Topíte plynem a rádi byste věděli, jak na tom bude váš rodinný rozpočet příští rok? Jistě vás zajímají současné ceny zemního plynu u českých dodavatelů a možnost, jak získat plyn za co možná nejnižší cenu. Za kolik vás tedy dodavatelé plynu zahřejí v roce 2017? Jací jsou přední tuzemští dodavatelé plynu, a může si spotřebitel sám porovnat ceny na českém trhu?
Co je rozhodující pro finální cenu plynu?
Celkovou cenu zemního plynu tvoří dvě složky. První složka je nazývána obchodní a zabírá zhruba 75 % celkové ceny. Tato část ceny se odvíjí od politiky dodavatele, který by se na ní v ideálním případě dohodnul se zákazníkem. Praxe je však poněkud odlišná a zákazník se musí spokojit s již předloženou cenou dodavatele nebo vyhledat dodavatele jiného. Zbylých 25 % představuje složka regulovaná, jejíž výši každý rok udává Evropský regulační úřad.
Situace v roce 2016 byla pro běžného spotřebitele celkem příznivá, protože obchodní složka ceny zemního plynu klesla. O tom zákazníka informovala celá řada reklam. U regulované složky byla situace opačná především díky mírné zimě a nižší spotřebě plynu. Distributoři tak museli tímto zdražením vyrovnat náklady na provoz soustav. Narůstání regulované ceny plynu se také liší v závislosti na regionu. Zatímco v pražský distributor zvýšil cenu o 8,87 %, u distributora E.ON to bylo 4,08 % a nejmenší nárust ceny byl u společnosti RWE, a to pouze 1,74 %.
Výhled pro rok 2017
Od začátku roku 2016 je patrný trend neustálého zlevňování ze strany dodavatele v průměru o 5 až 10 %. Pro zlevnění ceny plynu je určující cena ropy. Pokud cena ropy na trhu klesá, klesá cena zemního plynu. Spotřebitelé budou moci ušetřit také v roce 2017. Na světovém trhu se pohybují ceny plynu pro rok 2017 okolo 14 eur za MWh. V roce 2016 byla cena za stejné množství 22 eur. Z dlouhodobého šetření je patrné, že zemní plyn byl levnější naposledy v roce 1999. Čeští dodavatelé na příznivé změny ceny ve světě reagují s mírným zpožděním a to především díky nastřádaným zásobám z let minulých. Situace, kdy ceny plynu výrazně klesají, je vhodná ke změně dodavatele. Některé společnosti se slevou otálejí a klienti proto hledají dodavatele nabízejícího výhodnější podmínky. Takováto změna může spotřebiteli přinést nejen úsporu, ale i vstřícnější jednání a lepší zákaznický servis.
Snižování cen u tuzemských dodavatelů
Na poli české energetiky je patrný typický trend snižování cen zemního plynu. Pro následující rok je možné předpokládat, že menší dodavatelé začnou ceny snižovat jako odezvu na zlevnění u největších dodavatelských společností. Protože společnost RWE, která je dominantním dodavatelem plynu na většině území České republiky, zlevnila k 1. květnu o 100 korun za megawatthodinu, je možné výhledově zaznamenat stejný pokles ceny i u menších a alternativních dodavatelů.
Největší dodavatelé plynu v České republice
Od roku 2007 prošel trh se zemním plynem velkými liberálními změnami. Spotřebitel si může svobodně vybrat společnost, od které bude zemní plyn odebírat a také dodávka plynu není územně vázaná. V současné době jsou předními dodavateli na tuzemském trhu společnosti E.ON, RWE, Pražská plynárenská, a.s, ČEZ. Z hlediska počtu odběrných míst je největším dodavatelem zemního plynu společnost RWE, která která zásobuje přes 1,5 milionu odběrných míst. Pražská plynárenská , a.s. je společnost, která zásobuje téměř 420 tisíc odběrných míst a to nejen na území hlavního města Prahy. Jedná se o stabilní a moderní společnost, která rychle a pružně reaguje na změny ceny plynu ve světě a měnící se požadavky zákazníků. Společnost E.ON je tradiční partner české energetiky, který zásobuje plynem přibližně 220 ticís zákazníku zejmén z jižních Čech a z jižní Moravy. Nezanedbatelný podíl na dodávce plynu mají také společnosti ČEZ, Bohemia Energy entity a Centropol energy.
Noví dodavatelé plynu na českém trhu
K již zaběhnutým a ověřeným dodavatelům plynu, kteří na domácím trhu mají své místo, patří od roku 2016 společnost Akcenta Energie. Jedná se o společnost, která doposud dodávala pouze elektřinu. Nové zákazníky láká především myšlenkou výrazné úspory za energie.
Pozor na fixní ceny plynu
Analytici předpokládají, že ceny plynu se tedy i v následujícím roce budou snižovat nebo minimálně stagnovat. Zatímco spotřebitelé elektřiny by mohli za rok 2016 ušetřit 300 korun, u plynu by to mělo být i 2 400 korun. Důležité však bude, jak na ceny plynu na světovém trhu zareagují naši přední dodavatelé, jako je ČEZ, E.ON a RWE. Zlevnění se však nebude týkat všech zákazníků. Jedná se o spotřebitele, kteří se společností uzavřeli smlouvu na dobu určitou s fixní cenou plynu. Spotřebitele by v tomto případě mohlo naopak potkat mírné zdražení díky růstu regulované složky ceny plynu. Zlevnění by se také mohlo vyhnout alternativním dodavatelům plynu. K největším alternativním dodavatelům plynu v České republice patří společnost Bohemia Enegy, která velice úspěšně expandovala i do zahraničí. Zejména na Slovensko a do Polska.
Tarifomat
Pro okamžité porovnání ceny plynu od různých dodavatelů, může spotřebitel využít internetovou aplikaci Tarifomat, která srovnává nabídky od 33 českých dodavatelů plynu. Výhodou této služby je bezplatné získání informací z pohodlí domova. Aplikace srovnává současné ceny všech tuzemských dodavatelů. Nabízí zprostředkování vybrané nejvýhodnější nabídky. Zákazník si také nemusí lámat hlavu s potřebnou administrativou, kterou za něj pracovníci zcela zdarma zařídí. Výhodou je také zajištění bezplatné právní služby po celou dobu trvání. K dalším, pro zákazníka zcela komfortním službám, patří například kurýrní služba. Pro potřebný podpis nové smlouvy si přijede zcela zdarma kurýr. Online kalkulačka funguje na základě zadání základních údajů, kterými jsou region, druh bydlení a k čemu je plyn v domácnosti využíván. Akční nabídky jsou spotřebiteli sděleny následně po zadání telefonního čísla. O důvodech, proč spotřebitelé tuto službu využívají, vypovídají také čísla. Z výsledků šetření vyplývá, že 9 z 10 zákazníků očekává od služby přidanou hodnotu záruky po celou dobu trvání zrealizované smlouvy. Dále pak 6 zákazníků z 10 využije nabízené asistenční služby, 2 z 10 zákazníků využívá kompenzaci v případě operativních překážek nebo nesouladu a 1 z 10 zákazníků pravidelně využívá poradenské služby pro klienty.
Tarifomat srovnává ceny následujících tuzemských dodavatelů:
Armex Energy Europe Easy Energy Right power Energy
Blue Gass Yello Energy RWE
Bohemia Energy Fonergy SPP.cz
Centropol Gas International SVT Energie
Comfort Energy Global Energy Vemex energie
Corasta Plynule.cz
ČEZ Lama Energy
E.ON MND
Elimon Nano Energies
Energie2 Optimum Energy
Energy Bees PRE
NRA.cz Pražská Plynárenská
Energy Trading Quantum
No osobně jsem celkem zvědav jak se v příštím roce budou ceny vyvíjet, když sleduju ty grafy na tzb, jak to tam skáče nahoru a dolů, tak to bude ještě zajímavý, ale neřekl bych, že nás čekají nějaké extrémy. Konkrétních cen se stejnak jen tak nedočkáme… o to jsem radši, že jsem už loni přešel pod comfort energy, kde mám dané nižší ceny, je to lepšejší než se na někoho spoléhat, že zlevní.
Hodně nad tím přemýšlím teď, protože kupujeme nový byt a je tam zavedený plyn. Tak si říkám, jestli platit dál, nebo to nechat zaslepit a neřešit to a jet klasicky na elektrické troubě a sklokeramické, případně pak indukční desce. 🙂 Ale jako v tomhle zatím fakticky nemám ještě jasno a musím si to asi pořádně spočítat podle toho, kolik peněz bych za to utratil.