MND – recenze a zkušenosti

tarifomat_energie_22_468120

Určitě jste se už doslechli o společnosti MND – Moravských naftových dolech, která nabízí plyn a proud do vašich domácností za zajímavé ceny, známá především z televizních reklam (“plyn z první ruky”). Jak je tomu ale zvykem, není radno se ihned vrhnout po lákávé nabídce, pokud si ji neprve neproklepnete. Proto jsme si pro vás připravili tento článek, který vám (nejspíše) vyjasní, zda-li změnit dodavatele, nebo zůstat u toho stávajícího.

Historie firmy

Nejprve si ale firmu trošku představíme. Společnost MND je poskytovatelem proudu, vrtných služeb, zemního plynu a jeho následného skladování se sídlem na Moravě. Skupina podniká v oblasti těžby a průzkumu uhlovodíků nejen na domácím poli, ale taktéž na západní Ukrajině, Německu, Rusku a Gruzii. Svoje služby neposkytuje jen v Česku, ale také na Slovensku, v Rakousku, Německu, Rumunsku a Itálii.

Podnik vznikl v roce 1946 pod názvem Československé naftové doly a podle dobových záznamů pro ni v roce 1948 pracovalo 1858 zaměstnanců. Zemní plyn ČND těžily zejména z vyschlého rybníka Nesyt, kde už v roce 1919 vzniklo první ložisko v České republice. Během druhé světové války se tato oblast stala velice důležitá pro nacistické Německo, které zde údajně mělo kolem 1200 vrtů.


V roce 1958 byla sloučena s obdobnou společností na Slovensku a pod novým jménem Moravské naftové doly započala další éru své dlouholeté historie. Po Sametové revoluci se Slovenský podnik odtrhl, to však nezabránilo MND expandovat do zahraničí, kde vyhledává a těží ropu. Podle dostupných informací společnost ročně vytěží až 250 000 000 barelů ropy a plynu, k tomu navíc šest tisíc na území Moravy. Dnes zaměstnává více než 600 zaměstnanců, přičemž hodnota aktiv činí 24 miliard dolarů.

MND logo

Po převratu se z firmy stala akciová společnost. Podíly získal Slovenský plynárenský priemysel, E.ON.Rhugas a společnost Karla Komárka mladšího KKCG (investiční společnost, vlatnící mj. Loterijní společnost Sazka). V roce 2010 ale všechny akcie zkoupil KKCG a stal se tak výhradním vlastníkem MND.

MND se taktéž angažuje do společenských aktivit, mezi něž patří ochrana přírody (snaží se rozvíjet spolupráci se státními a samosprávnými institucemi a podporovat projekty pro ochranu životního prostředí – např. sponzoring Energie z přírody), je zakladatelem Biosférické rezervace, angažuje se v oblasti sportu (podpora mezinárodních soutěží i menších projektů) i kultury (generální Sukova komorního orchestru a festivalu Slovácký rok).

Ceny

Ceník proudu (https://www.mnd.cz/proud/informace/prehled-ceniku/cenik-mnd) a plynu (https://www.mnd.cz/plynzprvniruky/cenik) naleznete na stránkách MND i s cenovou kalkulačkou a porovnáním cen od jiných dodavatelů. V přehledných tabulkách máte vyobrazeny ceny plynu i elektřiny od ČEZu, EONu a PRE, které jsou pro každý region odlišné. Pokud chcete srovnat ceny MND s ostatními dodavateli, můžete vyzkoušet tuto kalkulačku.

Typy smluv:

Chcete i Vy ušetřit několik tisíc korun?

Můžete zde získat úsporu až 70 % na elektřině a plynu!

Základní – jak už název napovídá, jedná se o základní smlouvu s garancí výhodné ceny, bez závazků, sankcí a pokut. Objednat si ji můžete na bezplatném čísle 800 400 500.

Online – jedná se o téměř stejnou smlouvu jako v případě základní s tím rozdílem, že tuto sjednáváte přes internet, a jako výhodu navíc získáte na první rok snížené poplatky.

Bonus – novinka, která je v prodeji od 1.9.2015. Je to smlouva bez závazků s nezměněnou cenou plynu až do konce roku 2017. Opět žádné sankce a pokuty. Pro zjednání této smlouvy volejte na číslo 800 400 500.

Bonus Online – opět se jedná o stejnou variantu jako v případě Bonus, ovšem se sníženými poplatky pro první rok. Lze sjednat online na stránkách poskytovatele.

Pokud se tedy rozhodnete a budete se chtít MND „upsat,“ nemusíte mít strach z dlouhodobých závazků. Smlouvu můžete do 14 dnů od uzavření bezplatně zrušit a pokud budete chtít přejít po delším časovém období než dvou týdnech, tak nemusíte zoufat, protože smlouvu se společností uzavíráte na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou.

Zkušenosti

Projeli jsme si také několik diskuzních fór se zkušenostmi zákazníků s touto firmou a vybrali jsme pro vás pár z nich.

První zkušenost pochází z webu zabývajícím se cenami energie a jejich porovnáváním. Autor v nich píše o tom, jak přešel k této společnosti na přelomu února a března letošního roku. „(…)Převod proběhl hladce, nikam jsem nemusel osobně. Operátorky jsou ochotné a milé, a snaží se vyhovět (i když to už je dneska asi skoro všude).“ Následně opět vyzdvihne ochotu pracovníků MND.

„Řešil jsem i drobný zádrhel, kdy jsem jim poslal zálohy skoro na rok dopředu, a cca měsíc po tom přišlo vyúčtovací období a napsali mi že mi většinu toho vrátí na účet jako přeplatek. Poslal bych to klidně znovu, ale zajímalo mě jak budou fungovat, tam jsem jim zavolal že to jsou zálohy (to bylo i v popisu platby) a že tam ten zbytek tedy chci nechat jako předplacené zálohy, ať mi to nevrací.

Trochu jsem je asi zaskočil, protože mi k tomu během cca týdne volali asi 3 lidi, než ten poslední měl kompetence to udělat – nicméně všichni byli velmi ochotní, nikdo mi neřekl že ne nebo že to nejde, max. se omluvili že to předají někomu dalšímu kdo se mi ozve – a opravdu se brzy ozvali (!) a nevykašlali se na to, jak je dneska často běžné.

Takže za mě palec nahoru a chystám se přejít k nim i s elektřinou, kde to sice nebude takový rozdíl (cca 1000/rok), ale spíš s principu nechci být u toho nejdražšího poskytovatele.“

V diskuzi na portálu o miminech se jedna z maminek zeptala na zkušenosti s touto společností. Spoustu dalších se připojilo s obdobnou otázkou a v komentářích se objevily dva protichůdné názory, jež vám tu teď budeme citovat. Začneme tím pozitivním:

„Ptala jsem se na to manžela a známých. Celkem se v tom vyznají a říkali mi, že společnost MND by měla být v pohodě. (…) Co vím, tak jsou poměrně féroví. Oproti spoustě jiných dodavatelů nemají ve smlouvě žádné pochybné kličky, záludnosti a smluvní pokuty, díky kterým se to může solidně prodražit. Je fajn použít kalkulačku na tzb nebo na jejich webu je i přímo MND kalkulačka. Když jsme přemýšleli o přechodu k jinému poskytovateli, tak nejlepší nakonec bylo řešit to po telefonu a nechat si udělat kalkulaci na míru. Pokud máte menší byteček jako my, tak se asi moc nevyplatí, ale známí co bydlí v rodinném domku jsou s nimi zatím spokojení (plyn mají na topení a na vaření).“

Negativní: „O MND ani neuvažujte. Je to banda neschopných ignorantů a to ani nemluvím o tom, že plyn od nich vychází téměř stejně draho jako od RWE. Vyřizoval jsem pro mého dědu přechod od rwe k nim. Nepovedlo se jim to ani na druhý pokus. Je to u nich samá telefonistka ála rwe a s kompetentním člověkem si nepromluvíte. Tak jsem přemluvil dědu ať na nich netrvá a převedu jej někam jinam.“

Shrnutí

MND je vhodnou společností, pokud chcete snížit svoje roční výdaje za energii. Narozdíl od ostatních tuzemských dodavatelů plyn osobně těží, což se následně promítá i do větší stability cen. Nabízí bezplatnou linku 800 400 500, kde vám vždy rádi a ochotně pomohou, smlouvy bez závazků, sankcí a pokut. Smlouvu podepisujete vždy na dobu neurčitou, čímž se tedy vyvarujete zbytečným nepříjemnostem. Na stránkách si vždy snadno dohledáte aktuální cenu plynu či elektřiny ve svém regionu a pohodlně si spočítáte úsporu peněz v porovnání s jinými poskytovateli těchto komodit. I samotné zkušenosti zákazníků s touto firmou jsou veskrze pozitivní.

19 komentářů k “MND – recenze a zkušenosti

 1. Všechno je o lidech. Udělala jsem si podle návodu srovnání cen na internetu a hned se mi ozval pan Tomáš Zapletal z MND. Sympatický, milý, empatický – prostě člověk na svém místě. Ptala jsem se, jestli je přímo zaměstnanec MND. Prý ano, tak jsem si nechala udělat kalkulaci a posléze i smlouvu, kterou mi přivezl kurýr, tu jsem podepsala a kurýr si ji opět odvezl. Podle p. Zapletala úplně stačily jako podklad poslední faktury od stávajících dodavatelů. Jednalo se o 2 odběrná místa. A čekám na další, co se bude dít. A za čas telefonát z MND, jakto, že jsem ještě nedodala smlouvy od stávajících dodavatelů a 2 odběrná místa byla špatně sloučena jako jedno odběrné místo. Vše vlastně špatně. Všechno jsem zase zrušila, protože by se celý kolotoč točil opět dokola. Velká ztráta času a v mém případě i důvěry.
  Pan Tomáš Zapleta měl čárku za nového klienta, ovšem vyřízení z jeho strany bylo nezodpovědné a to určitě úmyslně.

 2. S MND nemám dobré zkušenosti , neporadíte , nepomůžete , jen se vymlouváte prostě nejste dobrá společnost na odběr energie

  1. S MND již nikdy více. Vůbec je nezajímá klient, ale hlavně je zajímají peníze, které klient přinese. Nikdo neporadí, hrají si na mrtvého brouka a z klienta dělají jen psychicky narušeného člověka . Mám nejhorší zkušenosti s tímto tzv, rádoby dodavatelem energie. Dokonce se ani ředitel prodeje nestydí prosazovat rukou opravené adresy a že je vše v pořádku, když je adresa špatná. Rozhodně takového dodavatele nedoporučuji.

 3. NEHORÁZNÁ spolupráce “Počáteční i konečné stavy si vymýšlí -neodpovídá vůbec skutečnostem !!! . Takže jen platíte a platíte nebo se soudíte ??
  Můj byt byl neobydlený ,SPOTŘEBA nula a následně prodán ,konečný stav vůbec neodpovídal MND výmyslu k ukončení ,přesto naúčtováno 700,- Kč a rychle vymáháno. Svědkem mi je nový majitel .
  Domluva žádná ,vysvětlení to samé !

 4. Špatná zkušenost.Zavolal mi p.Karel Šmíd s výhodnou nabídkou a snažil se mě přemlouvat.Po odmítnutí se choval velice arogatně .Jsem rád ,že jsem jim nenaletěl .Ta výhodná nabídka zase tak výhodná nebyla……….

 5. Měla jsem u MND elektřinu po změně mi nebyli schopni zaslat konečné vyúčtování na danou adresu kterou jsem samozřejmě uvedla! Po té jsem musela komunikovat asi s 8 lidmi po telefonu abych se vůbec dověděla jakou částku a komu mám zaplatit. To že mi dali pokutu a na závěr to slečna svedla na mě že to je má chyba že jsem si to nehlídala jsem už neřešila ale víc arogantní pracovníky a zmatené hlavně s tím jsem se ještě opravdu nesetkala a trvá to už měsíc co druhý den někam volám a ještě to není vyřešené… takže i po zaplacení na jasně jimi dané údaje v tom mají stále totální chaos. Takže z mé strany katastrofa a nikdy bych k nim už nešla.

 6. já musím nesouhlasit, přecházel jsem od Bohemky k MND s plynem i elektřinou. jsem nad míru spokojený. Paní Jano co s týče odběru, tak Vám posílají sms zprávy, aby jste jim nahlásila stav elektroměru a plynoměru, pokud se tak neučíní, tak se to musí nějak spočítat. Mě tohle udělala Bohemia energy když jsem převedl plynoměr na sebe a za 2 měsíce mi naúčtovali 4,1 MWh a v minulém období od února 2016 do prosince 2016 měla od Bohemie předchozí majitelka 4,6 MWh, takže mě pěkně okradli. Pokud jste někdy četli VOP spol. MND, tak tam nemají zmínku o jediné sankci a hlavně Vop neobsahují 5 stran malým písmem jako u bohemia energy, ale jednu A4 s větším písmem. Za mě doporučuji každému.

 7. Porovnávali jsme si ceny plynu od E.ONu a MND, chtěli jsme se sejít s oběma firmami, aby nám sami spočítali a řekli, co pro nás bude nejvýhodnější. Od E.ONu k nám domů přišel milý muž, v čas, který jsme si sami vybrali, všechno s námi spočítal, ukázal nám smlouvu, řekl, jaké jsou veškeré postupy, co bude potřeba a co to znamená pro nás jako koncového zákazníka.

  MND? To bylo jednání jako s kusem hadru. Osobně ke koncovým zákazníkům nikdo nejezdí, přijede pouze kurýr se smlouvou. Smlouva k nahlédnutí? Nezájem. Buď podepiš nebo nezdržuj. Slibovali, že nám pošlou aspoň kopii smlouvy do emailu. Pár dnů, pak týden a něco – nic se nedělo. Zase se nám ozval jenom ten kurýr jestli teda jsme doma na podepsání smlouvy…řekli jsme, že stále nemáme náhled smlouvy, že si to chceme pročíst v klidu (můj muž je dyslektik)! Tak nám po x-tém pokusu (protože prý měli špatný email na nás) nafotili smlouvu MOBILEM, smlouva byla přeložená a ještě jí někdo držel v ruce.., byla v podstatě nečitelná. A pak druhý den volal kurýr, že přijede. V momentě, kdy jsme říkali, že potřebujeme na tu smlouvu čas a promyslet si to, tak nám to pan kurýr sprostě típnul! Beze slova…nezájem. Takové jednání bylo vážně přes veškeré hranice!

 8. Já si myslím, aspoň ze zkušenosti, že je nejlepší mít odběratele v místě bydliště, byla jsem též u BOHEMIA, ale to vyřizování přes telefon, hrůza, …ceny nakonec ve finále vyšší, než mě nabízeli,..takže už nikdy žádná změna, všichni jen lákají,…skutečnost je pak jiná,…takže zásadně nejlepší mít dodavatele v místě bydliště,…mít možnost v případě potřeby zajít na zákaznické centrum atd.., tolik moje zkušenost !!!!!!!!!!!!

 9. Jsem trochu rozčarovaná. Přešli jsme k MND letos v lednu, když jsme koupili dům, nyní přišla faktura za šest měsíců a doplácíme neuvěřitelných 15. tisíc! Elektřinou jsme totiž museli přitápět, protože jiný zdroj tepla ještě nebyl zařízený, takže nám teď vyfakturovali pouze půlrok, tedy topnou sezónu, tudíž se částka nestihla “vyrovnat“ přes letní období, kdy se netopí… Chápu, že má MND své odečtové trasy, ale kdyby mě na to někdo upozornil při uzavírání smlouvy, nastavila bych si pro začátek vyšší zálohy, aby se mi tohle nestalo. O smlouvě jsem komunikovala jak na lince, tak na pobočce a oba zaměstnanci mi řekli, že faktura přijde až po roce, a že zálohy jsou v pořádku. Faktura ale přišla po půl roce, tedy začátkem července… Jsem neskutečně rozčílená…

 10. V MND nejsou schopni za 4 měsíce vyřídit výpovědní lhůtu od stávajícího dodavatele el.energie.Samé tanečky nevíme,neznáme.Smlouvu jsme okamžitě vypověděli !!!!!!

 11. MND není férová! Když k nim budete chtít přejít, hlídejte si ZÚČTOVACÍ OBDOBÍ, jinak budete nemile překvapeni počátečním zúčtováním!

 12. Jsem ZNECHUCENÁ.
  Dle kalkulačky od MND bylo vše výhodné,ale opak byl pravdou.Dle mého názoru jen upraví čísla,aby nalákali klienty.Když jsem poté požádala o kalkulačku u jiné společnosti ,nestačila jsem se divit.
  Nicméně celý problém je v tom,že jsme chtěli smlouvu u MND zrušit,což nebyl problém,ale na základě námi již dříve udělené plné moci MND si BEZ NAŠEHO VĚDOMÍ naši novou smlouvu zrušili a my jsme byli opět u MND.Začarovaný kruh. RUCE PRYČ OD MND.

 13. Bohužel musím konstatovat, že je to společnost nekorektní, arogantní a poškodila nás jako své potenciální zákazníky.
  Nás dostala do velmi nepříjemné situace.
  Vůbec neodpovídali na maily a dokonce jsem se nedovolala ani na bezplatnou linku po 3 dny, dále i přestože jsem je žádala, aby mi sdělili stav a jejich zájem o můj přechod k nim, dokud jde s věcí něco udělat, nereagovali. Až téměř po měsíci mi přišlo ujištění, že se o přestupu jedná a že je vše v pořádku. Pak přišlo plno výmluv.
  Dnes mi telefonicky sdělili, že to nestihli.

 14. Musim se přidat a říct,že společnost MND je nespolehlivá a neschopná.
  Chtěl jsem přejít k MND a ušetřit a málem jsem zaplatil pokutu za odstoupení smlouvy u stavající společnosti.
  Píšou,že všechno zařídí za Vás a nedokažou si přečíst ani smlouvy.
  Dávej te si na ně pozor!!!!

 15. Také musím všechny varovat před MND. Nedokázali od října zajistit přestup a teď mi hrozí odpojení plynoměru pro 37 rodin. Když tam člověk volá, jen slíbí, že vše vyřeší. A nic se pořád neděje. Jen omluvy a výmluvy. Měli by se věnovat jinému podnikání.

Napsat komentář