Co ovlivňuje to, jak moc je drahá elektřina a jaká bude její výsledná cena? Tato problematika je širší, než by se mohlo na první pohled zdát!
Elektřinu dnes využívá každý z nás. A to nejenom na běžné svícení, ale třeba i na vaření nebo pečení, na vytápění, nebo ohřev teplé vody. Více než kdy jindy by nás také měla zajímat cena, za kolik elektřinu odebíráme. Nutno říci, že s ohledem na minulost cena neustále stoupá. A to kvůli několika hlavním faktorům. Pojďme se společně podívat na to, proč tomu tak je a zda některé faktory můžeme ovlivnit.
Náklady na výrobu a politika státu
Tyto položky tvoří hlavní základ samotného výpočtu výsledné ceny. A nutno říci, že je jenom těžko můžeme ovlivnit. V případě uhelných elektráren to může být cena uhlí, u atomových cena paliva, u vodních či větrných zase náklady spojené s výstavbou konkrétních elektráren. Logicky tedy platí, že čím je dražší vstup, tím jsou dražší i výstupy. To platí i o systémových službách, jako jsou výdaje spojené s pohotovostí na elektrárnách, lidskými zdroji, stejně jako vše ovlivňují i náklady spojené se stavbou, popřípadě údržbou distribučních sítí.
Druhým faktorem, který může cenu elektřiny ovlivňovat, je politika státu. Narážíme hlavně na různou dotační politiku a podporu různých zdrojů. Především dotace v oblasti fotovoltaiky dnes hradíme všichni, a to právě v rámci vyšší ceny elektřiny, která tento příspěvek již zahrnuje. Podobnými způsoby ale mohou být podporovány i další čistší zdroje, jako jsou elektrárny vodní nebo větrné.
Nezapomínejme na poptávku
Vliv na cenu má ale také poptávka, tedy takzvané vnější tržní vlivy. Především potom poptávka spojená se zahraničím. I od té se poté může odvíjet to, kolik za elektřinu zaplatíme my. Takto zkrátka funguje trh, a i když se na něm můžeme setkat s několika regulacemi, které mají právě toto ovlivňovat, ne vždy jsou účinné na 100 procent. Logicky poté platí, že čím je poptávka po elektřině, zvláště tedy po silové elektřině vyšší, tím výše se může šplhat její cena – tedy z globálního hlediska.
Cenu může ovlivnit i dodavatel
Vliv na cenu má také cenová politika dodavatele. Je na každém, jakou výslednou cenu zvolí, pokud mu bude přinášet zisk. Toto už je faktor, který samozřejmě ovlivnit můžeme. A to tím, že si zvolíme takového dodavatele, který je v naší lokalitě ten nejlevnější a tak samozřejmě nabídne ty nejlepší podmínky spojené s odběrem. Ke srovnání dodavatelů můžete použít například tuto kalkulačku.
S touto cenou souvisí také naše spotřeba. Čím je totiž větší, tím lepší cenu za jednotku můžeme získat. Ideálním příkladem jsou skuteční velkoodběratelé, kteří mohou být jednotkové ceny na zlomku těch, které platí běžná domácnost. I to je faktor, kterým ovlivníme výslednou cenu. I proto je řada domácností, které elektřinu využívají skutečně na vše v rámci provozu svého bytu.
Vliv má také čas odběru
Ačkoliv elektřina s ohledem na svou kvalitu zůstává stále stejná, může během dnes stát méně, Jistě řada z vás slyšela o pojmu „noční proud“. Jedná se o časové období, kdy je elektřina odebíraná ze sítě levnější, než v době hlavní špičky. Jak už napovídá sám název, levnější je hlavně elektřina odebíraná v noci, což je i důvod, proč jsou na takový režim nastaveny různé spotřebiče – třeba boilery nebo akumulační kamna. I tuto cenu samozřejmě můžeme jednoduše ovlivnit, a to tak, že řadu spotřebičů budeme zapínat právě v době levějšího proudu. Kromě zmíněných variant to může být také myčka nebo pračka.
Co se týká zdrojů elektřiny po stránce výroby, z vodních zdrojů patří k dlouhodobě nejlevnějším a bez větších výchylek v cenách nehledě na sezónu. Jsou závislé čistě na průtoku řek, takže cenu elektriky, co se v nich produkuje, neovlivňují změny na světovém trhu s fosilijními palivy. Problém může nastat pouze ve chvíli, kdy dojde k výraznému snížení teplot a řeky, kde jsou postaveny v zimě zamrznou. Pokud bydlíte u řeky, nebo dokonce u ní máte pozemek, stojí tedy za úvahu
Každý rok se zvedají ceny všeho a elektřina bohužel není výjimkou 🙂 . My jsme si proto před lety pořídili fotovoltaiku na střechu a tím, že jsme využili dotace na fotovoltaiku, se kterou nám pomohli z https://www.trienergo.cz/dotace-na-fotovoltaiku/ , tak nás ani nepřišla tak draho, takže nás nějaké zvyšování cen elektřiny zas až tolik netrápí 🙂 .
Tím, že začalo být všechno drahé, tak koukáme doma na každý spotřebič který máme zapojený. A to tedy i včetně světel. Začali jsme zaměňovat hodně elektrické spotřebiče klidně za ty ruční. Nebo za ty úspornější. Takže třeba místo elektrického spotřebiče na vymačkávání šťávy jme ho zaměnili za lisy na citrusy https://www.testino.cz/lisy-na-citrusy
Tak samozřejmě že těch faktorů, které to ve výsledku ovlivňují, je dneska už poměrně docela dost. Zvlášť prostě v současné politické a společenské situaci, kdy prostě jeden stát ovlivní cenu elektřiny u druhého státu. Naštěstí náš poskytovatel elektřiny Most je v tomhle poměrně konzistentní a nakupuje tak, aby tam ty výkyvy byly co nejmenší. Ale tak jsou tam, kde dneska ne?