Porovnání cen energií

Elektřinu dnes využívá každá domácnost. Většina z nich používá také plyn. Náklady na energie tak tvoří nezanedbatelnou položku našeho rodinného rozpočtu. I zde je však možné ušetřit. Ceny těchto položek určuje burza, proto jsou velmi pohyblivé. Před několika lety došlo k zrušení monopolu ČEZ – u a RWE na dodávky elektrické energie a plynu. Nyní si lidé mohou mezi dodavateli vybírat. Rozhoduje především cena, ale důležitý je i poskytovaný servis zejména dostupnost pobočky nebo činnost call centra.

Cena elektřiny sice v poslední době zlevnila, ale nelze říci, že by byla levná. V mnoha evropských zemích je nižší. Hlavním dodavatelem je stále ČEZ. Tato společnost má také velkou síť poboček hlavně na severu České republiky. Kromě výroby a prodeje elektrické energie se ČEZ zabývá také dodávkami zemního plynu, působí v oblasti telekomunikací, informatiky, jaderného výzkumu, projektování a výstavby a údržby energetických zařízení. Aktivity této skupiny však také jsou těžba nerostných surovin a zpracování vedlejších energetických produktů. Naopak v dodávkách plynu má nejvíce zákazníků RWE. Tato společnost patří v tomto oboru mezi pět největších evropských společností. Na čekém trhu působí od roku 2002, kde má širokou síť kontaktních center. RWE nabízí svým zákazníkům také možnost dodávek elektřiny a telefonního volání. Lidé mohou využít také RWE kartu, která držitelům umožňuje čerpání 20 % slevy na vstupenky do kina a skipassy a 10 % slevy na zájezdy cestovní kanceláře Fischer. Zákaznický program RWE Premium dále nabízí širokou nabídku spotřebního zboží za zvýhodněné ceny a vysoké slevy na stavební materiál.

Porovnání cen energií

 

Na českém trhu se vyskytuje také mnoho dalších společností. Některé z nich se už počtem svých zákazníků dotahují k lídrům ČEZ a RWE. Jedním z největších soukromých dodavatelů elekřiny a zemního plynu je E.ON. Ten působí ve více než třech desítkách zemí a má přes 30 milionů zákazníků. V oblasti elektrické energie pokrývá 20 % české spotřeby. Významná je také role E.ON – u u dodávek zemního plynu, kde si stále tato společnost upevňuje svou pozici. Mnoho zákazníků má především v jižních Čechách. V Praze je největším dodavatelem zemního plynu Pražská plynárenská. Ta zásobuje také firmy a domácnosti v jiných oblastech České republiky. Od roku 2012 je zároveň dodavatelem elektrické energie. Ryze čeká společnost 3 E – Europe Easy Energy je rychle rosoucí alternativní dodavatel, který udržuje nízké ceny. Zákazníci pozitivně hodnotí hlavně obchodní podmínky a individuální přístup. V Uherském Hradišti sídlí firma Fonergy. Ta patří k nejlépe hodnoceným dodavatelům zemního plynu a elektrické energie. Má kvalitní zákaznický servis a trvale nízké ceny. Pražská energetika je se svými 730 000 zákazníky třetím největším dodavatelem elektrické energie. Mezi významné hráče v této oblasti patří také Centropol. Zde si zákazníci mohou vybrat ze široké řady nejrůznějších tarifů určeným jak domácnostem, tak firmám. Zajímavé ceny nabízí domácnostem a podnikům X Energie. V České republice a na Slovensku působí firma EP Energy Trading. Možná ji budete znát také pod názvem United Energy Trading, který používala do roku 2012. Tradiční dodavatel LPG – propanu a propan – butanu Primagas od roku 2013 dodává také zemní plyn. Firma je součástí holdingu SHV Energy, který podniká ve 27 zemích světa. K největším dodavatelům patří Bohemia Energy. Tato společnost nabízí velmi výhodné ceny, protože dokáže elektrickou energii a plyn výhodně nakoupit a pracuje s nízkými náklady a maržemi. Akciová společnost Elimon se z původně poradenské činnosti propracovala k realizaci dodávek energií a služeb včetně komplexního provozování energetického zařízení přímo u zákazníka. Slovenský plynárenský průmysl je na českém trhu zastoupen společností SPP CZ. Firma má úspěšnou 150 – letou historii. SPP CZ má rezervovány zásoby na hraničních předávacích stanicích Lanžhot a Waidhaus. Tím zvyšuje bezpečnost dodávek zemního plynu českým odběratelům. Společnost je oblíbená zákazníky díky svému individuálnímu přístupu a snahou o optimalizaci nákladů pro veškerou svou klientelu. Kromě těchto dodavatelů najdeme řadu menších firem, které rovněž mohou mít pro vás zajímavé nabídky.

Pokud se již rozhodnete pro změnu dodavatele, můžete si úsporu spočítat v této kalkulačce.  Tam také zjistíte nabídky všech společností. Pak již jen, pokud si vyberete alternativního dodavatele, stačí zadat požadavek na internetových stránkách. Větší společnosti mají také hostou síť poboček, takže můžete některou z nich navštívit a změnu sjednat přímo tam. Informace můžete také získat na telefonních infolinkách. Cena elektřiny a plynu se skládá ze dvou částí – dopravy a samotné ceny energie. Změníte – li dodavatele, sníží se Vám cena daného produktu, položka za distribuci zůstane stejná. Společnosti využívají sítí ČEZ- u respektive RWE.  Při změně dodavatele je neprve nutné odhlásit odběrné místo u stávající společnosti. To za vás ale udělá nová firma, pro kterou jste se rozhodli. Všichni dodavatelé mají výpovědní lhůtu, která vám začne běžet od podání výpovědi. Její délku se dozvíze ve smlouvě, obvykle se u smluv na dobu neurčitou jedná o tři měsíce. Po uplynutí této lhůty dostanete ukončovací fakturu od starého dodavatele a od nového předpis plateb. První fakturu si důkladně zkontrolujte, zda vše odpovídá tomu, co máte ve smlouvě. Celý tento proces tedy trvá několik měsíců.

2 replies to Porovnání cen energií

  1. Dobrý den – potřebuji porovnat ceny elektřiny a plynu dodavatelů Corasta x Yello, eventuálně doporučit jiného spolehlivého dodavatele s nižšími cenami.
    Jedná se o dvoučlennou domácnost v panelovém domě, máme kombinovaný sporák elektřina-plyn, plyn používáme jen k vaření. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *