Koupelnové radiátory – jak je vybrat? Recenze

Rate this post

Vyhřátá koupelna, nahřátý ručník poté, co vylezete z vany je přání všech, co zrovna nepodnikají otužovací kůru. Cest, jak dosáhnout příjemné teploty ve vaší koupelně je několik, ale vždy vedou přes správnou volbu koupelnového radiátoru.

Druhy radiátorů

Na trhu je několik druhů radiátorů, které se více či méně hodí do koupelny. Nebo jsou alespoň využívány pro rychlé vytopení koupelny či vysoušení ručníků. Typy koupelnových radiátorů na trhu:

  • klasický deskový
  • topný žebřík
  • topná rohož
  • elektrický přímotop

Velké množství koupelnových radiátorů najdete také zde.

Koupelnové radiátory

 

Klasický deskový radiátor

Dříve se v koupelnách běžně používaly deskové radiátory, které se používají v ostatních místnostech. Dnes už většinou v moderních koupelnách nemají svoje místo, nebo se používají v kombinaci s dalším doplňkovým vytápěním. Způsob vytápění deskového radiátoru je ve většině případů pomocí centrálního vytápění – z toho důvodu je deskový radiátor možné použít pouze v topné sezóně. Dají se na trhu nalézt i deskové radiátory s kombinovaným vytápěním (možnost napojení na centrální vytápění, nebo vytápění pomocí patrony do radiátorů). Kombinované vytápění se dá využít i v chladnějších dnech, tehdy kdy ještě není zahájena topná sezóna. V koupelně si můžete přitopit pomocí elektrické patrony, která ohřeje vodu v deskovém radiátoru. Nevýhodou deskového radiátoru je delší doba potřebná k vyhřátí koupelny – cca 15 – 30 minut dle výkonu, rozměrů koupelny a okolní teploty.

Kvalitní deskové radiátory vyrábí firma Kermi. Do koupelny jsou vhodné menší radiátory např. Kermi Plan K 10. Vytápění probíhá pouze pomocí centrálního vytápění. Tento model nabízí rychlé vyzařování tepla, takže dokáže koupelnu vytopit rychleji než běžné deskové radiátory.

Topný žebřík

Nejmodernější a nejvyužívanější vytápění koupelen je pomocí topných žebříků, které jsou nejčastěji zavěšeny na stěně koupelny. Pro koupelny spojené se toaletou se mohou zakoupit topné žebříky, které mohou být ukotveny do podlahy a slouží k optickému oddělení WC od zbytku koupelny. Topné žebříky neslouží pouze k vytápění koupelny, ale i k sušení nebo nahřívání ručníků, županů i případně mokrého oblečení.

Provoz topného žebříku

Na trhu jsou tři druhy vytápění topného žebříku. Nevýhodou všech druhů je poměrně dlouhá doba vytápění koupelny – stejně jako u deskových radiátorů.

První druh je pomocí centrálního vytápění, kdy topný žebřík funguje jako klasický radiátor. Jeho teplotu regulujete termostatickou hlavicí a funguje pouze v topné sezóně. Tudíž si při chladnějším letním dnu v koupelně nezatopíte. Druhý způsob vytápění je pomocí elektrické patrony. Uvnitř topného žebříku je topná spirála, která ohřívá topné médium (vodu, olej, speciální nemrznoucí kapalinu) uvnitř žebříku. V případě, že si plánujete pořídit topný žebřík na chalupu, kde často přes zimu nejste – tudíž vám může chalupa promrznout, tak je nutné zakoupit topný žebřík s nemrznoucí kapalinou. Díky vytápění pomocí elektřiny můžete topit, nehledě na zahájení nebo nezahájení topné sezóny, ale velkou nevýhodou je vysoká spotřeba elektrické energie, která se při dlouhodobém provozu může velmi prodražit.

Poslední způsob vytápění je kombinovaný. Jedná se o mix dvou předchozích. V topné sezóně žebřík funguje jako klasický radiátor, kdy je vytápěn centrálním vytápěním (nespotřebovává elekřinu). Mimo topnou sezónu je topný žebřík ohříván pomocí elektrické patrony umístěné uvnitř topného žebříku. Spotřeba elektrické energie za vytápění koupelny je velmi nízká, vždyť mimo zimu si v koupelně maximálně občas přitopíte pomocí elektřiny, na rozdíl od nepřetržitého vytápění v zimě. Tento způsob vytápění je nejoblíbenější. Snížení výdajů za topení lze snadno dosáhnout i výběrem vhodného dodavatelé energií přes Tarifomat.cz.

Tvary a materiál topných žebříků

Na trhu je k zakoupení spousta druhů topných žebříků, ať už mají některé žebrování vodorovné, některé mají žebrování vodorovné s horizontálním. Některé jsou svařeny z trubek, některé z obdélníkových profilů, je jen na vás, co si vyberete. Z materiálů jsou na trhu běžné ocelové trubky nastříkané barvou, ale jsou k dispozici i s povrchovou úpravou – chromované. Dále se vyrábí z nerezi či hliníku. Ocelové žebříky však mohou ve vlhké koupelně začít reznout. Proto je dobré dát přednost kvalitnějšímu nerezovému materiálu.

Topné žebříky na trhu

Mezi jeden z nejoblíbenějších topných žebříků patří od firmy Korado Koralux Linear Classic. Lze ho vytápět pomocí centrálního vytápění i pomocí elektrické patrony.

Dalším velmi oblíbeným je Korado Koralux Linear Exclusive s povrchovou chromovou úpravou. Radiátor lze opět použít pro kombinovaný způsob vytápění, ale jeho největší předností je chromová úprava. Cena je sice vyšší oproti obyčejnému ocelovému, ale zato získáte topný žebřík, který nezrezne. Navíc chrom v každé koupelně velmi vynikne a dodá ji moderní vzhled.

Nakonec příklad nerezového topného žebříku od firmy Sapho NEREZ LARIS, opět s kombinovaným vytápěním. Narozdíl od žebříků Koradu vyniká tento topný žebřík svým nerozovým provedením a skvělým designem. Avšak vyniká také svoji vysokou cenou, která se pohybuje 5-10x výše ,než běžný ocelový žebřík.

Topné patrony do topných žebříků

Topné patrony se vyrábějí pro připojení do sítě 230 V, takže je zapojíte v každé domácnosti. Jejich výkon se pohybuje od cca 200 do 1 500 W. Mohou mít i integrovaný i programovatelný termostat (avšak jsou poté dvakrát tak drahé). Avšak programovatelný termostat vám umožní navolit různé provozní režimy, které oceníte, pokud se vás pohybuje v domácnosti více a každý má jiné priority ohledně teploty v koupelně.

Mezi nejoblíbenější patří topné patrony od Korado s integrovaným regulátorem teploty řady Z-KTTR-XXXX. Umožňuje nastavit různé provozní režimy, obsahuje teplotní omezovač a signalizuje chybový stav.

Topná rohož

Téměř každá koupelna je vydlážděna. A pokud zrovna nemáte podlahové topení, tak víte, že dlažba patří mezi „studený“ materiál. A v koupelně po teplé sprše šlapat po studené dlažbě není každému zrovna příjemné. Proto je tu topná rohož, která se zabudovává pod dlažbu a slouží k vyhřívání dlažby. Sami si pak můžete vyhřívání dlažby kdykoliv zapnout či vypnout, nebo nastavit automatické vyhřívání dlažby třeba každý den poté, co se probudíte a rozespalí nakráčíte do koupelny, kde vaše nohy bude očekávat vyhřátá podlaha. Topná rohož využívá pro vytápění elektrickou energii, tudíž její provoz není zrovna nejlevnější. Ale pokud ji využíváte jen občas (po sprše, ráno po probuzení), tak provoz nevyjde tak draho. Topné rohože jsou v koupelnách využívány pouze k doplňkovému vytápění v kombinaci s předchozími typy vytápění.

Mezi nejoblíbenější topné rohože patří RAYCHEM T2QuickNet, jejíž topný výkon 160W/m2 je přímo ideální pro každou koupelnu.

 

Elektrický přímotop

Poslední typ vytápění je pomocí elektrického přímotopu. Využíván je především k velmi rychlému vytopení koupelny. Oblíben je převážně mezi matkami, předtím, než jdou koupat děti. Při provoz elektrického přímotopu je však důrazně dbát na bezpečnost! Přímotop nesmí přijít do styku s vodou. Nejlepší je koupelnu vytopit a při koupání přímotop vypnout a odpojit ze sítě. Provoz přímotopu není levný a je proto vhodné jej používat pouze jako doplňkový způsob vytápění v kombinaci s topným žebříkem či deskovým radiátorem. Podrobněji problematiku přímotopů rozebíráme v tomto článku.

2 replies to Koupelnové radiátory – jak je vybrat? Recenze

  1. Máme plnohodné topení v koupelně pomocí topného žebříku vysokého 177cm o vkobu 1000W a bohatě stačí.

  2. Z mojí zkušenosti asi řeknu to, že je nejdůležitější pořádně a klidně i trochu déle, než je obvyklé, vybírat. Prostě čím větší přehled máte o nabídce, tím lépe dokáže vybrat. 🙂 Já jsem nakonec u nás doma zvolil nejen koupelnové radiátory, ale celkové vybavení koupelny od jednoho menšího internetového obchodu, se kterým jsem se domluvil na dopravě na míru. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *