Jak napsat žádost o výpověď smlouvy z dodávky elektřiny

4.6/5 - (20 votes)

Přemýšlíte o změně dodavatele elektrické energie, ale nemůžete se odhodlat? Možná vás odrazuje představa zdlouhavého papírování. Jestli je to jediný důvod, pak nemusíte dále otálet. Změna dodavatele elektrické energie je dnes poměrně snadným krokem, ke kterému se uchyluje čím dál více odběratelů, kteří jsou nespokojeni se svým stávajícím dodavatelem.

Při výpovědi smlouvy o dodávce elektřiny nejvíce záleží na tom, zda jste se stávajícím dodavatelem uzavřeli smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. Smlouvu na dobu určitou můžete vypovědět v podstatě kdykoli. Naproti tomu v případě smlouvy na dobu určitou můžete počkat na uplynutí stanovené doby, ale takto přijdete o možnost uspořit finanční prostředky. Avšak předčasné vypovězení smlouvy na dobu určitou ve většině případů přináší sankce. O těch se proto s předstihem informujte v obchodních podmínkách, aby vás nečekalo nepříjemné překvapení. Zde je tedy vhodné si zkusit spočítat, která možnost bude z finančního hlediska výhodnější. Jaká úskalí výpověď smlouvy z dodávky elektřiny skýtá a čemu musíte věnovat pozornost?výpověď smlouvy z dodávky elektřiny

Kdy zvážit výpověď smlouvy z dodávky elektřiny?

Vzhledem k tomu, že cena elektrické energie se skládá z regulované platby za distribuci a platby za silovou elektřinu, jejíž výše se odvíjí od situace na trhu a konkurence, je možné výběrem vhodného dodavatele ušetřit značnou část finančních prostředků.

Dalším důvodem může být neustálé zvyšování cen. Ceny elektrické energie se sice drží poměrně nízko, ale to neznamená, že vás stávající dodavatel nemůže najednou zaskočit zvýšením sazby. Navíc, v dnešní době, kdy existuje tolik různých dodavatelů elektrické energie, je skoro vždy možné najít levnější variantu. K tomu slouží spousta užitečných srovnávačů, díky nimž můžete během chvilky zjistit, jestli za elektřinu neplatíte zbytečně moc. Nemusíte rovnou změnit dodavatele, ale určitě je vhodné mít ve všem jasno. I to je důležitý krok k efektivnímu hospodaření s vašimi financemi.

Na tuzemském trhu navíc v současné době působí velké množství velkých distributorů i malých společností. Z pohledu zákazníka je to jedině dobře. Vysoce konkurenční prostředí totiž drží ceny elektrické energie na přijatelné úrovni. A další výhodou jsou i další formy konkurenčního boje, na kterých může odběratel elektřiny jedině vydělat. Jedná se například o nejrůznější balíčky a nabídky výhodných tarifů.

Kdy je možné podat výpověď smlouvy?

Pokud už se jednou rozhodnete změnit dodavatele elektrické energie, máte napůl vyhráno. Právě rozhodnutí je často tou největší překážkou, neboť postupy pro změnu dodavatele energií se neustále zjednodušují.

Je úplně jedno, zda jste u stávajícího dodavatele už po mnoho let, nebo teprve několik měsíců. Nechali jste se například zlákat neseriózním, leč velmi přesvědčivým podomním prodejcem k přestupu? A nyní svého rozhodnutí hořce litujete? Není všem dnům konec, přestup k jinému dodavateli je snazší, než si myslíte.

K ukončení smluvního vztahu s dodavatelem elektřiny se vám nabízí několik možností. Častá je situace, kdy zákazník chce vypovědět smlouvu na dobu neurčitou. Zde byste se neměli dočkat žádných větších komplikací. Horší to však může být v případě, že chcete ukončit smlouvu na dobu určitou. Tyto smlouvy bývají nejčastěji uzavírány na dva roky. V takovém případě se s velkou pravděpodobností nevyhnete nejrůznějších sankcím ze strany dodavatele. Mnohdy vás mohou tyto pokuty velmi nemile překvapit. Tím spíše je třeba mít se na pozoru už při podpisu smlouvy a vše si důkladně přečíst a promyslet. Právě pasáž se sankcemi by neměla ujít vaší pozornosti, neboť nikdy nevíte, zda nebudete chtít opět někdy změnit dodavatele.

V každém případě se však vyvarujte uzavření smlouvy s nejrůznějšími podobnými prodejci s pochybnými praktikami. Ti jsou sice schopni slíbit vám takřka cokoli, ale výsledná smlouva může veškerou vaši snahu o úsporu financí pohřbít.

Kdy je možné odstoupení od smlouvy

Méně běžné jsou případy, kdy odběratel může od smlouvy odstoupit. To je možné zejména tehdy, kdy došlo ke změnám na straně dodavatele elektrické energie.  Do této kategorie spadá zejména zvýšení cen, případně změna obchodních podmínek. Jednostranné odstoupení od smlouvy je možné také v případě, že smlouva byla uzavřena během návštěvy podomního prodejce, případně byla sjednána při telefonickém hovoru nebo přes internet. I při odstoupení od smlouvy se však vyplatí ohlídat si lhůtu, dokdy je možné tento krok provést. Jestliže vás dodavatel informoval o chystaných změnách s dostatečným předstihem, tedy alespoň 30 dnů před nabytím jejich účinnosti, je krajní lhůta na odstoupení od smlouvy 10 dnů před zavedením avizovaných změn. Avšak pokud vás dodavatel přece jenom zapomněl zavčas informovat, můžete od smlouvy odstoupit tři následující měsíce.výpověď smlouvy z dodávky elektřiny

Co nesmí v žádosti o výpověď smlouvy chybět?

Výpověď smlouvy z dodávky elektrické energie není nijak komplikovanou záležitostí a zvládnete ji sestavit během několika minut. Co tedy musí výpověď smlouvy o dodávce elektřině obsahovat? Podívejte se na následující vzor.

Náležitosti

Výpověď smlouvy o sdružených službách dodávky elektrické energie

Dodavatel:  Název společnosti, sídlo, IČ, DIČ

Odběratel: Jméno a příjmení, adresa trvalého bydliště, datum narození, adresa odběrného místa

Text: Žádost o ukončení dodávky elektrické energie v souladu se Všeobecnými obchodními podmínkami.

Datum, místo a podpis

Takto připravenou smlouvu zašlete neprodleně na adresu dodavatele elektřiny, samozřejmě doporučeně. Dodavatel musí vaši výpověď obdržet před uplynutím stanovené lhůty. V případě pochybností můžete po několika dnech kontaktovat zákaznické centrum dodavatele a informovat se o tom, v jaké fázi se nachází zpracování vašeho požadavku.

Jak dále postupovat?

Samozřejmě se může stát, že dodavatel elektřiny vaši výpověď zamítne. Stát se to může z důvodů, které jsou specifikovány v konkrétních obchodních podmínkách. Jednat se může zejména o případy, kdy není jasné, co je v dokumentu požadováno. Stejně tak bude zamítnuta výpověď, která není psána vážně. Také si při sepisování výpovědi dejte záležet na tom, aby výpověď obsahovala všechny potřebné údaje. Vlivem nepozornosti se může poměrně snadno stát, že uvedete špatné odběrné místo apod. Dbejte na rovněž na správnost údajů o dodavateli energie, raději je všechny zkontrolujte na základě již podepsané smlouvy.výpověď smlouvy z dodávky elektřiny

Jde to i snadněji

Jistě vás však potěší skutečnost, že vždy nemusíte podávat výpověď smlouvy o dodávce elektrické energie. Nový dodavatel se o to ve většině případů rád postará, takže přechod k novému dodavateli je mnohem snazší, než by se mohlo zdát. Stačí jen pečlivě vyplnit údaje v nové smlouvě, aby nový dodavatel měl při sepisování výpovědi správné údaje.

Změna dodavatele by rovněž neměla být zpoplatněna, ale je možné, že někteří dodavatelé budou menší poplatek vyžadovat. I o tom se pro jistotu informujte s dostatečným předstihem. A na co je vhodné dát si při výběru nového dodavatele ještě pozor? Jedná se zejména o délku výpovědní lhůty, úplný a samozřejmě aktuálně platný ceník a také další nabízené služby.

 

Ještě otálíte se změnou dodavatele elektrické energie, nebo už hledáte výhodnější nabídku a sepisujete výpověď?

3 replies to Jak napsat žádost o výpověď smlouvy z dodávky elektřiny

  1. Já když jsem chtěl přejít k novému dodavateli, tak jsem si zjistil jaké služby pro nový zákazníky nabízí. Na webovkách comfort energy jsem zjistil, že jsou za mě schopní zařídit komplet celý přestup, takže jsem se v podstatě o víc nestaral a celou záležitost předal jim, kdy o ni tu žádost o ukončení vyřídili s mým předchozím dodavatel za mě a ani jsem za to nemusel nic platit. Dneska předpokládám, že už to snad dělají všichni za svý zákazníky když je třeba.

  2. Bohužel je tenhle článek pro spoustu lidí stále aktuálnější. Jenže se obávám, že dneska jim žádná firma lepší podmínky, nebo nějak výrazně lepší podmínky, kvůli kterým by se ten přechod vyplatil, prostě a jednoduše nedá. Spíše by se tak měli zajímat o to, jak ušetřit elektřinu za svícení a topení a jak celkově ušetřit za energie. Ale to je jen můj názor.

  3. Zdravím, měl bych takovou otázku. Chystám se teď jako podnikatel přejít k jinému dodavateli elektřiny. Kvůli tomu aby byla levnější. A zajímala by mě jedna věc. Nemá někdo zkušenost s provozem vlastní nabíjecí stanice pro firmy? Mám na mysli nabíjecí stanici pro elektromobily. Pokud ano, tak jak moc se to projeví na následných účtech za elektřinu? Díky mockrát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *