Jak provést zateplení šikmé střechy

Rate this post

Uvažujete o zateplení domu v důsledku šetření tepla? Pokud jste se rozhodli pro zateplení střechy, jistě oceníte pár rad, jak postupovat v případě střechy šikmé.

Zateplením střechy jistě minimalizujete únik tepla především v zimních měsících a tím tak snížíte náklady na vytápění. V případě zateplení šikmé střechy je nutné dodržet několik základních bodů, abychom docílili požadovaného efektu.

Než budeme zateplovat

Než se do zateplování střechy pustíme, je vhodné a žádoucí zkontrolovat stav střechy. Střecha, která se nachází ve špatném stavu by měla být před začátkem pokládky izolačního materiálu řádně opravena. U starších střech by měli být krytiny ošetřeny proti plísním. Majitel domu by měl zvážit možnost nové krytiny před nainstalování hydroizolace, která brání zatékání vody.

Co budeme pro práci potřebovat?

Než samotnou práci započneme, je nutné nakoupit veškerý potřebný materiál. Základem je tedy:

  • kvalitní tepelná izolace
  • pojistná hydroizolace
  • parotěsná zábrana
  • oboustranná lepící páska
  • komprimační utěsňovací páska
  • a samozřejmě doplňky v podobě hřebíků a vrutů.

 

Kromě základního materiálu je vhodné mít připravené také nářadí, které budeme pro práci potřebovat. Po ruce bychom tak měli mít:

  • nůž na řezání izolačního materiálu,
  • rovnou laťku pro řezání izolace,
  • metr,
  • kladivo,
  • kleště,
  • sponkovačku
  • a nůžky.

Zateplení krok za krokem

Nejběžnějším způsobem používaným u šikmých střech s podkrovím je systém izolace pod a mezi krokvemi, čímž nejlépe zabráníme tepelným ztrátám. Tento typ izolace se využívá při zateplování rodinných domů v rámci novostavby nebo rekonstrukce. Pokládka je prováděna z interiérového prostoru. Pro vmačkávání mezi krokve se nejčastěji využívá minerální vata.

  1. Změříme si vnitřní rozteč mezi krokvemi a uřízneme si izolační desku požadovaných rozměrů. Je však důležité desku uříznou asi o jeden centimetr širší, abychom důkladně utěsnili prostor okolo krokví.řezání izolační desky
  2. První vrstvu tepelné izolace vtlačíme tak, aby nevznikaly ani minimální díry a spáry. Desky jsou pružné a dokonale přilnou k povrchu.vtlačení izolace
  3. Po vložení první vrstvy izolačního materiálu je připevnit velmi důkladně slepenou parozábranu, kterou upevňujeme vždy ze strany interiéru.montáž parozábrany
  4. Pod parozábranu v místě krokví nainstalujeme závěsy pro plechové profily následného sádrokartonového obkladu.závěsy pro plechové profily
  5. Umístíme druhou vrstvu izolace mezi plechové profily.druhá vrstva izolace
  6. Pokud je vložena druhá vrstva izolačního materiálu, dokončíme sádrokartonový obklad.sádrokarton na druhé vrstvě izolace

Druhým způsobem jak zateplit šikmou střechu je takzvaná nadkrokevní izolace, která se využívá zejména u rodinných domů při novostavbě nebo rekonstrukci. Pokládání izolace v tomto případě vyžaduje střechu bez střešní krytiny. Izolační panely se pokládají z horní strany na celou konstrukci krovu nebo na celoplošné bednění. Oproti předchozímu typu zateplení, je v tomto případě nutné použít hydroizolační fólii. V tomto případě můžeme pracovat se širším spektrem izolačního materiálu. Využívají se například pěnový polystyrén, tvrdá polyuretanová vata nebo desky z fenolické pěny.

Jak na zateplení šikmé střechy

Jaký materiál je nejvhodnější?

Pro tepelnou izolaci střechy se běžně používají celulózová nebo minerální vlákna, která jsou nafoukána mezi trámy. Dobrým izolačním materiálem je také polystyren vykazující vynikající izolační vlastnosti a navíc je materiálem velice levným. Jeho nevýhodou je však menší pružnost, proto nejde tak snadno vmáčknout mezi trámy. Okolo komína je výhodnější použít minerální vlákna, která jsou nehořlavá.

Důvěřujme profesionálům

Ne každý je od přírody zručným kutilem. Někteří raději důvěřují osvědčeným profesionálním firmám, které veškerou práci udělají za nás. S výběrem firmy nám zajisté pomohou reference již stávajících a spokojených zákazníků. Využít můžeme také internetový server Poptavej.cz, který funguje na základě poptávky. Zákazník si vytvoří poptávku s přesným popisem práce a firma se na základě toho ozve s nabídkou přímo na míru. Samotné zadání poptávky je zcela jednoduché a navíc zdarma. Poptávkový formulář obsahuje přesný popis práce, lokalitu a termín, do kterého má být daná služba provedena. Na e-mail, který zákazník uvede, přijdou do několika hodin první nabídky firem. Zákazník si tyto nabídky může porovnat a na základě toho si vybere firmu, která je schopna provést danou službu za nejnižší finanční náklady.

Nižší náklady za energie

Pokud se rozhodneme zateplit střechu nebo fasádu, je zřejmé že chceme snížit již tak dost vysoké náklady na vytápění domu. Zateplení však není jediný příklad toho, jak šetřit. Nezapomínejme, že samotné úspory vycházejí především ze správně zvoleného dodavatele energie. Současný trh s energiemi je poměrně značně liberalizovaný a zastoupený mnoha dodavateli, z nichž se každý předhání zejména v cenách dodávané energie. Jak mít ale přehled o současném stavu na trhu. Jistě velkým pomocníkem může být portál Tarifomat.cz, sloužící jako srovnávač cen energií. Na jednom místě se nám nabízí srovnání cen elektřiny a plynu od 33 dodavatelů. Výhodou je okamžité získání potřebných informací z pohodlí domova za relativně nízký čas. Je nutné také připomenout, že poskytované služby jsou bezplatné. Aplikace srovnává současné ceny všech tuzemských dodavatelů a nabízí zprostředkování námi zvolené nejvýhodnější nabídky. Pracovníci za nás vyřídí veškerou potřebnou administrativu a zajistí bezplatné právní služby po celou dobu trvání. K dalším, pro zákazníka zcela komfortním službám, patří například kurýrní služba. Pro potřebný podpis nové smlouvy si přijede zcela zdarma kurýr. Online kalkulačka funguje na základě zadání základních údajů, kterými jsou region, druh bydlení a k čemu je plyn v domácnosti využíván. Akční nabídky jsou spotřebiteli sděleny následně po zadání telefonního čísla. O důvodech, proč spotřebitelé tuto službu využívají, vypovídají také čísla. Z výsledků šetření vyplývá, že 9 z 10 zákazníků očekává od služby přidanou hodnotu záruky po celou dobu trvání zrealizované smlouvy. Dále pak 6 zákazníků z 10 využije nabízené asistenční služby, 2 z 10 zákazníků využívá kompenzaci v případě operativních překážek nebo nesouladu a 1 z 10 zákazníků pravidelně využívá poradenské služby pro klienty.

Srovnávací portál nabízí kompletní přehled cen od následujících tuzemských dodavatelů.

Armex Energy                                   Europe Easy Energy                          Right power Energy

Blue Gass                                           Yello Energy                                      RWE

Bohemia Energy                                Fonergy                                              SPP.cz

Centropol                                           Gas International                               SVT Energie

Comfort Energy                                 Global Energy                                       Vemex energie

Corasta                                               Plynule.cz

ČEZ                                                   Lama Energy

E.ON                                                 MND

Elimon                                               Nano Energies

Energie2                                                             Optimum Energy

 

Zateplení střechy je tedy vhodným způsobem jak minimalizovat tepelné ztráty a výrazně tak ušetřit za energii. Je důležité si uvědomit, že společně se správným dodavatelem energie můžeme výrazně ovlivnit rodinný rozpočet.

5 replies to Jak provést zateplení šikmé střechy

  1. Mockrát díky za návod. To se ještě bude hodit. My momentálně střechu nemáme zateplenou vůbec. Ale chystám se na to. Příští rok bych rád udělal rekonstrukci střechy, takže v rámci ní určitě k zateplení dojde. Momentálně se ale nemůžu rozhodnout nad krytinou. Jestli by byla lepší klasická nebo plechová střešní krytina. Co myslíte? Osobně se přikláním spíš k tomu plechu.

    • Já teda za sebe plechovou střešní krytinu jednoznačně můžu doporučit. Máme ji už několik let a pořád žádný problém. Soused se teď chystá na rekonstrukci střechy a prý taky tentokrát půjde do plechu. Zrovna předevčírem jsem se s ním o tom bavil a ohledně krytiny už má prý rozhodnuto, nejvíc ho prý zaujaly střechy a okapy Satjam, takže půjde do nich.

  2. Já se chystám teď na jaře dělat kompletní rekonstrukci střechy a společně s tím budu řešit i zateplení. V rámci rekonstrukce bych také rád něco udělal s našim hromosvodem. Tedy spíš s tím, že ho na domě prostě nemáme. Už jsem to řešil s firmou, která dělá hromosvody a na vypadá to, že na střeše naštěstí problém nebude. Horší bude vymyslet kam umístit základový zemnič.

  3. Taky bychom potřebovali zateplit a vlastně celkově zrekonstruovat střechu. Během léta bych se do toho rád pustil. Přemýšlím ale jakou cestou se vydat. Nedávno jsem se dočetl, že z hlediska tepelné izolace je prý v současné době asi nejlepší volba zelená střecha. Musím říct, že ta myšlenka se mi dost zamlouvá. Nenašel by se tu někdo, kdo s tím má osobní zkušenost?

  4. Má tady někdo zkušenost s tím, jak zateplení ovlivňuje (případně i recipročně je ovlivňováno) montáž hromosvodu? Chystáme se teď dělat hromosvody, ale přemýšlíme ještě, jestli před tím udělat to zateplení nebo ne. Co myslíte, jakým způsobem je to lepší dělat? Neradi bychom udělali něco špatně. Děkuji vám všem za rady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *