Topení dřevem představuje při neustále se zvyšujících se cenách paliva častější a častější alternativu, která je navíc velmi ekologická. A to i přesto, že vyžaduje přípravu v podobě pravidelného štípání dřeva. Tu si ale díky štípačům lze efektivně zjednodušit.
Co jsou štípače dřeva
Štípače dřeva jsou výkonnou alternativou pro ruční štípání dřeva. Štípání sekerkou je v dlouhodobém horizontu příliš namáhavým úkolem.
Samotná celokovová konstrukce štípače se skládá z rámu, dále elektromotoru, čerpadla, pístu a štípacího klínu. Nejdůležitější veličinou, kterou má smysl ve specifikacích sledovat, je tlak, který udává (v tunách), jak velkou sílu umí štípačka na dřevo vyvinout. Jednoduchá přímá úměra potom jasně říká, že čím vyšší, tím lépe. Určitě tak platí, že nejsme-li si úplně jisti, volíme raději výkon vyšší.
Jak štípačky na dřevo fungují
Elektrohydraulické štípačky se dělí na tzv. horizontální a vertikální podle toho, jestli se dřevo ukládá na výšku nebo na šířku. Odlišnost je nejen v principu štípání, ale i podle toho na co je chcete využít. Máte krbová kamna, v nichž občas přitopíte nebo je vám chladno během léta na chalupě? Spíš se vám vyplatí štípačka horizontální. Je méně výkonná, ale na občasné použití dostačující. Limitem je také průměr kulatiny maximálně cca 25 cm.
Vertikální štípačky naproti tomu zvládnou průměr i 45 cm. Tomu odpovídá i jejich robustní konstrukce, hmotnost zařízení se pohybuje okolo 120 kg. Ta je v praktickém provozu spíše výhodou, protože poskytuje dostatečnou pevnost a stabilitu.
U horizontálních štípaček se setkáte s nízkou konstrukcí a má smysl se této vlastnosti podvolit. Budete se k ní muset sice ohýbat, ale zase zařízení zůstane stabilní. S vertikálními štípačkami se pracuje vstoje a práce s nimi je znatelně rychlejší. Spodní stolice je u nich nastavitelná, díky tomu vás ani po pravidelné práci nebudou bolet záda.
S vertikálními štípačkami se pojí ještě jedno hledisko, které je nutně dáno jejich výkonností a celkově provedením – vyšší cena.
Otázka bezpečnosti
V tomto směru se manipulace s oběma typy zařízení bát nemusíte. Moderní štípače dřeva jsou vybaveny kvalitními bezpečnostními mechanismy, které minimalizují riziko úrazu při práci.
Horizontální štípačky jsou opatřeny ovládacími páčkami na boku. Vertikální štípačka využívá tzv. kleštiny. Ty slouží k zafixování polena rukojetí. Vyvinutím tlaku na ně se uvede do pohybu klín a dochází k rozštípnutí polena.
Základní bezpečnostní zásady je potřeba dodržovat při manipulaci s oběma typy. Vždy bychom tak štípačku měli ovládat oběma rukama.
Vždy je také nutné mít na paměti, že manipulujeme se zařízením, které je zapojeno v elektrické síti, proto pozor na poškozené kabely. Horizontální štípačky pro provoz využívají 230V, výhoda je tedy ta, že nepotřebujete třífázové rozvody.
Štípačka Scheppach HL 1010
Jedná se o vertikální štípačku, která je schopna pracovat s poleny o maximálním průměru 40 cm a délce 137 cm. Nejvyšší tlak, kterého zařízení dosahuje, může být až 10 tun. Rychlost štípání se pohybuje okolo 5,2 cm/s.
Díky svým parametrům je výkonné zařízení vhodné pro domácí použití. Může být ovšem využito i v extrémně náročných podmínkách, pokud je nutné připravit i nejtvrdší druhy dřeva ve větším množství nebo zpracovat sukovité dřevo.
Základ konstrukce tvoří ocelové plechy o tloušťce 6 mm, což štípači propůjčuje extrémní odolnost a dlouhou životnost. Je ale pro zachování funkčnosti nutné štípačku používat správně a dbát na adekvátní údržbu. Pohyblivé části je nezbytné pravidelně promazávat vazelínou. Šroub na hrdle nádrže na olej má být při štípání povolen.
Díky značné štípací síle lze štípač použít na polena mokrá i suchá. Ze zkušeností lze navíc říci, že štípačka je použitelná i pro dřevo o větším průměru, než deklarují oficiální technologické specifikace výrobce.
Velmi těžká konstrukce (konkrétně 147 kg) vyplývá už z faktu, že se jedná o štípačku vertikální. Proto lze také v tomto případě očekávat náročnější manipulaci v terénu, což je jedna z nevýhod tohoto zařízení. Extrémně nízko položená základna ovšem zaručuje snadnou práci se dřevem, které není nutné zdvihat. Odnímatelný pracovní stůl se dá umístit do dvou poloh pro ulehčení práce s kratšími poleny. Jednoduchá obsluha patří mezi významné klady štípačky Scheppach.
Výhody:
- vysoká rychlost zpětného chodu
- robustní a stabilní konstrukce
- kvalitní zpracování
- dobrá dostupnost náhradních dílů a vysoká úroveň servisu
Nevýhody:
- vyšší pořizovací cena
- chybí otočný spodní stůl
- obtížná manipulace v terénu
Recenze uživatelů
Spolehlivé použití i pro časté štípání dřeva potvrzují četné recenze majitelů štípačky, které najdete dostupné na internetu. Ve svých komentářích pak jednoznačně vyzdvihují i precizní materiálové zpracování.
Srovnání s konkurenčními produkty
Model Scheppach HL 1010 není přirozeně jedinou dostupnou štípačkou a ani jediným modelem této značky. Pojďme si pro srovnání představit také vybrané konkurenční výrobky.
Scheppach HL 650
Jedná se taktéž o vertikální štípačku. Poradit by si měla s poleny až o délce 50 cm. Hlavní rozdíl oproti recenzovanému modelu tkví primárně v odlišném maximálním štípacím tlaku. Ten činí 6,5 tuny, je tedy v porovnání s Scheppach HL 1010 nižší, byť si stále poměrně spolehlivě poradí s naprostou většinou špalků. Hlavním důvodem pro pořízení verze HL 650 je tak jednoznačně příznivá nízká cena, poměr ceny a výkonu je v tomto případě velmi dobrý. Nedostatkem je určitě šroub určený k nastavování délky polene, protože má sklony k samovolnému povolování.
Scheppach HL 450 Vario
Tento štípač Scheppach označený jako HL 450 Vario patří do skupiny štípaček horizontálních. Z podstaty u něj tak nelze očekávat tak vysoký výkon jako u štípačky vertikální. Využít můžete tlak pouze 4 tun. Štípačka je proto vhodná pro příležitostné použití, primárně na slabší dřevo o průměru do asi 25 cm. Podobně patří mezi obecné vlastnosti všech štípaček nízká konstrukce, což způsobuje i absenci komfortu při práci. V rámci své kategorie se však jedná o dostatečně výkonné i spolehlivé zařízení.
Scheppach HL 1500
Také třetí srovnávaný výrobek pochází od značky Scheppach, která je právem oblíbenou stálicí v tomto segmentu. Svými parametry patří do vyšší třídy, je schopen vyvinout tlak dokonce až 15 tun. Stroj tak má delší životnost a použité materiály se nedeformují. Hodí se všude tam, kde bude nutné zpracovávat dřevo opravdu velmi často a vyžaduje se maximální výkon. Předpokládá se časté použití a zpracovávání velmi těžkých i sukovitých polen. Je tak na zvážení, jestli pro toto zařízení opravdu ve svých podmínkách naleznete využití. A to i z titulu pořizovací ceny, pro domácí použití se jedná o zařízení z nejvyššího cenového spektra. O třídu výše potom naleznete už profesionální stroje. Lze jej doporučit uživatelům, kteří topí výlučně dřevem.
Závěrečné shrnutí
Jak vyplývá i ze srovnání obdobných zařízení, štípačku Scheppach HL 1010 bychom mohli označit za jakousi pomyslnou střední třídu, pro kterou je charakteristická hlavně dobrá výkonnost a vyšší pořizovací cena. Zkuste si před pořízením orientačně propočítat, jaký bude roční zpracovaný objem dřeva. Lze říci, že již od cca 15 kubíků se pořízení vertikálního štípače vyplatí.
Díky moc za recenzi. Toto si budu muset asi co nejdříve pořídit. Ono se to nezdá, ale štípat dříví ručně je docela fuška. Stejně tak budu muset nějak vymyslet jak dřevo na zimu uskladnit. Asi to vidím tak, že pořídím nějaký dřevník. Například tuto zimu jsem to měl vyřešené tak, že jsem dřevo vyskládal podél zídky a bylo zakryté pomocí krycí plachty, viz https://www.peplachty.cz/zakryvaci-plachty-eshop/ Ideální řešení to ale není.
Já taky uvažuju o štípačce, ale chtěl bych si ji spíš vyrobit. Aby za něco stála, tak by stála balík. Už nejsem nejmladší a nebaví mě štípat dříví kalačem. To je každou zimu a už toho je prostě moc. Jsem rád, že topíme v krbových kamnech , ale chtěl bych si tu práci kolem dříví trochu usnadnit.