Co je vlastně zemní plyn?
Zemní plyn je přírodní hořlavý plyn – jeho hlavní složkou je metan a nacházíme ho společně s ropu nebo s černým uhlím. Zemní plyn obsahující metan má menší podíl CO2 při spalování. Proto je zemní plyn považován za ekologické palivo. Plyn je bez zápachu a tak se do něho musí přidávat jiný plyn který je cítit aby byl rozpoznatelný při zvýšené koncentraci v ovzduší. Zemní plyn je hodně využíván nejen jako zdroj energie ale i v palivovém průmyslu. Je používán k topení a k ohřevu vody. Celosvětové zásoby plynu při současné těžbě vydrží cca do roku 2060.
Karel Macháček v roce 1929 nechal patentovat – automatické otevírání přívodu plynu do hořáků průtokového ohřívače při odběru vody. Tento systém prakticky v nezměněné podobě se používá dodnes.
V období 70. – 80. letech 20. století se začaly používat nové typy plynových spotřebičů. Zejména nízkoteplotní a kondenzační kotle s malou produkcí emisí.
Jak funguje plynový klasický a kondenzační kotel?
Konvenční tedy klasický plynový kotel – s odkouřením do komínu. Komínová šachta musí být vyvložkována. Hořením plynu vznikají spaliny s vodní párou o teplotě až 180°C. Tyto spaliny odcházejí komínovou šachtou ven bez dalšího využití.
Plynový kotel s nuceným odtahem spalin zvaný také jako Turbo kotel – spaliny jsou odváděny instalovaným ventilátorem z kotle s odtahovým systémem přímo přes zeď nebo střechu do venkovního prostoru. Nevýhodou tohoto kotle je hlučnost ventilátoru a spotřeba elektrické energie. Nejnižší dovolená teplota v plynovém kotly vratné vody na výstupu je 60°C.
Tyto klasické plynové kotle jsou používány hlavně v objektech kde nelze instalovat kondenzační kotle. Klasický plynový kotel nemá sice vysokou pořizovací cenu cca 20 000,- Kč ale má vyšší spotřebu plynu. Klasické plynové kotle mají účinnost 92 %.
Kondenzační plynový kotel – využívá pomocí výměníku odpadní teplo ze spalin. V kondenzačním výměníku se spaliny ochladí vratnou vodou z topení kde spaliny zkondenzují a předají část tepelné energie otopné vodě a ta znovu odchází již předehřátá zpět do radiátorů. Nejlepší účinnosti kondenzačního kotle dosáhneme pokud je topná voda na výstupu z kotle maximálně do 57°C. Voda nesmí přesáhnout takzvaný rosný bod zemního plynu jinak ke kondenzaci nedochází. Kondenzační kotel musí být také napojen na místní kanalizaci neboť produkujekondenzát – což je odpadní voda z kotle a musí být proto odváděna do kanalizace. Kotel vyrobí denně několik litrů kondenzátu. Nejvhodnější kombinací vytápění s kondenzačním kotlem je podlahové nebo stěnové, ale ne vždy a všude se dá použít. Účinnost kondenzačních plynových kotlů je až 109 %.
Dále plynové kotle dělíme na následující:
Stacionární – plynový kotel stojí na zemi a je umístěn většinou v kotelně a odtah spalin je odváděn komínem. U těchto kotlů je možnost vytápět samospádovým způsobem bez čerpadla. K dopravě vody do radiátorů není potřeba elektrická energie a je využíváno otevřené expanzní nádoby. Stacionární kotle mají větší množství vody v systému. Ke kotli je vhodné také přidat zásobník na teplou vodu. Kotel je ovládán přes displej který může mít také čidlo které hlídá okolní teplotu v místnostech nebo venkovní čidlo a kontroluje také odtah spalin. V případě poruchy to napíše jako upozornění na displeji kotle.
Závěsné – kotel můžeme umístit kdekoliv po bytě či domě zásluhou velmi malých rozměrů. Může být zavěšen v kuchyni nebo na chodbě. Výhodou závěsných kotlů oproti stacionárním kotlům je že voda v zásobníku je dohřívána stále na nastavenou teplotu. Závěsný kotel má stejnou účinnost vytápění jako stacionární ale spotřeba plynu je menší díky menší ploše otopné soustavy. Můžeme také regulovat sílu plamene a tím dosáhneme úsporu plynu.
Závěsný kombinovaný kotel – se hodí pro menší byt a malou rodinu. Kotel zajišťuje nejen vytápění bytu ale i průtokový ohřev teplé vody.
Závěsný kotel s vestavěným zásobníkem vody – kotel zajišťuje vytápění a ohřev vody v menším zásobníku. Většinou do 60 litrů objemu.
Závěsný kotel s nepřímo topným zásobníkem vody tedy bojlerem – tento typ se hodí pro velké rodiny kde je kladen nárok na větší spotřebu teplé vody.
Značky plynových kotlů
Mezi nejznámější značky plynových kotlů patří
Junkers – německá firma, nabízí plynové závěsné kotle, kondenzační kotle,tepelná čerpadla a také solární systémy.
Buderus – nabízí plynové kotle na zemní plyn i na propan butan v nástěnné i stacionární verzi, nabízí také kotle na tuhá paliva a nechybí ani horkovodní ocelové kotle.
Dakon – český výrobce nabízí od roku 1994 nástěnné plynové kotle a od 1997 nabízí také plynové kondenzační nástěnné i stacionární kotle.
Vaillant – velké rodinná firma založená již v roce 1874. Firma nabízí stacionární i závěsné plynové kotle klasické i kondenzační, přímotopné i nepřímotopné závěsné a stacionární zásobníky teplé vody spojené se solárním systémem.
Protherm – nabízí stacionární a závěsné plynové kotle i kondenzační a také elektrokotle, v nabídce nechybí ani prútokové ohřívače vody.
Značky Junkers, Buderus a Dakon se stali v roce 2004 členy firmy Robert Bosh GmbH a o pár let později se přejmenovali na Bosch Termotechnika s r. o.
Populární plynové kotle
Firma Protherm – má novou řadu závěsných kondenzačních plynových kotlů pro vytápění a externím zásobníkem nebo průtokovým ohřívačem vody. – Gepard Condens – energetická třída „A“, výkon od 4,3 až 26 kW, účinnost 108%, jednoduché ovládání, ekvitermní řízení, dlouhá životnost kotle.
Firma Buderus – nabízí kotel Logamax plus GB162 – tento nástěnný kondenzační kotel má 40litrový zásobník na teplou vodu, energetická třída „A“, hlučnost 48 dB, ušetříte až 15% nákladů.
Firma Junkers – nabízí Kotel Cerastar s průtokovým ohřevem teplé vody – energetická třída „A“, řídící jednotka Bosh Heatronic III, komunikace se solárním systémem a dodatečná úspora SolarInside kde můžete dosáhnout až 60% ročně na nákladech. Má nerezový výměník, Kotel je vhodný pro vytápění s ohřevem vody pro maximálně 3 odběrná místa. Hodí se tedy do menších bytů.
Firma Dakon – nabízí stacionární plynové kondenzační kotle Dakon KS 24 a KS 35 se zásobníky pro ohřev teplé vody na 60 a 80 litrů, dále má v nabídce kotel s průtokovým ohřívačem v deskovém provedení nebo bez ohřevu s možností připojení zásobníku až na 200 litrů vody.
Firma Vaillant – nabízí Vaillant VUW 242 / 3 – 3 turbo TEC Pro – závěsný plynový kotel s průtokých ohřevem vody, výkon 24 kW, kotel je kombinovaný s deskovým výměníkem pro ohřev teplé užitkové vody, energetická třída „A“, dvouotáčkové čerpadlo, expanzní nádoba, pojistný ventil. Účinnost kotle je 92 % tato účinnost je dosažena použitím chromo – titanových hořáků a speciálním systémem výměníku.
Jak ušetřit výměnou kotle
Pokud už vám dochází váš starý klasický plynový kotel je asi čas na výměnu plynového kotle za nový nejlépe za kondenzační plynový kotel. Určitě výměnou vašeho stávajícího kotle ušetříte jak na plynu, tak na elektrické energii. Pořizovací cena je o něco vyšší, ale návratnost investovaných peněz je zhruba do 5 let. S pořízením kondenzačního kotle souvisejí i úpravy komínu, pokud to jde tak také výměna radiátorů a pod.
Od podzimu roku 2015 se nařízením vlády již nesmí používat klasické plynové kotle. Toto nařízení neznamená zrušení provozu, ale jen zrušení jejich další výroby a dovozu. Náhradní díly pro klasické plynové kotle se zatím vyrábět budou, jen si za ně trošku více připlatíte.
Plynové kotle PROTHERM mají výjimku jelikož stanovené podmínky splňují. Je to kotel PANTHER 25 KOV a kotel GEPARD 23 MOV. Výrobci kondenzačních plynových kotlů také slibují ceny co nejvíce se přiblížit ceně klasických plynových kotlů.
Jak ušetřit za plyn změnou dodavatele
Pokud chcete ještě více ušetřit je vhodné se podívat na on-line vyhledávače a srovnavače cen plynu a porovnat Vašeho stávajícího dodavatele s možností změny na dodavatele který nabízí výhodnější ceny. Změna dodavatele je velmi jednoduchá. Prakticky se jedná jen o administrativní úkon. Pro Vás se nic nezmění. Celý proces změny trvá zhruba 2 – 3 měsíce podle výpovědní doby vašeho dodavatele plynu.
Výběr dodavatele je velice jednoduchý – ve formuláři na tomto webu zadáte potřebná data, pak kliknete srovnat ceny a vyhledávač vám najde všechny možné dodavatele plynu. Například při parametrech pro byt v Jihomoravském kraji a dodavatel MND ( Moravské naftové doly ) jsou úspory od dodavatele plynu
Yello Joule domácnost za 341,- Kč
Blue New až do 4 338,- Kč
E.ON Variant 24 má úsporu 1608,- Kč.
Na závěr malá rada
Pokud se opravdu rozhodnete pro radikální změnu ve vašem topném systému a změnu dodavatele plynu, vždy se poraďte s odborníky na slovo vzaté a nespoléhejte se na babské rady. Při změně dodavatele plynu si pořádně prostudujte podmínky nového dodavatele a zda se vám změna vyplatí.
Kde sehnat technika na montáž nebo servis těchto kotlů?
Nejrychlejší možností, jak oslovit firmy z vašeho okolí, co vám mohou provést tento typ prací, je v současnosti poptávkový server Poptávej.cz, který doporučujeme využít dříve, než začnete obvolávat značkové servisy, minimálně proto, abyste měli představu o tom, kolik služba může stát. Podobnou službou nabízí také nově nabízí portál Robeeto, kde je zatím nabídka řemeslníků menší, ale rychle se rozvíjí, takže také stojí za vyzkoušení – je možné, že cenově výhodnější nabídku dostanete právě přes něj. Nejlepší postup, jak sehnat technika tedy je:
- Vložte do tohoto formuláře na webu Poptávej.cz svou poptávku (čím přesněji zadáte údaje, tím přesnější odhad ceny zpravidla dostanete). Abyste získali ještě více nabídek, můžete poptávku také zadat na portál Robeeto.
- Počkejte, až se vám ozvou firmy z vašeho okolí a vyberte si z nich tu, co se vám nejvíce líbí. Nabídky se většinou sejdou do několika hodin od zadání. Rozptyl nabídek služeb může být v řádech i tisíců korun, proto se vyplatí počkat, než se jich několik sejde.
Velmi vám děkuji za podrobný článek. My řešíme ve firmě i to, aby to mělo co nejnižší spaliny. Nebo spíš já to řeším. Šéf totiž najel na nějaký režim, že počítáme i každé kilo odpadu a tak ročně děláme roční prohlášení o produkci odpadů. To najdete třeba tady: https://www.rocnihlaseni.cz/rocni-hlaseni-o-produkci-a-nakladani-s-odpady-dle-noveho-zakona-o-odpadech/ abyste věděli, jak to vypadá. Takže samozřejmě měříme i to, co nám kouří z komínů. 🙂
No, nevím jestli je dnešní doba úplně vhodná na nákup nového plynového kotle. Podle toho, co jsem četl, tak lidé teď spíš od plynu odchází a nedívím se jim. Také nad tím přemýšlím. Rád bych přešel na tuhá paliva. Trochu mě od toho zatím ale odrazuje to, že bych musel investovat do nové komínové sestavy. Uvidíme, jak se situace s cenami vyvine během léta, no.
Docela zajímavý článek. Pro mě osobně dost důležitý, protože kotel s ohřevem vody je u nás doma dost téma. Jenže kde sehnat kotel s ohřevem vody? Asi v obchodě, že ano. Ale jak se v tom vyznat. Takže je dobře, že jsem našel podobný článek. Určitě si ho uložím a při výběru ho pořádně využiju. 🙂
Chtěl bych se na něco zeptat. Jaký máte názor na solární ohřev vody? Mám na mysli něco takového – https://entuzio.cz/solarni-ohrev-vody-na-strechu/ Myslíte, že má smysl do nějakého takového systému investovat? Nebo je to hloupost? Říkal jsem si, že právě v našem případě by se to mohlo vyplatit, protože bydlíme na místě, kde jsou pro soláry dobré podmínky.
My jsme zrovna minulý rok plynový kotel úplně odstavili a místo toho jsme si zde sehnali krbovou vložku a teď topíme v ní. Je pravda, že připravovat neustále dřevo je celkem fuška, ale už jsem si na to zvykl. Důležité je, že topením dřevem člověk ušetří. To je v dnešní době asi nejdůležitější.