Jak vybrat elektrické přímotopy

5/5 - (1 vote)

Babička je zimomřivá, dětem je zase v jiné místnosti velké horko. Musíte se s ostatními členy rodiny dohadovat kvůli tomu, jaká teplota je ideální? V tom případě byste měli uvažovat o nějakém elektrickém přímotopu. Ten vám umožní přizpůsobit vytápění konkrétních obytných částí v různém čase potřebám konkrétních uživatelů. Se spory může být navždy konec! Přinášíme recenzi nejoblíbenějších typů elektrických přímotopů.

Přímotopy mají spoustu kladů

U elektrických přímotopů je možné zmínit hned několik výhod:

  • Uspoříte v porovnání s centrálními zdroji tepla prostřednictvím regulace konkrétních zón v čase.
  • Přímotopy jsou na 100 % účinné. Všechna energie je přeměněna na teplo, což platí pro přímotopné systémy beze ztrát. Pochopitelně nelze s touto výhodou počítat při rozvodu teplou vodou.
  • Při nákupu ušetříte, protože pořizovací ceny topidel a regulačních prvků jsou poměrně nízké.
  • Zásluhou již zmiňované vysoké účinnosti mají přímotopy nejmenší měrnou spotřebu.
  • Nespotřebují skoro žádný čas na údržbu a mají dlouhou životnost.
  • Instalujete je snadno a rychle.
  • U přímotopných systémů lze kombinovat konvekční a sálavý způsob šíření tepla v rámci jednoho zařízení. To sebou nese kombinaci lepší dynamiky konvektorů s lepší tepelnou pohodou, jež je produkována sálavými plameny.

Většina lidí se zdráhá pořídit si přímotop, protože se bojí vysokých nákladů za elektrickou energii. To není obava úplně opodstatněná, protože je možné využít přímotopný tarif s vypínáním vysokého tarifu HDO. Celá domácnost se všemi elektronickými spotřebiči může díky němu spotřebovávat elektřinu za nižší ceny. Na první pohled to tak nemusí vypadat, ale tato úspora může v průběhu roku úplně srovnat náklady s jinými variantami vytápění.

Je třeba uznat, že cena elektrické energie je opravdu v dnešní době vysoko i při srovnání s dalšími evropskými zeměmi. Tato nevýhoda se však může proměnit ve výhodu. I v dlouhodobém časovém rozmezí je možné počítat u elektrické energie již jen s minimálním cenovým nárůstem. Ceny dřeva i neobnovitelných zdrojů naopak rostou prudčeji.

Druhy přímotopů

Přímotopů existuje mnoho druhů, proto je nutné důkladně vybírat. Jak poznáte, jestli se vám do bytu hodí nejvíce teplovzdušný ventilátor, tepelný konvektor, zářič (halogenový nebo infračervený) nebo olejový radiátor?

Přímotop s ventilátorem

Přímotop s ventilátorem

Pokud je Vaším cílem co nejlépe vytopit některou u uzavřených místností v bytě, vaše volba by měla padnout na přímotop s ventilátorem (někdy je také najdete pod označením teplovzdušné ventilátory). Všechna elektrická energie ve ventilátoru se proměňuje na teplo v odporových článcích a to je potom prostřednictvím ventilátoru rozháněno do prostoru. Zásluhou tohoto systému se ohřejete již velmi brzy po zapnutí. Počítat však musíte se zvířením prachových částic v místnosti. Ventilátor však může ohřívat i bodové části – krásně si na něm nahřejete studené nohy. Tepelná setrvačnost ale není vlastností přímotopu s ventilátorem – hřeje, pouze když je zapnutý. Nemusíte být žádný Rambo, abyste mohli teplovzdušný ventilátor nosit libovolně po bytě. Dnes již není problém sehnat ani ventilátory, jež si lze v bytě zavěsit.

Velké množství přímotopů s ventilátorem naleznete tady.

Tepelný konvektor

tepelný konvektor

Tepelný konvektor funguje na principu, kdy se nasává studený vzduch do spodní části zařízení, vevnitř dochází k jeho ohřívání a ven vychází hořejškem. Konvektory jsou ideální pro výtop menších místností, kde zastanou funkci radiátoru. Na jejich regulaci nic není a vytápění konkrétních místností lze proto lehce řídit. Když chce někdo cirkulaci teplého vzduchu v místnosti urychlit, může si pořídit konvektor s ventilátorem. Konvektory lze sehnat na trhu v závěsném i stojacím provedení.

Tepelné konvektory najdete například na Mall.cz.

Halogenové a infračervené zářiče

tepelný zářič

K přímotopům se počítají i halogenové a infračervené zářiče. Jejich pozitivem je lehkost, skladnost a jednoduchá přenosnost. Zářiče mají zajímavou vlastnost, když nejprve ohřejí předměty a lidi v místnosti, až poté se teplo šíří do prostoru. Výhodou oproti ventilátorům je fakt, že se v místnosti nevíří vzduch a prach. Záporem je zmiňovaná skutečnost, že ohřívají pouze místo, kam patří parabola. Z toho důvodu je jejich pořízení ideální třeba pro chvilkové vyhřívání koupelen.

Různé typy tepelných zářičů najdete například zde.

Olejový radiátor

sencor soh 4007be

Odlišným druhem přímotopu je olejový radiátor, který se klasickému hodně podobá. Rozdílem patrným na první pohled je jeho pojízdnost. Největším plusem v porovnání s dalšími elektrickými přímotopy je vysoká tepelná setrvačnost, díky které se lze ohřát i nějaký čas po jeho vypnutí. Olejové radiátory jsou, jak je možné jednoduše odvodit z názvu, naplněny olejem. Ten je ohříván prostřednictvím elektrického proudu. Jsou oblíbené zásluhou svojí bezúdržbovosti a dlouhé životnosti. Záporem je vyšší spotřeba energie, kterou k vyhřátí místnosti potřebují.

Podrobnější článek na tomto webu o olejových radiátorech naleznete zde.

Nejpopulárnější značky přímotopů

Jaké jsou nejoblíbenější přímotopy, jejichž služby si pochvaluje řada spokojených zákazníků?

AEG WKL 1503 U

Pokud chcete levnější přímotop do 2000 Kč, rozhodně je možné doporučit nástěnný přímotopný konvektor AEG WKL 1503 U. Má odstupňovanou výkonovou řadu a lze u něho plynule nastavit teploty od 6 do 30 °C. Každý konvektor od společnosti AEG je vybaven elektromechanickým plynule nastavitelným termostatem. Montáž je velmi snadná a děje se prostřednictvím nástěnného kovového držáku.

AEG KLE 502

Za příznivé pořizovací náklady je možné zakoupit nízký přímotopný konvektor o příkonu AEG KLE 502. Jeho dalšími výhodami jsou snadná montáž a rychlé předávání tepla. Využitelný je pro trvalé, přechodné i doplňkové vytápění. Jeho součástí je plynule nastavitelný termostat.

ANNA Little

Na rozdíl od některých svých kolegů hřeje tiše keramické topidlo ANNA Little od švýcarské firmy Staler Form. Má dvě bezpečnostní pojistky, takže se nemůže nikdy přehřát. Jestliže máte menší děti, není se třeba bát nehody, při převrhnutí se také automaticky vypne. Zásluhou manuálního termostatu není problém udržovat v místnosti navolenou hladinu teploty.

FENIX Ecoflex Atlantic F117-D 25

Jiným oblíbeným konvektorem vhodným pro bytovou i nebytovou výstavbu je FENIX Ecoflex Atlantic F117-D 25. Do jeho výbavy patří elektronický termostat bez pilotního vodiče.

ADAX NEO NP-04 KDT

Do moderních interiérů se hodí ADAX NEO NP-04 KDT, který je norským produktem. Je zástupcem nové řady ohřívačů panelů, jež jsou v souladu i s nejnáročnějšími designovými požadavky. V dnešní době jistě každý ocení automatickou denní a noční redukci teploty. Další předností je jeho využitelnost prakticky kdekoli bez nutnosti pravidelné údržby. To vše s až pětiletou zárukou!

Master BP9

Pro průmyslové a komerční využití jsou určeny ohřívače Master BP9. Montují se na stěnu a garantují rychlé vytápění pro dílny, sklady i průmyslové objekty. Všechny tyto modely mají ve výbavě stykač, což je elektromagneticky ovládaný spínač). Disponují termostatem se sondou.

Výběrem vhodného dodavatele elektrické energie ušetříte

Vytápění přímotopem se Vám může prodražit nejen kvůli špatnému přístroji, ale také v okamžiku, kdy si vyberete špatného dodavatele elektrické energie. V současné době se jich pohybuje na našem trhu tolik, že výběr toho ideálního pro vás není nic jednoduchého. Komu by se chtělo trávit hodiny studiem jejich nabídek? Výběr ideálního dodavatele přitom již není v dnešní době nic složitého, stačí pár kliknutí na internetu. Na online srovnávačích typu tarifomat.cz zjistíte vše potřebné během pár sekund. Pravděpodobně budete překvapeni, kolik peněz můžete výběrem vhodného poskytovatele v průběhu jediného roku ušetřit!

3 replies to Jak vybrat elektrické přímotopy

  1. Přesně takovéto elektrické přímotopy jsem měla v kanceláři. Bez nich by to tam přes zimu nešlo vydržet. Bohužel je jejich provoz hodně nákladný. Stejně tak, jako provoz celé kanceláře. To byl jeden z důvodů, proč jsem ji před pár týdny opustila a teď mám místo ní virtuální sídlo firmy. Není to sice ideální, ale finančně je to pro mě v současné době určitě lepší řešení.

  2. My máme doma dva přímotopy jako takovou nouzovku, kdyby přestal třeba fungovat kotel nebo něco takového. Reálně jsme to ale využili snad jen dvakrát. Co se vytápění týče, tak to chceme letos měnit. Nedávno jsem na https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/dotace/ zjistila, že je možné získat dotace na tepelná čerpadla, tak hodně teď přemýšlíme, že bychom této možnosti využili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *