Pokud se jen zběžně podíváme na český trh, zjistíme, že na něm působí ohromná řada společností, která nabízí dodání elektřiny k vám domů. Od doby, kdy se uvolnil v České republice trh v oblasti energetiky, vzniklo dodavatelských společností velké množství v řádech desítek. Některé se uchytily, jiné velice rychle zkrachovaly, některé patří mezi tradiční dodavatele a jsme na jejich značky zvyklí. Pojďme si představit alespoň ty nejvýznamnější z nich.
Bohemia Energy
Bohemia Energy entity, s. r. o. je společnost působící v Česku od roku 2005. Původně dodávala elektřinu menším podnikům, později se rozšířila i k dodáváni elektrické energie běžným domácnostem. Od roku 2008 má také licenci pro obchod se zemním plynem. Během posledních let, zejména po převzetí Českého energetického centra, se rozrostla, a stala se jednou z největších u nás s více než 300 000 odběrnými místy.
RWE Energie
RWE Energie, a. s. vznikla sloučením Středočeské, Západočeské a Severočeské plynárenské společnosti. Patří do významné skupiny RWE, a kromě plynu zajišťuje také dodávky elektřiny. V česku působí dlouhodobě, a je největším dodavatelem zemního plynu. Pokud jde o elektřinu, zásobuje jí téměř 300 000 odběratelů.
Centropol Energy
Společnost Centropol Energy, a. s. patří mezi tradiční české dodavatele. Na trhu ji můžeme sledovat od roku 2002, tedy více než deset let. Od začátku dodává elektřinu domácnostem i velkým podnikatelům. Před několika lety se zaměřila i na dodávání zemního plynu. Do dnešních dní registruje tato firma více než 270 000 odběratelů elektřiny, a patří tedy mezi největší dodavatele u nás.
ČEZ Prodej
Skupina ČEZ, a. s. působí na českém trhu od roku 2006. Funguje jako distributor na velkém území České republiky, takže její energie přebírá prostřednictvím dodavatelů obrovské množství odběratelů. Součástí ČEZu je však i firma ČEZ Prodej, s. r. o., která zajišťuje dodávání elektřiny i zemního plynu zákazníkům bez využívání dodavale. V dnešní době je takto zásobování asi 67 000 odběratelů z řad domácností i podniků.
X Energie
Předchozí tři firmy patří mezi největší dodavatele u nás. Všechny tři mají více než 270 000 odběratelů. Pak ovšem následuje velký skok k menším společnostem. Jednou z nich je i společnost X Energie, s. r. o., která patří mezi ty mladší. Byla založena až roku 2012. Specializuje se především na domácnosti a menší podniky, dodává však i větším firmám jak elektřinu, tak i plyn. V současné době dodává asi na 53 000 míst.
E.ON Energie
Asi nejstarším a nejtradičnějším dodavatelem elektrické energie v České republice je společnost E.ON Energie, a. s., patřící do rozsáhlé skupiny E.ON. Ta působí ve více zemích světa, nejen u nás, a celkově má miliony zákazníků. V Česku obchoduje E.ON s plynem a elektřinou. Kromě toho, že je E.ON dodavatelem, který vede elektřinu asi 50 000 odběratelů, je také významným distributorem, a prostřednictvím dalších společností odebírá energie od E.ONu více než 1,2 milionu odběratelů.
Comfort Energy
Společnost Comfort Energy, s. r. o. vznikla v roce 2008, a založili ji stejní lidé, kteří dříve zakládali společnost Bohemia Energy. Dříve tato firma poskytovala energie pouze velkoodběratelům, později však své služby rozšířila na všechny odběratele. Elektřinu k dnešnímu dni dodává více než 40 000 odběratelů.
Right Power Energy
Firma Right Power Energy, s. r. o. se dříve jmenovala Bicorn. Ta byla původně součástí skupiny Right Power, která vznikla roku 2006 s úmyslem vytvořit velkou skupinu energetických dodavatelů. Postupně vůdčí úlohu převzala právě tato společnost. Dnes dodává elektřinu i plyn, věnuje se i poradenství. K dnešku registruje téměř 50 000 odběratelů.
LAMA Energy
LAMA Energy, a. s. je firma působící v Česku od roku 2009. Nejprve se zaměřovala čistě na zemní plyn, teprve později rozšířila svou působnost i na elektřinu, kterou dodává podnikatelům i domácnostem. Není bez zajímavosti, že ke skupině kolem společnosti patří také firma LAMA Gas and Oil, která se zaměřuje na těžbu. V dnešní době registruje společnost dodávky asi na 30 000 míst.
Ostatní
Z dalších společností pak stojí za to jmenovat některé menší, buďto ty, které se věnují elektřině okrajově (jako třeba Pražská plynárenská společnost, jejíž hlavní komoditou je plyn), nebo ty, které jsou poměrně nové, a stále získávají nové zákazníky (EP Energy, Amper Market, Armex Energy, Yello Energy, nebo třeba Elimon, který si drží sice malý počet odběratelů, ale snaží se jim poskytovat co nejlepší servis).
Seznam deseti největších společností podle počtu odběratelů:
Název společnosti Počet odběratelů (k roku 2014)
- Bohemia Energy entity 316 000
- RWE Energie 291 000
- Centropol Energy 281 000
- ČEZ Prodej 67 000
- X Energie 56 000
- E.ON Energie 51 000
- Comfort Energy 47 000
- Right Power Energy 47 000
- LAMA Energy 30 000
- Amper Market 23 000
- EP Energy Trading 23 000
Tarify a ceníky
Většinu zákazníků určitě zajímá především to, jaké jsou za dodávky energií ceny, tudíž jaká má firma tarify a balíčky, stejně jako to, na jaké úrovni je zákaznický servis, podpora nebo také korektnost při uzavírání smluv. Pokud se podíváme do tabulky, uvidíme, že zdaleka neobsahuje všechny tarify, společnosti jich mají v nabídce opravdu hodně. Jsou zde vybrány vždy jeden nebo dva, které jsou nejčastější. Tabulka uvádí cenu za 1 MWh, ovšem výsledná cena, kolik byste platili, se může hodně lišit. Záleží do okruku kterého distributora spadáta, na vaší spotřebě, jaké další služby využíváte, takže výsledná měsíční splátky včetně daně se bude lišit. Nicméně cena za 1 megawatthodinu (případně po vydělení tisícem za 1 kilowatthodinu) je poměrně dobrým signálem, jak velký rozdíl v ceně pocítíte. Stejně tak tarif, a výsledná cena, závisí na tom, co všechno hodláte v domácnosti používat. Například využitím přímotopu dojde obecně ke zvýšení poplatků za elektřinu.
Tabulka s vybranými tarify největších dodavatelů a cenami za 1 MWh (v korunách):
Srovnání
Pokud se podíváme na tabulku, pak si na první pohled všimneme výrazně levných tarifů RWE, a to jak Optimal Standard, tak i Garance 24 Standard. Tyto tarify jsou ovšem na rozdíl od dalších bez DPH, jak uvádí ceník společnosti. Po připočtení DPH pak cena stoupne na úroveň ostatních. Stjně tak si všimneme poměrně drahých ceníků Bohemia Energy entity a X Energie. Na druhou stranu poměrně nízko se drží ceny u distributorů/dodavatelů – ČEZu a E.ONu, které z průměru nijak nevybočují, respektive jsou docela nízké. Většinou se pohybují od dvanácti do patnáct set.
Výběr dodavatele
Jakmile budete vybírat dodavatele elektřiny, pak je třeba ceníky pořádně projít, a podívat se na všechny tarify (kterých je nabízeno velké množství, od tři, čtyř až po deset, dvanáct u jednotlivých firem, což je velké množství. Každý z tarifů pak zvýhodňuje jinou skupinu zákazníků. Je zkrátka potřeba nebýt líní a pohodlní a prostudovat si do hloubky údaje o dodavatelských firmách, a případně využít služby online kalkulaček, srovnávačů nebo odborných poradců a pozjišťovat si, co že pro vás bude nejvýhodnější. Nikomu se určitě nechce platit přehnané částky za elektřinu.
Je pro mě až neuvěřitelný, jak velký můžou být cenový rozdíly mezi dodávkami elektřiny, když jde v podstatě o jeden a tentýž proud z elektrárny. Jsem však rád, že Comfort energy, od kterýho máme dodávky my, tak má cenu jednu z nejnižších, utužuje mě to alespoň v tom, že jsem si dobře vybral.
Já když vidím současné ceny elektřiny, tak jsem rád, že na podzim nám stačí na vytápění klimatizace. Sice je to poměrně moderní metoda, ale my ji využíváme už několik let. Ročně nám to ušetří zhruba o polovinu nákladů, než když bychom topili klasickým elektrokotlem. Navíc když zatopím klimatizací, tak mám teplo za pět minut, než mi to vytopí podlaha, tak to trvá i několik desítek minut.
Jde to, ale musí se to brát jenom jako sekundární zdroj tepla na přechodné měsíce. Osobně jsem spíš proto, aby se klimatizace využívaly jako chladírenské jednotky. Na druhou stranu ty technologie, které má třeba firma na klimatizace do domu Hradec Králové, jsou už poměrně slušně pokročilé. Takže věřím tomu, že to zvládne i ušetřit.
Já bych nikdy neřekla, jak se můžou jednotlivé ceny elektřiny řešit. Nejdřív jsme měli stavební tarif a teď řešíme, k jakému dodavateli přejdeme. Je na to sice ještě čas, protože manžel teprve zapojuje kabely do rozvaděčové skříně , ale vzhledem k tomu, že je tří měsíční výpovědní lhůta, tak to je tak akorát.
Mně spíš udivuje, že je ještě dneska třeba tří měsíců pro změnu dodavatele, když jiní to dokážou udělat během pár dnů. My třeba u spotovky, co jsme u Armexu, tak máme jen měsíc, tak bych třeba při novém výběru firmy pak koukala i na tohle, abyste nemuseli příště tak dlouho čekat.