Jak provést zateplení fasády

Rate this post

Zateplení fasády je téma, které se týká nejen novostaveb, ale také starších rodinných domů, chat či dokonce panelových domů. Základní otázkou je, proč vlastně podstupovat proceduru zateplování fasády. Co je na tom tak výhodného? Důvodů je hned několik.

  • Snížení výdajů za energie

Fasáda má veliký podíl na únik tepla z domu. V rámci celé stavby je fasáda třetí největší tepelně propouštěcí komponentou po střeše a dobrovolném větrání. Dokonce i okna či podlaha propouštějí z domu méně tepla než fasáda. Číselně vyjádřeno jde až o 30 % všech tepelných úniků, kterých se lze se zateplením fasády zbavit.

Stejné procento hovoří ve prospěch úspory nákladů. Se zateplenou fasádou lze ušetřit až 30 % nákladů za energie. Je tedy vidno, že investice do zateplení se vyplatí, zejména, uvědomíme-lil si, zateplení je jednorázová činnost, která bude pravidelně přinášet úspory.

Pokud byste chtěli ušetřit za energie ještě více, vězte, že se to dá s pomocí výběru vhodného dodavatele přes tarifomat.cz.

  • Snížení nákladů na klimatizaci

Izolace nemá na starosti pouze udržování tepla uvnitř domu, ale stará se také o to, aby se dům nepřehříval. Vzhledem k tomu, že ochlazování interiéru je ekonomicky náročnější než jeho oteplování, může izolace pomoci i ušetřit za služby klimatizace.

  • Ekologická hodnota

Čím méně energie budete spotřebovávat, tím méně se do ovzduší dostane skleníkových plynů a tím více pomůžete životnímu prostředí. Může se to sice zdát jako velmi malý příspěvek, právě z takových maličkostí se však skládá jakýkoliv významný celek.

  • Využití prostoru uvnitř interiéru

Bez zateplení jsou všechny stěny domu logicky velmi studené. Proto mají jejich majitelé tendence umisťovat veškeré vybavení (židle, stoly, křesla, postele), co nejblíže ke středu. Takové uspořádání je však velmi neefektivní. Tím, že stěny nebudou s izolací tak studené, lze prostor lépe využít například umístěním pohovky na kraj místnosti.

  • Prodloužení životnosti domu

Tím, jak na dům působí střídavě veliké teplotní rozdíly, vznikají ve všech stavebních materiálech miktrotrhlinky, které výrazně zkracují jejich životnosti. S použitím izolace se ony rozdíly zmenšují a životnost tedy prodlužuje.

 

Druhy zateplení fasády

Existují dva základy druhy zateplení fasády:

Kontaktní zateplení (fasáda)

kontaktní zateplovací systémy

Jedná se o nejpoužívanější druh zateplení fasády. Izolant se nanáší přímo na podkladovou vrstvu a mezi nimi nevznikají žádné mezery. Je přímo a napevno přichycen ke stávající fasádě.

Jako izolant se používá pěnový polystyren nebo minerální vata. Polystyren představuje levnější variantu a je lépe opracovatelný. Zateplení minerální vatou se hodí zejména pro ty, kteří požadují i velmi dobrou zvukovou izolaci. Zároveň je vata odolná proti ohni. V hlavním kritériu, tedy tepelně izolační účinnosti, minerální vata také vede, na trhu se však dnes již nachází tzv. šedý polystyren, který vatu překonává.

Provětrávaná fasáda

provětraná fasáda

Princip provětrávané fasády spočívá v mezeře mezi stávající fasádou a izolační vrstvou, v níž proudí vzduch. Hlavním účelem této metody je znemožnění vlnutí stěn a ochrana proti zvýšené vlhkosti.

Před zeď domu se předsadí rošt, do kterého se umístí izolant. Na samotném vrchu se pak nachází ještě obložení. Jako izolant se u provětrávaného zateplení fasády používá výhradně minerální vata s již zmiňovanými výhodami. Na izolantu leží nejsvrchnější vrstva – obložení. Často se tvoří z OSB desek nebo desek betonových či keramických. Jejich design určuje finální vzhled celé fasády a tedy i celého domu.

Postup zateplování fasády

Postup zateplení fasády probíhá v několika krocích. Pojďme se zaměřit na výrazně nejpoužívanější metodu zateplení – tedy kontaktní fasádu.

Před samotným nanesením všech vrstev, které izolaci tvoří, je nutné opracovat si stávající povrch. Podklad, na který se bude nanášet, musí být pevný a suchý. Nesmí zároveň obsahovat žádné nečistoty, výčnělky, zbytky po předchozí izolaci apod.

Následně je dobré použít penetraci. Napanetrováním se zvýší savost podkladu, jenž poté lépe absorbuje další vrstvy a zajistí jejich lepší přilnavost.

Izolace se skládá z několika fází a vrstev:

  • Soklové lišty

V první řadě se na okraje zdí domu instalují tzv. soklové lišty. Jejich upevnění se nejčastěji realizuje pomocí hmoždinek. Vzhledem k omezeným velikostem lišt se musí propojovat i mezi sebou, což zajišťují plastové spojky.

  • Izolační desky

Izolant se ke zdi domu přikládá v podobě rozměrných desek, které se vkládají do připravených soklových lišt. Ať už se jedná o polystyrenové desky nebo desky z fasádní vaty, je nutné je před nalepením řádně připravit.

Velmi důležité je správné nanesení lepícího tmelu. Tmel se nanáší na desky nikoliv na stěnu domu, a to podle předem určených pravidel. Jako nejefektivnější se zatím ukázalo nanášení po obvodu s celé desky s doplněním tří bodů uprostřed její plochy. V každém případě musí platit, že tmel by se měl vyskytovat minimálně na 40 % izolační desky.

  • Lepení na zeď domu

Desky se na zeď domu také nepřikládají (nelepí) náhodně. Norma hovoří, že ideální je lepit zdola nahoru a v horizontálním směru. Obdobně jako například cihly se i izolační desky lepí na vazbu.

V průběhu práce je nesmírně důležité provádět kontrolu. A to jednak co se týká přilnavosti desek ke zdi a jednak co do jejich rovného položení.

  • Uchycení pomocí hmoždinek

Poté, co jsou naneseny a přilepeny všechny desky a patřičně opracované rohy (na rohy fasády je vhodné použít rohové lišty s perlinkami), musí se 24 hodin počkat, než tmel zatuhne. Až poté se může přistoupit k dalšímu kroku, k němuž jsou potřeba fasádní hmoždinky. Používají se tzv. talířové hmoždinky, s nimiž se izolační desky ještě přichytí. Doporučované množství je alespoň 4 hmoždinky na jeden metr čtverečný.

Tuto montáž lze provést dvěma způsoby. Buď může být povrchová, kdy se hmoždinky zavrtají rovnoběžně s povrchem izolace nebo zápustná. V tomto případě  jsou hmoždinky zapuštěny hlouběji do desky.

  • Armorovaná vrstva

Posledním krokem před nanesením finální omítky, je armorovaná vrstva. Na již uchycené izolační desky se nanese tzv. stěrkový tmel, jehož ideální tloušťka se pohybuje v rozmezí 3 – 5 mm. Do něj se vpouští armorovací tkanina, známá jako perlinka. Je nutné stěrkovací tmel perlinku zcela překrýval.

Poté, co tato poslední vrstva zaschne a zatuhne, je možné již přistoupit k finální úpravě, tedy nanesení omítky, která určí definitivní vzhled celé fasády.

Pokud si na zateplovací práce netroufáte sami, můžete využít nabídku některé z mnoha firem, které se touto činností zabývají. Jedním z nejlepších způsobů, jak ji najít, je použít poptávkový server (například poptavej.cz), který vám vybere ideální firmu dle vámi zadaných požadavků.

10 replies to Jak provést zateplení fasády

  1. Já jsem nejdřív zateplil dům polystyrenem a navrch jsem nechal udělat fasádu a dům máme zaizolovaný dobře. Kromě toho jsem si nechal udělat kvalitní hliníková okna od Pramos https://www.pramos.cz/okna/hlinikova-okna/ , protože by mi k ničemu nebylo, že mám dům zateplený, když by unikalo teplo z domu kolem oken.

  2. Já od jara do podzimu větrám neustále. Ventilačku skoro nezavírám a přes zimu větrám jen ráno. V ložnici někdy otevřu okno i před spaním a v koupelně samozřejmě větráme i po koupání. Máme plastová okna z https://www.jis.cz/ , která dokonale těsní, tak si nedokážu představit, jaký bychom doma měli vzduch, kdybych nevětrala vůbec.

  3. Jo, tak tu výměnu oken bychom u nás doma také potřebovali jako sůl. Bohužel teď na to nejsou peníze. Právě většina rozpočtu padla na zateplení domu a na nová okna už nezbylo. Vzhledem k tomu, že začíná pomalu zima, tak jsme s manželem přemýšleli jak to vyřešit. A jeho napadlo, že zkusíme alespoň provizorně dát do oken nové těsnění, viz například https://www.tesnenitexim.cz/TESNENI-OKEN-A-DVERI-c1_0_1.htm Dívali jsme se, že to není nijak drahé, takže za zkoušku to určitě stojí. Třeba by to mohlo pomoct.

  4. Musím říct, že dost užitečné informace. Díky mockrát. Já se právě na zateplování chci vrhnout někdy během tohoto léta. Už se vážně těším až to bude hotové, protože zateplit dům potřebujeme už asi 4 roky. Až teď na to ale jsou peníze. Mimochodem, když už jsme u tohoto tématu, tak bych se s vámi rád podělil o jeden článek na který jsem nedávno narazil. Zkuste mrknout.

  5. Taky jsme teď v procesu zateplování fasády. Polystyren už naštěstí máme ukotvený a teď ještě zbývá dodělat fasádní omítka. To snad bude ale hotové v rámci několika dnů/týdnů. Chtěl jsem to celé stihnout než přijde zima a to se mi naštěstí povedlo. Teď jsem ještě zvědav jak se to zateplení projeví na účtech za teplo. 🙂

  6. No, my než se pustíme do zateplení, tak prvně musíme vyměnit okna. Chtěl jsem to udělat letos, ale asi to nechám až na příští rok. Letos jsem se rozhodl u stávajících oken alespoň vyměnit okenní těsnění. Nedávno jsem se o tom bavil s kamarádem, který se vydal stejnou cestou a nové těsnění prý dokáže opravdu udělat velký rozdíl.

  7. Nedávno jsme dělali zateplené průmyslové haly v práci a to byl teda oříšek. Je to vlastně klasická montovaná hala, kde jsme ale v původní poptávce moc nekladli důraz na zateplení, protože tepla bylo dost. No, teď je to tak, že každý stupeň se počítá. A každá kilowatt hodina taky. 🙂 Takže zateplujeme něco, co není k zateplení určené. 🙂

  8. My jsme zateplení dělali v létě minulý rok. Jsem moc ráda, že jsme to stihli. Původně jsme chtěli vyměnit i okna za nová, ale nakonec se ukázalo, že by to bylo zbytečné, protože okna jsou pořád v pořádku. Stačilo jen trochu investovat do opravy oken a hlavně pak výměny jejich těsnění. Díky tomu teď opět fungují jako nová.

  9. To my jsme zeteplení museli letos opravovat. Bohužel firma, která to dělala to asi udělala nekvalitně a byly se zateplením problémy. Naštěstí jsme to odhalili včas. Jen to bylo na opravdu špatně přístupném místě v druhém patře. Klasické lešení by se tam dobře postavit nedalo. Naštěstí nás zachránila jedna půjčovna pracovních plošin. Právě díky pracovní plošině se tam dalo dostat.

  10. Myslím si, že je fakt super tohle znát, na druhou stranu ale pokud člověk fakt neví, tak je lepší nechat zateplování fasád na lidech, kteří tomu opravdu rozumí. Jinými slovy na profících. To ale neznamená, že by měl člověk bezmezně věřit firmě. Za mě je každá informace, kterou si o dané problematice zjistím, jenom výhoda. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *