Používáte k vytápění zemní plyn a zajímá vás, jak jeho cena ovlivní stav vašich rodinných financí v příštím roce? A jak se změnila situace na poli dodavatelů zemního plynu? Objevili se nějací noví hráči, kteří nějak zásadně zamíchají s rozdanými kartami?
Omezili jste spotřebu vody na minimum? Snažíte se šetřit elektrickou energií a stejně tak neplýtváte ani zemním plynem? To je jistě chvályhodné. Spotřebu energií však nelze omezovat do nekonečna, ale rozhodně je žádoucí najít si levného dodavatele zemního plynu.
Zemní plyn využívá k vytápění přibližně velká část českých domácností. Zejména v takovém případě představuje zemní plyn citelnou položku v rámci rodinného rozpočtu. Velká část domácností používá plyn také k vaření. Jistě velmi dobře víte, že zemní plyn musí být obohacen o páchnoucí složku, aby bylo možné předejít jeho případnému úniku. To však v rámci jeho každodenní spotřeby není nijak podstatné, mnohem důležitější je samozřejmě jeho cena. Jaká je aktuální situace na trhu s plynem? A jaké změny cen energií se dají čekat v roce 2018?
Objemová versus energetická jednotka
Pro zjištění ceny za kubík je nutný poměrně komplikovaný výpočet, aby bylo vyúčtování férové. Primárně sice stačí vydělit celkovou částku z posledního vyúčtování a vydělit ji počtem spotřebovaných krychlových metrů. Výsledná cena se tak bude pohybovat kolem patnácti korun. Chování zemního plynu se však odvíjí na tlaku, teplotě a chemickém složení. Hustota zemního plynu se totiž zvyšuje s klesající teplotou a rostoucím atmosférickým tlakem. Proto je nutné přepočítat objemovou jednotku, metr krychlový, objemovým koeficientem.
Každá faktura obsahuje nejen počet odebraných krychlových metrů, ale právě také objemový koeficient a spalné teplo. Vynásobením těchto údajů se dozvíte, kolik kilowatthodin skutečné energie jste ve vaší domácnosti spotřebovali.
Spotřeba domácností s plynovou přípojkou dosahuje tisíců kWh za rok (kilowatthodin). Pro přehlednější fakturaci se proto udává spotřeba zemního plynu v MWh (megawatthodina), jejíž průměrná cena se v současné době pohybuje kolem 1500 Kč. V rámci celé České republiky však poplatky za zemní plyn nejsou stanoveny paušálním tarifem a jejich výše se odvíjí od regionu, spotřeby a samozřejmě závisí na samotném dodavateli. Poplatky tedy nejsou stanoveny jednotně. V případě odběratelů s velkou spotřebou je poplatek samozřejmě vyšší, zatímco v případě domácností je paušální poplatek přece jen nižší.
Co určuje konečnou cenu zemního plynu?
Na cenu zemního plynu má zásadní vliv cena ropy. Výsledná cena zemního plynu sestává ze dvou složek. Takzvaná obchodní složka tvoří přibližně 75 % ceny zemního plynu, což rozhodně není zanedbatelný podíl. Její výše samozřejmě závisí na samotném dodavateli, který by se na její výši měl v ideálním případě dohodnout se zákazníkem. To je však spíše ojedinělá situace a běžnému spotřebiteli většinou nezbývá nic jiného, než souhlasit s předloženými podmínkami. Zbývající část, tedy zhruba 25 %, tvoří složka, která je regulována Evropským regulačním úřadem. Regulovaná cena zemního plynu závisí také na regionu. Nejvyšší nárůst lze očekávat v případě pražského distributora.
Největší dodavatelé zemního plynu na tuzemském trhu
Innogy, dříve RWE, s více než 1,5 miliony odběratelů je dominantním dodavatelem zemního plynu na většině území. Následuje E.ON. působící zejména na jižní Moravě a v jižních Čechách, Bohemia Energy a zejména na území hlavního města Pražská plynárenská, a. s.
Co se týče nových dodavatelů zemního plynu, zdá se, že situace se už poměrně stabilizovala a po objevení mnoha nových společností je trh prozatím nasycen.
Možnost vybrat si libovolného dodavatele zemního plynu mají čeští odběratelé už od roku 2007. Této možnosti využívá každý rok čím dál více lidí, neboť dodavatelé se předhánějí v tom, aby potencionálnímu zákazníkovi předložili nabídku, která se nedá odmítnout.
Více než 200 tisíc odběratelů zemního plynu každý rok přejde k novému dodavateli. To se na první pohled může jevit jako poměrně vysoké číslo, ale i tento údaj má jistě své opodstatnění. Co vede odběratele k takovému kroku? Samozřejmě cena. V případě zemního plynu není naštěstí nutné zkoumat kvalitu dodávané komodity, o to více pozornosti si však zaslouží výběr ideálního dodavatele na základě nabízených podmínek a cenové politiky.
Nejen přechod k novému dodavateli může přinést finanční úsporu. I v rámci jedné společnosti je možné získat výhodnější nabídku. Při opravdu dlouhé topné sezóně může i levnější produkt představovat úsporu v rámci tisíců korun. Proto se vyplatí srovnávat!
Výhled na rok 2018
Dobrou zprávou určitě je, že se neočekává nijak zásadní nárůst cen zemního plynu. Právě zemní plyn je totiž z hlediska ceny poměrně stabilní komoditou, neboť na výkyvy reaguje klidněji, pozvolněji. Pomalejší reakce na vývoj na světových burzách jsou dány tím, že distributoři disponují velkými zásobami. Vždy však záleží na konkrétním dodavateli. V porovnání dodávkou elektřiny mají firmy širší možnosti ke zlevňování.
Zde se však projevuje vůdčí role velkých dodavatelů, které značným způsobem ovlivňují situaci na energetickém trhu. Menší dodavatelé se velmi často snaží přizpůsobit svou cenovou politiku velkým hráčům. To však neplatí vždy, neboť noví dodavatelé na energetickém trhu se snaží zaujmout nejen kvalitou nabízených služeb a personalizovaným přístupem, ale samozřejmě i cenou. To je však značně individuální a je nutné srovnat nabídky jednotlivých dodavatelů.
Rok 2016 se nesl v duchu zlevňování zemního plynu, a proto byl ideálním obdobím ke změně dodavatele. Ani v letošním roce se situace nijak nezhoršila, ale je jisté, že do budoucna můžeme očekávat pouze nárůst. O to klidnější mohou být ti odběratelé, kteří mají uzavřené termínované smlouvy s pevně sjednanou cenou až do konce jejich platnosti. Kdy však očekávat konkrétnější informace ohledně cen zemního plynu na rok 2018? Na přesné údaje je ještě příliš brzo, neboť nové ceníky zveřejňují dodavatelé energií na podzim.
Srovnejte si ceny plynu během chvilky
Chcete si ověřit, zda by se vám vzhledem k regionu a spotřebě energie vyplatilo přejít k jinému dodavateli zemního plynu? Internetová aplikace Tarifomat.cz okamžitě srovnává nabídky od více než třiceti dodavatelů působících na českém energetickém trhu. Tarifomat.cz rovněž nabízí možnost sjednat si lepší tarif či dodávku energie. V rámci komplexních služeb si můžete vybrat nabídku na míru vašim potřebám, včetně neprodleného sjednání nové služby.
K zjištění nejvýhodnější nabídky je třeba uvést region, druh nemovitosti a také způsob využití plynu v domácnosti. Ve prospěch Tarifomatu jistě hovoří garance nejvýhodnějších nabídek, možnost využít asistenční službu Tarifomatu, kompenzace v případě překážek, odborné konzultace nebo právního servisu zdarma po celou dobu trvání služby. Nedocenitelná je také kurýrní služba pro maximální komfort zákazníků.
Je to fakt, že se nelze do nekonečně omezovat a proto jsem výběr dodavatele pečlivě asi dva týdny zvažoval. S cenou bych to neviděl tak tragicky, předpokládám, že většina alternativních dodavatelů dokáže dobře vystihnout, kdy komodity nakupovat za dobrou cenu a proto nás to jako zákazníky pak tolik nepoznamená a ceny nelítají nahoru a dolů. S plynem jsem u comfort emergy, u kterých to přesně vidím, jak dokáže alternativní dodavatel dokázat dát nižší cenu oproti velkému dodavateli, což je důvod proč jsem k nim šel.