Jak vybrat kotle na uhlí a dřevo

Rate this post

Kotle na uhlí nebo dřevo se vzhledem k provozu přibližují k plynovým kotlům. Oproti starým plynovým kotlům jsou však tyto na uhlí a dřevo velice moderní. Jsou však také mnohem více komplikovanější, a opravdu není lehká jejich koupě.

První rada při výběru kotle, ať již je to kotel na uhlí, nebo dřevo, zní: zajímejte se o to, z jakého materiálu je kotel vyroben. Jelikož kotel není otázkou pár let, a není ani levná investice, tudíž určitě budete chtít, aby vám vydržel co nejdéle. Doporučujeme pořídit kotel  z oceli, někteří se snaží prodat kotle ještě z litiny. Na ty opravdu nevsázejte a pořiďte si ocelový kotel.

Dále byste si při výběru měli rozmyslet, jestli preferujte kotel s ručním dodáváním paliva, kde palivo musíte ručně dodávat v různých časových intervalech dle toho, jak rychle topivo hoří, ale také i na výkonu daného kotle. Pokud si vybere kotel, který si sám dodává palivo, znamená to že podle výkonu si kotel sám dodá palivo dle potřeby. U samočinného kotle musíte počítat s tím, že zde bude větší spalování.

Také zvažte, kolik budete potřebovat výkonu pro vytápění a ohřev vody. Jelikož výkon musí odpovídat i velikosti tepelných ztrát, můžete si je nechat vypočítat na stránkách www.TZB-INFO.cz. Na výkon který budete potřebovat dbejte hlavně v případě, pokud si budete pořizovat kotel s ručním dodáváním paliva.

Promyslete si, kolik budete chtít do nového kotle investovat, musíte počítat s finančním výdajem nejenom při koupi kotle, ale také kolik vás celkové provoz bude stát. U kotlů na tuhé palivo, se vyplatí zainvestovat do automatického kotle, jelikož dokáže ušetřit opravdu velké množství práce, a poskytuje tak větší komfort pro  obsluhu.

Při koupi kotle nezapomínejte vyřešit otázku, od jaké firmy budete mít kotel zhotoven, jelikož kotel není levná investice, ani není na pár let, měli byste si výrobce rozhodně proklepnout a přečíst si o něm co nejvíce recenzí a hodnocení.

Značky kotlů na tuhá paliva

 • Dakon – tato značka je na trhu už 64 let a dnes patří mezi největší výrobce kotlů na území České republiky. Avšak tato značka není cizí i zahraničí, zejména ve střední a východní Evropě. Dakon je dnes pod vedením značky Bosch, avšak i tak má Dakon licence, ve které může požívat označení českého výrobku. Tato značka je velice úspěšná i díky inovaci veškeré produkce. Stále se snaží výrobky vylepšovat a snaží se tak zvýšit pohodlnost při obsluze kotlů. Dakon vyrábí kotle, které jsou jednoduché na manipulaci, i na konstrukci.
 • Atmos – tato firma je ryze česká a rodinná, avšak je to jedna z největších výrobců kotlů na tuhá paliva, které dodávají do všech evropských zemí. Firma byla založena v roce 1935.

 

 • Ponast – Firma funguje od roku 1992 – tato firma působí zejména v České republice, ale snaží se rozšiřovat i do dalších zemí za naše hranice. Kotle vyrábí moderní ale hlavně ekologické, aby plnily požadavky na ochranu životního prostředí. Snaží se stále inovovat veškerý sortiment.
 • Agromechanika – firma, která vyrábí kotle na tuhá paliva. Firma vznikla v roce 1992. Firma stále modernizuje a inovuje svá zařízení a drží tak krok s posledními trendy na trhu. Má velký výběr, takže si u nich vybere i náročnější zákazník.
 • Defro – firma byla založena kolem roku 1973, snaží se být kreativní v přístupu a snaží se vyřešit všechny problémy, které vzniknou. Ceny se snaží držet tak, aby si je mohli dovolit všichni.

Kotle pouze na uhlí

Nejprve si řekněme, že pokud se rozhodnete pro kotel na uhlí, určitě ušetříte. Jelikož uhlí je jedno z nejlevnějších paliv k vytápění. Dále uhlí není závislé na jiných zemích, jelikož je to zdroj dostupný běžně v České republice. V nejnovějších moderních kotlích není problém s tímto palivem topit. Je zde vysoký komfort při obsluze s tímto druhem paliva. Pokud budete používat automatický kotel, je zde minimální míra znečištění ovzduší.

Dále bychom si měli říci i něco o nevýhodách při volbě hnědého uhlí. Pokud lidé používají starý kotel a toto palivo, měli by počítat, že budou velmi často chodit přikládat. Pokud nepoužíváte automatický kotel, hrozí zde velké znečištění ovzduší. Dále budete potřebovat místo pro skladování uhlí, což u některých lidí nepřipadá v úvahu. Dávat pozor byste si měli při koupi uhlí, jelikož prodejci dokáží do uhlí namíchávat různé uhlí, a tím zmenšují kvalitu paliva, proto je dobré najít si ověřeného prodejce, u kterého se vám toto nestane.

Ekoefekt E24

kotel na dřevo ekoefekt
Zvětšit obrázek kotle

Tento kotel patří k tomu nejlepšímu, co se dá aktuálně na trhu pořídit v oblasti kotlů na uhlí. Umožňuje topit dřevěným uhlí, které se nárazově dávkuje do zásobníku (na obrázku černý rošt v podobě „trychtýře“). Uhlí stačí přikládat zhruba jednou za dva dny, podle toho, jak moc intenzivně topíte.

Tento kotel by měl vystačit pro většinu rodinných domů – pohodlně vytopí prostory do 600 kubických metrů (kubíků). Pokud máte k dispozici levný zdroj dřevěného uhlí, koupě takovéhoto typu kotle by pro vás měla být dobrou investicí.

Vlastnosti

 • Regulovaný výkon: 5 – 29 kW
 • Palivo: hnědé uhlí – ořech
 • Objem násypky: 180 l
 • Rozměry: 136 x 52 x 110 cm
 • Čištění: cca jednou za 5 týdnů
 • Ventilátor: trochu hlučnější, kolem 25 dB
 • Životnost: 15 + let (podle stavu průběžné údržby)
 • Cena: oproti srovnatelné konkunrenci vyšší
 • Zjistit aktuální cenu

Kotle pouze na dřevo

Pokud jste se rozhodli pořídit kotel na dřevo, můžete opravdu ušetřit. Dřevo patří k dostupnému a levnému způsobu vytápění. Někteří lidé mají možnost sehnat levně dřevo, a pokud mezi ně patříte, opravdu se toto palivo vyplatí. Na dřevo stejně jako na uhlí musíte mít zase místo, kam dřevo uskladníte. Zvláště pokud budete mít dřeva hodně, potřebujete na to velký prostor. Kotle na dřevo jsou umístěny v jiné místnosti než jsou obytné prostory. Ovšem toto platí i u kotlů na uhlí. Dřevo by se mělo uchovávat v suchu, jelikož pokud budeme topit s vlhkým palivem, budeme nejen nehospodární, ale také vytvoříme mnohem víc usedlin v komíne. Vytápění dřevem je ale velmi pohodlné, komfortní a efektivní dřevem můžete topit buďto kusovým, nebo dřevěnými peletkami, které se vyrábějí lisováním po tlakem, které se tvarují právě do tvaru peletek. Výhodou vytápění dřevem je také to, že se s ním velmi dobře manipuluje.

Atmos D14

kotel na dřevo atmos a24
Zvětšit obrázek kotle

Zplynovací kotel Atmos je vytvořen tak, aby dokonale spaloval dřevěné pelety. Zásobník paliva může mít libovolnou velikost (od 250 do 1000 l) a zpravidla bývá umístěn ve vedlejší místnosti, než je kotel.

Pelety se odebírají automaticky, pomocí šroubového mechanismu, takže není potřeba je po jednorázovém naplnění nijak kontrolovat nebo ručně plnit. Čištění kotle stačí většinou provádět jednou za měsíc.

Vlastnosti

 • Regulovaný výkon: 5 – 29 kW
 • Palivo: doporučují se dřevěné pelety o výšce 6 – 8 mm s výhřevností 15 – 18 MJ
 • Rozměry plnícího otvoru: 27 x 45 cm
 • Účinnost: až 90,3 %
 • Rozměry kotle: 120 x 62 x 76 cm
 • Objem vody: 65 l (v kotli)
 • Elektrický příkon při provozu: 42 W
 • Zjistit aktuální cenu

Kombinované kotle na uhlí i dřevo

Aktuálně jsou nejprodávanějšími kotle právě z této kategorie. Kombinovaný kotel je takový, ve kterém můžeme topit jak uhlím, tak i dřevem a můžete v něm díky tomu střídat topivo podle toho, co je tento rok levnější. Ideální jsou kombinované zplynovací kotle, které umí spálit jak dřevo, tak i uhlí s minimálním množství znečišťujících látek. Tyto kotle jsou totiž vybaveny speciálním roštem. Kombinovaný kotel je vynikající volnou pro úsproné a ekologické vytápění velkých domů, bytů, ale i menších budov. Tento kotel funguje na principu dvoustupňového spalování, kde se nejprve spálí palivo (ať už je to uhlí nebo dřevo), poté začne hořet plyn který vznikl, nebo začne spalovat i ostatní palivo. Mezi takovéto kotle patří:

Dakon Dor F 16

kotel na uhlí a dřevo dakon dor 16
Zvětšit obrázek kotle

Kvalitní kotel od ověřené značky, vhodný na dřevo, hnědé uhlí, černé uhlí i koks, s výkonem 16 kW. Objem vody v kotli je 46 litrů. Při maximálním výkonu spotřebovává kotel palivo rychlostí 46 l za hodinu (záleží také na typu paliva).

Kotel ke svému provozu nepotřebuje žádnou elektrickou energii, je tedy vhodný i tam, kde není elektřina vůbec zavedena. Bezpečnost provozu je zajištěna integrovanou chladící smyčkou. Díky své konstrukci má kotel velkou spolehlivost a snadno se obsluhuje. Před instalací tohoto typu kotle je potřeba prověřit, zda není potřeba k napojení na stávající systémy ještě dokoupit těsnění a termostatický ventil, a případně ještě vzít u prodejce toto příslušenství a nebo upozornit na to technika, který provádí instalaci.

Přikládání do kotle se provádí zvrchu. Vzhledem k příznivé pořizovací cenně, bezproblémovému provozu a relativně malým rozměrům patří tento kotel aktuálně k tomu nejlepšímu, co se dá koupit.

Vlastnosti

 • Účinnost: 77 %
 • Rozměry plnícího otvoru: 26 x 12,5 cm
 • Výkon: 16 kW
 • Rozměry: 60 x 89 x 73 cm
 • Oproti srovnatelným kotlům příznivá cena
 • Zjistit aktuální cenu

Alfa Plam Central

kombinovaný kotel alfa pram
Zvětšit obrázek kotle

Klasický kotel, nenáročný na palivo – dá se v něm topit uhlím i dřevem. Je vhodný k vytápění domů do topné plochy 230 kubíků.

Kotel obsahuje vestavěnou ochranu proti přehřívání. Konstrukce celolitinová, s automatickou klapkou pro regulaci přívodu vzduchu. Chod kotle se dá regulovat termostatem, teplota média se může pohybovat od 30 do 90 °C.

Jedná se o na údržbu nenáročný kotel, který poslouží mnoho let, s příznivými rozměry, díky kterým se vejde i například v obýváku. Někomu by mohl vadit snad jen jeho ne nijak výrazně atraktivní design (pokud je kotel umístěn v kotelně nebo oddělené části domu, tento problém odpadá).

Vlastnosti

 • Výkon: 2,3 kW (do vzduchu), 21 kW (voda)
 • Účinnost: 74,3 %
 • Palivo: hnědé uhlí, palivové dřevo, brikety
 • Rozměry: 36 x 61 x 85 cm
 • Kouřový vývod: v zadní části
 • Průměr kouřovodu: 145 mm
 • Zjistit aktuální cenu

[table id=2 /]

Jak na instalaci kotle

Montáž kotle je poměrně specializovaná operace, kterou by měl provádět odborník, provádět ji svépomocí doporučujeme jen v případě, že už máte z dřívějška zkušenosti s prováděním podobných prací. Jednoduchým způsobem se to dá vyřešit přes server Poptavej.cz – stačí do něj zadat poptávku na realizaci, počkat, až se sejdou nabídky firem a řemeslníků a z nich si vybrat tu nejvýhodnější.

7 replies to Jak vybrat kotle na uhlí a dřevo

 1. My jsme si vybrali klasická krbová kamna. Přijde mi škoda mít kotel někde schovaný a přijít tak o možnost pohledu do hořícího ohně 🙂 . Krbová kamna máme s výměníkem, takže máme krásně teplou podlahu. Z kamen vede klasický komín s nerezovou vložkou, který jsem si vybral od https://www.kominycz.cz/ a jsem spokojený, jak to dobře funguje.

 2. Taky máme teď nově krbová kamna. Už s nimi dokonce topíme. Jen teda se dřevem jsem to moc nedomyslel. Ne, že bych ho zapomněl koupit, to zas ne. Spíš s jeho skladováním. Není ho kam dát. Zatím ho mám vyskládané vedle domu a zakryté takovou zakrývací plachtou. Říkám si ale, že to bude chtít vymyslet něco lepšího, aby přes zimu nějak nenavlhlo.

 3. Zdravím. Mám takový dotaz. My momentálně máme doma kotel na dřevo, ale říkal jsem si, že bych rád přešel na jiný druh vytápění. No a hodně mě zaujal tepelná čerpadla. Má s tím někdo zkušenost? Někde jsem se navíc dočetl, že je možné sehnat dotace na tepelná čerpadla. Je to pravda? Jak vysoké takové dotace mohou být? Předem díky za odpověď.

 4. My to máme naštěstí už za sebou. Teď vybíráme nějaký designový krb, tak by se nám taky hodila nějaká rada. Líbí se nám krby od Rocalu, tak ještě uvidíme. Každopádně na to máme celou zimu, takže nikam nespěcháme. Rozpočet máme taky docela vysoký, tak možná dopadne i něco od toho Rocalu. 🙂

 5. My hodně přemýšleli nad kotlem na dřevo, ale v poslední době si spíš říkám jestli by se víc nevyplatila třeba krbová kamna? Nemáme nijak zvlášť velký dům, takže si myslím, že pro nás by takové krbovky úplně stačily. Nebo by byl kotel lepší volba? Co myslíte vy?

 6. Právě nad kotlem na dřevo teď přemýšlím. Ty ceny plynu už prostě nezvládám, takže by to chtělo přejít na něco levnějšího. Vůbec ale nevím co s komínem. Ten asi budu muset koupit nový. A s tím je vlastně spojený můj dotaz. Nevíte náhodou jestli jsou pro kotle na dřevo vhodné nerezové komíny? Nebo musím mít nějaký speciální? Díky mockrát za odpověď.

  • Myslím si, že problém by to být neměl, ale být vámi bych si to ověřila u nějaké firmy, které se vyloženě komíny zabývá. Jestli pro vás můžu mít jeden tip, tak zkuste kontaktovat https://skorsten.cz/sluzby/montaze-kominu/ Právě ti nám asi před půl rokem zajišťovali montáž komínu a jsou to odborníci na slovo vzatí. Taky nám se spoustou věcí poradili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *