Jak získat levnou elektřinu

Rate this post

Trh s elektrickou energií byl po roce 2000 v České republice liberalizován, proto se dnes setkáváme s různými dodavateli. Ti nabízejí zajímavé tarify často s velice zajímavými cenami. To vedlo k tomu, že mnoho domácností se rozhodlo změnit svého dodavatele. Je však tento krok vždy výhodný? Pokud se již pro něj rozhodneme, měli bychom zvážit všechny možnosti, které jsou aktuálně na trhu s elektřinou. K tomu nám může posloužit například tato kalkulačka, která pracuje s daty od různých dodavatelů, proto je to nejobjektivnější způsob zjištění aktuálních cen. Většina dodavatelů nabízí tarify určené pro široké spektrum odběratelů. V těchto kalkulačkách však jednoduše zadáme naší spotřebu a poté nám vyjedou nabídky vhodné pouze pro toto odběrné místo.

Další přehled tarifů můžeme získat na internetových stránkách jednotlivých dodavatelů. Tam se setkáme také s akčními nabídkami. Ty jsou často směřovány na nové zákazníky, s cílem přetáhnout je od konkurence. Mnohdy se tak oplatí přecházet od jednoho dodavatele k druhému. Podrobné informace získáme rovněž na zákaznických linkách. Dnes snad každý dodavatel má své call centrum. Dalším způsobem, jak zjistit aktuální informace o tarifech elektrické energie a jejich cenách, je navštívit některou z poboček.

žárovky
K úspoře energie přispěje i využití úsporných žárovek.

Malí dodavatelé však mají většinou slabé pokrytí, které je omezeno na centrálu případně na pár dalších míst ve velkých městech. Často se také lze setkat s obchodními zástupci. Jejich nabídky však nejsou vždy poctivé. Obchoďáci se někdy snaží přetáhnout zákazníka za každou cenu ke své nabídce pod vidinou snadno získané provize za zprostředkování. Obzvláště tady je důležité si před podpisem vše dobře přečíst. Mnoho důvěřivých lidí již totiž doplatilo na to, že parafovalo smlouvu, kterou důkladně neznalo.

Jak probíhá změna poskytovatele

Pokud jsme již rozhodnuti pro změnu dodavatele levné elektrické energie, mějme na paměti, že se nám změní pouze cena suroviny. Výsledná suma obsahuje kromě ní také částku za dopravu. Ta nám však zůstává stejná, protože se změnou dodavatele se dopravce elektřiny nemění. Cenu dopravy stanovuje stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu zpravidla na období jednoho kalendářního roku. Poměr těchto položek je zhruba 1:1. Odhlášení od stávající firmy a převod odběrného místa pod nového dodavatele provede již za nás společnost, se kterou jsme podepsali smlouvu. To však není ze dne na den. Všechny smlouvy mají ve svých obchodních podmínkách uvedenu nějakou výpovědní dobu. Ta je často u odběrů na dobu neurčitou stanovena na tři měsíce. Teprve pak přejdeme k novému dodavateli. Až nám dojde první faktura, důkladně zkontrolujme, zda obsahuje vše na čem jsme se ujednali a co máme v naší smlouvě.

Elektrický rozvod

Největším dodavatelem elektrické energie na území naší republiky zůstává stále ČEZ. Tato česká firma vznikla transformací Českých energetických závodů v roce 1992. Dnes působí v řadě dalśích zemí především na Balkáně. K jejím dalším aktivitám patří také dodávky zemního plynu a služby mobilního operátora. Silné postavení na českém trhu s elektrickou energií má také německá společnost RWE. Ta se zabývala původně pouze dodávkami zemního plynu, ale v poslední době začala působit také v oblasti elektřiny a mobilních telefonních služeb.

Alternativní dodavatelé

Kromě těchto dvou hlavních společností najdeme v České republice mnoho alternativních dodavatelů této důležité suroviny. Mezi nejvíce úspěšné patří Centropol. Tato česká firma byla založena Alešem Grafem teprve před 13 lety. Za tu dobu však expandovala v jednoho z největších alternativních dodavatelů elektrické energie a zemního plynu. Nejnovější aktivitou Centropolu jsou také mobilní služby. Elektrickou energie dodává především domácnostem, ale mezi jejími zákazníky najdeme také významné státní instituce jako například ministerstva.

Další významnou společností v tomto segmentu služeb je Bohemia Energy, která byla založena v roce 2005, jako dodavatel elektřiny pro malé a střední podniky. Firma však záhy o rok později rozšířila tuto svou činnost rovněž pro domácnosti. Od roku 2009 Bohemia Energy dodává také zemní plyn. Jsou to malé i velké firmy, které se za poslední dobu rozrotly o velký počet nových zákazníků. Před dvéma lety rozšířila svou působnost o Rakousko a převzala dvě konkurenční společnosti – České energetické centrum a České energetické centrum jih. Tím získala dalších 95 000 zákazníků, takže jejich celkový počet ke konci loňského roku převýšíl půlmiliónovou hranici. Dnes jsou součástí této skupiny ještě firmy Slovakia Energy a Comfort Energy.

Německá společnost E.ON je významným hráčem na evropském energetickém trhu, proto ani Česká republika se nevyhnula jejím aktivitám. Dnes má prostřednictvím E.ON Energie přes 60 000 odběrných míst hlavně u domácností napříč celou republikou.

Na českém trhu podniká také mnoho menších dodavatelů. Ti si teprve budují své portfólio klientů. To však neznamená, že nelze u nich najít zajímavé nabídky. Ty nabízí například Yello Energy, který sází předevśím na jednoduchost a přehlednost. To mu přineslo již mnoho zákazníků v řadě evropských zemí. Své nízké ceny drží především díky omezeným nákladům. Yello Energy nemá žádné kamenné pobočky a své klienty obsluhuje pouze za pomocí internetu a telefonních linek.

Zajímavé cenové nabídky mají také X Energie a České energetické centrum. Nejen u těchto firem najdeme pro nás cenově optimální tarify. Mnoho menších firem se totiž soustředí na domácnosti a mohou nás mile překvapit zajímavou nabídkou jakoby šitou pro nás na míru.

5 replies to Jak získat levnou elektřinu

  1. Super článek. Bude se nám hodit ale až tak za rok. Teprve totiž náš dům stavíme. Nemusíme nikam spěchat, takže stavíme v klidu po odpoledni a o víkendu. Zhruba před měsícem jsme dodělali hrubou stavbu a než se pustím do vnitřků, tak si chci trochu odpočinout. Už mám ale nachystané kabely na rozvoz elektřiny a koupil jsem si k nim i instalační krabice, které mi doporučil kamarád elektrikář.

  2. Tak toto se v současné době celkem hodí. Několik let podnikám, ale za poslední dobu se mi podnikání tak rozrostlo, že mě neminulo založení s.r.o. a přesun do větších firemních prostor. A právě s cenami energie tam mám celkem problém. Hodně začínám uvažovat nad tím, jestli by nebylo dobré právě změnit dodavatele. Myslím si, že v mém případě by určitě šlo za energie mohl platit méně.

  3. já v současné době spíš řeším rozvod elektřiny. Mám rozvaděč, kabely a teď zapojuju zásuvky a vypínače a vůbec mě to nebaví. Je to taková piplačka a moc to nepřibývá. Našel jsem ale dobré elektro Plzeň https://www.elfetex.cz/storelocator/plzen , tak jsem alespoň nemusel nic objednávat přes internet a jakmile zjistím, že mi něco chybí (což se stává často) , tak sednu do auta a hned to mám.

  4. No, já se teď chystám si rozjet vlastní podnikání (kavárna) a z těch cen elektřiny mám docela strach. Snad to nějak zvládnu. Teď už z toho ale vycouvat nemůžu. Už jsem nacpala spoustu peněz do vybavení atd. Vůbec jsem nevěděla, že ty profesionální kávovary jsou tak drahé, viz například tato stránka – https://www.atfornax.cz/k:1138/kavovary/ Právě odtud jsem kávovar objednávala já.

  5. Super článek, který jsem měl číst zhruba před rokem, kdy to bylo hodně aktuální a dodavatelé elektřiny krachovali jako na běžícím pásu a ceny elektřiny stoupaly do nebeských výšin. Ale tak co, vždycky je lepší být nějakým způsobem prostě poučený. 🙂 Za mě je to něco, co se člověku neztratí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *