Plynové kondenzační kotle

2.5/5 - (2 votes)

Klasický plynový kotel

Tyto klasické plynové kotle, spaliny odvádějí  přímo ven do komína. Spolu se spalinami odchází určité množství vodní páry a škodlivých emisí o teplotě 120 – 180°C. Tato tepelná energie odchází pryč komínem bez dalšího využití. Kouřovod musí mít oplechovaný komín. Účinnost kotle je 90%. Pořizovací cena je přibližně 8 000 – 26 000 tisíc korun, záleží  však na výkonu vytápění, což většinou je 4 – 24 kW. Kotle jsou jednoduché na ovládání. Velkou nevýhodou je podstatně vyšší cena za spotřebu plynu.

Poznámka na okraj: Od září tohoto roku 2015 bude vydána nová Evropská směrnice, která stanoví minimální požadavky na účinnost a emisní limity pro spotřebiče na vytápění a ohřev teplé vody. Po tomto datu, běžné plynové kotle s nuceným odtahem spalin komínem, které nebudou splňovat nové požadavky nebude možné dále vyrábět.

Kondenzační plynový kotel

Kondenzační kotel využívá maximálně i teplo za spalin zemního plynu – metanu CH4 nebo propanu C3H8. Tepelné spaliny se sebou nesou část schované tepelné energie, nazvané „latentní teplo“. Pokud se jejich teplota ochladí pod teplotu jejich rosného bodu, dojde ke změně skupenství a k uvolnění tepelné energie. V kondenzačním kotli se takto uvolněná energie za pomoci výměníku tepla využije k ohřevu vratné topné vody v ústředním topení. Zbytek ochlazeného kondenzátu – tekutiny odchází do odpadu. Každý kondenzační kotel musí být napojen na domovní odpadní systém. Tato tekutina je mírně kyselá, je jako dešťová voda s PH 4 – 5. Musí se odvádět jak z kotle tak z komína. Při optimálním nastavení kotle se ji tvoří 1 – 2 litry za hodinu provozu kotle. Správné nastavení kotle provede technik za pomoci přístroje „analyzátor spalin“. Tvoření kondenzátu je dobře nastavený kotel.

Zásadní podmínka kondenzace

Aby docházelo ke kondenzaci nesmí voda z kotle být vyšší než rosný bod plynu což je 57°C. Pokud je vyšší nedochází ke kondenzačnímu procesu. Nejlepšího výkonu kotle dosáhneme při podlahovém nebo stěnovém vytápění. I ve starších budovách je možné využití kondenzačního plynového kotle. Předpokladem je co nejnižší teplota vratné vody zpět do kotle. Toho je docíleno i u starších topných systémů s velkou topnou plochou radiátorů. Nejlepší účinnosti je dosaženo při teplotním spádu 55 / 30°C, ale většinou se využívá spádu 80 / 60°C.

Úspora a cena

U kondenzačního kotle se nemusí vložkovat komín nerezovými materiály, plně postačí plastové. Do komína se nedostávají horkě spaliny a jsou až o 70% menší emise. Spotřeba plynu je také výrazně menší o 15 – 40%. Také správně zateplená nemovitost má svůj velký podíl na menších tepelných ztrátách. Životnost kondenzačních plynových kotlů je podstatně delší než u kotlů s nuceným odtahem do komína. Pořizovací cena kondenzačního kotle je vyšší cca 28 000 – 70 000 tisíc korun, než u klasického kotle, ale návratnost investice je znát již za 2 – 5 let. Ideální je po několika měsících provozu nového kotle provést novou kalkulaci tarifu u dodavatele plynu – využít můžete například tuto kalkulačku, která umí srovnat nabídky jednotlivých energetických společností mezi sebou.

Údržba

Jednou ročně, musí každý majitel nemovitosti vytápěné plynovým kotlem nechat zkontrolovat spalinové cesty kotle. Revize i s čištěním trvá asi hodinu.

Nejznámější výrobci plynových kondenzačních kotlů

Baxi

Baxi logo

V roce 2009 se firma Baxi sloučila se dvěma dalšími výrobci kondenzačních kotlů De Dietrich a Remeha a vytvořily společnost s názvem BDR Thermea. Na našem trhu jsou již 20 let. Vyrábějí závěsné i stacionární kondenzační plynové kotle malých, středních a velkých výkonů. Produkty prošly řadou inovačních změn. Jako závěsný kondenzační plynový kotel,který je nejmenší kotel firmy Baxi.

  • Má novou konstrukci izolačních kabelů,
  • nový LCD display LED podsvícením.
  • Má také vyšší účinost díky malému počtu startů a vypínání.
  • Je velmi tichý.

Díky svým malým rozměrům 700 x 400 x 299 mm je vhodný do malých bytů nebo domků. Je vhodný do sestav kaskádových kotelen.

Firma Buderus

buderus logo

V současné době Buderus nabízí na českém trhu kondenzační kotle v provedení stacionární i závěsné, turbo a také v provedení s odtahem spalin do komína. Nabídka zahrnuje kotle na zemní plyn, propan, na Extra lehké topné oleje (ELTO) a kotle na tuhá paliva. Stacionární i závěsné kondenzační kotle o jmenovitém výkonu 14 – 24kW s podstavným zásobníkem na teplou vodu o objemu 150 litrů nebo solárním zásobníkem o objemu 210 litrů. Hodí se nejen pro rodinné domy.

Firma Dakon

dakon logo

Dakon má více něž 10 let zkušenostíi ve výrobě kondenzačních plynových kotlů. Nabízí 4 tipy v 16 variantách o výkonu kotlů 4 – 280kW. Výhodou kotlů Dakon je

  • vysoká účinnost až 107% a zaručuje 30% provozních úspor
  • řízení provozu elektronikou s mikroprocesorem
  • speciální tlakový hořák spalující směs plyn / vzduch s neměnným spalováním
  • vestavěná regulace v závislosti na venkovní teplotě
  • nízké emise pod hranicí evropských norem

Kotle Dakon se vyrábí i v provedení Turbo bez potřeby komína.

Firma Dražice

dražice logo

Družstevní závod Dražice je největším českým výrobcem ohřívačů vody. Jedná se o zásobníky ve svislém, vodorovném, stacionárním, elektrickém i kombinovaném provedení o objemu 20 – 1000 litrů. Velmi důležitou činností je výroba zásobníků vody s nepřímým ohřevem pro výrobce kondenzačních kotlů.

Firma Junkers

junkers logo

Nová technologie od Junkers nabízí patentovanou novinku SolarInside. Tato novinka optimalizuje kondenzační vytápění spolu se solárním systémem. SolarInside vypočítá očekávané množství sluneční energie a redukuje již předem spotřebu plynu. Upřednostňuje tak solární energii. Se SolarInside je možné dosáhnout úspory až o 50%.

Firma Protherm

protherm logo

Výrobce nabízí novou řadu závěsných a stacionárních kondenzačních kotlů, o výkonu od 3,9 – 47,7kW s účinností 108 – 109,5%. Kotle jsou s průtokovýni nebo externími ohřívači vody nebo i samostatné. Výrobce klade velký důraz na co nejmenší požadavky na prostor a nejvyšší účinnost a ekologii. Všechny kotle jsou opatřeny certifikáty.

Firma Rehau

rehau

Vyrábí systémy podlahového vytápění. Tyto systémy mohou být napojeny přes směšovací čerpadlo, pokud je vytápění kombinováno s klasickým vytápěním  – radiátory. Nebo je celý systém přímo spojený s kondenzačním plynovým kotlem. Využívá se jak při renovaci bydlení tak v novostavbách.

Firma Thermona

thermona logo

Kotle Thermona jsou nejvíce využívány v „Kaskádových sestavách“. Je to vlastně více pospojovyných kondenzačních kotlů dohromady. Kaskádové topení je využíváno hlavně v bytových domech. Systém zapojení několika kotlů za sebou s jedinečnou konstrukcí kotlů Thermona dovoluje postupně zvyšovat kapacitu kotelny až na 1440kW. Výběr kotlů umožňuje přizpůsobit sestavu dle zadaných požadavků spotřebitele. V technice je tento systém Kaskádového topení průkopnická metoda. Místo jednoho kotle s velkým výkonem, ktrý musí pracovat stále i s malými požadavky na odběr, je vhodným řešením Kaskádový systém. Počet kotlů, které mají být zrovna v danou dobu zapojeny je elektronicky regulován bez zásahu člověka. Nové kondenzační plynové kotle Thermona o výkonu 14, 17, 28 a 45 kW získaly certifikát „Ekologicky šetrný výrobek.

Firma Vaillant

vaillant logo

Plynové kondenzační stacionární kotle ecoVIT se používají jako zdroje tepla pro centrální vytápění s možností připojení externího zásobníku na přípravu teplé topné vody. Jsou vhodné nejenom do novostaveb ale i k modernizaci rodinných domů či průmyslových budov. K regulaci se používá  prostorový termostat. Účinnost těchto kotlů je až 108%.

Firma Viadrus

viadrus

 

Tyto kondenzační kotle lze použít při běžném vytápění domů, bytů i nebytových prostor. Kondenzační kotle Viadrus vynikají svým tichým provozem a ekologičností. Vyrábí se ve výkonném rozmezí 3,5 – 49kW. Za kondenzační kotel Claudius K2L získala firma Viadrus ocenění „Ekologicky šetrný výrobek“.

Firma Viessmann

Viessmann

Kondenzační plynové kotle o výkonu 87 – 1400kW slouží k vytápění bytových domů, veřejných a podnikatelských objektů. Slouží také pro výrobu tepla v sítích centrálního vytápění. Kondenzační kotle značky Viessmann jsou oblíbené pro svůj elegantní design, jednoduchou ovladatelností a šetrností k životnímu prostředí.

Na závěr

Za zmínku stojí také kotle firmy Atmos a kotle firmy Verner. Tyto firmy sice nevyrábějí kondenzační plynové kotle, ale jsou oblíbené pro svoji výrobu kotlů na pevná paliva jako jsou palety, dřevěné brikety, velké kusy dřeva, a to i z méně kvalitních palet, obilí a Extra lehký topný olej. Kotle jsou ekologické s minimem popela a nejsou určeny k spalování uhlí.

2 replies to Plynové kondenzační kotle

  1. Díky mockrát za srovnání. To se hodí. Nad kondenzačním kotlem totiž zrovna uvažuji. Měl bych ale takový dotaz. Můžu takový kotel napojit na komín, který už doma mám? V současnosti topím dřevem. Nebo jsou nějaké speciální komíny pro kondenzační kotle? Předem díky za odpověď.

  2. Taky u nás doma topíme plynem. Bohužel mě ale ty ceny v poslední době hodně děsím, tak teď hodně řeším jak by se ten dopad vysokých cen dal zminimalizovat. Někde jsem četla, že na energiích se dá dobře ušetřit pomocí rekuperace. Dívala jsem se, že to dělá například https://reksystem.cz/ Nemá s tím náhodou někdo osobní zkušenost? Dokázali byste mi vysvětlit jak to funguje?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *