Odebíráme-li elektřinu, jsme samozřejmě povinni platit zálohy za dané odběry, přičemž vždy jednou za rok dostáváme do rukou vyúčtování, kdy je nám buď vracen přeplatek, nebo vyžadován doplatek. To, kolik platíme, samozřejmě ovlivňuje jak naše spotřeba, tak i cena elektřiny. A to za jednotku, kterou je kWh – tedy kilowatthodina. Pokud vás zajímá, co ji ovlivňuje, pojďme to společně zjistit.
Základem je státem regulovaná cena
Stejně jako do mnoha jiných oblastí, i do oblasti elektřiny zasahuje náš stát. Ačkoliv v tom někdo vidí omezování, v tomto případě je to pro dobro nás, tedy klientů – odběratelů. Regulovaná cena totiž zahrnuje několik poplatků, které by neměly překročit státem danou mez. Jedním z nich je třeba poplatek za distribuci. Tedy takový, který souvisí s elektrickými dráty a dalšími rozvody, díky kterým se může elektrická energie dostat i k nám domů.
Druhou částí regulované ceny je poplatek za rezervovaný výkon. V tomto případě platíte za to, že je pro vás i vaši domácnost vždy nějaká elektřina rezervována a nemůže tedy dojít k tomu, že byste žádnou neměli. Tento poplatek je pevně daný, a to bez ohledu na to, zda svůj rezervovaný podíl spotřebujete, nebo nikoliv. Odvíjí se především od velikosti hlavních jističů.
Nezapomínejme také poplatky
Další velmi významnou část ceny elektřiny za kWh tvoří o různé poplatky. Mohou to být hlavně ty, které souvisí se systémovými služby. I tyto spadají do těch regulovaných. Zahrnují například peníze na provoz celostátní přenosové soustavy, která se zabývá propojováním jednotlivých distribučních sítě. Podobně je na tom i poplatek operátorovi trhu. Zde jde o státní společnost, která se zabývá právními vztahy mezi odběrateli a dodavateli – zvláště v případě, kdy dochází k přestupu k jinému.
Poslední součástí regulované ceny jsou i příspěvky na podporované zdroje. Jedná se třeba na ekologické zdroje elektřiny, jako mohou být větrné nebo vodní elektrárny, popřípadě elektrárny fotovoltaické. Tímto příspěvkem se zvyšují jejich výkupní ceny.
Co tvoří takzvanou tržní cenu?
Jednu část ceny tedy máme zmapovánu a tak je třeba zaměřit se i na tu druhou. Tedy na část tržní. Ta už regulována není, a tak záleží nejenom na ceně elektřiny při nákupu, ale i na marži jednotlivých dodavatelů. V rámci toho je vám účtována každý spotřebovaná jednotky, tedy každá jedna kWh – která je spojována se silovou elektřinou. Druhou částí tržní, tedy neregulované ceny jsou měsíční poplatky dodavateli, a to za existenci odběrného místa. Ty jsou spojeny třeba s tím, že vám je daný dodavatel k dispozici na kontaktních místech, v rámci zákaznických linek, nebo je z těchto poplatků financován jiný servis. I zde platí, že konkrétní výše poplatků je individuální.
Jak platit méně bez omezení spotřeby?
Samozřejmě pokud chceme platit méně, doporučuje řada lidí začít se omezovat ve spotřebě. To ne vždy chceme a tak je dobré zkusit jinou možnost. Tou je nalezení jiného dodavatele. Pokud k němu přistoupíte, lze v rámci stejné spotřeby ušetřit i desítky procent ročně. Samozřejmě samotná změna je čistě administrativní a tak se není třeba bát, že by se museli měnit rozvody elektřiny, nebo že by snad daná energie byla v jiné kvalitě.
Nejlepší cestou je dnes využít tento online porovnávač. Pokud do něj zadáte všechny potřebné údaje, jako je bydliště nebo aktuální spotřeba, můžete zjistit přesné informace o cenách jak v lokalitě, tak i u jednotlivých dodavatelů. A to z pohodlí domova, během několika vteřin. Dnes je navíc celý proces dotažen k úplné dokonalosti, kdy lze online také začít vyřizovat samotný přechod. V tomto směru se tato volba rozhodně vyplatí, jelikož ušetříte nejenom peníze, ale také čas, nebo i různé starosti.
Upřímně řečeno, ty zvyšující se ceny energií mě začínají děsit čím dál víc. Víc mě asi děsí ale plyn, než elektřina, protože právě plynem doma v současnosti topíme. Bojím se, abychom si to příští zimu vůbec ještě mohli dovolit. Zatím to ale vypadá tak, že nám nezbyde nic jiného, než nakoupit vlněné deky a na zimu prostě stáhnout topení, no.
Já se jen trochu bojím co ty současné ceny elektřiny udělají s našimi firmami. Nedávno jsem v novinách četla, že tady u nás už bohužel probíhají likvidace firem, které tu často působily i desítky let. Hádejte co je na vině. Je to hrozná škoda. Firmy, které nestihl zlikvidovat covid teď dorazí energie.
Není to tak dávno, co jsem reálně zvažoval pořízení elektromobilu a k němu i nějaké nabíjecí stanice pro elektromobily. Když jsem si ale spočítal jakou by takováto nabíječka měla spotřebu a jak by se to promítlo do výsledného vyúčtování při dnešních cenách energií, tak jsem si to velice rychle rozmyslel. Neříkám, že do budoucna do toho nepůjdu, ale v současné době mi to alespoň v mém případě moc nedává smysl.
Skoro bych řekl, že bude za chvíli lepší mít záložní generátor a kanystr s PHM a dělat si elektriku jen v momentě, když ji budete potřebovat. Protože placení záloh se v poslední době stává jako poměrně nedostupná záležitost jenom pro bohaté. Skvělá doba. Hlavně, když je člověk mladý a chce založit rodinu.