Cena za kubík plynu

5/5 - (1 vote)

Téměř každá rodina buď hojně využívá zemní plyn, nebo se rozhodně již někdy s jeho použitím setkala, ať už to bylo při vaření, ohřevu vody či vytápění domu/bytu. Někteří z vás možná navíc vlastní automobil, který místo klasického paliva, tedy benzinu či nafty, jezdí tzv. na plyn. Jak sami vidíte využití plynu je velké, a proto by vás určitě mohlo zajímat, co vlastně cenu za kubík plynu tvoří, případně jak za něj ušetřit. Proto čtete dál.

Cena plynu se stanovuje na burze a je pochopitelně určována nabídkou a poptávkou. Velkou roli v České republice hraje i fakt, že nemáme vlastní zdroje zemního plynu a musíme jej dovážet převážně z Ruska.

Ceny plynu jsou různé a v zásadě záleží na tom, jakého dodavatele si zvolíte. Cena je složena ze dvou složek, z nichž jedna je regulovaná státem, tedy je pevná a neměnná. Tvoří 24% celkové ceny a stanovuje ji Energetický regulační úřad. V této částce jsou započítány poplatky za distribuci a přepravu. Z toho vyplývá, že druhou složky ceny si stanovují jednotliví dodavatelé, ať už jde o větší či menší společnosti. Cena je tím pádem různá. V současné době zaplatíme za kubík plynu od 9 do 20 Kč, což je dle našeho názoru docela velké rozpětí.

Navíc se také může cena plynu lišit i podle kraje, ve kterém žijete. Pro příklad jsme vybrali tři společnosti, na kterých si ukážeme, jak moc se ceny liší. Každá společnost má nejrůznější tarify, z kterých můžete vybírat a které uvádíme vždy v závorce.
Nejlevnější plyn je rozhodně v Jihočeském kraji. Zde zaplatíte u společnosti E.ON Energie, a. s. (s tarifem E.ON Energie Standard) 9,88 Kč/1 m3, u společnosti ČEZ Prodej, s. r. o. (s tarifem ČEZ Comfort) 9,25 Kč/1 m3, na konec jsme vybrali společnost RWE Energie, a. s. (s tarifem RWE Standard), která nabízí nejdražší cenu plynu a to 14,20 Kč/1 m3.
Ceny v ostatních krajích jsou mnohdy o několik korun dražší než v kraji Jihočeském. Například v kraji Libereckém, Ústeckém, Královéhradeckém a Pardubickém zaplatíte u společnosti E.ON Energie, a. s.(s tarifem E.ON Energie Standard) 10,33 Kč/1 m3, u společnosti ČEZ Prodej, s. r. o. (s tarifem ČEZ Comfort) 13,37 Kč/1 m3 a u RWE Energie, a. s. (s tarifem RWE Standard) 14,20Kč/ m3. Zde si můžete povšimnou, že společnost RWE Energie, a. s. nabízí s totožným tarifem, stejnou cenu v nejlevnějším kraji, i v těch nejdražších.

Kubík plynu

Pokud zvažujete změnu svého dodavatele, nebo jste se právě nastěhovali do nového bydliště a hledáte nejvhodnějšího dodavatele, určitě vám přijdou vhod kalkulačky porovnávající jednotlivé ceny plynu u různých dodavatelů. Několik z nich si nyní představíme.

Prvním webem, který určitě naleznete, je stránka www.usetreno.cz/energie-plyn/. Po kliknutí na ,,srovnejte cenu plynu“ se objeví krátký dotazník, díky kterému najdete pro vás nejvýhodnější nabídky. V dotazníku vyplníte například to, na co plyn využíváte, zda bydlíte v domě nebo v bytě, a také samozřejmě kraj. Mimo jiné chce ale kalkulačka také znát, jakého máte stávajícího dodavatele a jaký produkt od něho momentálně využíváte. Nevýhodu této kalkulačky však spatřujeme v tom, že musíte vyplnit svůj email a telefon, což v praxi znamená, že vás zanedlouho bude kontaktovat některý z pracovníků a bude vám nabízet služby dodavatelů. To zcela nemusí vyhovovat někomu, kdo pouze zvažuje změnu dodavatele a rád by se prozatím jen informoval.
Na stejném principu fungují i kalkulačky na webech http://prodej.mesec.cz/energie/plyn/kalkulacka/, www.porovnej24.cz, u kterých je taktéž nutné, zadat váš email a telefonní číslo.

Mnohem lepší kalkulačkou je pro nás tarifomat.cz. Na tomto webu jsou cenu aktualizovány každý den. Kromě plynu, je možné porovnávat i ceny elektřiny. Nutné je v tomto případě zadat, jak velký máte dům či byt, aby bylo možné, odhadnout vaši přibližnou roční spotřebu. Mimo to, je potřeba vyplnit i PSČ, protože jak již víte z našeho článku – ceny se v jednotlivých krajích různí. V případě že nevíte, jaký balíček momentálně máte od svého dodavatele, nemusíte jej vyplňovat. Pokud znáte vaši roční spotřebu, určitě ji vyplňte, výpočet ceny bude tím pádem co nejpřesnější.
Pro náš článek jsme zvolili oblast Praha-západ s tím, že potřebujeme plyn na ohřev vody, vaření i vytápění. Celková roční spotřeba činí zhruba 7000 kWh. Při těchto parametrech nám bylo nabídnuto 195 možností k výběru vhodného dodavatele a jeho tarifu. Nejlevněji se v tomto případě jeví dodavatel Sparkinvest s.r.o., který za cenu 8 419 Kč ročně nabízí smlouvu na 24 měsíců, při které garantuje fixní cenu po celou dobu smlouvy, ovšem neručí za státem regulovanou změnu cen. Naopak nejdražší dodavatel je podle této kalkulačky BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.. U této společnosti za roční spotřebu plynu zaplatíte od 11 500 Kč a více. Malou výhodou může být odměna ve výši 700 Kč, v případě že doporučíte společnost novému zákazníkovi.

Naopak kalkulačku, kterou určitě nedoporučujeme je www.chytryodberatel.cz. Má velmi málo možností nastavení, víceméně lze nastavit pouze oblast, ve které bydlíte. Navíc výběr možností, k čemu plyn využíváte, je také velmi omezen, proto výpočet není zcela vhodný. Navíc pokud znáte vaši roční spotřebu, nezadáváte hodnotu v kWh, ale v MWh což se nám zdá celkem nepraktické.

Kalkulačky mají samozřejmě i jednotliví dodavatelé. Kalkulačku společnosti E.ON Energie, a. s. najdete na stránce http://www.eon.cz/domacnosti/elektrina-a-plyn/plyn. Opět jsme zadali roční spotřebu 7 000 kWh a oblast Praha-západ. Momentálního dodavatele jsme nevyplňovali. Při uzavření smlouvy na 24 měsíců, která je bez poplatků, garantuje společnost stabilní cenu. Oproti RWE Energie, a. s.ušetříte údajně 15,1%, kdy u E.ON zaplatíte 9 959 Kč na rok oproti RWE, která si účtuje 11 725 Kč ročně. Pokud si sjednáte smlouvu online, získáte bonus 1000 Kč.
RWE Energie, a. s. má taktéž svou kalkulačku, zde ale bohužel nejde nastavit spotřeba. Nejlevnějším tarifem pro spotřebu 10 000 kWh v oblasti Prahy, je plyn profi, za nějž ročně zaplatíte zhruba necelých 14 500 Kč, což je nižší cena než u Pražské plynárenské, která je hlavním dodavatelem v Pražském regionu. Přibližnou cenu si můžete vypočítat zdehttp://www.rwezlevnuje.cz/energie/chci-plyn/index.html?gclid=CJGToM7Dqs0CFfEV0wodcsoPGQ.
Samozřejmě že svou kalkulačku má také již zmiňovaná společnost ČEZ Prodej, s. r. o. U ní jsme vypočítali, že při spotřebě 7 000 kWh zaplatíte s tarifem Praktik 11 085 Kč ročně. Většinu tarifů lze sjednat online, ale doporučujeme spíše navštívit některou z poboček a přesněji si domluvit, jaká je vaše roční spotřeba, pokud ji tedy samozřejmě sami neznáte.

Ze zmiňovaných společností se zdá být nejlevnější E.ON Energie, a. s. Jak jste se ale dočetli, dodavatelů je opravdu mnoho. Tři výše zmiňované společnosti patří mezi ty větší, existují ale i menší společnosti, dodávající plyn, které obvykle lákají své nové zákazníky na velice nízkou cenu. U nich ale doporučujeme před podepsáním smlouvy, pečlivě pročíst kromě samotné smlouvy i ostatní podmínky prodeje, protože některé tyto společnosti mají bohužel nekalé praktiky.

Poznámka autora: Plynoměr nám měří hodnoty v metrech krychlových, ale na vyúčtování máme přepočet v kilowatthodinách. Následující vzorec by vám mohl pomoci při orientaci – 1 m3 = 10,55 kWh.

2 replies to Cena za kubík plynu

  1. Kalkulačky jsou určitě dobrý, pokud člověk opravdu nemá v merku žádnou konkrétní společnost a potřebuje hodit nápovědu, kdo je aktuálně na trhu k dispozici a ke komu přestoupit. Za nás třeba můžeme doporučit kalkulačku na měšci, přes kterou jsme se dostali ke Comfort energy, myslím si, že to bylo celkem objektivně vyhodnoceno a na rovinu teda můžu říct, že jsme nesahali po úplně nejlevnějším dodavateli, ale přihlédli jsme i k podmínkám a nabídce tarifu. Zatím spokojenost.

  2. Nejsem si jistý, jestli bych do cenu plynu v domácnosti promítal i cenu plynu jako PHM. To podle mě jsou dvě věci, které nelze zase tak moc spojovat. Nicméně podle mě spousta lidí od toho plynu utíká směrem pryč. Ono když se podíváte na nejlegendárnější české auto zde, tedy Škoda 130 RS, tak ta jezdila taky výhradně na benzin. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *