a vyhnete se řešení zapojování elektřiny venkem.

Na zavěšování do oken se vyrábí mnoho různých druhů světelných dekorací. Můžete je zkombinovat se světelnými řetězy zvenku i zevnitř a dát svému vánočnímu dílu dokončující detail, malou “třešničku na dortu”.

Když to bliká, lidi si všimnou

Blikající řetězy mohou být krásné a podstatně výraznější, než ty, co “jen” svítí. Stálé vánoční osvětlení, co nebliká je zase jemnější a elegantnější – a je jen na vás, jakým směrem se s výzdobou chcete vydat.

Co je moc je příliš

Pozor na nadužívání různých druhů svítidel. Světýlka jsou výrazná a je velmi snadné je překombinovat. Ideálně se držte v maximálně dvou různých barvách světla a jednom rytmu blikání. Když použijete příliš mnoho barev a rychlostí blikání, mohli byste si doma omylem místo kouzla Vánoc vytvořit pouťovou atrakci.

11 replies to Vánoční dekorace domu a zahrady – jak na to?

 1. No, jak na to? My jsme si na to letos pořídili firmu na práce ve výškách. Já mám z výšek nad dva metry fakt hrůzu a manželku jsem tam nepustil. Ale na druhou stranu tu výzdobu máme fakt rádi. Takže jsme si na to vzali profíky a musím říct, že to fakt stálo za to. Ono je fajn si občas uvědomit, že člověk na něco nestačí. Nevidím na tom žádnou slabinu. 😉

 2. Se stále teplejšími zimami a zimními bouřemi bych jen upozornil na možnost zkratu. Je dobré mít fajn zpracované projekty hromosvodů a celé osvětlení ideálně na jiném okruhu. Ono když vám pak drbne blesk nebo elektrický výboj do řetězu a vypne vám televizi, kterou jste si nadělili pod stromeček, tak z toho nebudete mít velkou radost.

 3. U nás doma se teď probíraly úspory energie. Tak bych se vás chtěla zeptat jestli třeba jednou za čas vypínáte i vaše plastové jezírko a nebo to tak nějak neřešíte? Mně totiž přijde že plno lidí se snaží všelijak ušetřit a přitom vůbec neví svou spotřebu v baráku.

 4. Na nějaké velkolepé vánoční osvětlení domu mě neužije, jelikož to lidi začali přehánět a jejich domy jsou přeplácané žárovičkami. Před domem mám celý advent a Vánoční svátky osvětlený smrček, a to podle mě stačí. Nedávno mi přivezli krbová kamna s výměníkem a řidiči se divili, že mám jen takto malou výzdobu.

 5. Tohle za mě vypadá fakt super. My máme doma markýzy výklopné, tak jsme je letos taky ozdobili světýlky. Nejsem sice na nějaké velké výzdoby a vánoční svícení, ale trochu decentního vánočního osvětlení nikomu neublíží. Jen se tedy teď musím přimět k tomu, abych to konečně odstrojil. 🙂 Do toho se mi nikdy nechce.

 6. Jako nový majitel bytu jsem si nedávno objednal nový nábytek a těším se, až se pustím do výzdoby na Vánoce. Je skvělé vidět, že existují ekologické a úsporné způsoby, jak ozdobit dům a také zahradu. Jelikož bydlím v bytě jen pár měsíců, nevím, jak to tu zatím chodí, ale myslím, že sousedé se nebudou chtít moc angažovat ve výzdobě, takže si asi vytvořím něco vlastního na balkónu.

 7. My jsme si dávali vánoční ozdobu na hliníkové plotové výplně. Letos to bylo úplně poprvé, co jsme venkovní výzdobu tak nějak řešili komplexněji. Bylo to hlavně proto, že jsme měli doma dodělanou konečně zahradu, takže jsme nechodili po staveništi, ale právě už máme hotovo. 🙂 Takže asi tak. 🙂 A vypadalo to teda moc pěkně. 😉

 8. Tyjo, to my to letos s dekoracemi moc nepřeháněli. Vlastně celkově jsme měli docela chudé Vánoce. Ani dárků moc nebylo. Letos se u nás spíše rozdávaly drobnosti nebo třeba poukazy. Například pro mého bratra se mi povedlo sehnat jeden zajímavý poukaz – na erotické masáže. Říkal, že ho ještě nevyužil, ale že za 14 dní by si na to chtěl zajít, tak snad se mu to bude líbit.

 9. Vánoce miluju! Ale od doby, co jsme si zamilovali sever, tak už jedině v takovém stylu. Tzn. žádné barevné blikající šílenosti, ale jen stále svítící bílé (až žluté) světýlka. Pak už se jen zachumlat do deky, hrnek kávy nebo kakaa a nějakou dobrou knihu do ruky. To je pro mě ta pravá Vánoční atmosféra a neheldím na to, že se sousedi předhánějí v super „americké“ výzdobě.

 10. Sháním taky někoho, kdo by mi dal vánoční světýlka na chatu, kterou jsem si nedávno koupila v Krkonoších a na financování jsem využila p2p půjčky investice. Nechtěla jsem ručit nemovitostí, a to jsem tady nemusela, což se mi líbilo. Díky této společnosti jsem získala svou chatu a splnil se tak můj sen.

 11. No já teda moc nerozumím právě těm lidem, co si dají na dům nějaký svíticí blázinec a pak se diví, že jim sousedi zvoní na dveře, že nemůžou spát. Obce dávají dneska úsporné veřejné osvětlení a hodně řeší světelnou mapu, ale pak přijde nějaký bezmozek a udělá toto. Tomu vážně nerozumím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *