Jak najít instalatéra

Rate this post

Zkušení řemeslníci jsou v dnešní době takřka nedostatkovým „zbožím“, instalatéry nevyjímaje. Zoufáte si nad tím, že se vám nedaří najít instalatéra, na kterého by se dalo opravdu spolehnout? V následujícím článku se dozvíte nejen to, jak najít spolehlivého instalatéra, ale také s čím vším vám může pomoci.

Také se vám nejednou stalo, že odpad u dřezu začal protékat v tu nejméně vhodnou chvíli? V takovém případě je nutné jednat velmi rychle. Kýbl na kapající vodu je sice řešením, ale pouze dočasným. Dříve, nebo později totiž mohou vaše kuchyňské skříňky doznat velké újmy, přitom stačí tak málo. Nebo si vezměme jiný příklad: protékající toaleta vás sice nezruinuje, ale z dlouhodobého hlediska se může na účtu za vodu negativně podepsat.Jak najít instalatéra

Jaké nepříjemnosti vás mohou při hledání instalatéra potkat?

Natrefit na spolehlivého instalatéra se může rovnat malému zázraku. A to platí i u dalších profesí. Pravdou je, že mnozí řemeslníci velmi rádi zneužívají toho, že zákazník jejich služby naléhavě potřebuje a nemá jinou možnost, kam se obrátit. Mezi nejčastější problémy patří nedochvilnost. Právě v případě problémů s vodovodním potrubím je přitom každá minuta důležitá. Když na sebe nechá instalatér čekat více, než je slušné, raději se příště poohlédněte po jiném. A zdá se vám, že není ochoten si na práci ve vaší domácnosti nebo firmě vyhradit dostatek času? Možná pro něj nemáte velkou zakázku, která přináší značný výdělek, ale i vy, jako platící zákazník, máte právo na seriózní jednání, a proto se proti nespolehlivému jednání neváhejte dostatečně důrazně ohradit.

Někteří instalatéři jsou mnohdy úplně nedostupní a nezvedají telefon. I to může svědčit o tom, že instalatér nebere svou práci dostatečně vážně, a tudíž bude lepší vyhnout se mu obloukem.

A zcela samostatnou kapitolu představují zákaznické reference. Nenechejte se zmást propracovanými webovými stránkami s takzvanými „referencemi“. Ty mají s realitou většinou jen málo společného. Mnohem lepším vodítkem jsou speciální servery, kde si můžete instalatéra sami vybrat na základě recenzí od skutečných uživatelů.

Podle čeho instalatéra vybrat?

Správný instalatér by měl být nejen dochvilný a spolehlivý, ale také pečlivý a opatrný. Manipulace s potrubím skýtá mnohá rizika a neodborný zásah může snadno vyústit v menší pohromu. Instalatér by proto měl pracovat rozvážně a s maximální přesností. Na první pohled se sice může zdát, že vodovodní potrubí funguje, jak má, ale po čase se mohou nedostatky způsobené málo pečlivým přístupem projevit. Stejně tak je důležitá důslednost při instalaci myčky nebo pračky, neboť v opačném případě můžete přijít o zákonnou záruku. Neopatrné zacházení se také může negativně podepsat na stavu vašeho nového dřezu apod.

Instalatérské práce menšího i většího rozsahu

Spektrum činností, které instalatéři vykonávají, je překvapivě bohaté. Platí však, že ne každý instalatér bude ochoten pustit se do opravdu komplikovaných zakázek. V takovém případě je důležitá důkladná domluva. Ale už při prvním kontaktování vybraného instalatéra je vhodné co nejvíce specifikovat plánovaný rozsah zakázky. Okamžitě tak budete mít jasno v tom, zda má s daným instalatérem cenu nadále jednat. On vám také bude schopen předat kalkulaci, abyste měli představu o finanční nákladnosti vaší objednávky, což je zejména v případě větších stavebních úprav a rekonstrukcí velmi žádoucí. V takovém případě je v mnoha ohledech výhodnější využít služeb větší instalatérské firmy, která bude schopna zajistit veškeré požadované úkony související s vodovodními rozvody apod.Jak najít instalatéra

Začněme však představením drobnějších instalatérských úkonů. Menší instalatérské práce zahrnují samozřejmě širokou škálu činností. Už dávno to už není pouze kapající kohoutek nebo protékající záchod. Odborná pomoc je důležitá při instalaci vestavných spotřebičů apod. Jedná se zejména o:

 • rekonstrukce vodovodních rozvodů
 • rekonstrukce odpadních rozvodů
 • montáž vodoměrů
 • připojení spotřebičů (myčka, pračka)
 • montáž dřezů a sanitárního zařízení (vana, sprchová vanička, umyvadlo, toaleta, bidet)
 • výměna a oprava vodovodních baterií
 • výměna pisoárů, toaletní nádržky, klozety a podobně
 • menší opravy a instalatérské práce
 • montáž změkčovačů vody
 • montáž regulátorů tlaku vody

Někdy však mohou instalatérské práce nabývat mnohem většího rozsahu, zejména při rekonstrukcích koupelen a bytových jader, rekonstrukcí vodovodních a odpadních stoupaček či při montáži úpravny vody nebo domácí vodárny. Jedná se tedy zejména o následující činnosti:

 • rekonstrukce koupelen a bytových jader
 • montáž elektrických bojlerů a průtokových ohřívačů
 • další instalatérské práce většího rozsahu

Spolehlivý instalatér by měl poskytovat také záruky na provedené služby. Stejně tak je důležité, aby byl ochoten v případě potřeby obstarat servis. Někdy se také může stát, že budete potřebovat akutní pomoc. Prasklé potrubí totiž může napáchat opravdu velké škody. Pro takové případy by mělo být ve vašem mobilním telefonu vždy připraveno číslo na instalatéra, který bude ochoten přijet téměř kdykoli a zachránit vaši domácnost před zkázou.

Jak najít instalatéra

Instalatérské práce svépomocí

Voda je nevyzpytatelná a neodborná manipulace s vodovodním potrubím může mít neblahé následky. Není tedy radno snažit se vyměnit starou baterii, pokud nemáte alespoň základní zkušenosti. Jinak se můžete dočkat nepříjemností v podobě vytopené kuchyně.

Jistě budete souhlasit, že je ideální mít po ruce číslo na spolehlivého instalatéra, který bude ochoten co nejrychleji přijet a opravit závady, které vaši domácnost postihnou. Právě v případě poruch na vodovodním potrubí se nevyplatí cokoli odkládat.

A co si budeme povídat, instalatérské opravy nejsou otázkou chvilky, zvlášť pokud mají být provedeny s nejvyšší opatrností a pečlivostí. Jestliže neradi plýtváte svým drahocenným časem, potom se jistě snažíte usnadnit si drobné domácí opravy co nejvíce.

Jak najít šikovného instalatéra

Někdy může být velmi obtížné najít spolehlivého instalatéra. S tímto problémem by vám mohl pomoci poptávkový server Poptávej.cz, který funguje na velmi jednoduchém principu. Do poptávkového formuláře stačí zadat, co potřebujete opravit. Dále už jen vyčkáte na příchod prvních nabídek od konkrétních firem ve vašem okolí. Instalatéra si můžete vybrat na základě ceny i referencí jiných uživatelů.Jak najít instalatéra

Moje zkušenost s hledáním instalatéra

I mně výměna nedávno zaskočila kuchyňská baterie a nastal čas na její urgentní výměnu. Stará baterie netěsnila, ale hlavně hrozilo, že kohoutek mi jednoho krásného dne zůstane v ruce. Proto už nebylo zbytí a na řadu přišlo hledání spolehlivého instalatéra. Nedařilo se mi však najít žádného, který by byl ochoten přijet ve večerních hodinách, navíc kvůli takové maličkosti. Pomohl mi až poptávkový server. Zde stačilo pouze vyplnit jednoduchý formulář a ještě ten samý den se v mé e-mailové schránce objevily dvě nabídky, které mě velmi příjemně překvapily. Následná domluva s vybraným instalatérem byla velmi rychlá a bezproblémová, stejně jako výměna vysloužilé kuchyňské baterie za nový model. Nyní už vím, na koho se v budoucnu mohu obrátit, takže si ušetřím spoustu času bezvýsledným hledáním naslepo.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s hledáním instalatéra?

One reply to Jak najít instalatéra

 1. Dobré rady, mockrát díky. Taky asi budu nějakého instalatéra nebo technika potřebovat. Potřeboval bych totiž, aby mi před létem zkontroloval technologickou stěnu bazénu – https://www.albixon.cz/technologicke-steny/ Minulé léto jsem tam měl nějaké problémy s čerpadlem. Nakonec se zase rozběhlo, ale určitě by to chtělo zkontrolovat někým, kdo se v tom vyzná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *