Ceny energií 2015

5/5 - (1 vote)


Vývoj cen v roce 2015 je ovlivněn několika geopolitickými událostmi, na základě kterých je v tuto chvíli poměrně obtížné odhadnout, jak moc se bude s cenou plynu a elektřiny v českých domácnostech a firmách hýbat. První událostí, která se děje téměř za našimi hranicemi je samozřejmě občanská válka na Ukrajině. Ukrajinou protéká ropa a zemní plyn z Ruské federace i k nám a ve chvíli, kdy by došlo k tomu, že se plynovody a ropovody přeruší, může dojít k tomu, že žádný ruský plyn k nám nedoteče a budeme se muset spolehnout na zdroje ze Severní Evropy. V souvislosti s takovouto událostí by se dalo očekávat skokové navýšení ceny plynu o desítky až stovky procent.

Obdobně nejasná je situace u členů OPEC. Třetina světové produkce plynu je v rukou arabských dodavatelů a je v tuto chvíli obtížné odhadnout, jak se budou chovat autoritativní režimy v Saúdské Arábii a v Íránu a zda se nedohodnou na manipulaci se světovými cenami energií v roce 2015.

Ceny energie 2015

Cena samozřejmě není ovlivněna pouze makroekonomickými faktory, ale také sezónností – obecně v měsících, kdy je spotřeba menší, klesá i cena za plyn a v na podzim, když začíná topná sezona se zase začínají navyšovat. O vývoji cen běžný spotřebitel není zpravidla nijak informován – o všem se dozvíte až s odstupem podle výše záloh a informací o nedoplatcích. Proto je nejlepším postupem, jak bojovat proti svévolnému dodavateli srovnat si celkovou výši poplatků za uplynulý rok, vložit data do této kalkulačky a vypočíst si, zda by se vám více nevyplatilo brát energie odjinud.

Jednotliví dodavatelé většinou nabízejí zvýhodněné balíčky tehdy, když berete souběžně plyn i elektřinu (někteří se snaží nabídnout i mobilní tarify nebo vodu), nicméně radit vám můžeme poměrně jednoduchou věc – nedejte na telefonáty operátorů ani na symbolické bonusy a naprosto racionálně si spočtěte možnost úspory, přejít je záležitost jednoho podpisu a ročně se dá ušetřit běžně i několik tisíc korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *