Jak vybrat krbová kamna

5/5 - (1 vote)

Zanedlouho tu opět budou sychravé podzimní dny, plískanice a brzo se začne stmívat. Není nad to prožít takovéto dny v příjemné atmosféře doma v obývacím pokoji u teplých kamen. Oheň vesele plápolá, vrhá stíny po ztemnělém obývacím pokoji, slyšíte praskat dřevo, teplo sálá do všech koutů větrem profukovaného a deštěm zmáčeného domu a vy si vesele sedíte, popíjíte čerstvý svařák u teplých kamen. No prostě paráda. Jak ale vybrat správná krbová kamna? Na to se zkusme podívat.

Předně je dobré si ujasnit, zda chcete krbová kamna pouze k přitápění a hlavně kvůli příjemné atmosféře, nebo zda plánujete kamny vytápět i dům, tudíž musí obsahovat zabudovaný teplovodní výměník. U obyčejných kamen sice můžete také vytápět jiné místnosti, ale pouze tím, že necháte otevřené dveře a teplo se bude šířit vzduchem, případně pomocí teplovzdušného výměníku. Na ten už ale musíte myslet při stavbě domu. Tento způsob vytápění, ale není moc ideální.

Kritéria pro výběr kamen

Výkon krbových kamen

Nejdůležitějším kritériem pro celkovou spokojenost s tímto způsobem vytápění je, zvolit správný výkon krbových kamen. Pokud koupíte kamna málo výkoná, tak s nimi v chladnějších dnech dům nevytopíte, případně budete topit, co to půjde a v tom případě hrozí i popraskání kachlových kamen či zkroucení plechů u plechových kamen. To jsou ale až extrémní příklady, kdy by jste topili opravdu velmi, ale velmi přes míru, neustále přikládali drobné třísky apod. Druhý extrém je, že si koupíte raději kamna s vyšším výkonem než potřebujete. Myslíte si, že to nevadí? Chyba! Při vysokém výkonu kamen budete mít neustále přehřáté místnosti, případně budete topit velmi zlehka, přikládat polínko za polínkem a všechny přívodní vzduchy do kamen budete mít zadušené. To je ještě horší varianta než mít slabá kamna. Splodiny odcházející z kamen totiž poté mají nízkou teplotu a začnou dehtovat. Zčerná přední sklo a kamna jsou plná sazí. Také účinnost (schopnost přeměnit a předat do místnosti či výměníku co nejvíce tepla ze spalování dřeva) kamen rapidně poklesne.

krbová kamna

Proto je dobré vybrat kamna se stejným výkonem jako je energetická ztráta vašeho domu. Orientačně se dá potřebný výkon spočítat takto. V dobře zateplené novostavbě výkon 1kW slouží k ohřátí 40m3 prostoru. Ve starém domě 1 kW ohřeje pouze 20m3. Ale toto je pouze orientační, sloužící spíše ke kontrole. U novostaveb je směrodatné se řídit energetickým štítkem tzv. PENB, který musí být vypracován odborníky kvůli získání stavebního povolení. Pokud tedy energetický štítek máte vypracován, není nic snažšího nalézt v něm hodnotu energetické ztráty vašeho domu a dle toho pořídit kamna se správným výkonem. U starších domů, které nemají energetický štítek je dobré otázat se o radu u odborníka. Případně pokud budete kamna používat pouze jako doplňkový způsob vytápění, tak je skoro lepší koupit lehce poddimenzovaná kamna.

Komín a přívod vzduchu ke spalování paliva v kamnech

Další kritérium podle kterých se vybírá správný typ kamen je výška komína a jeho tah. Při malém tahu budou kamna špatně fungovat (kouřit) a vy budete nespokojení s provozem. Také průměr sopouchu komína musí být větší nebo stejný jako je výstup kouřovodu z kamen.

Aby palivo dobře hořelo, tak samozřejmě potřebuje dostatek kyslíku. Pokud máte dobře zaizolovaný dům, tak je vhodné mít pro topení externí přívod čerstvého vzduchu. Přece jen u staršího domu se čerstvý vzduch do místnosti dostane různými netěsnostmi u oken a dveří. Avšak v dobře zaizolované novostavbě tomu tak rozhodně není. Externí přístup vzduchu může být vyřešen už při stavbě komína speciálním komínovým tělesem, které obsahuje kanálky pro přívod vzduchu. Také je možnost přivádět čerstvý vzduch například ze sklepa pomoci roury přímo pod krbová kamna. Ta si poté vzduch nasávají přímo ze sklepa.

Velikost, tvar a umístění

A dále neméně důležitým kritériem je velikost a umístění kamen v místnosti. Na trhu je nepřeberné množství. Můžete mít rohová kamna, kamna umístění uprostřed místnosti, klasický krb, je jen na vás jakou variantu si zvolíte respektive na umístění vašeho komína. Nutné však je koupit i kamna přiměřené velikosti a hmotnosti vůči nosnosti vašeho stropu. Také z důvodu bezpečnosti musí být okolí krbových kamen z nehořlavého materiálu, neumisťovat hořlavé předměty do okolí. Ideálně vydlážděné okolí, případně použit kámen či cihla na podlahu. Také se dají zakoupit různé nehořlavé podložky pod kamna.

Volba vhodného typu krbových kamen

Poté je třeba si ujasnit typ kamen, zda budete chtít litinová, kachlová, plechová, klasický krb, krbovou vložku. Kamna s bočním přikládáním z technické místnosti atd. Níže si popíšeme jednotlivé typy kamen.

Vytápění celého domu pomocí výměníku, nebo pouze obývací pokoj?

Nejdůležitější ze všeho je však nejprve si definitivně ujasnit, zda chcete kamna s teplovodním výměníkem či bez výměníku. Výhody výměníku jsou následující. Pomocí výměníku můžete vytápět klidně celý dům, kamna jsou ke stávajícím rozvodům. Navíc můžete ohřívat i vodu v bojleru. Při vytápění domu pomocí dřeva ušetříte spoustu financí, které by jste museli zaplatit za vytápění pomocí plynu, nebo ještě hůře pomocí elektřiny. Případně můžete vytápění střídat. Respektive pokud si zatopíte v kamnech, ty začnou vyhřívat vodu v radiátorech a ohřívat vzduch v místnosti. Termostat vám automaticky vypne plynový kotel a dále už jen topíte dřevem. V případě, že vám oheň během večera či noci vyhasne a teplota poklesne, tak termostat opět zapne váš plynový kotel a vy ani nepoznáte, že už váš dům není vytápěn dřevem ale plynem.

krbova-kamna-vymenik

Teplovodní výměník se hodí i z důvodu, pokud dojde k poruše plynového kotle nebo přerušení dodávek plynu či elektrické energie. Účinnost takových krbových kamen se pohybuje přibližně od 45 do 75%. Avšak poté je dobré před výměník nasadit ještě trojcestný ventil, který zabraňuje tomu, aby se zpět do krbových kamen dostávala voda s teplotou nižší než 60°C a to z toho důvodu, že voda o nižší teplotě v kamnech způsobuje korozi a tím i snižuje životnost vašich kamen. Při nákupu kamen s výměníkem je velmi často výkon udáván ve dvou složkách a to výkon do vzduchu a výkon do vody. Tyto složky vyjadřují kolik energie jsou kamna schopny předat do vzduchu a do vody. Výkon do vzduchu by měl být tak velký, aby sloužil k vytopení dané místnosti a výkon do vody by měl být tak velký, aby zvládl vytopit všechen prostor, který chceme vytápět.

Sálavá vs teplovzdušná

Dále můžeme kamna rozdělit na sálavá a teplovzdušná případně jejich kombinaci. Sálavá kamna jsou většinou litinová nebo kachlová. Jejich akumulační schopnost je velmi vysoká. Jsou schopna předávat teplo pozvolně po delší dobu. Ale na druhou stranu se zase déle nahřívají. Sálavá kamna primárně neohřívají vzduch, ale hlavně vyzařují sálavé teplo, které ohřívá předměty okolo a od nich až dochází k ohřívání samotného vzduchu. Nedochází tak k víření prachu. Avšak v případě velkých místností nejsou sálavá kamna schopna rychle vytopit protilehlou stranu místnosti. Teplovzdušná kamna, na rozdíl od sálavých, ohřívají vzduch. Tento typ kamen má dvouplášťovou konstrukci, díky které je mezi dvěma plášti mezera, kterou proudí studený vzduch od země, ohřívá se od kamen a vrchem vychází teplý vzduch. Nevýhodou však je, že je zahříván v místnostech vzduch a až od něj se nahřívá nábytek (například křesla v obýváku). Také dochází k víření prachu. Navíc teplý vzduch stoupá dále nahoru a studený vzduch zůstává dole u země. Teplovzdušná kamna jsou většinou plechová. K zakoupení jsou i kamna, která kombinují oba zmíněné principy. Jsou jak sálavá tak teplovzdušná.

Životnost kamen

Životnost krbových kamen je různá, ale při správné údržbě by měla vydržet podstatně dlouho. Nejlépe jsou na tom se životností kachlová kamna, následují je litinová kamna a nejméně trvanlivé jsou plechové kamna. Ale pozor lepší než si koupit nějaká levná litinová kamna, tak raději za tu cenu koupit mnohem kvalitnější plechová kamna. Pro správnou údržbu je hlavně nutné netopit v kamnech příliš vlhkým dřevem a pokud možno ani ne čerstvým dřevem. Ideální je, aby dřevo bylo alespoň 1 rok vyschlé v rázu. Čerstvé dřevo totiž obsahuje různé kyseliny, které mohou způsobit, že vaše vysněná kamna začnou zevnitř korodovat. Také je dobré kamna vyloženě nepřetápět (hlavně ty levnější plechové).

Údržba krbových kamen

Bohužel je také třeba si uvědomit, že oproti vytápění plynem či elektřinou, topení v kamnech vyžaduje větší úsilí, než jen nastavit vámi požadovanou teplotu v místnostech na termostatu. Topení v kamnech, ať už dřevem, dřevěnými briketami či peletkami způsobí větší či menší nepořádek ve vašem domě. Je třeba si uvědomit, že palivo musíte do domu ke kamnům někudy dostat a ve většině případů po cestě utrousíte nějaké piliny či jiný nepořádek.V průměrných kamnech za hodinu spálíte cca 1 – 1,5 kg dřeva, takže je nutné dřevo neustále ke kamnům dopravovat. Také vymetání popela z kamen způsobí zaneřádění místnosti. Ideální je pořídit si kamna s bočním přikládáním a přikládání nasměřovat do technické místnosti. Na to je však třeba myslet už při plánování stavby vašeho domu. Jestliže však můžete přikládat z technické místnosti, tak si ušetří mnoho starostí s úklidem. Je dobré mít přístup do technické místnosti přímo z venku alespoň pomocí velkého okna. Dřevo si poté můžete podávat oknem a nemusíte je nosit přes několik místností. A strach z horší atmosféry v obývacím pokoji díky přikládání z technické místnosti rozhodně mít nemusíte. Kamna jsou směrem do obývacího pokoje prosklená, tudíž atmosféra je stejně dokonalá, jako při předním přikládání, jen zkrátka nemáte tolik nepořádku. Avšak i samotné topení není rozhodně pro líné lidi. Každý den musíte znova v kamnech zatopit, cca každou hodinu přiložit a to rozhodně nebaví všechny lidi, nebo to není pro zapomnětlivce.

Délka polen

Také je dobré si ujasnit, jak velká polena chcete topit, případně k jakým budete mít přístup. V případě malých kamen můžete topit pouze malá polena do 30 cm, která dají více práce na přípravu, přepravu a samotné přikládání musíte provádět častěji. V případě větších kamen do nich můžete naskládat mnohem větší polena (klidně až délky přes 50 cm). Tyto polena nedají tolik práce na přípravu a vydrží i déle hořet v kamnech.

Nejznámější a nejkvalitnější výrobci

V Evropě jsou velmi oblíbená krbová kamna a vložky severských firem, ale i české firmy patří mezi špičku v Evropě. Mezi nejznámější a nejoblíbenější výrobce krbových kamen patří firmy jako slovenská kamna Thorma, česká firma HAAS+SOHN, norská firma Jotul, česká firma Romotop, další česká firma Flamen, která produkuje krbové vložek se zárukou až 10 let. Na všechny produkty těchto firem jsou díky Evropské unii kladeny velké emisní nároky (účinnost kamen, splodiny apod.), které všechny tyto firmy splňují.

Příklady jednotlivých typů kamen

Jedny z nejoblíbenějších plechových kamen na trhu jsou HASS+SOHN ARKTIC 12 TV. Jedná se o krbová kamna s výměníkem a bočním přikládáním. Jejich výkon do vody je až 9 kW do vzduchu až cca 3 kW. Svým výkonem jsou ideální do novostaveb či menších starších rodinných domů. Jsou vybaveny několika stupni ochrany, tudíž při výpadku elektrické energie, kdy vám čerpadlo přestane pohánět vodu v radiátor a když dojde k nahřátí vody ve výměníků kamen nad 95°C, tak termostatická klapka automaticky zastaví přívod vzduchu do kamen a tím dojde k ukončení hoření. Použitelné palivo je dřevo, dřevěné brikety a uhelné brikety.

Další velmi oblíbená kamna jsou od norské firmy JOTUL F 3 TD. Jsou to litinová kamna s prostornějším topeništěm, do kterého vydáte i větší polena. Bohužel neobsahují výměník. Výkon kamen dosahuje až 9 kW. Jejich další výhodou je nadčasový vzhled, který umožní tento typ kamen pohledově integrovat do téměř každé domácnosti. A velmi oblíbená kachlová kamna Reggio 01 od firmy Romotop, která jsou k zahlédnutí i v leckterých hospůdkách. Podávají dlouhý sálavý výkon díky keramice, kterou je doplněno tělo krbových kamen. Jejich výkon je 4-9 kW, což dostačuje k vytopení velké místnosti. Pod kamny je možnost skladovat menší množství dřeva, které dokonale vyschne třeba na příští zatopení. Opět se jedná o kamna bez teplovodního výměníku.

Další zajímavá kamna pro menší prostory jsou MILANO II b bílá od firmy Thorma, jejichž výkon je od 2,5 do 7,5 kW. Jedná se o dvouplášťová kamna bez výměníku avšak se sympatickou cenovkou, která se pohybuje kolem 6 tisíc korun.

A poslední kamna, která si uvedeme jsou opět od firmy HAAS+SOHN typ SKIVE-C . Zaujmou velmi moderním vzhledem v kachlovém provedení, avšak za velmi vysokou cenu – přes 25 tisíc korun. Výkon 4-12 kW dostačuje k vytopení novostavby. Tento typ kamen umožňuje přikládat polena až do délky 50 cm.

10 replies to Jak vybrat krbová kamna

  1. Moc pěkný článek o výběru krbových kamen

  2. My už máme výběr našich kamen za sebou. Už při stavbě domu jsem se těšil, až budeme mít postaveno a sedneme si s manželkou ke kamnům a budeme koukat, jak v nich hoří oheň. Tak si totiž představuji romantický večer. Krbová kamna jsme si koupili z https://www.krbova-kamna-eshop.cz/ , jelikož jsem tam našel taková, která do našeho interiéru skvěle zapadla.

  3. Máte někdo návod, jak vypočítat krbovou vložku do nízkoenergetického domu? podle čeho vybírat výkon?

  4. Nenechal jste si počítat tepelnou náročnost obálky domu? Jak velký prostor domu potřebujete vytápět? Pokud se jedná o nízkoenergetický dům, tak doporučuji vybírat krbovou vložku přímo do pasivních a nízkoenergetických domů.

  5. Kde bych se měl dívat na krbové vložky, které jsou přímo do pasivních a nízkoenergetických domů?

  6. Podívejte se na webové stránky výrobce krbů krby-bef .cz, kde najdete krbové vložky do pasivních a nízkoenergetických domů, které splňují i blower door test.

  7. Přišel podzim a tak je logické, že se musí přitápět, jelikož už je chladno. S tím dokážou pomoct designové krby – https://rocal.cz/designove-krby, které mají plno moderních vychytávek, ale jejich hlavní funkcí je to, že vytopí každou místnost a je jedno, jestli máte rodinný dům, byt, chatu nebo cokoliv jiného. Stačí si jenom vybrat.

  8. Tak tomu říkám užitečné rady. Mockrát děkuju. Musím říct, že to zdražování energií už mě docela štve, tak si říkám jestli neomezit topení plynem a nezačít topit raději dřevem. Jen by mě zajímala jedna věc. Dá se na krbová kamna využít stejný komín jako na plynový kotel, nebo má komín pro krbová kamna nějaké speciální specifikace?

  9. Já jsem chtěl taky nejdřív krbová kamna, s výměníkem, aby se ohřívala voda v podlaze, ale pak jsem narazil na akumulační kamna Norsk Kleber https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ , a ty mi přišly ještě lepší. Koupil jsem je, dokonce jsem je zvládl i sám zprovoznit a teď už si jen užíváme teplo, které dávají. Nikdy jsme tu neměli přetopeno, nemusíme do nich ani tolik přikládat, fakt jsou lepší, než obyčejný krbovky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *