Test: nejlepší zahradní zavlažovací systémy

Práce na zahradě je radost, ale především starost. Každodenní úkony mohou být poměrně obtěžující, zvlášť po náročném dni, kdy už necháme chuť se zavlažovací hadicí obcházet celou zahradu a zalévat každý kout. Zejména v letním období jsme mnohdy nuceni trávit na zahradě více času, než je nám milé. Jak si každodenní starost o zahradu co nejvíce ulehčit? K tomu jsou jako stvořené moderní zahradní zavlažovací systémy!

Nutné je samozřejmě zvážit, zda je tlak vody pro takový zavlažovací systém dostatečný. V opačném případě totiž hrozí, že plocha kropení bude mnohem menší. Obecně však platí, že správně zvolený zavlažovací systém vám práci na zahradě značně usnadní, a navíc se postará o větší úrodu a také hezčí vzhled vaše trávníku. Během zavlažovaní můžete navíc čas využít mnohem efektivněji.

A jaké značky zavlažovačů jsou nejvyhledávanější? Velké oblibě se dlouhodobě těší zavlažovače značky Gardena, z nichž lze díky kompatibilním prvkům vytvořit efektivní zavlažovací systém. Oblíbené jsou rovněž zavlažovače značky Kärcher, které lze volbou vhodných komponent rovněž velmi dobře přizpůsobit potřebám konkrétního pozemku. Nyní se však už pojďme podívat na nejlepší zahradní zavlažovací systémy určené pro různě velké zahrady.

Srovnání nejlepších zavlažovacích systémů

Zavlažovací systém Gardena Aquazoom 250/1

Zavlažovač Gardena Aquazoom 250/1 je vhodným pomocníkem pro zavlažování menších zahrad a dalších ploch, nejlépe o velikosti od 105 m² do 250 m². Plynule nastavitelný dosah činí 7–18 metrů, individuálně regulovatelná šířka kropení je 7–15 metrů. Také lze tento zavlažovač umístit na speciální stativ a efektivněji tak zalévat vyšší rostliny. Samozřejmostí by ovšem měl být dostatečný tlak vody, aby byla při kropení pokryta avizovaná plocha.

Výhody zavlažovače Gardena Aquazoom 250/1

Gardena Aquazoom 250/1
Větší obrázek na MALL.cz
 • Vhodný pro středně velké zahrady
 • Plynulé nastavení dosahu
 • Snadná regulace šířky kropení
 • Možnost upevnění na stativ pro zavlažování vyšších rostlin

Nevýhody zavlažovače Gardena Aquazoom 250/1

 • Mírně vyšší pořizovací cena

>> Zjistit aktuální cenu

Zavlažovací systém Kärcher RS 130/3

Kärcher RS 130/3
Větší obrázek na MALL.cz

Kruhový zavlažovač Kärcher RS 130/3 je určen pro zavlažování menších, případně středně velkých zahrad a dalších ploch. Maximální plocha kropení by neměla být větší než 133 m2. Průtok vody dosahuje 15,5 litrů za minutu. Zařízení se hodí k zavlažování plochy do velikosti 133 m2. Tento zavlažovač je možné velmi snadno připojit k zahradní hadici a rovněž jej propojit s běžně dostupnými zacvakávacími systémy.

Výhody zavlažovače Kärcher RS 130/3

 • Vhodný do menších a středně velkých zahrad
 • Možnost propojení s dalšími zavlažovacími systémy
 • Jednoduchá manipulace
 • Příznivá pořizovací cena

Nevýhody zavlažovače Kärcher RS 130/3

 • Menší plocha kropení (133 m2)

>> Zjistit aktuální cenu

Zavlažovací systém Gardena Comfort 8141-20

Gardena Comfort 8141-20
Větší obrázek na MALL.cz

Impulzní, kruhový a sektorový zavlažovač s kolíkem Gardena Comfort 8141-20 je tvořen odolnou plastovou konstrukcí. Vhodný je k zavlažování plochy o rozloze 75–490 m², takže je vhodný takřka pro jakoukoli zahradu. Na speciálně sestavených nastavovacích kroužcích lze snadno určit, jaká výseč bude zavlažována, přičemž tato výseč může mít rozsah od 25° do 360°. Rozsah kropení se nastavuje otočným knoflíkem, přičemž rozsah může být od 5 do 12,5 metrů. Zavlažovač je opatřen plastovým trnem, díky němuž jej lze snadno upevnit a poté jednoduše přemístit na jiné místo. Nechybí ani přípojka a koncová krytka. V případě nutnosti zavlažovat větší plochu lze snadno propojit více zavlažovačů a vytvořit tak efektivní zavlažovací systém.

Výhody zavlažovače Gardena Comfort 8141-20

 • Velká zavlažovaná plocha (až 490 m2)
 • Plynule nastavitelný rozsah
 • Snadné umístění díky plastovému trnu
 • Příznivá pořizovací cena

Nevýhody zavlažovače Gardena Comfort 8141-20

 • Menší stabilita

>> Zjistit aktuální cenu

Zavlažovací systém Kärcher OS 5.320 SV

Kärcher OS 5.320 SV
Větší obrázek na MALL.cz

Obdélníkový zavlažovač Kärcher OS 5.320 SV je praktickým pomocníkem do středně velkých a velkých zahrad o rozloze až 320 m². Samozřejmostí je nastavitelný průtok vody od 0 až po maximum, stejně jako regulace šířky kropení. Obdélníkový zavlažovač je charakteristický velmi komfortní obsluhou. Disponuje integrovanou ochranou proti postříkání SplashGuard. Nechybí ani oblíbený zacvakávací systém, takže zavlažovač lze velmi snadno připojit k zahradní hadici. Velmi praktická je ochrana proti postříkání.

Výhody zavlažovače Kärcher OS 5.320 SV

 • Velká plocha kropení (až 320 m2)
 • Možnost nastavení průtoku vody
 • Snadná regulace šířky kropení
 • Praktická ochrana proti postříkání

Nevýhody zavlažovače Kärcher OS 5.320 SV

 • Vyšší pořizovací cena

>> Zjistit aktuální cenu

Zavlažovací systém Gardena ZoomMaxx 8127-20

Gardena ZoomMaxx 8127-20
Větší obrázek na MALL.cz

Čtyřplošný zavlažovač Gardena ZoomMaxx 8127-20 představuje variabilní řešení do menších a středně velkých zahrad, s maximální rozlohou 216 m2. Tento zavlažovač je výkyvný a je opatřen robustním podstavcem, díky kterému jej lze umístit na svažitý povrch. Regulace průtoku vody umožňuje velmi přesné nastavení, podle aktuální potřeby. Snadno lze nastavit také šířku postřiku, a to pomocí jezdce. Šířka postřiku se pohybuje v rozmezí 3 až 12 metrů. Stejně tak lze měnit dosah postřiku prostřednictvím stavěcího kroužku v rozsahu 3 až 18 metrů. Dále je možné nainstalovat více zavlažovačů a propojit je pomocí speciální rychlospojky stejného výrobce. Tento zavlažovací systém se vyznačuje velmi snadnou manipulací a regulací. I čištění filtr, který zaručuje ochranu trysek před ucpáním, u je velmi jednoduché. Nutný je samozřejmě dostatečný tlak vody.

Výhody zavlažovače Gardena ZoomMaxx 8127-20

 • Velmi variabilní použití a nastavení
 • Robustní provedení podstavce pro stabilitu i v nerovném terénu
 • Snadné vyjmutí a čištění filtru
 • Nastavení šířky postřiku pomocí jezdce

Nevýhody zavlažovače Gardena ZoomMaxx 8127-20

 • Menší zavlažovaná plocha (216 m2)

>> Zjistit aktuální cenu

Tabulka se srovnáním vlastností produktů

Zavlažovací systém Typ Dosah Zavlažovaná plocha Pořizovací cena
Gardena Aquazoom 250/1 čtyřúhelníkový skrápěč 18 m 105–250 m2 800–1000 Kč
Kärcher RS 130/3 kruhový 133 m2 500–700 Kč
Gardena Comfort 8141-20 kruhový sektorový s kolíkem 25 m 75–490 m2 500–800 Kč
Kärcher OS 5.320 SV čtyřúhelníkový skrápěč 18 m 320 m2 1300–1500 Kč
Gardena ZoomMaxx 8127-20 kruhový 18 m 9–216 m2 700–900 Kč

Celkové hodnocení nejlepších zavlažovacích systémů

Jaký zavlažovací systém se nejlépe postará o vaši zahradu? Záleží samozřejmě na její rozloze, obecně ale určitě nešlápnete vedle, pokud vsadíte na čtyřúhelníkový zavlažovač Gardena Aquazoom 250/1, který bez problémů zavlaží i středně velkou zahradu. Výhodou je možnost propojení několika zavlažovačů do efektivního systému. Na menší zahradu bude dostačující cenově dostupný kruhový zavlažovač Kärcher RS 130/3. Pro větší plochy je vhodným řešením zavlažovač Kärcher OS 5.320 SV, který nabízí široké možnosti nastavení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *