Co tvoří cenu plynu za m3

Rate this post

Většina domácností využívá zemní plyn. Nejčastěji je tomu k vaření, ale někteří z nás s ním také vytápějí své byty nebo domy. Po deregulaci ceny plynu můžeme za něj platit různé částky, které se odvíjejí podle toho, jakého dodavatele a tarif si vybereme. Víme ale co cenu plynu tvoří? Ta se skládá ze dvou složek.

První je regulovaná státem. Určuje ji Energetický regulační úřad a činí 24 % našich celkových nákladů za zemní plyn. Jedná se o poplatky za distribuci, přepravu a služby Operátora trhu. Přeprava zemního plynu do našich domácností probíhá soustavou, která je rozdělena do šesti distribučních oblastí. Ty spravují RWE Energie (Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj), Jihomoravská plynárenská – JMP Net (Jihomoravský, Olomoucký , část Zlínského kraje a Vysočiny), Severomoravská plynárenská – SMP Net (Moravskoslezský a část Zlínského kraje), Východočeská plynárenská – VČP Net (Královéhradecký, Pardubický kraj a část Vysočiny), E.ON – Distribuce (Jihočeský kraj) a Pražská plynárenská- Distribuce (Praha). Protože pro každou oblast je pouze jeden distributor, nevzniká na tomto poli konkurenční prostředí a ceny jsou předem stanoveny. Na této položce tudíž nelze ušetřit.

Druhá část nákladů není nikým regulovaná a jednotliví dodavatelé si ji stanoví sami. Toto je cena samotné suroviny a poplatky za její uskladnění v zásobnících.

Jak je tvořena cena plynu

Cena plynu se stanoví na burze. Vyvíjí se především podle poptávky a nabídky. Ovlivňuje ji také politická situace. Česká republika má velmi omezené vlastní zdroje zemního plynu. Ten se zde těží pouze na několika místech na jižní Moravě především na Hodonínsku. Zemní plyn proto dovážíme především z Ruska. Ten k nám proudí přes Ukrajinu. V minulosti byly několikrát přerušeny dodávky plynu. Bylo to zapříčiněno rozpory mezi ruskou a ukrajinskou stranou. Ukrajina neplatí za zemní plyn včas, proto Rusko omezuje nebo zcela zastavuje dodávky této suroviny pro ukrajinský trh. Ta pak následně brání tranzitu dále na západ. Aby se těmto problémům zamezilo, jednalo se o dvou variantách obchvatu ukrajinského území.

plynovod

Alternativní trasy plynovodu

Jednou z nich byl South Stream. Ten měl vést z Ruské federace pod Černým mořem do Bulharska a dále pak do střední Evropy. Pro jeho odmítnutí bulharskou stranou však ruský prezident Vladimír Putin tento projekt zrušil. Druhou variantou je North Stream. Tady se jedná o plynovod vedoucí z ruského Vyborgu pod Baltským mořem do německého Greifswaldu. Z něj by pak tato surovina proudila dále do Belgie, Nizozemí, Dánska, Francie, Velké Británie a dalších evropských zemí. Alternativou ruského zemního plynu jsou dodávky z Norska. Tato země jej podobně jako Dánsko, Nizozemí, Německo a Velká Británie dobývá ze severomořského dna pomocí vrtných plošin. Norsko však jako jediné z těchto států má větší těžbu než spotřebu, proto zemní plyn může vyvážet do dalších zemí. První dodávky norského plynu začaly do České republiky proudit z Německa již v roce 1997. Tato surovina má však jiné složení a výhřevnost, proto dodávky z Ruska pokrývají stále většinu české spotřeby. Velká naleziště plynu jsou také v oblasti Perského zálivu. Tento region je však nestabilní a především v poslední době zde narůstají aktivity radikálních militantních islámských seskupení jako je například Islámský stát. Velká nalezišté má také Turkmenistán.

Cesta zemního plynu k zákazníkům – dokument od RWE

Specifika českého trhu

Na českém trhu působí široká řada menších či větších dodavatelů zemního plynu. Ti jej nabízejí za různé ceny. Podívejme se teď na nabídky některých z nich. Snad nejpříznivější cenu mají společnosti Fonergy (tarif Standart) a Europe Easy Energy (tarif Easy). U obou z nich zaplatíme za 1 kWh shodně 0,832 Kč. Zajímavá cena může být také 0,859 za 1 kWh, kterou zákazník zaplatí s tarifem Plyn u Energy 2. Pod devadesátihalířovou hranici za kWh se ještě dostaneme u firem E.ON Energy (tarif Standard plyn), Optimum Energy (tarif OE Standard), Halimedes (tarif Plyn) a Elimon (tarif Standard). V rozmezí 0,90 – 1 Kč se pohybují nabídky společností Enra Services (tarif Standard), Right Power Energy (tarif Standard), Quantum (tarif Standard), Vemex Energy (tarif Standard), Armex Energy (tarif Plyn), Lama Energy (tarif Standard), Pražská plynárenská (tarif Plyn), ČEZ Prodej (tarif Comfort), Centropol Energy (Tarif Optimum), Comfort Energy (tarif Prim) a X Energie (tarif Plyn). Korunovou hranici za 1 kWh pak překračují firmy Bohemia Energy (tarif Garance) – 1,009 Kč/kWh, RWE Energy (tarif Standard) – 1,036 Kč/kWh a Global Energy (tarif Standard) – 1,043 Kč/kWh.

Nebojte si říct o slevu

Většina těchto společností však nabízí slevy. Ty jsou určeny převážné novým a dlouhodobým zákazníkům. Doporučujeme čas od času srovnat aktuální nabídky pro váš region přes tuto kalkulačku a pokud se nabídky liší o větší částky, zvážit změnu dodavatele. Prostorů pro vyjednávání s dodavateli je ale celá řada – například, pokud odebíráme od téhož dodavatele i elektrickou energii, můžeme také získat zajímavou cenu. Při výběru dodavatele zemního plynu berme v úvahu také další poskytované služby. Důležitý bude především zákaznický servis, který budeme kontaktovat v případě poruchy nebo nesrovnalosti ve vyúčtování. Ten by mél být činný nejlépe 24 hodin denně. Dostupnost kamenného centra se může jevit také dost podstatnou záležitostí pro mnoho lidí. Ne vše jde rychle vyřešit po telefonu a zvláště starší lidé potřebují delší osobní asistenci při vysvětlení novinek a řešení nastálých problémů. Mnozí dodavatelé zemního plynu nabízejí svým zákazníkům za zvýhodněné ceny také další služby například zvýhodněné tarify na telefonní volání. Výjimkou nejsou ani slevové karty, které lze využít při nákupech v obchodních řetězcích nebo u provozovatelů rozličných služeb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *