Jak postavit srub na klíč

Rate this post

Vůně dřeva na každém kroku… Pokud si potrpíte na přírodní materiály, jistě vás představa na bydlení v útulném srubu nadchla! Nejjednodušší samozřejmě je nechat si postavit srub na klíč. Co všechno to však obnáší a jaké jsou výhody a nevýhody srubů?

Stačí se jen porozhlédnout v okolí hor a rázem si uvědomíte, jak jsou dřevěné sruby na vzestupu. Bydlení v kontaktu s přírodou vyhledává stále více lidí a to i těch, kteří si potrpí na vysoký komfort. Sruby dokonale vyhovují současným nárokům na bydlení. Nikdy nenajdete dva stejné sruby, stejně jako nikdy nenaleznete dva stejné dřevěné kmeny. O to působivější však výsledná konstrukce je. Sruby mají jedinečnou atmosféru, které nemohou moderní stavby nikdy dosáhnout. I v našich zeměpisných šířkách se proto sruby objevují čím dál častěji. Není divu, čím dál více lidí si totiž uvědomuje, že přírodním materiálům se nemůže nic rovnat.Jak postavit srub na klíč

Proč si pořídit dřevěný srub?

Říkáte si, že dřevěný srub není nic pro vás? Potom se zkuste zamyslet nad jeho výhodami, kterých je celá řada.

Navzdory všeobecnému přesvědčení platí také to, že dřevěné sruby se vyznačují velmi dobrými energetickými vlastnostmi a také dlouhou životností bez nutnosti dalších nákladných investic. Jednou hotový srub poskytne prostor k plnohodnotnému životu i dalším generacím. O tom, že srub přečká mnoho, svědčí také to, že jej nejčastěji najdeme v oblastech s drsnými klimatickými podmínkami. Častá námitka o tom, že dřevěný srub neposkytuje bydlení na celý život, tedy nemá sebemenší opodstatnění.

Srub také už dávno není nedostupnou záležitostí. Stavba srubu na klíč nabízí široké možnosti téměř každému. Výsledná cena srubu tak nemusí být o nic vyšší než cena běžné chaty.

Dřevěné sruby jsou velmi šetrné k životnímu prostředí nejen díky použitým materiálům, ale také vzhledem k využívaným technologickým postupům. Stranou nelze ponechat ani skutečnost, že sruby velmi dobře zapadají do krajiny a nenarušují její ráz.

Nutné je však zvážit také negativa, která může stavba dřevěného srubu na klíč přinášet. Každý srub je charakteristický velmi specifickým designem, což může být na překážku při plánování stavby a hledání vhodného stavebního pozemku. Stejně tak se rozhodně nemusí ukázat jako vhodné řešení snažit se postavit dřevěný srub, nebo jeho část svépomocí vzhledem ke speciálním technologickým postupům.Jak postavit srub na klíč

Výhody bydlení ve srubu

  • Dobré energetické vlastnosti
  • Jedinečná atmosféra
  • Šetrnost k životnímu prostředí
  • Nižší finanční náročnost
  • Dlouhá životnost

Nevýhody bydlení ve srubu

  • Specifický vzhled
  • Speciální technologie a postupy

Stavba dřevěného srubu krok za krokem

Při stavbě srubu je třeba klást důraz na správné dodržení postupů. Neméně důležité je však výběr kvalitního dřeva, které se bude vyznačovat dostatečně dlouhou životností. Na sruby z kulatiny je vhodné používat dospělé stromy, které se těží ve vyšší nadmořské výšce. Rovněž je nutné vyvarovat se použití dřeva, které by bylo napadenou červotočem a podobně. Pravdou však je, že výběr kvalitního dřeva nemůžete příliš ovlivnit, o to důležitější je vybrat si stavitele dřevěných srubů, kterému budete moci důvěřovat.

Mnoho firem také nabízí možnost nechat si postavit pouze hrubou stavbu a poté srub dokončit vlastními silami. To vám samozřejmě může ušetřit část finančních prostředků, ale takový krok dobře zvažte. Dřevěný srub má přece jenom svá specifika, kterým rozumí jen zasvěcení odborníci.

Plánování a projektování dřevěného srubu

Dalo by se říci, že výběr vhodného pozemku je zcela zásadní. Je totiž nutné hledat takový pozemek, který bude vyhovovat nárokům na konstrukci srubu na klíč a taková konstrukce zde bude vhodným řešením vzhledem okolí a stávající zástavbě. Následuje plánování a výběr srubu na klíč, který bude odpovídat vašim představám. Nejjednodušší řešení představuje výběr typového srubu. I ten si totiž můžete upravit k obrazu svému. Promyslet je třeba zejména dispoziční řešení domu a také velikosti a rozložení jednotlivých místností.

Projektová dokumentace by měla být co nejpodrobnější, aby mohla sloužit jako podklad pro stavbu domu na klíč. Její vytvoření by nemělo trvat déle než 3 měsíce, s ohledem na složitost projektu. Na základě projektové dokumentace získáte jasnou představu o konečné ceně srubu na klíč, tedy včetně základové desky a napojení srubu na inženýrské sítě. Specifikovány rovněž budou veškeré použité materiály a zařizovací předměty, tedy podlahové krytiny, střešní krytina apod.

Jak postavit srub na klíč

Jak je to se stavebním povolením?

Tato otázka vám jistě nedá spát. Faktem je, že formality spojené se stavbou jsou velmi podobné plánování klasické zděné či jiné stavby. Může se však stát, že konkrétní úředníci si s povolením pro dřevěný srub nebudou vědět příliš rady, takže celý proces by se mohl trochu zkomplikovat.

Výroba srubu podle vašich požadavků

Po vypracování projektové dokumentace přichází na řadu výroba srubu. Vše se samozřejmě děje na základě vypracovaného projektu. Výroba srubu je poměrně rychlou záležitostí, maximálně v řádu několika měsíců. Tato doba je ideální příležitostí k vyřízení stavebního povolení. Délka výroby srubu se odvíjí od složitosti celé konstrukce a také od použité technologie. Následuje základní naimpregnování, které se postará o prvotní ochranu kvalitního dřevěného materiálu. Po dokončení výrobního procesu mohou být jednotlivé části stavby dopraveny na místo určení. Pokud bylo uděleno stavební povolení, konstrukci dřevěného srubu už nestojí nic v cestě. Samotné stavbě předchází geodetické vytyčení, vybudování inženýrských sítí a základová deska.

Rychlá konstrukce srubu

Samotná stavba probíhá až překvapivě rychle. Nejdříve se rozloží jednotlivé komponenty a následně se přistoupí k jejich montáži, která by, pokud nenastanou nepředvídatelné komplikace, neměla trvat více než měsíc. Zkušený konstruktér dřevěných srubů by měl následně trvat na dodržení takzvané technologické pauzy, jejíž délka se odvíjí od složitosti konstrukce, druhu použitého dřeva a také zvolené technologie.

V tomto krátkém mezidobí si jednotlivé části domu na sebe takzvaně „sednou“. Práce na srubu se však nezastaví, neboť povrchové části jsou impregnovány nátěry. Následuje osazení oken a dveří a další dokončovací práce. Jedná se zejména o instalaci rozvodů vody, elektrické energie a odpadního systému. Instalují se rovněž vnitřní příčky, podlahy a topná tělesa. Jako poslední přichází na řadu schodiště, osazení vnitřních dveří a nátěr vnitřních povrchů přírodnímu vosky a oleji, díky nimž získá dřevo vybraný odstín.

Kolaudace a předání srubu

Jako poslední krok na řadu přichází samozřejmě kolaudace. A poté už vám nic nebrání. Spolehlivá firma by se měla postarat i o tento krok vaší starostí tak už bude pouze příjemné zabydlování.Jak postavit srub na klíč

Bydlení v kontaktu s přírodou rychle a snadno

Chcete si splnit svůj dávný sen o dřevěném srubu na okraji lesa? Sny se mají plnit! Spolehlivou firmu, která postaví luxusní srub podle vašich představ, jistě naleznete prostřednictvím jednoduchého poptávkového formuláře na stránkách Poptávej.cz. Zde si můžete na základě referencí a zkušeností jiných majitelů srubů. Také mým snem byl malý, ale vlastní srub v podhůří. Dlouhé hledání renomovaného stavitele dřevěných srubů však nepřinášelo kýžený výsledek. Vše se změnilo až po využití tohoto serveru a aktuálně čekám na to, až bude stavba dokončena a já si budu moci užívat klidu v přírodě.

7 replies to Jak postavit srub na klíč

  1. Tak tohle je můj sen 🙂 A doufám, že si ho jednou s rodinkou budu moci splnit. Tenhle článek je opravdu pěkně napsaný a tipy jak si takový srub postavit se hodí. Ale obávám se, že zrovna my bychom si na stavbu úplně nového netroufli. Tak zatím aspoň číhám tady jestli se nějaký neobjeví.

  2. Osobně si myslím, že problém by nebyl ani tak v samotné stavbě srubu, jako spíš v hledání vhodného pozemku. Je ale pravda, že bych lhal, kdybych tvrdil, že by se mi takový dřevěný srub nelíbil. 🙂 Obecně si myslím, že ve dřevostavbách je v současné době budoucnost. Kdybych se dnes rozhodl stavět, tak jdu určitě do dřevostavby. Už jen z toho důvodu, jak moc jsou dnes klasické stavebniny drahé.

  3. To musí být naprostá paráda mít takový srub. My teď přemýšlíme právě nad tím, že bychom se přestěhovali někam na vesnici, abychom to měli blíže k přírodě. Bohužel ty ceny domů jsou docela vysoké, takže jediná šance bude asi hypotéka. Zkoušela jsem si tu právě dělat výpočet hypotéky a vypadá to, že na hypotéku bychom dosáhnout mohli, tak snad.

  4. Mít srub by se mi taky líbilo. Je ale pravda, že já bych v současné době byl rád i za obyčejný rodinný domek. Bydlíme totiž v 2+1 bytě a celkem se tu mačkáme. Už delší dobu se dívám po nějakém domku. Před pár měsíci se nám skoro jeden povedlo sehnat přes tuto realitní kancelář v Karviné ale bohužel to nakonec nevyšlo, tak hledání pokračuje dál.

  5. Trochu jsem se zamyslel nad tím, zda jde vůbec srub postavit jinak než na klíč. Postavil ho už někdo klasicky svépomocí, jako běžné rodinné zděné domy? To nemyslím teď nějak špatně. Vůbec to nechci zlehčovat nebo nějak dehonestovat. Ale přeci jenom… Stavebniny vám prodají spíše kamion cihel na stavbu, než abyste od nich dostali kvalitní dřevo.

  6. Taky přemýšlíme doma nad dřevostavbou, respektive řešíme jestli to bude roubenka nebo srub. Ono jsou to dvě poměrně odlišná řešení. To jsem ani nevěděl. Na druhou stranu ten základ je tam stejný a člověk to ve finále ani nepozná. Jen je u jednoho trochu jiný rozvaděč, ale tam si teď nejsem jistý, jak to přesně je.

  7. Sruby jsou fajn, ale v poslední době narážím na to, že se nehodí do územního plánování a tak lidi raději staví modulární stavby, případně pak stavby podobného typu. A je to smutné, protože kdysi byli městští architekti naklonění i jiným projektům v rámci územního plánování, než jenom unifikovaným kostkám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *