Ceny elektřiny pro rok 2017

5/5 - (1 vote)

Jsme za polovinou letošního roku a tak přinášíme článek se změnami cen elektřiny pro rok 2017, které se dotknou téměř všech účastníků na trhu s elektřinou. Zásadní změnu plánuje Energetický regulační úřad v platbě za jistič, což se samozřejmě veřejnosti nelíbí, protože se obávají následného zvýšení cen. Zmenšit by se měly platby závislé na odběru elektřiny, naopak zvýšit platby za regulační příkon nebo jistič. Jedním z argumentů je, že jsou momentálně zvýhodněni zákazníci s vnořenou výrobou na úkor ostatních. Tato změna by měla nerovnost odbourat. Někteří odběratelé (jako například majitelé chat) nebudou z této plánované změny příliš nadšeni. Majitelé chat totiž mají často zabudovaný trojfázový jistič, který utáhne více náročnějších spotřebičů najednou, ovšem spotřeba těchto odběratelů je pochopitelně nízká, jejich náklady se tak zvýší díky platbě za jistič.

Cena elektřiny bude mít od roku 2017 tři složky: 1. cena za rezervovaný příkon v Kč/MW, 2. cena za místo připojení v Kč/místo připojení/měsíc, 3. cena za použití sítí distribuční soustavy v Kč/MWh, která se vztahuje na odebrané množství elektřiny.

Snahou opatření je, aby si spotřebitelé nepořizovali zbytečně velké jističe, než které doopravdy potřebují. To totiž zvyšuje náklady na udržování elektrické sítě, protože síť musí být udržována v pohotovosti pro mnohem větší kapacitu. V březnu tohoto roku však vydala předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková prohlášení, že nové tarify nebudou platit a musí se přepracovat. Tudíž je možné, že ceny nebudou až tak záležet na velikosti jističe, a proto by měli být zohledněny zájmy malých spotřebitelů. Plánované změny se však určitě budou týkat tzv. regulované ceny, kterou určuje právě ERÚ. Ta tvoří zhruba polovinu celkové ceny za elektřinu obsahující například náklady na distribuci.

Stále však není zcela jasné, jak budou ceny v následujícím roce vypadat a zda se vůbec měnit budou. Nikdo zatím netuší, jak dlouho bude Energetickému regulačnímu úřadu trvat přepracování tarifního návrhu.

Noví dodavatelé

Překvapením možná bude pro mnohé přejmenování společnosti RWE na Innogy, ke kterému by mělo dojít již 1.října 2016. Důvodem je hlavně reorganizace, s kterou se změní nejen název, ale i logo (ve tvaru písmene I), které již bylo představeno 1.července letošního roku na filmovém festivalu v Karlových Varech, protože RWE je jedním z hlavních partnerů festivalu. Do této dceřiné společnosti budou vyčleněny aktivity v oblasti obchodu, sítí, infrastruktury a obnovitelných zdrojů. Innogy bude stále součástí koncernu RWE, ovšem toto označení bude užívat pouze mateřská společnost RWE AG. Pod společnost by mělo přejít 40 000 zaměstnanců a společnosti skupiny RWE ČR se stanou její součástí.

Innogy logo

Podobně jako firma E.ON se i RWE rozhodla výdělečná aktiva přesunout do nové společnosti Innogy a klasickou energetiku ponechá ve starých strukturách. Klasické elektrárny tedy zůstávají pod RWE AG. Navíc 10% této dceřiné firmy umístí RWE na podzim na burzu, čímž by mohla firma získat finanční prostředky na původní divizi.

Nový název se skládá ze tří anglických slov innovation, energy a technology. Tento název byl již použit pro společnost RWE Innogy, která se věnovala výhradně obnovitelným zdrojům. Mluvčí skupiny říká, že nový název souvisí hlavně s rozvojem obnovitelných zdrojů a nových inovativních produktů. Pro klienty je směrodatné, že jejich smlouvy budou nadále platné a změna se jich nijak nedotkne. Nepředpokládají se ani žádné organizační či personální změny.

Srovnání cen jednotlivých dodavatelů

Pokud chcete změnit svého dodavatele elektřiny ale nevíte, jaký by byl pro vás ten nejvhodnější, zkuste web www.tarifomat.cz. Ten srovnává kromě cen elektřiny i mobilní tarify, internet či povinné ručení. Navíc má ve své databázi mnoho dodavatelů jako jsou například firmy ČEZ, E.ON, RWE, MND, Bohemia Energy, Armex Energy a mnoho dalších.

Abychom pravdu řekli, mohl by být web trochu přehlednější. Po přesměrování na web se řiďte horní lištou. Pokud vyberete heslo energie, poté je již orientace snadná. Možné je porovnávat jak elektřinu, tak plyn. Cena elektřiny je ovlivněna mnoha faktory a tvoří ji několik složek od daní až po poplatek za zprostředkování energie. Pro výpočet je potřeba zadat údaje jako kraj, ve kterém bydlíte, roční spotřebu, kolik osob žije v domě či bytě, zda elektrikou i vytápíte, případně způsob vytápění a v neposlední řadě vaše telefonní číslo pro případné kontaktování.

elektřina

Pro první modelový příklad, nebudeme zadávat přesnou spotřebu energie. Pouze bydlíme ve středočeském kraji, v bytě ve kterém žijí 2-3 osoby, vytápíme elektrikou a vlastníme elektrický bojler. Při zadání tarifovat pár vteřin počítá a vyhledává nejvýhodnější nabídku. V nabídce máme celkem 72 nabídek dodavatelů elektřiny a nejlevnější nabídku má společnost Amper Market, u níž zaplatíme kolem 14 500 Kč ročně. Ta nabízí smlouvu na dobu neurčitou, výpovědní lhůtu 3 měsíce, ale negarantuje cenu.
Do 15 000 Kč ročně zaplatíme také u společností Fosfa, Fonergy, MND, Corasta, EP Energy Trading, 3E – Europe Easy Energy, Right Power Energy, E.ON Energie. Kromě dvou dodavatelů jde obvykle o společnosti méně známé, které negarantují cenu.
Garanci ceny nalezneme u společnosti Fonergy s tarifem Premium a to do konce roku 2018. Do konce roku 2017 garantují cenu společnosti Corasta s tarifem Canis a EP Energy Trading s tarifem Klasik Partner. E.ON slibuje garanci ceny na 24 měsíců.
Nejvíce zaplatíme u společnosti E.ON a to u tarifů Trend, Variant, Elektřina, EkoElektřina, za něž zaplatíme kolem 17 000 Kč za rok.
Jak sami vidíte, rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou je zhruba 3 000 Kč ročně.

Pro druhý modelový příklad, jsme zadali konkrétní spotřebu, a to 5 000 kWh ve vysokém tarifu a distribuční sazbou D25d. Jistič vlastníme nad 3×20 A do 3×25 A. Nejméně tentokrát zaplatíme u společnosti Fosfa a tarifem FEE e-TARIF, za nějž zaplatíme 27 500 Kč ročně. Ceny do 29 000 Kč mají dodavatelé jako Amper Market, Carosta, MND, Fonergy, EP Energy Trading, E.ON Energie, Armex Energy, aj.
Necelých 33 000 Kč, tedy nejvíce, zaplatíme u společnosti E.ON Energie s tarifem EkoElektřina a Stabil Energy s tarifem Standard.
Jak sami vidíte, cenový rozdíl je zhruba 6 000 Kč, což není zrovna málo a rozhodně tyto ušetřené peníze, můžete investovat jinam.

Pokud tedy znáte svou konkrétní spotřebu, distribuční sazbu a jistič, který vlastníte, váš výpočet bude co nejpřesnější a rozhodně vám ulehčí rozhodování při výběru dodavatele elektřiny. Rozdíly mezi jednotlivými tarify však web Tarifomat neukazuje, proto si je musíte vyhledat na webech konkrétních dodavatelů, což nám přijde trochu škoda. V případě že budete mít o konkrétní nabídku zájem, stačí zadat své telefonní číslo a operátoři z Tarifomat se vám během chvilky sami ozvou, případně poradí a dořeší s vámi nesrovnalosti.

Rádi bychom zároveň upozornili na nekalé praktiky hlavně méně známých společností. Proto doporučujeme opravdu pozorně číst smlouvy před samotným podepsáním. Samozřejmě vám nikdo nezaručí, že vás tzv. neošidí i větší společnost, ale pravděpodobnost je rozhodně menší. Proto vybírejte s rozmyslem, nenechte se nikým do ničeho nutit, a vše si pečlivě a v klidu pročtěte. Ať vyberete dodavatele, který vám bude vyhovovat nejvíce!

4 replies to Ceny elektřiny pro rok 2017

  1. V těch složkách aby se čert vyznal. Jsem zvědav jak to bude vypadat až se to v reálu zavede. Jediné v co doufám je, že nepřijdu o to zvýhodnění co teďka mám po přepisu k bohemia energy, to by mě dost štvalo.

  2. Náklady na energie, vodné a stočné se občas zařazují do kategorie „fixní výdaje“. Spousta rodin nemá žádné ambice na jejich výši cokoliv měnit

  3. Kdyby to aspoň bylo tak, že by třeba v některých oblastech v České republice (Beskydy, Jizerky, hory obecně) dodávali distributoři stabilně a nepotřebovali jsme záložní generátor. Protože jako když sedíte ob večer doma a jako vlastně vám pořád ta elektřina blbne, tak je fakt něco špatně. A nikdo s tím nic nedělá, protože jsme na samotě a nikomu se to nevyplatí.

  4. Zajímavé by bylo podle mě udělat srovnání cen elektřiny, které nabízejí například lokální dodavatelé elektřiny a celkově srovnat ty regiony jeden vedle druhého. Nevím, zda to ukáže nějaká překvapivá čísla. Na druhou stranu mít v ruce takové srovnání regionů by mohlo ukázat, kde se bydlí levněji a kde naopak draze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *