Plynové kotle Baxi – recenze, diskuze, zkušenosti

Rate this post

Plynové kotle italské značky Baxi, představující kvalitu v oblasti vytápění, mají v České republice poměrně dlouhou tradici. Za posledních 20 let bylo na tuzemském trhu nainstalováno přes 100 000 kotlů této značky.

Historie firmy

Počátky prosperující firmy sahají do roku 1925, kdy v oblasti Benátska byl založen závod na výrobu elektrických ohřívačů, van a především ocelových radiátorů. Největšího rozmachu dosáhla značka koncem 70. let, kdy uvedla na italský trh plynové kotle. Následovalo období vynikajících výsledků a následné expanze na světový trh. V roce 1999 se Baxi stala součástí anglické skupiny Baxi Group, která je předním výrobcem produktů v oblasti vytápění. O nadnárodním postavení firmy vypovídá množství kotlů, které bylo vyprodukováno od roku 1978. Jedná se téměř o 8 000 000 kotlů. Výrobní kapacita závodů čítá 4000 kotlů vyrobených za jeden den a téměř 500 000 kotlů vyrobených ročně. Stále rostoucí zájem i u českých spotřebitelů měl za následek vstup na náš trh v roce 2002 prostřednictvím přímého zastoupení v Brně a v Praze.

Baxi (logo)

Produkty firmy

Značka Baxi představuje výrobky určené pro domácnost, ale i pro větší instalace využívané v bytových domech, komerčních i průmyslových objektech. Firma se zaměřuje na výrobu kondenzačních plynových kotlů, atmosférických kotlů, sestav kotlů s bojlerem, solárních systémů, ohřívačů a zásobníků TV a tepelných čerpadel. Veškeré produkty jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi zajišťujícími dlouhou životnost. Pro lepší ovládání je k dispozici displej s LCD podsvícením u většiny kotlů této značky.

Kondenzační plynové kotle

Tento typ kotlů můžeme označit jako standard ve vytápění domácností. Kotle fungují na principu využití tepla, které se uvolňuje spalováním topných plynů, a vodní páry, která při spalování vzniká. Teplo obsažené ve spalinách přeměňují na teplo výhřevné a to je následně využito k vytápění. Jejich hlavní výhodou je zajištění tichého provozu díky konstrukci nové řady izolačních panelů. Cena jednotlivých produktů z této řady se pohybuje od 33 290 Kč  do 149 000 Kč. Za standard mezi kondenzačními plynovými kotli je považována modelová řada Prime. Jedná se o kotle s nejmenšími rozměry. V nabídce jsou dva typy produktů o výkonu 24 a 28 kWh s energetickou třídou A.

Modelová řada Duo-tec Compac + se vyznačuje v porovnání s ostatními modely většími rozměry. V nabídce jsou dva modely v provedení kombi o výkonu 24 kWh a jeden model pro topení se zabudovaným 3-cestným ventilem o výkonu 19,9 kWh. Všechny modely této řady se vyznačují energetickou třídou A.

Modelová řada Luna Duo-tec + nabízí čtyři modely v provedení kombi o výkonu 24, 28, 33 a 40 kWh a tři modely se zabudovaným 3-cestným ventilem o výkonu 12, 24 a 28 kWh. Všechny modely jsou vyznačeny energetickou třídou A.

Produkty z modelové řady Nuvola Duo-tec + jsou opatřeny nerezovým zásobníkem o objemu 40 litrů. V nabídce jsou tři modely o výkonu 16, 24 a 33 kWh.

Modelová řada Duo-tec Max + je zastoupena jediným modelem v provedení kombi s komfortní dodávkou TV o výkonu 33 kWh.

Modelová řada Luna Platinum + představuje nejvyšší třídu kondenzačních kotlů. Modely jsou opatřeny elektronikou Siemens. Na trhu jsou dostupné produkty o výkonu 18, 24, 32 kWh.

Modelová řada Nuvola Platinum + je opět opatřen nerezovým zásobníkem o objemu 40 litrů a elektronikou značky Siemens. V nabídce jsou modely o výkonu 33 kWh.

Pro kaskádové provedení jsou vhodné kotle z modelové řady Luna Duo-tec MP+, které se vyrábějí s výkonem 37, 49, 60, 70 kWh.

kotel Duo-tec Compac

Atmosférické kotle

Jedná se o kotle určené pro vytápění a ohřev vody.  Princip spočívá ve spalování zemního plynu za přítomnosti vzduchu a atmosférického tlaku. Pro tento typ kotlů je typický takzvaný odtah do komína a poměrně nižší výkon. Tomu odpovídá také lepší cenová dostupnost. Kotle je možné pořídit v cenovém rozpětí od 24 900 Kč do 39 900 Kč. V nabídce těchto typů koltů se nachází:
plynový kombinovaný kotel  Eco 5 Compact + o výkonu 24 kWh vhodný pro bytové jednotky

Luna 3 Blue + plynový kombinovaný kotel s velmi nízkými emisemi s výkonem 17,5 a 24 kWh,

Luna 3 + plynový kombinovaný kotel s inteligentní regulací s výkonem 24 kWh

a Nuvola 3 BS+ vhodný po komfortní přípravu TV s výkonem 24,4 kWh a zásobníkem o objemu 40 litrů.

Sestavy kotlů s bojlerem

Jedná se o sestavu kotle s bojlerem o objemu 100, 125 a 160 litrů vody.

Solární systémy

Stále větší oblibě se na českém trhu těší sluneční kolektory. Ty se využívají k ohřevu teplé užitkové vody, k přitápění ústředního topení nebo k ohřevu bazénu. Solární systémy značky Baxi jsou vysoce kvalitní a mohou předat až 60 % energie nutné k ohřevu vody. V nabídce najdeme ploché nebo trubicové kolektory. Plochý typ solárních panelů je umísťován na šikmou nebo rovnou střechu. Vysoká absorpce je zajištěna kvalitním hliníkovým absorbérem. Kolektor je také opatřen silnou vrstvou ochranného skla. Trubicové solární panely jsou tvořeny systémem vakuových trubic s borokřemičitým sklem.

Tepelná čerpadla

Na tuzemském trhu nenajdeme tepelná čerpadla prodávaná pod značkou Baxi, ale jejich produkci zajišťuje firma DeDietrich, která má u nás také přímé zastoupení. Hlavní výhodou tepelných čerpadel jsou minimální ekonomické náklady, protože teplo je získáváno z přírodního prostředí. Na 1 spotřebovanou kWh elektřiny vyprodukuje tepelné čerpadlo průměrně 4 kWh tepelné energie. Výsledkem jsou tedy 3 kWh získané prakticky zdarma. Jedná se tedy o nejekonomičtější způsob získání tepla. Protože tepelné čerpadlo nepracuje pomocí spalování fosilních paliv, je šetrné k životnímu prostředí. Jedná se tedy o takzvanou čistou energii. Výroba tepelných čerpadel vychází ze dvou základních technologií. Jedná se o čerpadla aerotermální a geotermální. Aerotermální tepelná čerpadla využívají přírodní teplo získané ze vzduchu. Tento typ čerpadel zajišťuje ohřev i ochlazení. Jejich hlavní výhodou jsou poměrně nízké pořizovací náklady a snadné uvedení do provozu, protože nejsou nutné žádné podzemní vrty a kolektory. Geotermální tepelná čerpadla využívají teplo získané z podzemní vody nebo obsažené v zemi. I tento typ čerpadel zajišťuje ohřev i chlazení, avšak jejich instalace je poměrně náročnější. Jsou zapotřebí vrty nebo plošné kolektory. Výhodou těchto produktů je však velmi tichý provoz.

Firma Baxi se zaměřuje také na řešení výroby tepla pro větší bytové jednotky, stavební a průmyslové objekty. Pokud je byt či dům závislý na dálkovém vytápění v podobě teplárny nebo kotelny, jsou nároky spotřebitele na produkci tepla či teplé vody značně omezené. Firma Baxi proto doporučuje, pokud jsou však příhodné podmínky, zřízení vlastní domovní kotelny. V takovém případě můžeme plně regulovat a optimalizovat veškeré náklady na produkci tepla. Baxi tak nabízí technologii kaskádové kotelny. edná se dle konkrétního případu o sestavu dvou až tří kondenzačních kotlů o různých výkonech, řízených kvalitním nadřazeným regulačním systémem značky Siemens. Pro kaskádové řešení kotlů se nejlépe hodí model Luna Duo-tec MP+ opatřený modulem typu Interface OCI 345 a zásobník UBVT 300 SC o objemu 300 litrů.

Dotace na plynové kotle

S nákupem kotle značky Baxi máte zaručenou špičkovou kvalitu v oblasti vytápění a zároveň můžete využít finančí podpory z programu Zelená úsporám. Evropské dotace pro období 2014 – 2021 představují částku zhruba 27 miliard korun.

Kde sehnat technika na montáž nebo servis kotlů Baxi?

Nejrychlejší možností, jak oslovit firmy z vašeho okolí, co vám mohou provést servis, je v současnosti poptávkový server Poptávej.cz, který doporučujeme využít dříve, než začnete obvolávat značkové servisy, minimálně proto, abyste měli představu o tom, kolik služba může stát. Podobnou službou nabízí také nově nabízí portál Robeeto, kde je zatím nabídka řemeslníků menší, ale rychle se rozvíjí, takže také stojí za vyzkoušení – je možné, že cenově výhodnější nabídku dostanete právě přes něj. Nejlepší postup, jak sehnat revizního technika tedy je:

  1. Vložte do tohoto formuláře na webu Poptávej.cz svou poptávku (čím přesněji zadáte údaje, tím přesnější odhad ceny zpravidla dostanete). Abyste získali ještě více nabídek, můžete poptávku také zadat na portál Robeeto.
  2. Počkejte, až se vám ozvou firmy z vašeho okolí a vyberte si z nich tu, co se vám nejvíce líbí. Nabídky se většinou sejdou do několika hodin od zadání. Rozptyl nabídek služeb může být v řádech i tisíců korun, proto se vyplatí počkat, než se jich několik sejde.

One reply to Plynové kotle Baxi – recenze, diskuze, zkušenosti

  1. Dobrý den,
    Mohu připojit kotel Baxi na plynovou bombu?
    Dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *