Jak změnit dodavatele elektřiny

Rate this post

Jak ušetřit na platbách za elektřinu? To je otázka, kterou si nejen při pohledu na roční vyúčtování jistě kladete i vy. Způsobů je mnoho, ovšem tím zdaleka nejefektivnějším je rozhodně změna dodavatele! Ta může skýtat mnohá úskalí, ale stačí najít ten správný způsob a vše půjde jako po másle!

Zdá se vám, že poslední vyúčtování za elektřinu je neúměrně vysoké? Nemůže za to několik nových spotřebičů nebo změna způsobu vytápění? Jestliže nepřicházíte na důvod vyšší platby, pak je na místě důkladná kontrola faktury. Pokud máte stále pochybnosti, neváhejte kontaktovat dodavatele. Jestliže stále nejste spokojeni, pak je možná ten nejvyšší čas zvážit přechod k jinému dodavateli. Na co si dát pozor a jak vybrat toho nejlepšího dodavatele? To vám poradíme v tomto článku! Přesvědčíte se, že se není čeho obávat…Jak změnit dodavatele elektřiny

Kdy změnit dodavatele elektřiny?

Právě v době, kdy jsou ceny elektřiny nižší a situace na trhu je poměrně ustálená, se rozhodně vyplatí zvážit změnu dodavatele a využít nabídky nějakého výhodnějšího tarifu, klidně i s garancí ceny. Fixace je totiž výborným způsobem, jak se ochránit před nárůstem ceny elektrické energie, který nás v příštích letech čeká.

Pamatujte tedy, že v současné době je změna dodavatele elektrické energie velmi žádoucí. Ceny elektřiny se totiž stále drží poměrně nízko. Jednotliví dodavatelé se proto snaží nalákat nové zákazníky ještě nižšími cenami, výhodnějšími tarify a řadou užitečných služeb, které byly dříve naprosto nevídané. Vězte, že změna dodavatele elektřiny může v rámci vašeho rodinného rozpočtu představovat značnou úsporu, a to až několik tisíc ročně. Nemá tedy význam čekat na nové ceníky, které budou zveřejněny až koncem roku.

Jaká je situace na trhu s elektrickou energií?

Po letech překotného vývoje se situace na trhu poměrně ustálila. Počet společností, které se zabývají dodávkou elektrické energie, už neroste tak strmým tempem. Stálicemi na trhu s elektřinou jsou společnosti ČEZ, E.ON, RWE a Bohemia energy. Čím dál větší oblibě se však těší i menší, alternativní dodavatelé (například Fosta, Amper Market, Karosta, Fonergy, Armex Energy apod.), kteří novým odběratelům nabízí zajímavé bonusy. Platí však, menší dodavatelé mnohdy negarantují nabídnutou cenu, takže úspora může být ve výsledku nižší, než jste očekávali.

Dobrou zprávou je, že dodavatelé už nevyžadují nejrůznější aktivační poplatky. Společnosti už také rychleji vrací případné přeplatky odběratelům a nedochází k častým změnám záloh. Při rozhodování mezi nabídkami jednotlivých dodavatelů vám mohou pomoci také zkušenosti jiných odběratelů.

Co ovlivňuje cenu elektrické energie?

Cena elektřiny sestává ze dvou složek. Platba za distribuci elektrické energie tvoří 60 procent ceny. Tato hodnota je stanovena Energetickým regulačním úřadem. Zbylých 40 procent tvoří platba za silovou elektřinu, která závisí na konkrétním dodavateli. Právě za tuto část je možné ušetřit.

Rovněž je třeba mít na paměti, že cena elektřiny se liší region od regionu. To je dáno rozdílnými technickými parametry distribučních soustav.

Jak změnit dodavatele elektřiny?

Jak změna dodavatele probíhá konkrétně? Překvapivě snadno! Není nutné žádné přepisování, nebo snad dokonce přepojování. Jednoduše řečeno, vypovíte starou smlouvu a uzavřete smlouvu s novým dodavatelem.

Před tím, než se pustíte do celého procesu změny dodavatele, si ve stávající smlouvě ověřte, jaká je výpovědní lhůta. U smluv na dobu neurčitou tato lhůta činí ve většině případů tři měsíce. V případě smlouvy na dobu určitou se většinou jedná o delší časový úsek. Při nedodržení této lhůty budete muset uhradit pokutu.

Při výběru nového dodavatele elektřiny se neřiďte pouze cenou. Neméně důležité jsou také obchodní podmínky, které by měly zahrnovat:

  • platný a kompletní ceník
  • výpovědní lhůtu
  • informace o případném zpoplatnění změny dodavatele
  • další poskytované služby
  • informace o podmínkách ukončení smluvního vztahu

Po výběru nového dodavatele přichází na řadu uzavření smlouvy. Nikdy si nezapomeňte smlouvu, stejně jako ceník a obchodní podmínky, důkladně prostudovat, ať vás později nečeká nemilé překvapení v podobě dalších poplatků, příliš dlouhé výpovědní lhůty apod.

Po uplynutí výpovědní lhůty dojde ke konečné změně dodavatele. Nová společnost by vás měla informovat, který den byla dodávka zahájena. Rovněž je vhodné nahlásit k tomuto dni stav vašeho elektroměru. Důležité je nezapomenout na změnu platebního příkazu ve vašem internetovém bankovnictví. Poté, co obdržíte závěrečné vyúčtování spotřeby a uhradíte případný nedoplatek, budou všechny závazky vypořádány. Při prvním vyúčtováním vystaveném novým dodavatelem elektřiny se ujistěte, že sjednané ceny a podmínky byly dodrženy.Jak změnit dodavatele elektřiny

Jak vybrat nejlepšího dodavatele?

Děsí vás množství papírování, které změna dodavatele elektřiny obnáší? Nenechte se mýlit! Pokud využijete služeb portálu na Tarifomat.cz, pak si ušetříte spoustu starostí a vyřizování. Z pohodlí vašeho domova si můžete srovnat ceny většiny dodavatelů elektřiny, kteří působí na tuzemském trhu. Následně můžete zvážit, který dodavatel bude pro vaši domácnost nejvhodnější. Komplexní služby Tarifomatu vám ušetří spoustu času a starostí, stačí si jen vybrat mezi všemi nabídkami tu nejvýhodnější! Hned se tak dozvíte, kolik při vaší současné spotřebě celkově ušetříte.

Stačí, když budete mít k ruce poslední vyúčtování za elektřinu. Zadání potřebných údajů je otázkou chvilky. Pokud však neznáte přesnou spotřebu, je možné získat nejvýhodnější nabídky na základě regionu, druhu bydlení (zda se jedná o rodinný dům, nebo byt) a využití elektřiny (zda bude použita k ohřevu vody, vaření i vytápění). Zadáte-li však do formuláře konkrétní údaje (distribuční sazbu, spotřebu a jistič), bude výsledek mnohem přesnější. Při výběru nového dodavatele však věnujte pozornost i dalším poplatkům, které mohou provázet například předčasné ukončení smlouvy. Podstatným faktorem je také trvání smlouvy.

Nespornou výhodou je, že při změně přes Tarifomat je veškerá potřebná administrativa zajištěna zdarma. Najdete zde navíc nejen veřejné nabídky, ale také nabídky, ke kterým se běžný uživatel většinou nedostane, ale které mu mohou ušetřit značnou část peněz vynaloženou každoročně na platbu za energie.

Čeho se však při za každou cenu vyvarovat? Rozhodně si dejte pozor na nejrůznější podomní prodejce, kteří nabízejí „výhodné“ nabídky a smlouvy. Uzavření takové smlouvy vás v konečném součtu může vyjít pěkně draho…Jak změnit dodavatele elektřiny

Jak ještě více ušetřit za elektrickou energii?

Rozhodně nejradikálnějším krokem ke snížení výdajů za elektrickou energii je rozhodně změna dodavatele. Ale i ve vaší domácnosti byste neměli podcenit základní kroky, které vám pomohou snížit spotřebu elektřiny. Samozřejmostí by tedy mělo být použití LED zářivek ve vaší domácnosti. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale z dlouhodobého hlediska se několikanásobně vyplatí. Také při nákupu spotřebičů se neřiďte pouze jejich cenou, ale také deklarovanou spotřebou elektrické energie. Trendem poslední doby je také takzvaná chytrá domácnost, která umožňuje dálkové ovládání spotřebičů a jejich kontrolu.

Odhodláváte se ke změně dodavatele elektrické energie? Pak vězte, že není proč otálet!

2 replies to Jak změnit dodavatele elektřiny

  1. Mě pomohl internetový srovnávač, škoda, že jsem nevěděl dřív tady o tarifomaťáckym, bych ho prubnul. Ale s volbou jsem spokojený dostal jsem se ke Komfort energy a výdaje mi klesly, počínaje samotnými zálohami, což jsem chtěl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *