ČEZ distribuce

Rate this post

Kdo je ČEZ, a. s.

Jde o dodavatele energií, ČEZ je jejich největším výrobcem u nás, v minulosti však byl za své monopolní postavení podrobován kritice. Jeho výraznými odpůrci jsou zejména ekologické organizace. Rovněž jde o mateřskou společnost Skupiny ČEZ, kterou tvoří společnosti další, jichž je na dvě desítky.

Centrálu má v České republice v Praze, kde také byla roku 1992 založena, a to konkrétně pod záštitou Fondu národního majetku přeměnou z původního státního podniku České energetické závody. Ale jak uvádí na své oficiální webové prezentaci, působí i v dalších oblastech střední a jihovýchodní Evropy (Polsko, Rumunsko, Maďarsko a další země) a také v Turecku. Majoritním akcionářem je ovšem právě Česká republika, a to se 70 % podílu. Aktuálně zaměstnává společnost dvacet šest tisíc lidí, což z ní činí druhého největšího zaměstnavatele u nás.

V současné době, tzn. květen 2016, je jejím ředitelem Ing. Daniel Beneš, MBA, který je na tomto postu od roku 2011.

ČEZ se pravidelně též stává nejziskovější českou společností a tento statut si stabilně udržuje již od roku 2005. Její fungování podléhá kontrole Energetického regulačního úřadu.

ČEZ

Čím se společnost zabývá

Hlavním předmětem její činnosti je, dovolme si citovat: výroba, distribuce, obchod a prodej v oblasti elektřiny a tepla, obchod a prodej v oblasti zemního plynu a těžba uhlí. Její portfolio tvoří uhelné, plynové, jaderné, vodní a další obnovitelné zdroje. V současnosti se společnost zaobírá hlavně, opět citujme výňatek z oficiálních stránek: rozsáhlou obnovou, modernizací a rozvojem výrobního portfolia a také modernizací a rozvojem distribučních sítí.

Součástí strategie celé Skupiny ČEZ je rovněž podpora vzdělání a studentů prostřednictvím programů stipendijních nebo trainee a také politika bezpečnosti a ochrany životního prostředí. Dále má vlastní nadaci, založenou roku 2003. Jeden z tisíců projektů, které už za dobu své existence podpořila, je třeba Oranžové hřiště, což znamená výstavbu a rekonstrukci hřišť nejen dětských, ale také workoutových nebo těch zaměřených na seniory.

Mám zájem o využití služeb, jak společnost kontaktovat?

V první řadě je vám dostupná zákaznická linka. Druhou možností je e-mail, respektive kontakt prostřednictvím formuláře uvedeného na webu. Jiný způsob online komunikace je ta v reálném čase za pomoci chatu, pokud tedy narazíte na volného pracovníka, který se vám může věnovat. Dáváte-li přednost osobní schůzce, lze také navštívit jednu z poboček po celé ČR.

Další variantou, jak se se zástupci společnosti spojit, jsou sociální sítě, kde ČEZ také působí. Profil najdete na Facebooku, Twitteru i Instagramu.

Pokud byste potřebovali pomoc a nedovolali se jí standardní cestou, obrátit se můžete též na ombudsmana. Tuto funkci zřídil ČEZ v říjnu roku 2009 v rámci zkvalitňování poskytovaných služeb.

Kdo je ČEZ Distribuce, a.s.

Je jednou z výše zmíněných dceřinných společností ČEZ, a. s. Vznikla v říjnu roku 2010. Předsedou představenstva je aktuálně Ing. Richard Vidlička, MBA a předsedou dozorčí rady společnosti PhDr. Ivo Hlaváč.
ČEZ Distribuce, a.s. je konkrétně majitelem licence na distribuci elektřiny a provozuje distribuční soustavu, jedná se o největšího českého hráče v tomto odvětví. Majetek, jímž disponuje, se odhaduje na hodnotu sto dvacet miliard korun. Konkrétně svou činnost směřuje, jak sama informuje za pomoci svých webových stránek, na území krajů Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského a částečně kraje Zlínského a na Vysočině.

Pro vás to tedy znamená, že vám v tomto ohledu bude zajištěna coby zákazníkovi společnosti kompletní péče. A to ať potřebujete elektřinu pro domácnost, podnikáte nebo patříte mezi velké odběratele.

I tato dceřinná společnost se aktivně angažuje v ochraně životního prostředí, kdy se například v rámci vlastního odpadového hospodářství snaží o nakládání s odpady v souladu s platnými předpisy a o prevenci v podobě snahy o předcházení a minimalizaci vzniku odpadů.

Jedním z pilířů jejího fungování je rovněž i Program rovného zacházení k vyloučení diskriminačního chování provozovatele distribuční soustavy.

V roce 2009 navíc poprvé získala osvědčení Bezpečný podnik. To se uděluje každé tři roky a zatím pokaždé se jí ho podařilo obhájit.

Co ČEZ, a.s. nabízí právě domácnostem?

Dovolme si portfolio služeb rozlišit stejným způsobem, jako k němu přistupuje sama společnost, tedy:

 • elektřina

Zde ČEZ rozděluje svoje služby do aktuálně šesti produktových řad. Jsou to: ČEZ ELE S ODMĚNOU, ČEZ GARANT PLUS, eTARIF FIX, eTARIF, COMFORT a BASIC_SP. ČEZ sám na svém webu nabízí kalkulátor, do něhož si vyplníte distribuční sazbu, spotřebu a hodnotu jističe a na základě těchto údajů vám vhodný tarif doporučí. Pokud by vás ovšem zajímalo podrobnější srovnání také s nabídkou konkurence, můžete využít i další internetové kalkulačky, které vám porovnají vícero poskytovatelů.

 • plyn (v nabídce od roku 2010)

Nabídku aktuálně tvoří následující tarify PLYN KLASIK, ČEZ S ODMĚNOU, PRAKTIK, ČEZ SE ZÁRUKOU, eTARIF PLYN PLUS

 • mobil (nově od roku 2013)

Tyto služby se rozdělují dle toho, co konkrétně budete potřebovat. Volání zahrnuje možnosti v podobě tarifů: Za skvělou cenu, Nejoblíbenější, Ještě levnější a To neprovoláte. Dále můžete mít volání a internet dohromady. Potom jsou k dispozici tyto tarify: Za skvělou cenu, Nejoblíbenější,Více internetu, Od každého víc. Pokud byste si nevybrali, má ČEZ k dispozici ještě zvlášť různé balíčky volání, sms a internetu. Ty si můžete zkombinovat podle potřeby.

 • finanční služby

Zahrnují tyto možnosti: ČEZ ÚVĚR NA TECHNOLOGIE, ČEZ KARTA, ČEZ PŮJČKA.

 • služby pro zákazníky

Pod touto položkou najdeme další doplňkové služby, které mohou obnášet pomoc s elektrickými nebo plynovými rozvody při rekonstrukci bytu nebo domu, s výpovědí či převodem smlouvy při změně bydliště nebo se změnou dodavatele plynu či elektřiny, ovšem pozor, výhradně tehdy, pokud se chystáte přejít ke Skupině ČEZ.
Pozn: Pokud zvažujete využití některých služeb od ČEZ, porovnat s konkurencí ji můžete v této kalkulačce po zadání odhadu spotřeby.

A co má pro vás ČEZ Distribuce, a.s?

Pod připojením k distribuční síti se skrývají tyto položky: Připojení/změna odběrného místa, přepis odběrného místa, Sdělení o existenci sítí, Odsouhlasení projektové dokumentace, Přeložka energetického zařízení a Odstoupení od smlouvy v případě ztráty zájmu žadatele o připojení.

Jaká je možnost kontaktu ČEZ Distribuce, a.s?

Budete-li mít dotaz, připomínku nebo problém s poskytovanými službami, možnosti kontaktu jsou v podstatě obdobné jako přímo na ČEZ, to znamená telefon na zákaznickou, případně poruchovou linku, kontakt online pomocí formuláře nebo osobně na jednom z kontaktních míst.

Elektrárny provozované společností

Zmiňme si závěrem k tomuto tématu alespoň tolik, že ČEZ vlastní jmenovitě obě české jaderné elektrárny – Temelín i Dukovany a řadu dalších. Na bezpečnost provozu v této oblasti dohlíží konkrétně Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

5 replies to ČEZ distribuce

 1. Dobrý den,prosím,jak se dozvím,od kolika do kolika máme nižší proud,děkuji.

 2. Zdravím jak zjistím od kolika do kolika mám nižší proud .Děkuji Sekáčová Zita

 3. Zdravím jak zjistím od kolika do kolika mám nižší proud .Děkuji Sekáčová Zita
  Ne jiná adresa

 4. Dobrý den dověděla jsem se že Bohemie energie konci a chci se zeptat kolik bych tak asi u vás platila když žijí v garzonce a vše mám na elektriku teď jsem platila měsíčně 785kc

 5. kolik vlasně platím za distribuci el. u čezu tarif d25d kraj vysočina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *