Jak vybrat štípačku na dřevo

Dáváte přednost vytápění dřevem? Nebo aspoň na chatě nedáte na plameny v kamnech dopustit? Praktická štípačka dřeva ušetří spoustu námahy a času ve srovnání s klasickým ručním štípáním. Jak velká polena můžete štípat a jak jsou na tom štípačky z hlediska bezpečnosti? I to se v tomto článku dozvíte.

I menší štípače dřev jsou schopné vytvořit dostatečně vysoký tlak, který je nutný k rozštípnutí polena. Výhodou elektrických štípaček na dřevo je také tichý provoz a snadná obsluha. Důraz je třeba klást na maximální bezpečnost, kterou zajišťují pojistky, ale třeba také obouruční chod. V současné době jsou k dostání horizontální a vertikální štípače na dřevo, pojďme se na ně podívat trochu detailněji.

Přehled nejlepších štípaček na dřevo

Štípačka na dřevo Vega LS6 VARIO

Horizontální štípačka dřeva VegA LS6 VARIO disponuje štípacím tlakem 6 tun. Pro spuštění přístroje je třeba napětí 230 V a jeho výkon je 2200 W. Poleno může být dlouhé maximálně 52 centimetrů, jeho průměr nesmí překročit 30 centimetrů. Přístroj váží 49 kilogramů, takže se poměrně snadno přemísťuje. Díky systému Vario je možné nastavit délku pracovního cyklu na základě délky polena pro úsporu času i spotřebované elektrické energie. Obouruční ovládání je důležité pro větší bezpečnost při práci a také účinně šetří motor.

Výhody štípačky na dřevo Vega LS6 VARIO

 • Nízká pořizovací cena
  Vega LS6 VARIO
  Větší obrázek na MALL.cz
 • Komfortní obouruční ovládání
 • Nízká hmotnost pro snadnou manipulaci
 • Kompaktní rozměry

Nevýhody štípačky na dřevo Vega LS6 VARIO

 • Mírně nižší štípací síla (6 tun)

>> Zjistit aktuální cenu

Štípačka na dřevo Scheppach HL 650

Horizontální štípačka na dřevo Scheppach HL 650 vyžadující napětí 230 V umožňuje snadné štípání polen s maximální bezpečností. Dokáže naštípat až sto polen za minutu. Vyniká kompaktními rozměry a také zesílenými prvky, díky čemuž štípací tlak dosahuje 6,5 tuny, který je nedocenitelný při štípání tvrdého dřeva. Maximální délka polena může být 52 centimetrů, průměr až 25 centimetrů. Příkon přístroje činí 2200 W a dosahuje 2850 otáček během minuty. Rozměry stroje jsou 95×27×50 centimetrů. I přes nízkou hmotnost (46,5 kilogramů) je přístroj charakteristický stabilní konstrukcí bránící kroucení stroje.

Přístroj je opatřen pojistkou pro uvolnění polena pro případ, že dojde k výpadku dodávky elektrického proudu. Obouruční ovládání navíc předchází nebezpečným úrazům. Praktická jsou také velká kola a držadla pro snazší přemisťování. Stroj je dodáván s praktickým podstavcem, díky němuž je možné pracovat ve vzpřímené poloze. Pro praktické použití je podstatný systém Vario, který umožňuje individuální nastavení dráhy pístu s ohledem na délku polena.

Výhody štípačky na dřevo Scheppach HL 650

Scheppach HL 650
Větší obrázek na MALL.cz
 • Nízká pořizovací cena
 • Nízká hmotnost (46,5 kilogramů)
 • Pojistka proti uvolnění polena při výpadku elektrického proudu
 • Obouruční ovládání pro vyšší bezpečnost

Nevýhody štípačky na dřevo Scheppach HL 650

 • Mírně nižší štípací síla (6,5 tun)

>> Zjistit aktuální cenu

Štípačka na dřevo Hecht 6100

Vertikální štípačka na dřevo Hecht 6100 je charakteristická robustní konstrukcí a kvalitním štípacím klínem. Pro provoz štípačky je nutné napětí 400 V. Jeho příkon činí 3700 W. Maximální štípací tlak je 10 tun. Dřevěná polena mohou mít maximální délku 107 centimetrů, jejich průměr může být až 40 centimetrů. Výška pracovního stolku je možné nastavit do tří různých poloh. Hmotnost štípače dosahuje 128 kilogramů, ale velká kolečka a transportní madlo usnadňují manipulaci.

Výhody štípačky na dřevo Hecht 6100

 • Vysoký štípací tlak (10 tun)
  Hecht 6100
  Větší obrázek na MALL.cz
 • Možnost nastavení pracovního stolku do tří poloh
 • Velká kolečka a transportní madlo pro snadnou manipulaci
 • Kvalitní štípací klín

Nevýhody štípačky na dřevo Hecht 6100

 • Vyšší pořizovací cena

>> Zjistit aktuální cenu

Štípačka na dřevo Scheppach HL 450

Horizontální hydraulická štípačka na dřevo Scheppach HL 450 v sobě kombinuje kompaktní rozměry a vysoký tlak až 4 tuny. Přípojka motoru vyžaduje napětí 230 V, výkon motoru potom dosahuje 1,5 kW a je schopen dosáhnout 2850 otáček za minutu. Je možné štípat polena dlouhá 37 centimetrů a o průměru 25 centimetrů.

Přístroj váží pouhých 41 kilogramů a je vybaven kvalitním štípacím klínem z kované oceli. Pracovní tlak činí 160 barů. Rozměry stroje jsou 81×27×46 centimetrů. Přístroj dokáže naštípat až sto polen během jedné minuty. Jeho výhodou je poměrně tichý chod a samozřejmě také vysoká bezpečnost. Přístroj je opatřen pojistkou, která zajistí uvolnění polena v případě výpadku proudu. Držadla a kola usnadňují celkovou manipulaci. Systém Vario zefektivňuje celkovou práci, neboť nabízí možnost nastavit dráhu chodu pístu podle konkrétní délky polena. Úspora času i elektrické energie je velmi znatelná.

Výhody štípačky na dřevo Scheppach HL 450

 • Kompaktní romězy
  Scheppach HL 450
  Větší obrázek na MALL.cz
 • Kvalitní štípací klín
 • Systém Vario pro rychlejší práci a nižší spotřebu elektrické energie
 • Pojistka proti uvolnění polena v případě výpadku elektrického proudu

Nevýhody štípačky na dřevo Scheppach HL 450

 • Menší délka polen (37 centimetrů) a nižší štípací tlak (4 tuny)

>> Zjistit aktuální cenu

Štípačka na dřevo Scheppach HL 1500

Hydraulická štípačka na dřevo Scheppach HL 1500 je přístrojem vhodným i pro velmi náročné uživatele. Vyznačuje se vysokým tlakem (15 t). Přípojka motoru vyžaduje napětí 400 V. Výkon motoru dosahuje 4,1 kW. Hmotnost přístroje je 220 kilogramů, patří tedy mezi

Scheppach HL 1500
Větší obrázek na MALL.cz

těžší štípačky. Dosáhne až 1450 otáček za minutu. Poleno může být dlouhé 59/88/135 centimetrů, záleží totiž na nastavení stroje. Olejová náplň má objem 8 litrů. Ocelové plochy o tloušťce 7 milimetrů zaručují delší životnost přístroje, který je lépe odolný proti nežádoucím deformacím při práci s velkými poleny. Štípač umožňuje práci i s velmi objemnými a těžkými poleny, proto je základna nižším, než je tomu u jiných přístrojů. Neméně pohodlné je však štípání také menších špalků, neboť součástí konstrukce je také sklápěcí stolek.

Důraz je kladen také na bezpečnost práce v souladu s platnými normami. Přístroj téměř znemožňuje nechtěné spuštění přístroje. Bezpečnost zvyšuje také obouruční systém, který chrání paže, jež jsou v dostatečné vzdálenosti od štípacího klínu.

Díky systému Vario je možné nastavit dráhu chodu pístu na základě délky polena, což výrazně urychluje práci a snižuje spotřebu elektrické energie. Manipulace s přístrojem je snazší díky velkým kolům a transportnímu madlu.

Výhody štípačky na dřevo Scheppach HL 1500

 • Vysoký štípací výkon (15 tun)
 • Možnost štípání velmi velkých polen
 • Sklápěcí stolek pro štípání menších polen
 • Obouruční systém pro vyšší bezpečnost

Nevýhody štípačky na dřevo Scheppach HL 1500

 • Vyšší pořizovací cena

>> Zjistit aktuální cenu

Tabulka se srovnáním vlastností produktů

Typ štípačky na dřevo Přípojka motoru Hmotnost Maximální štípací tlak Maximální výkon Maximální délka polena
Vega LS6 VARIO 230 V 49 kg 6 t 2,2 kW 52 cm
Scheppach HL 650 230 V 46,5 kg 6,5 t 2,2 kW 52 cm
Hecht 6100 400 V 128 kg 10 t 3,7 kW 107 cm
Scheppach HL 450 230 V 41 kg 4 t 1,5 kW 37 cm
Scheppach HL 1500 400 V 220 kg 15 t 4,1 kW 135 cm

Celkové hodnocení nejlepších štípaček na dřevo

Ještě nemáte jasno, který štípač na dřevo zvolit? Svými vlastnostmi a konstrukcí vás jistě nezklame štípačka na dřevo Scheppach HL 650, která se vyznačuje poměrně dobrou štípací silou. Pro velmi náročné uživatele je jako stvořená štípačka na dřevo Scheppach HL 1500, která vyniká svými parametry i provedením.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *