Jak provést srovnání cen plynu

5/5 - (1 vote)

V době, kdy jsme se s přítelkyní stěhovali do vlastního domku, jsme řešili řadu problémů s tím spojených. Jedním z nich byla právě otázka dodavatelů energií, a to jak elektřiny, tak i plynu. Ideálně levného, a přesto solidního a zavedeného. Takového, který nebude měnit smlouvy, přidávat do nich dodatky, a u kterého budu mít velkou šanci, že měsíc po uzavření kontraktu nezkrachuje. Velmi výraznou pomocí mi v tom byl právě Tarifomat.

Služba Tarifomat vám může být velmi platným pomocníkem, pokud nejste spokojeni se svým dodavatelem plynu, případně pokud se chystáte uzavřít zcela novou smlouvu a hledáte svého prvního dodavatele. V čem prospěch pro vás spočívá? Především v tom, že obyčejný člověk by stěží zvládl projít ceníky všech dodavatelů, a najít tam všechny ceny určené pro něj, zvolit ty nejvýhodnější nabídky, navíc v rozumném čase. Využitím takovéto služby si veškeré takové prohlížení ušetříte, protože systém, ve kterém jsou nabídky uloženy, to udělá za vás. Vy si je pak pouze projdete, srovnáte, a vyberete si tu, která se vám cenou a kvalitou bude nejvíce zamlouvat. Může to znít velmi jednoduše, možná že i zbytečně, na druhou stranu, kdo se chystá měnit dodavatele, a potřebuje si projít nabídky ostatních, to jistě ocení. Tím spíše, pokud se v problematice příliš neorientuje, což je také můj případ. V době, kdy jsem potřeboval někoho, kdo nám bude dodávat plyn, jsem poprvé zjistil o jak cenného pomocníka se jedná. Na druhou stranu, nikdo vám nemůže zaručit, že skutečně výhodnější nabídku najdete. Pokud již máte uzavřenou smlouvu se solidní společností za slušnou cenu, pak je pro vás použití kalkulátoru ztrátou času, protože stěží najdete něco lepšího.

Tarifomat je klasickou online kalkulačkou a srovnávačem cen. Pokud do formuláře vložíte všechny důležité údaje, mezi které patří především kraj, odhadovaná roční spotřeba, druh bydlení nebo to, k čemu plyn využíváte, vytvoří vám seznam dodavatelů i s cenami, které by vám podle platných ceníků byly nabídnuty. Oproti jiným srovnávačům, Tarifomat prohledává ceníky i u menších společností, ne jen u nejvýznamnějších dodavatelů. Šance, že si zvolíte nevýhodnou nabídku, nebo že uzavřete smlouvu s ne zcela spolehlivým dodavatelem, tedy významně klesá. A uvážíme-li navíc, že, je podobná kalkulačka přinejmenším možností, jak ušetřit čas i pohodlí, spíše však i nástrojem, který řadě z nás ušetří starosti i peníze. Kdo z vás tedy hledá nového dodavatele energií, zejména plynu, ten by měl použití Tarifomatu minimálně zvážit.

Výhody:

  • snadné a jednoduché ovládání
  • velké množství výsledků
  • poměrně objektivní řazení
  • šance na velmi výraznou úsporu

Nevýhody:

  • je vhodné si výsledky zkontrolovat
  • rozhodování pouze na základě ceny může být zavádějící
  • nutnost zadat telefonní číslo

Porovnání cen plynu je pouze jednou z funkcí, kterou vám Tarifomat může nabídnout. Na druhou stranu je to právě ta služba, která nás nejvíc zajímá. A k zobrazení nejvýhodnějších nabídek nepotřebujeme ani znát příliš mnoho údajů, stačí nám znát kraj, ve kterém bydlíme, naše roční spotřeba, a detaily, jako je druh bydlení, nebo využití plynu. Z těchto údajů lze pak sestavit žebříček nabídek od těch nejvýhodnějších až po ty nejméně výhodné, což se vám jistě velmi osvědčí, pokud potřebujete uzavřít novou smlouvu s dodavatelem plynu, nebo chcete najít nějakou výhodnější alternativu. A stejné je to, pokud hledáte nového dodavatele elektřiny. Srovnávač funguje obdobně. Po zadání příslušného kraje, roční spotřeby, či velikosti bydlení (což ještě upřesníte počtem osob v domácnosti nebo způsobem vytápění) se vám zobrazí seznam nabídek cen elektřiny od většiny společností na trhu, ze kterých si můžete vybrat.

srovnání ceny plynu

Musíme si však především říct, že Tarifomat původně sloužil ke srovnávání cen mobilních tarifů. Tuto funkci si ostatně uchoval až do dnes. Můžete zde využít dvě různé kalkulačky – praktickou nebo expertní. Praktická je základní, a obsahuje pouze ty nejzákladnější údaje, které po vás bude chtít. Je tedy potřeba vědět, kolik měsíčně za telefon utratíte, kolik provoláte, proesemeskujete, nebo kolik dat za měsíc využijete. Výsledky jsou pak poněkud hruběji odhadnuté, což musíte pochopit. U volání nelze nikdy přesně říct, kolik utratíte a co se zrovna za měsíc stane. Proto je potřeba toto srovnání brát spíše jako odhad. V případě, že chcete přesnější výpočet, třeba když máte podezření, že vámi zvolený tarif pro vás již není výhodný, nebo pokud jej operátor nehodlá dále poskytovat, lze vám doporučit využití expertní kalkulačky. Ta je již pokročilejší, a každou kategorii dále specifikuje. U hovorů i u esemesek je potřeba vědět, kolik z nich je v síti, kolik jich jde mimo, případně kolik z toho směřuje na pevnou linku. Navíc zde bude zohledněno i to, jestli jste studen, důchodce, či příslušník jakékoliv jiné zvýhodněné skupiny. Ve výsledku si tedy můžete velmi polepšit pokud jde o ceny za používání vašeho mobilního telefonu.

tarify v tarifomatu

S tím souvisí také kalkulátor slev. Možná si na první pohled nedovede představit, o co se jedná. S tím jsem měl také trochu problém. Je to však jednoduché. Co vás zcela jistě na první pohled zaujme, je seznam aktuálních slevových akcí nejrůznějších kategorií, které různé firmy aktuálně nabízejí. Stačí si rozkliknout odkaz, směřující na cizí stránku, a podívat se, co sleva obnáší a jestli se vám třeba zrovna nehodí. Protože jestli si třeba plánujete dovolenou, je daleko jednodušší a výhodnější najít si pobyt, který bude se slevou, než jet do stejného hotelu a na stejné místo za plnou cenu, jen proto, že jste nevyužili možnou slevu. A netýká se to pouze dovolené, slevy, které jsou na portálu Tarifomat k nalezení, patří i k jídlu, módě, kráse nebo zábavě. Je potřeba si je projít, a vybrat si to, co se vám zrovna hodí, protože těžko doporučovat něco, co je tolik individuální.

nabídky a slevy

Co se už dá poměrně snadno doporučit, a také celkem dobře specifikovat, je srovnávač cen mobilů a tabletů. Není na škodu, jestli se poohlížíte po nějakém takovém zařízení, projít si tento srovnávač. Nabízí vám mobily i tablety předních značek, jako je LG, Sony, Huawei, Samsung, nebo Lenovo, v cenových relacích od méně než dvou až po více než sedm tisíc. Stačí zadat pouze tyto jednoduché parametry, zvolit, jestli hledáte mobilní telefon, nebo tablet, a pak si už pouze procházet a prohlížet jednotlivé nalezené produkty, a hledat mezi nimi ten správný, který vám bude plně vyhovovat.

ceny za mobily

V dnešní době, kdy jsou lidé téměř závislí na internetu, je samozřejmě velmi snadné na těchto službách vydělávat. Proto neuškodí, jestliže máte doma zavedený internet, ať již přenosný, nebo pevný, prohlédnout si a srovnat nabídky různých operátorů, abyste měli jistotu, že neplatíte zbytečně moc. Stačí znát objem dat, která měsíčně spotřebujete, a pak už jen procházet nabídky a hledat, co je pro vás výhodně, a co naopak ne. Možná se vám podaří takto ušetřit cenné peníze, které pak budete moci investovat jinde.

kalkulačka internetu

Možná nejsložitější je výpočet povinného ručení pro vaše vozidlo. Nejspíše vám zabere hodně času, a kalkulačka po vás bude vyžadovat velké množství údajů. S jejich pomocí však můžete zkontrolovat, zda je pro vás stávající povinné ručení výhodné, a zda nestojí za zvážení přechod k jiné společnosti, která vám nabídne lepší podmínky. To pravděpodobně většina řidičů (pro které je tento nástroj určen především, někdo jiný jej těžko využije) ocení. Je ale potřeba uvést v první fázi typ vozidla, jeho užití a jeho značku. K tomu můžete přidat také jeho SPZ, rok výroby a orientační cenu. Výsledek, který posléze dostanete, bude o to přesnější. Následují údaje, které se týkají vlastníka. Je zde rozlišeno, zda se jedná o fyzickou, nebo právnickou osobu. Důležité je také bydliště či věk, který může pro pojišťovnu hrát významnou roli. Jestliže jste držitelem ZTP, pak je rovněž dobré to zde uvést, stejně jako další údaje o vlastníkovi vozidla. Mohou totiž mít velký vliv na výsledný seznam nabídek. Poslední, co může cenu povinného ručení ovlivnit, jsou bonusy za jízdu bez nehod. Ty se ve výsledném povinném ručení také velmi výrazně promítnou (přičemž pokud jezdíte bez nehod, budete výrazně zvýhodněni). Z těchto informací je pak systém schopný vypočítat přibližnou výši vašeho povinného ručení, a vybrat pro vás nabídky, které se této výši nejvíce blíží. Často tak ušetříte spoustu peněz jen tím, že nebudete za stejné služby jiné společnosti platit víc než jiné.

povinné ručení

Z výše uvedeného vyplývá, že Tarifomat je velmi dobrým pomocníkem. Pokud jde o hodnocení uživatelů, je dobré, pokud si je před použitím služby sami projdete. Mnohdy vám totiž o kvalitě poskytovaných služeb leccos prozradí. Kupříkladu o Tarifomatu můžete na internetu zjistit, že se jedná o velmi dobrý srovnávač nabídek. Ovšem mnozí zákazníci si často stěžují na nutnost zadat do vyhledávání telefonní číslo. Jeho vliv na výsledek je nulový, ale uloží vás do databáze, ze které se generují čísla pro obvolávání s nabídkami. Na druhou stranu, Tarifomat je pořád hodnocen jako jedna z nejlepších a nejkomplexnějších služeb tohoto druhu na internetu a drtivá většina recenzí je, i přes určité výhrady, kladných.

Na internetu můžete samozřejmě najít i další služby, které se zabývají stejným srovnáváním, jako Tarifomat. Tento portál není totiž jediným, kdo vám umožní projít si ceny plynu různých společností, a pokud chcete mít jistotu, že výsledky jsou korektní a přesné, pak je dobré si je zkontrolovat s pomocí dalších podobných srovnávačů. Tedy můžete vidět některé z nich.

Pod odkazem www.energium.cz naleznete první z nich. Služba je velmi podobná Tarifomatu, formulář obsahuje stejné položky, jen po vás bude navíc chtít e-mail (z podobného důvodu jako telefonní číslo, k zasílání newsletterů) a také vašeho současného dodavatele. To proto, aby mohlo proběhnout srovnání právě s jeho cenami. Výsledky, nalezené tímto portálem, se pak od těch z Tarifomatu pochopitelně liší a jsou o něco přesnější. Na druhou stranu, tato služba jde ještě dál a snaží se vám zprostředkovat uzavření smlouvy s dodavatelem online. Je pak na zvážení každého z vás, jak důvěryhodně na vás působí.

Další podobnou aplikací je www.usetreno.cz, která pod jinou grafikou a také pod hlavičkou jiné společnosti uvádí ty stejné služby, jako již jmenované portály. Rozdílem je, že již po zběžném prohlédnutí stránek si všimnete určitých nenápadných vazeb na velké dodavatelské společnosti. A podle mých zkušeností jsou i ve výsledném seznamu velké společnosti upřednostňovány před těmi menšími. Ne co do ceny, ale co do polohy v seznamu, kdy se mi podařilo je najít výrazně výše než ostatní.

V neposlední řadě bychom ceny plynu mohli srovnávat také s pomocí kalkulačky, dostupné na adrese www.cenyenergie.cz. Opět, žádný rozdíl oproti předchozím. Stejné údaje, stejné podmínky, stejná nutnost zadat telefonní číslo. Rozdílná je pouze grafická stránka portálu a místy až poměrně dotěrné zdůrazňování toho, kolik klienti ušetřili, a že je portál schválen a doporučován ministerstvem financí. Není na tom nic špatného, jen to samo o sobě, alespoň ve mě, vzbuzuje jakési podezření a podvědomý odpor.

Je potřeba, aby si každý uvědomil, že není moc jiných možností, jak může služba fungovat. Na druhou stranu, pokud hledáte co nejlepší nabídku cen plynu, můžete si ceníky buďto projít sami a ručně, přičemž tím strávíte obrovské množství času, nebo využít právě Tarifomat. Ten vám dokáže ušetřit spoustu času, jeho výsledky vypadají velmi objektivní a dobře seřazené, navíc jeho ovládání je velmi jednoduché a zvládne jej každý. Pokud si tedy chcete vylepšit cenu za plyn, můžete využít služby Tarifomatu na tomto odkazu, a výrazně ušetřit.

2 replies to Jak provést srovnání cen plynu

  1. Překvapilo mě co všechno tarifomat nenabízí od shromaždiště veškerých slev až po nabídky levného telefonování a energií. Partner, když nám přes tarifomat nechal dělat nabídku na mobilní tarif a energie, tak mám pocit, že tu nabídky slevových portálů ještě neměli, nebo si to alespoň neuvědomuji. Je to dobrý vidět pohromadě, co kde je nabízeno za slevy, než sjíždět jeden portál po druhém, spousty z nich ani neznám. Jestliže to bude fungovat tak dobře jako nám sjednali oběma levný tarif od vodafonu a nižší ceny za plyn u comfort energy, tak to vidím tak, že spousta letošních vánočních dárků bude nakoupena odsud, jelikož to bude rychle vyřízené.

  2. To je parádní kalkulačka úspor za vytápění. My ještě minulou topnou sezónu u nás doma topili plynem. Začátkem roku mi ale bylo jasné, že prostě letos budu muset přejít na něco jiného. Zvažoval jsem tuhá paliva, ale od toho jsem nakonec upustil a zainvestoval jsem do tepelného čerpadla. Myslím si, že jsem dobře udělal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *