Nejlepší radiátory na ústřední topení – recenze

1.9/5 - (9 votes)

Řada lidí si určitě ještě dnes plete radiátor ústředního a lokálního vytápění. V tomto článku bychom si měli vysvětlit, co je to radiátor ústředního topení, k čemu slouží, jaké typy, značky jsou a jako jsou nejvíce prodávané druhy.

Ústřední vytápění

Ústřední vytápění představuje vytápění, kdy je z jednoho zdroje tepla (představuje kotel) teplo rozváděno po celé budově. Teplo je rozváděno pomocí radiátorů.

Radiátor

Radiátor představuje u ústředního vytápění tepelní výměník, kterým cirkuluje teplá voda z kotle. Teplá voda proudí do radiátoru na jeho horním okraji, a když se ochladí, odtéká dolní trubkou zpět do kotle. Vstup teplé vody do radiátoru je opatřen kohoutem nebo termostatickým ventilem, čímž dochází k regulaci průtoku vody. Na nejvyšším místě radiátoru najdeme odvzdušňovací ventil, kterým se vypouští z radiátorů vzduch. Výkon radiátoru by se měl pohybovat mezi 60- 100 W/m2. Na radiátoru by nemělo být nic umístěno (dečky, záclony), měl by plnit funkci a nebýt jen designovým prvkem.

Typy radiátorů

Existuje řada typů radiátorů. Obecně se radiátory dělí na 3 typy:

  • Deskové
  • Litinové
  • Designové

Deskové radiátory

deskový radiátor

Představují opravdu desku. Slouží k vytápění nejrůznějších místností při nízké venkovní teplotě. Jsou vyrobeny především z ocelových desek a na ně je nanesen dvouvrstvý lak. Tento typ radiátoru se rychle nahřeje, ale také rychle ochladí. U tohoto typu radiátoru nedochází k přetápění prostoru, čímž se šetří náklady na vytápění. Mají tedy vyšší výhřevnost při nižší spotřebě vody. Tento typ radiátoru umožňuje levé i pravé boční připojení, montáž tohoto radiátoru je jednoduchá. Tyto radiátory se vyznačují pěkným vzhledem, regulací tepla pomocí termostatických hlavic, dlouhou životností, nižší hmotností a šetří náklady. Cena tohoto radiátoru je dostupná.

Litinové radiátory

litinové radiátory

Dnes se jedná již o zastaralý typ radiátoru. Vyskytoval se především v minulém století. Jedná se především o žebrové radiátory, které byly z litiny. Tyto radiátory obsahují 3x více vody než radiátory deskové, v praxi to znamená, že se pomalu nahřívají, ale také pomalu ochlazují. Mají vysokou účinnost. Jelikož jsou z litiny jsou velmi těžké, což znesnadňuje, jak montáž, tak jakékoliv opravy nebo celkovou demontáž, mají robustní konstrukci. Výkon tohoto typu radiátoru je dán množstvím žeber. Vyznačují se horší možností údržby než radiátory deskové. Kvůli materiálu jsou dražší než normální ocelové deskové radiátory.

Designové radiátory

designové radiátory

Jak napovídá název jedná se především o designový prvek domácnosti, který ovšem musí plnit tepelné vlastnosti jako normální radiátor. Tento typ se vyznačuje jakýmkoli tvarem, barvou, umístěním, jedná se o prvek interiéru. Tento typ radiátoru může mít například tvar lavičky, květináče apod..

Typy materiálů radiátorů

Radiátory se také liší materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Jedná se především o :

1. Litina

Jak už bylo popsáno u litinového radiátoru tento typ materiálu se vyznačuje tím, že nedokáže rychle předávat teplo. Teplota na povrchu litinového radiátoru je o 4 stupně Celsia nižší v porovnání s teplotou vody. Jedná se o velmi odolný materiál, který dlouho vydrží a je odolný vůči korozi.

2. Ocel

Jedná se o nejpoužívanější materiál u radiátorů. Vyznačuje se dobrou tepelnou vodivostí tepla a dlouhou životností.

3. Hliník

Tento typ materiálu oproti ostatním vyniká velmi dobrou schopností předávat teplo a to již od 45 stupňů Celsia. Hliníkové radiátory mají malý objem vody a jsou proto vhodná pro tepelná čerpadla nebo kondenzační kotle. Tento typ materiálu je drahý a náročný na montáž.

4. Měď

Jedná se o materiál budoucnosti. Představuje skvělý vodič tepla. Tyto typy radiátorů mají vysokou variabilitu provedení i barevnou škálu. Jsou vhodné i pro vlhké prostory, ale cenově jsou 2x dražší než ocelové.

Nabízí se také otázka, jaké jsou nejprodávanější značky radiátorů. Jedná se o 2 značky Korado a Kermi.

Korado

Jedná se o českou firmu z České Třebové s 50 letou tradicí. Zajímavá je především vývojová řada Radik, která přinesla novou generaci otopných těles, přináší moderní vzhled, x různých barevných odstínů. Dále tato firma přináší instalace na míru, záruku kvality v podobě ISO ISO 9001:2008, národní značky kvality pro anglický trh (BSI) a pro německý (RAL), vysokou kvalitu povrchové úpravy, vytápění pro různé druhy prostorů, vhodné pro ústřední vytápění, vhodné i pro nízkoteplotní vytápění

Kermi

Jedná se taktéž o firmu s 50 letou historií. Halvní sídlo firmy se nachází v Dolním Bavorsku, ale závod v ČR má ve Stříbře. Hlavním produktem této firmy jsou nová otopná tělesa Therm – x 2. Tyto tělesa přináší revoluci v tom, že se desky v radiátoru nahřívají postupně ne naráz. Což vede k energetické účinnosti a ekonomické úspornosti, zvyšuje se pocit tepelné pohody. Tato firma nabízí různé verze, ekonomický rozvod tepla a zkrácení doby nahřívání radiátoru.

Tipy na radiátory pro ústřední topení

1. Korado Radik Klasik 22 600 x 1200

Jedná se o typický deskový radiátor od firmy Korado. To znamená, že výhody a nevýhody jsem již popsal v kapitolách výše. Cena tohoto produktu se pohybuje kolem 3000 Kč.

2. Kermi Profil K 10 600 x 700

Jedná se o typický deskový radiátor od firmy Kermi.

3. Isan Swing 1210×600 Swing

Jedná se o typický žebříčkový designový radiátor. Kde výhodou je především čistota a vzhled. Mezi nevýhody patří výkon, kdy k vytápění místnosti bychom museli zvolit určitě jiný typ radiátoru.

4. Terma Mantis 540 x 1560

Opět se jedná o žebříčkový radiátor. To znamená výhody a nevýhody jsou podobné jako u předchozího typu.

5. Purmo Ventil Compact CV 22 600 x 1200

Jedná se o typický deskový radiátor od firmy Purmo.

Jak na montáž

Pokud si neplánujete provádět montáž radiátorů svépomocí, dají se využít k vyhledání řemeslníků poptávkové servery jako je např. Poptávej.cz – zdarma zveřejníte poptávku a firmy se vám ozvou samy s konkrétní nabídkou toho, za kolik práci provedou.

3 replies to Nejlepší radiátory na ústřední topení – recenze

  1. To je super, takové tipy se mi teď docela hodí. Právě během příští rok bych se rád do výměny radiátorů v domě pustil. Celkově chci předělat celé topení v domě, protože to současné už je prostě zastaralé. Dost jsem přemýšlel i nad tím, že bych investoval do ekvitermní regulace. Nemá s tím někdo náhodou zkušenost? Díky.

  2. My naštěstí stihli vyměnit radiátory u nás doma ještě před zimou. Měli jsme tu takové staré, které zaprvé moc dobře netopily a zadruhé byly opravdu nevzhledné. O ty se nakonec postaral výkup kovů Plzeň a ještě jsme za ně dostali nějaké peníze, takže mi to částečně pokrylo nákup nových radiátorů. Ty jsou podstatně modernější.

  3. Musím tedy říct, že to máte fakt podrobně shrnuté. Jelikož bydlíme v bytě, tak momentálně zjišťuji možnosti na udržení teploty vody v radiátorech na co nejdelší dobu. Ale jako musím říct, že to jednání s vedením a SVJ je někdy fakt peklo. Přitom by stačilo trochu jinak nastavit kotel a pouštět vodu do domu efektivněji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *