Hydraulický štípač dřeva scheppach hl 650 – recenze

Rate this post

Hydraulický štípač dřeva Scheppach HL 650 je jedním z pomocníků, který vám může velmi usnadnit život na chatě i chalupě, ale nejen tam.  Pokud jste i vy příznivci ekologického vytápění dřevem, anebo jen máte rádi romantiku v podobě hořícího krbu, štípač dřeva vám opravdu může usnadnit život.

Z finančních důvodů nekupujeme dřevo již štípané, ale v metrových kusech. Vychází téměř o polovinu levněji, což, pravda, je vyváženo vyšší pracností s jeho přípravou a zpracováním: Nejprve musíme klády nařezat na menší kusy, které se vejdou do našich krbových kamen, a špalky následně rozštípat. Byly doby, kdy to manžel bral jako součást sportovní přípravy, ale s narůstajícím věkem a ubývajícím časem se ze štípání dřeva stala nepříjemná povinnost. Navíc, když je mimo domov, a není připravena dostatečná zásoba dřeva, musela jsem si dřevo připravit sama. A i u mě se nádech dobrodružství spojený s těžkou prací se sekyrou postupně vytratil. Rozhodli jsme se proto zakoupit štípač dřeva, aby nám zpracování topení na zimu usnadnil. A v tomto ohledu dělá opravdu dobrou práci.

Štípač a motorová pila, výkonní pomocníci

Pokud také každý podzim stojíte před otázkou, jak si naštípat dostatečnou zásobu dřeva na celé zimní období a příliš se u toho nenadřít, je na čase promyslet, zda by se hydraulický štípač nehodil i vám. Tak, jako se v mnoha domácnostech topících dřevem zabydlela motorová pila, najde uplatnění i štípač. Spolu totiž tvoří výkonné a užitečné nástroje, jak si s každoroční záplavou dřeva poradit.

Důležité je zvolit ty správné parametry

Jestli bych před nákupem štípače doporučovala něco zvážit, pak je to četnost s jakou jej budete používat. Od ní se odvíjí typ, i „síla“ nástroje, který je pro vaši domácnost vhodný. Logicky, čím více dřeva potřebujete zpracovat, tím výkonnější štípač byste si měli pořídit. Druhým faktorem, který je třeba zohlednit při volbě výkonu, je velikost zpracovávaného materiálu. Jiný stroj potřebujete na pravidelné velkoobjemové štípání metrových špalků, jiný zase pokud potřebujete jen pár drobnějších polen na letní opékání buřtů. Volba výkonu, tedy rychlosti a síly štípače má obvykle přímý vliv na cenu, volbou vhodného stroje můžete ušetřit až několik tisíc korun.

Vertikální nebo horizontální?

Spolu s výkonem je třeba rozmyslet si, zda pořídit štípač horizontální nebo vertikální. Horizontální štípače pracují ve vodorovném směru,  bývají určeny spíše pro hobby použití, protože disponují menší silou a pracují menší rychlostí. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena, vyšší skladnost a často bývají opatřeny kolečky pro snazší manipulaci. Je možné je převážet z místa na místo, často se vejdou do kufru auta. Upotřebíte je tedy tehdy, když potřebujete štípat dřevo doma i na chalupě, nebo si ho chcete pořídit jako sdílený nástroj do větší rodiny a převážet podle potřeby. Zástupcem této kategorie je právě zmiňovaný Scheppach HL 650. Štípače vertikální se pohybují odshora dolů, jejich konstrukce umožní vyvinout pro štípání vyšší sílu a pracují větší rychlostí, jsou stabilnější. Jejich nevýhodou je asi 3x  vyšší cena, větší rozměry i hmotnost. Navíc jsou obvykle stacionární, jejich přesun z místa na místo bývá komplikovaný.

scheppach hl 650

Skladnost a snadná manipulace

My jsme volili štípač horizontální, vzhledem k tomu, že náš dům je v procesu stavby, a nejsme si jistí, v které části suterénu nakonec bude dřevník umístěn. Navíc kvůli stavbě jsme nuceni zaujímat různá dočasná a náhradní řešení, mobilita je pro nás tedy velmi důležitá. Také varianta, že štípač bude moci sloužit i ostatním členům rodiny, kteří ho využijí jen jednorázově a přípravu topení na chatě, nám přišla fajn.

Co přináší Scheppach HL 650?

Jedním ze zástupců horizontálních štípaček je právě Scheppach HL 650. Hydraulický štípač na elektrický pohon, spíše menších rozměrů. Svou velikostí i hmotností 44 kg je optimální všude tam, kde potřebujete mobilitu a skladnost. Je určen pro štípání polen až do délky 52 cm a průměru 25 cm, která zpracovává štípací silou 6,5t. Jedná se tedy o jeden z výkonnějších modelů na trhu vertikálních štípačů. Skládá se z robustního rámu, elektromotoru, hydraulického čerpadla, pístu, štípacího klínu, případně lze dokoupit štípací kříž, a ovládacích prvků pro dosažení maximální bezpečnosti použití. Sheppach HL 650 disponuje bezpečnostní pojistkou pro případ výpadku proudu, tato pojistka zbrání uvolnění špalku v případě prudkého poklesu napětí v síti. Nestane se tak, že se po výpadku elektřiny štípací klín vrátí do výchozí pozice, dřevo vypadne ze štípače a někoho zraní. Dalším užitečným systémem je tzv. Vario systém, umožní přizpůsobit délku pohybu štípacího klínu výšce štípaného polena. Tento systém výrazně urychluje práci, zejména při štípání nižších polen, protože není nutné čekat s další operací, než se klín vrátí do nejzazší polohy. To znamená, že pokud potřebujete naštípat jen kratší polínka, ušetříte čas. Štípač totiž zkrátí dráhu chodu podle nastavené délky dřeva. Může tak zkrátit čas potřebný pro zpracování dřeva třeba i na polovinu.

Štípač je osazen speciálním rámem pro jednodušší práci ve vzpřímené poloze. Pracovní část je upevněna na lakované ocelové konstrukci odolné proti prohýbání a kroucení.

Pro koho je Scheppach HL 650 určen?

Sheppach HL 650 je vzhledem ke svým menším rozměrům, skladnosti a možnosti jej snadno přemístit kamkoliv určen především chatařům a chalupářům, případně do domácností, kde se přitápí krbem nebo krbovými kamny. Pokud potřebujete naštípat větší objemy dřeva, bude pro vás vhodnější některý z výkonnějších vertikálních modelů.

Zkušenosti uživatelů

Podle názoru majitelů patří k hlavním výhodám produktu:

 • Štípání i větších polen naprosto bez námahy
 • Tichý provoz
 • Možnost přizpůsobení dráhy pístu délce štípaných polen
 • Je opatřen kolečky a praktickou rukojetí pro snadnější přemístění z místa na místo
 • Nabízí vysokou bezpečnost použití

Zkušenost uživatelů ukázala následující nedostatky:

 • Štípač je nízký, pokud jste vyšší postavy, musíte se při štípání ohnout, abyste dosáhli na obouruční ovládání
 • Ne vždy spolehlivě naštípe čerstvé dřevo –čerstvá polena je nutné oddělit po naštípnutí ručně
 • Obtížné dotažení aretačního šroubu Vario systému, pokud je nedotažen, má tendenci se při štípání povolovat
 • Krátký přívodní kabel

Ačkoliv na něm uživatelé určité nedostatky nalezli, hodnocení na internetu jsou veskrze pozitivní, většina uživatelů je s výrobkem skutečně spokojena.

scheppach hl 650 recenze

 

Zdroj:www.heureka.cz

Zkušenosti uživatelů

Při výběru štípače dřeva v obdobné cenové a výkonnostní kategorii jsou k dispozici ještě následující výrobky:

 • Scheppach HL 450
 • VeGa LS 6 Vario
 • Ryobi RLS 5A

Scheppach HL 450

Menší a méně výkonný bratr Scheppachu HL 650. Má o 2,5t nižší štípací tlak a o 200W příkon. Dokáže si tedy poradit jen s menšími poleny do délky 37 cm. Svými parametry dobře pokryje požadavky méně náročných uživatelů, a je vhodný k využití na rekreačních objektech, kde objem štípaného dřeva není tak velký jako v rodinném domě s krbem užívaným téměř denně.

VeGa LS 6

VeGa LS6 nabízí obdobné parametry jako Scheppach HL 650. Jediným výrazným rozdílem je vyšší cena. Za tu však dostanete produkt s obouručním spouštěním a stálým chodem motoru. Není nutné tedy motor spouštět po každém cyklu, což může vést k jeho vyšší životnosti.

Ryobi RLS 5A

Nejdražší ze všech tří produktů, stojí 2x tolik co Scheppach HL 650. Tento výrobek je lehčí a méně robustní než předchozí dva, je tedy vhodný k použití na místech, kde jej budete přemisťovat opravdu často. Jeho štípací tlak je jen 5t, to znamená, že si lépe poradí s menšími poleny, při štípání polen stejné délky a průměru jako předešlé dva štípače budete potřebovat o něco více času.

S nákupem štípače dřeva jsme dlouho váhali, nebyli jsme si jistí, zda se pro nás stane skutečným pomocníkem nebo jen dalším strojem uloženým v hlubinách garáže. Ale nutnost připravit během podzimu dříví na vytápění rodinného domu na celou zimu, nás přiměla jej přece jen vyzkoušet. A musím uznat, že jsem za to rád. Štípač dřeva je opravdu užitečný pomocník, který umí ušetřit hodně námahy i času. Svými parametry je Scheppach HL 650 plně vyhovující pro použití v běžných domácích podmínkách. Nabízí dostatečnou štípací sílu i pro velké kusy dřeva a solidní rychlost zpracování. Za velmi rozumnou cenu tak získáte kvalitní a spolehlivý přístroj s vysokou bezpečností použití.

3 replies to Hydraulický štípač dřeva scheppach hl 650 – recenze

 1. U nás by byl štípač dřeva zbytečný. Zas tak velké kmeny nemáme, takže mi stačí motorová pila, abych kmen rozřezal. Těch pár velkých špalků zvládnu rozštípat sekerou. Motorová pila je pro mě velký pomocník, bez ní bych se neobešel, tak jsem byl rád, že jsem si za ni vloni připlatil. Našel jsem jejich pěkné srovnání na https://www.testino.cz/motorove-pily a váhal jsem, jestli koupit NAREX nebo STIHL a nakonec jsem se rozhodl připlatit a udělal jsem dobře.

 2. Mám štípač dřeva Scheppach HL 650 ,mám bukové dřevo 33cm,ale štípačka mi ho nerozštípe,může to být nedostatkem hydraulického oleje a jaký a kde ho koupit.

 3. No tak to já dřevo štípu manuálně. Vůbec mi to ale nevadí, je to sice náročné, ale zároveň je to super relax. Dřevo na tuto zimu už mám víceméně připravené. Uskladnění už mám taky vyřešené. Zrovna minulý týden mi konečně dorazila krycí plachta na míru od https://www.peplachty.cz/plachty-na-miru/ takže teď je už vše připravené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *