Ceny plynu – srovnání

5/5 - (1 vote)

Ceny plynu se po liberalizaci trhu u různých dodavatelů značně liší. Ti se v současnosti přetahují o zákazníky a nabízejí odběratelům často velice výhodné tarify. Lidé se však v nich často špatně orientují. Úsporu si lze jednoduše spočítat na kalkulačce. Najdeme je na internetu a pracují s daty takřka všech společností. Proto je tato cesta výběru vhodného dodavatele plynu nejobjektivnější. Kompletní seznam všech firem najdeme rovněž na internetu. V něm se uvádí jednak celkové hodnocení společnosti, adresa sídla, počet zákazníků a doba působení na českém trhu. Součástí tohoto seznamu je také odkaz na firemní internetové stránky. Tam nalezneme u všech dodavatelů kompletní seznam poskytovaných služeb. Většina firem nabízí široké spektrum produktů určených na míru takřka všem skupinám odběratelů od domácností s malou spotřebou až po velké průmyslové podniky se potřebami mnohonásobně vyššími. Bližší informace se dovíme také na zákaznické lince dané společnosti. Tam nám operátorky spočítají možnou úsporu a často, pokud se rozhodneme pro změnu dodavatele, také nabídnou nějaké speciální výhody. Můžeme také navštívit přímo pobočku, kde nám poskytnou stejné služby. Menší dodavatelé však nemají hustou síť kontaktních center. U větších společností to ale není problém.

Pokud se už po zralé úvaze rozhodneme pro změnu dodavatele, je nutno si uvědomit, že cena samotného plynu tvoří pouze zhruba polovinu částky, kterou za dodávky platíme. Zbytek tvoří úhrada dopravy. Změnou dodavatele nám však zůstane distributor stejný, proto se nám cena za tuto službu nemění. Samotný proces změny dodavatele plynu se mnohým může zdát zdlouhavý. Stávající firma se striktně řídí obchodními podmínkami, které mají vždy uvedenou nějakou výpovědní lhůtu. Ta je často u smluv na dobu neurčitou v délce tří měsíců. Nový dodavatel nám tedy bude dodávat sjednané služby, až po jejím uplynutí.

V České republice je v současné době spousta dodavatelů zemního plynu. Největší z nich je RWE. Tato německá firma sídlící v Essenu se u nás nazaměřuje pouze na dodávky zemního plynu, ale je rovněž aktivní v oblastech distribuce a skladování této suroviny. RWE nabízí svým zákazníkům také elektrickou energii a funguje jako mobilní operátor. Má širokou síť kontaktních center a nabízí mnoho výhod například v podobě RWE karty, která umožňuje svým majitelům zajímavé slevy na zboží a služby u mnoha smluvních partnerů.

Významným dodavatelem zemního plynu je také ČEZ. Tato společnost vznikla v roce 1992 přeměnou Českých energetických závodů a původně se zabývala pouze distribucí elektrické energie. Svou činnost však rozšířila také o zemní plyn. ČEZ dnes patří k největším dodavatelům energií v zemích střední a jihovýchodní Evropy.

E.ON je další německou společností angažující se na dodávkách energie v České republice. Její sídlo najdeme v Düsseldorfu, ale činnost této společnosti pokrývá kromě Německa a České republiky také v Rakousko, Švýcarsko, země Beneluxu, Polsko, Maďarsko a Slovensko.

Dalším významným hráčem na našem energetickém trhu je ryze česká firma Bohemia Energy, která si od svého vzniku roku 2005 upevnila svou pozici a v současnosti je se svými 500 000 zákazníky jeden z největších alternativních dodavatelů zemního plynu a elektrické energie. Ke společnosti Bohemia Energy patří také její dceřiné firmy Comfort Energy a Slovak Energy.

Více než 300 000 odběrných míst má na území České republiky Centropol. Mezi jeho hlavní klientelu patří domácnosti, avšak své služby poskytuje i státní správě a významným obchodním řetězcům. Centropol je také česká firma.

Levnou elektřinu a zemní plyn nabízí také firma X Energie. Dodávkami energie se zabývá od roku 2011. Za tu dobu má mnoho spokojených klientů z řad domácností, firem, bytových družstev a obcí. Pražská plynárenská původně zásobovala zemním plynem naše hlavní město. Dnes však působí po celé České republice, kde má 420 000 odběrných míst. Její zákazníci oceňují především kvalitní zákaznický servis a rychlou reakci na měnící se požadavky klientů. Součástí koncernu jsou také Pražská energetická – distribuce, Pražská energetická – správa majetku a Prometheus.

Srovnání cen plynu

K levným dodavatelům patří také Lama Energy. I přes relativně krátkou historii se stala oblíbenou především díky své cenové politice.

Od roku 2012 v České republice působí dodavatel Yello Energy. Je to dceřiná společnost německého koncernu Yello Strom, který si získala popularitu svých klientů zjednodušováním zaběhnutých postupů energetických společností. Svou nabídku zaměřuje hlavně na domácnosti a drobné podnikatele.

Na českém energetickém trhu však působí mnoho dalších menších společností. Ty se také snaží poskytovat kvalitní služby a mají mnohdy zajímavé cenové nabídky jak pro domácnosti, tak pro firmy. Porovnat je mezi sebou můžete pomocí této kalkulačky – dnes je jen na nás, koho si zvolíme, aby dodával energii do našich domovů.

Plyn je podobné jako jiné suroviny obchodovatelný na burze. Ta také určuje jeho cenu, která sice v poslední době šla dolů, avšak stále zůstává vysoká. Ovlivňuje ji především politická nestabilita v zemích, odkud se tato surovina dováží. Je to například napjatá situace ve vztazích Evropské unie a Ruska, stejně tak jako válečný konflikt na východní Ukrajině, která je důležitou tranzitní zemí. K dalším významným exportérům patří země Blízkého východu, kde se zaktivnila činnost Islámského státu, což také působí negativně na cenu této suroviny. Česká republika je závislá na dovozu zemního plynu z Ruska. Pro výjimečné situace, které mohou nastat, jsou plněny zásobníky. Plyn z nich by měl pokrýt výpadek v dodávkách v řádu několika měsíců. V Evropě jsou větší ložiska pouze v Severním moři. Tady jej těží Norsko, Dánsko, Německo, Nizozemí a Velká Británie. Avšak kromě Norska plyn ostatní země využívají pouze k vlastní spotřebě. Dlouho se mluvilo o vybudování plynovodu South Stream, který měl tuto důležitou surovinu dopravovat z Ruska jižní cestou přes Černé moře do Bulharska a dále pak do Itálie, Srbska, Maďarska a středoevropských zemí. Bulharsko jej však v roce 2014 odmítlo a vzápětí byl zrušen ruským prezitentem Vladimírem Putinem. V České republice jsou omezené zásoby zemního plynu pouze na jižní Moravě na Hodonínsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *