Ceny energií

5/5 - (2 votes)

Bez energie se dnes naše domovy neobejdou. To hlavní, co dnes využíváme, je samozřejmě elektřina a plyn. A to v rámci různých možností. Například plynem můžeme nejenom vytápět, nebo v rámci kotlů ohřívat vodu, ale můžeme samozřejmě na plynu také vařit, popřípadě mít i plynovou troubu.

Elektřina může mít využití velmi podobné, jelikož s ní můžeme také vytápět, díky ní vařit, stejně jako dokáže prostřednictvím boilerů ohřívat teplo vodu. To hlavní, k čemu je však elektrický proud potřeba, to je svícení, stejně jako je třeba k provozu celé řady elektrických spotřebičů. Bez ní se zkrátka neobejdeme.

Jak jsou na tom ceny?

Pokud se podíváme do minulosti, a to hlavně do dob minulého režimu, málokdo ceny plynu a elektřiny řešil, jelikož byly skutečně minimální. Aktuálně je však situace zcela jiná a i v přepočtu platů platíme výrazně více, než v minulém režimu. A tento trend v posledních desetiletích neustále pokračuje. Těžaři plynu, stejně jako elektrárny i samotní distributoři neustále argumentují tím, že mají vyšší vstupy, tedy i vyšší náklady, což se musí projevit také na ceně daných energií. Pokud nechceme, aby nás jejich ceny zruinovali, je třeba začít šetřit.

 

 

Co vlastně cenu energií ovlivňuje?

V celé snaze o úspory je samozřejmě dobré vědět to, co vlastně cenu energií ovlivňuje. Můžou to být desítky věcí, a to od vybavení elektráren a těžebních míst, přes náklady na zaměstnance, až po náklady spojené třeba s modernizací, nebo dodržováním stanovených postupů. Stejně tak cenu ovlivňuje také kvalita distribuční infrastruktury a její nutné obnovování a opravy, stejně jako cenu ovlivňují i samotné marže. A jelikož než se dostane plyn nebo elektřina k nám domů, projde přes několik článků, a každý si tak přidá svou marži. Samozřejmě část zisků končí na daních i v kapse státu, a tak zkrátka, i pokud jeden článek zlevní, jenom málokdy se to na výsledné ceně projeví.

energie-pozadi

Ceny však můžeme ovlivnit i my, a to naší spotřebou. Většina dodavatelů energií totiž vytváří různé tarify s ohledem na to, kolik spotřebujeme. Poté platí jasná přímá úměra, a to čím více je spotřebovaných jednotek, tím může být cena za jednotku nižší. Reálně tedy v rámci vyšší spotřeby zaplatíme více, ale na druhou stranu máme jistotu výhodnějšího tarifu. A to už může být jednou cestou k úspoře.

Jak na nižší ceny?

Ideálně, pokud zvolíme takový tarif, který by odpovídal konkrétně naší spotřebě. Ideální je zaměřit se třeba i na to, aby většina spotřebičů v bytě byla buď plynových, nebo právě elektrických. A to z toho důvodu, že tím celkovou spotřebu zvýšíme, dostaneme se do výhodnějšího tarifu a měsíčně i ročně můžeme ušetřit. Ne vždy je to ale možné, a tak mnozí lidé alespoň volí takovou cestu, kdy jak plyn, tak elektřinu odebírají od stejného dodavatele. I to je totiž možnost, jak se na lepší tarify v souvislosti s odběrem můžeme dostat. A každých měsíčně ušetřených několik stokorun může být na ročním výpisu znát.

Funguje i druhá cesta – šetření

Samozřejmě snaha dosáhnout lepšího tarifu vyšší spotřebou může být jedna cesta, ale stejně tak existuje i cesta druhá, a to šetření. Začneme-li plynem, tak ten můžete v rámci vytápění šetřit třeba tak, že máte správně nastavený termostat a topíte jenom ve chvíli, kdy je to nutné. Stejně tak můžete šetřit i díky kvalitnímu nádobí a používání pokliček, jelikož tím dobu potřebnou vaření můžete zkrátit – a tím snížíte dobu používání plynu.

U elektřiny zase můžete zase nastavit váš boiler či jiné spotřebiče na noční proud, stejně jako je třeba myslet na jejich vypínání. Není žádnou novinkou, že obyčejný stand-by režim může stát stovky korun. Jistotou by ale mělo být také zhasínání, kombinované s úspornějšími typy žárovek. Totéž platí i o spotřebičích, jako jsou ledničky, pračky nebo myčky. I ty potřebují elektřinu ke svému chodu. Dnešní moderní modely jí však spotřebují pouze zlomek oproti prvním modelům na trhu.

Vyměnit dodavatele se také vyplatí

Jednou z cest, jak za plyn i energii také ušetřit nemalé peníze, a to bez nutnosti se jakkoliv uskromňovat, je samozřejmě možnost změnit dodavatele. Těch je dnes na trhu několik desítek a tak výběr nemusí být nic složitého. Více než upsat se podomnímu prodejci však doporučujeme všechny možnosti důkladně porovnat a vybrat takovou, která vám může vyhovovat nejvíce. Dnes to díky online světu není žádný problém, a tak získáte potřebné informace za pár minut, z pohodlí domova.

Důležité je vědět také to, že samotná změna je především administrativní. To znamená, že se ve vašem bytě nebudou měnit žádné rozvody, stejně jako zůstane stejná jak kvalita plynu, tak elektřiny. Řada poskytovatelů dnes navíc také nabízí možnost, kdy všechny úkony zařídí za vás samotné. Pro vás to samozřejmě znamená, že přechod k jinému dodavateli bude o to snadnější a samozřejmě i o to jednodušší.

Kdy začít cenu více sledovat?

Ideálně ihned, jelikož mnoho lidí si neuvědomuje, že pravidelně své peníze doslova utápějí v kapsách společností, které jsou nevýhodné, nebo které chtějí, aby lidé plyn i elektřinu spotřebovávali co nejvíce.  Přitom si stačí pouze spočítat aktuální náklady, stejně jako si spočítat náklady spojené s tím, kdybychom začali skutečně šetřit, nebo kdybychom se rozhodli ke změně. Zkuste například tuto kalkulačku a zadejte do ní své údaje – uvidíte, kolik byste mohli měsíčně ušetřit za plyn a elektřinu. U mnohých lidí, kteří využívají kombinaci elektřiny a plynu jako hlavní zdroj energie v celém jejich domě i bytě mohou dokonce úspory šplhat až k desetitisícům za jeden kalendářní rok. A to už je dobrý důvod, proč se o ceny začít opravdu zajímat.

 

5 replies to Ceny energií

  1. Abych byl upřímný, super !

  2. Přešli jsme od rwe k e onu a šetrime v průměru pět stovek měsíčně, to už myslim jde

  3. Je fakt, že se to teďka řeší víc, ale je alespoň z čeho vybírat. Liberalizace přinesla řadu výhod a proto mě celkem dost udivuje, že ještě velké množství domácností setrvává stále u jednoho a tatáž dodavatele. Nebo to alespoň ukazují statistiky, co se sem tam objeví na internetu. My jsme dodavatele změnili v roce 2013 na Komfort energi a taky se nám měsíčně daří šetřit zhruba kolem tich čtyřstovek, což je dobrý.

  4. Tak jako hodně by mě zajímalo, kam se ty ceny energií ještě dostanou. Mám z podzima docela strach, ale co se dá dělat? Člověk doma topit musí, takže maximálně to dopadne tak, že si vedle práce najdu ještě jednu brigádu. Už jsem zjišťoval, jak vydělat peníze na internetu, abych byl alespoň trochu s rodinou. 😉

  5. Tak jasně, že je to drahé, ale když ví člověk, jak šetřit, tak se to dá nějak zvládnout. My jsme teď dělali novou koupelnu a všude jsme objednali šetřící baterie. Docela slušnou nabídku mají na https://www.top-koupelny.cz/, ale určitě je najdete i na jiných internetových obchodech. Takže je to jenom o tom, abyste si uvědomili, co vlastně chcete a tomu uzpůsobili vaše živobytí. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *