Každý člověk za jeden den spotřebuje průměrně 120-130 litrů vody. Na první pohled to nemusí působit jako velké množství, ale kdybychom všechnu vodu spotřebovanou v průběhu dne viděli v nádrži, možná bychom se zděsili.
Vysoká spotřeba vody se může velmi negativně projevit na ročním vyúčtování. Přitom je poměrně snadné alespoň částečně snížit spotřebu vody v každé domácnosti, a to bez větších omezení. Nehledě na to, že nižší spotřeba vody má pozitivní vliv na životní prostředí. Cena vody se sice pozvolně, zato však každoročně o něco zvýší… I jednoduchá opatření tak mohou znamenat značnou finanční úsporu.
V současné době sice nedostatek vody nepředstavuje v našich zeměpisných šířkách vážnější hrozbu, ovšem v budoucnu bude situace zřejmě úplně odlišná. Proto bychom se už teď měli snažit omezit plýtvání vodou. Neznamená to, že bychom měli snížit spotřebu vody na minimum, ale přece jenom bychom se měli snažit chovat se co nejšetrněji. Vezměme si však hlavní viníky naší spotřeby. Nejvíce vody se v domácnosti spotřebuje v rámci osobní hygieny. Další velkou položku představuje splachování na toaletě. Na výši spotřeby má zásadní vliv také úklid a vaření. Jaké jsou nejčastější prohřešky, kterých bychom se měli vyvarovat?
Možné úniky vody
Zdánlivá drobnost, která však může v horizontu jednoho roku se spotřebou vody značně zamávat. To jsou kapající kohoutky. Přitom většinou stačí pouze vyměnit staré těsnění za nové a rázem můžete ušetřit desítky až stovky litrů vody měsíčně. Pravidelně se vyplatí zkontrolovat všechny kohoutky a další riziková místa.
Nepostradatelné jsou také takzvané perlátory, které sníží spotřebu vody až o 13 procent. I perlátor je však nutné pravidelně čistit, aby se v něm nemnožily nebezpečné bakterie.
Při dlouhodobé nepřítomnosti je vhodné zavřít hlavní uzávěr vody.
Pojďme se nyní podívat na jednotlivé místnosti pěkně postupně, včetně tipů, které vám pomohou snížit spotřebu vody, aniž by vás to jakkoliv omezovalo.
Šetření vodou v koupelně
Koupelna má na spotřebě vody v domácnosti rozhodně největší podíl. Základní dilema představuje koupání ve vaně nebo sprchování. Při rychlém sprchování většinou spotřebuje zhruba 50 litrů vody, naproti tomu koupání ve vaně s sebou nese spotřebu ve výši až 200 litrů vody. Jsou to jasné počty, takže koupání ve vaně by mělo být spíše příležitostné. I při samotném sprchování lze ještě více ušetřit, zejména díky úsporným sprchovým hlavicím. Moderní baterie navíc zvládnou nastavit správnou teplotu mnohem rychleji, takže nedochází ke zbytečným prodlevám. Netřeba také připomínat, že při nanášení mýdla nebo šampónu je vhodné vodu zastavit.
Zcela běžné jsou také pákové baterie, které v porovnání s klasickými kohoutky napomáhají ušetřit až třicet procent vody.
Při čištění zubů nenechávejte puštěnou vodu. K vyplachování je rovněž vhodné použití sklenici. I při holení raději napusťte do umyvadla vodu a nenechávejte ji téct.
Může se to zdát jako zbytečnost, ale páka umyvadlové baterie by měla být trvale nastavena do krajní studené polohy. Při rychlém mytí rukou většinou ani nestihne teplá voda dotéct.
Základním pomocníkem v koupelně je také perlátor, tedy úsporná koncovka kohoutku, která reguluje průtok. Voda je díky perlátoru provzdušněná, takže se snižuje její průtok.
Šetření vodou na toaletě
Myslíte si, že při návštěvě toalety nelze omezit spotřebu vody? To není tak úplně pravda. Rozhodně se vyplatí zvážit pořízení novějšího typu splachovacího zařízení, které vystačí s pouhými 3, případně 6 litry vody díky dvojitému splachování namísto běžných 10 až 15 litrů vody, které spotřebují starší typy toalet. I na starší typy toalet lze však namontovat speciální úsporné systémy.
Rozhodně se nevyplatí podcenit protékající toaletu, neboť takto mohou nadarmo protéct až stovky litrů vody.
Šetření vodou v kuchyni
V rámci úklidu představuje největší zátěž mytí nádobí. Nejčastějším nešvarem je mytí nádobí po tekoucí vodou. V jedné domácnosti takto denně „proteče“ až 60 litrů vody. Přitom moderní myčky zvládnou umýt nádobí s maximálně 15 litry vody, což je opravdu znatelná úspora. Nehledě na čas, který takto ušetříte. Vhodné je však nádobí před uložením do myčky krátce opláchnout, neboť silně znečištěné nádobí většinou vyžaduje delší mycí program, takže se zvyšuje spotřeba vody i energie. Samozřejmě platí, že myčka by měla být maximálně zaplněna. To však neznamená, že si musíte nutně pořídit myčku nádobí. Stačí, když budete nádobí mýt v dřezu napuštěném teplou vodou s čisticím prostředkem a následně jej opláchnete pod slabým proudem studené vody. Přece jenom je takto možné ušetřit polovinu celkového množství vody oproti mytí pod tekoucím proudem.
I při vaření je na místě jistá šetrnost. Mnohdy například stačí do hrnce napustit mnohem menší množství vody. To se navíc rychleji ohřeje a vy ušetříte na elektrické energii.
Mražené potraviny rozmrazujte s dostatečným časovým předstihem, nikoli pod tekoucím proudem teplé vody. Rovněž zeleninu a ovoce můžete nejdříve důkladněji omýt v napuštěném dřezu a poté vše pouze v rychlosti opláchnout.
K zalévání květin používejte odstátou vodu, ať nemusíte odpouštět litry studené vody.
Ani v kuchyni by samozřejmě neměl chybět perlátor.
Šetření vodou v prádelně
Zde platí, že vyšší spotřeba vody je typická pro pračky s horním plněním. Hitem poslední doby jsou také sušičky, ovšem i ty mohou spotřebu vody v domácnosti negativně ovlivnit. Proto se vyplatí při výběru pračky i sušičky věnovat pozornost nejen energetickému štítku, ale také konkrétním programům. Krátké programy jsou v případě méně znečištěného oblečení naprosto dostačující. Na silně znečištěné prádlo nejprve použijte odstraňovač skvrn nebo klasické žlučové mýdlo. Samozřejmě platí, že nízká teplota vody při praní má za výsledek nižší spotřebu elektrické energie.
Při každém praní se snažte pračku co nejvíce naplnit. Rovněž vyzkoušejte různé prací programy, upřednostňujte však ty s nižšími teplotami a kratší dobou trvání.
Šetření vodou na zahradě
Velké množství vody lze ušetřit šetrným chováním i na zahradě. Zde by neměl chybět například sud na zachytávání dešťové vody, kterou lze použít na zalévání, ale také k oplachování nářadí a podobně. Dešťová voda je navíc pro rostliny a nejrůznější plodiny mnohem vhodnější. V případě novostaveb se často budují i speciální nádrže, které slouží k zachytávání dešťové vody.
Úsporu přináší také automatické závlahové systémy, které jsou navíc nedocenitelné při delší nepřítomnosti.
Notoricky známou radou také je, že zalévat by se mělo brzy ráno nebo později večer, kdy nedochází k tak velkému vypařování vody.
Pozor si dejte také na netěsnící koncovku, která může zapříčinit značné úniky vody.
Další tipy na ušetření za energie
Ruku v ruce se snižováním spotřeby vody by mělo jít také hospodárné nakládání s elektrickou energií a plynem, neboť jejich spotřeba představuje ještě větší zásah do rodinného rozpočtu. Zdá se vám, že snížit spotřebu elektřiny a plynu už ve vaší domácnosti není možné? Potom využijte možnosti srovnat si ceny a nabídky jednotlivých dodavatelů přes Tarifomat.cz.
Máte nějaké další tipy na to, jak snížit spotřebu vody?
Takový automatický odvzdušňovací ventil z https://eshop.afriso.cz/odvzdusnovaci-ventily/c-62 by vám mohl pomoci ušetřit opravdu velké množství vody. My jsme si tento kousek pořídili na zahradu před 8 lety a dnes si na to nemůžeme vůbec stěžovat. Týjo, ten čas ale letí. Si pamatuji, jak jsme stavěli hrubou stavbu. To bude dnes už 13 let. Je to hrozné..
Zavlažovacímu systému na zahradě děkujeme za to, že se už několik let nemusíme díky https://www.zavlazovaci-systemy.net/eshop/ potýkat s nedostatkem vody. Dříve nám chodily i připomínky od města, že bychom měli omezit spotřebu vody, neboť okolní sousedé nemají z čeho zalévat své rostliny na zahrádce. A tak jsme investovali do zavlažování a pomohlo to.
Ahoj, to by mě zajímalo jaké výdaje budu mít na léto nebo celkově zálohy na tento rok. Bydlíme v domě a máme na zahradě bazén, který samozřejmě doplňujeme vodou z veřejné vody, protože nemáme studnu, protože tu voda prostě není. A asi už nikdy v životě nebude vzhledem k podmínkám.
Bezva tipy! Věřím, že v dnešní době to fakt lidi potřebujou vědět a pomůže jim to ušetřit chechtáky. Jen u mě to teda asi úplně fungovat nebude, když mám doma obrovskej bazén. U mě to nikdy nejsou to takové ty dětské bazénky. To prostě neexistuje. Když už se u mě něco bude kopat, tak pořádně! Tomu říkám slovo chlapa a toho se držím celý svůj život.
Zrovna u bazénu problémy s vodou nemám. Pokud se o vodu správně staráte, tak vydrží i roky. Daleko víc vody spotřebujeme na zalévání a to už jsme vzdali péči o trávník..
Takové rady přijdou vhod. My měli právě s nedostatkem vody minulý rok docela problém. Vody tady u nás bylo opravdu hodně málo. Sotva to stačilo na zalévání. Dokonce jsem málem ani nenapustil náš přelivový bazén. Nakonec se ta situace ale trochu zlepšila, tak to pak šlo. Uvidíme jak to bude letos.
My toto teď hodně řešíme v naší firmě. Vlastně šetření energiemi celkově. V dnešní době je to nutnost. Já jsem se například rozhodl vyměnit staré energeticky náročné vybavení výroby za modernější. Některé nové stroje už máme nakoupené a teď ještě zbývají kompresory. Naštěstí už mám ale vybranou jednu firmu, která se specializuje právě na prodej šroubových kompresorů.
No, my třeba máme vodu ze studny, takže moc dobře vím jaké to je, když se s ní například během letního sucha musí šetřit. Minulý rok to bylo obzvlášť špatné. Naštěstí jsme to ale zvládli. Jen tak mimochodem, pokud by někoho téma šetření vodou zajímalo více do hloubky, tak určitě můžu doporučit mrknout třeba i na tento článek.
Takhle, co si budeme povídat. Těch možností je fakt spousta. My jsme přes čtyřcestný směšovací ventil udělali terciální okruh a ne že bychom nějak šetřili vodou nebo teplem, ale spíše ho efektivněji využíváme. Což prostě dělá taky hodně, co si budeme povídat. Osobně doporučuji zajít za topenářem a vodařem a prostě se s nimi poradit. On ten systém je pokaždé trochu jiný a dělá se to většinou na míru. 🙂
U nás jednoznačně nejvíce vody padne na zavlažování naší zahrady. Zavlažovat ale vodou z vodovodu určitě není ideální, zvlášť pokud je delší dobu sucho. Právě z tohoto důvodu jsem začal na zahradě dělat sběr dešťové vody a pokud je to možné, tak se snažím zalévat pouze dešťovkou. Tím se dá ušetřit opravdu hodně. 🙂