Jak změnit dodavatele plynu

Rate this post

Máte už delší dobu dojem, že smlouva s dodavatelem plynu, která se vám dříve zdála velmi výhodná, je nyní spíše přítěží vašeho rodinného rozpočtu? Potom nemá cenu setrvávat u současného dodavatele plynu. Zvažte, jestli nenastal ten pravý čas na změnu dodavatele plynu… Uvidíte, že celý proces není nijak složitý. V našem článku se dozvíte všechny potřebné informace!Změna dodavatele plynu

Kdy má změna dodavatele smysl?

Vzhledem k tomu, že cena plynu je regulována pouze z 30 procent a zbylých 70 procent se odvíjí od situace na trhu, je evidentní, že ceny plynu se u jednotlivých dodavatelů mohou značně lišit. Právě proto je překvapivě snadné uspořit za plyn poměrně velké částky v rámci rodinného rozpočtu, přinejmenším v porovnání s platbami za elektřinu, jejíž výše je fixní z vyšší části.

Není možné zcela konkrétně říci, že v současné době je vhodná doba ke změně dodavatele plynu. Platí však také, že změny na tuzemském trhu takové změně dlouhodobě nahrávají. Značná liberalizace a uvolnění trhu nabízí mnohem širší možnosti všem odběratelům. Záleží jen na vás, zda preferujete nejnižší cenu nabízenou na trhu, nebo naopak požadujete prvotřídní servis…

Možná si řeknete, že úspora několika stokorun měsíčně není natolik zásadní, aby mělo význam měnit dodavatele plynu. Ovšem roční úspora může činit až několik tisíc, což už je přece jenom značný přínos do rodinného rozpočtu.

Jak najít nejlevnějšího dodavatele?

Můžete hledat na webových stránkách jednotlivých dodavatelů nejlevnější nabídky a strávit nejeden večer jejich porovnáváním. Čím dál více lidí má však v oblibě praktické srovnávače. Tarifomat.cz umožňuje srovnání nabídek desítek dodavatelů plynu, od těch největších až po nové, alternativní dodavatele. Velmi užitečné může být také bezplatné právní poradenství.

O výhodnosti změny dodavatele plynu by vás mohly přesvědčit také speciální nabídky, které se k běžným zákazníkům většinou nedostanou a jsou vyhrazeny právě pro srovnávače.

Čeho se při změně dodavatele plynu vyvarovat?

V první řadě se vždy vyvarujte uzavírání smluv narychlo a pod tlakem. Právě důkladné a přehledné srovnání je nezbytným předpokladem k tomu, abyste si neuváženou změnou dodavatele nepohoršili, ale skutečně ušetřili. Dobrý způsob tak rozhodně nepředstavují nejrůznější podomní prodejce, kteří jsou obeznámeni se vskutku přesvědčivými technikami, ale jejichž nátlaku byste v žádném případě neměli podlehnout. A je úplně jedno, zda se jedná o změnu dodavatele plynu, nebo elektřiny. Zmíněné doporučení platí bez rozdílu v obou případech!

Pozor na garance nízké ceny

V dnešní době, kdy se tuzemský trh s dodavateli plynu neustále mění, je rovněž vhodné neuzavírat dlouhotrvající smlouvy bez možnosti výpovědi. Právě možnost snadného přechodu od jednoho dodavatele k jinému umožňuje snižovat náklady na energie neustále. Pouze stačí, když se nespokojíte s vysokými fakturami… Nenechejte se zlákat ani garancemi nízké ceny, které sice mohou být výhodné z krátkodobého hlediska, ale po delší době by tato „garantovaná“ cena mohla být kontraproduktivní. Zvlášť vezmeme-li v potaz, že ceny plynu se v posledních letech nijak zásadně nezvyšovaly a jejich výrazný nárůst se ani neočekává.

Pozor na sankce a výpovědní lhůtu

Při změně dodavatele je rovněž nutné dát si pozor na případné sankce. Dobře si proto přečtěte smlouvu od stávajícího dodavatele, abyste věděli, zda její předčasné vypovězení nebude provázet nějaký finanční postih nebo pokuta. Ovšem i pokud tomu tak je, změna dodavatele může mít svůj smysl a opodstatnění. Jen si zkuste spočítat, jaký bude rozdíl mezi pokutou a úsporou, které přechodem k jinému dodavateli plynu dosáhnete.

A zlákala vás levná nabídka, které ostatní dodavatelé nemohou konkurovat? V takovém případě se vyplatí jistá obezřetnost, neboť právě v takové nabídce může být ukrytý nějaký háček.Změna dodavatele plynu

Jaký je postup při změně dodavatele?

Jistě vás nepřekvapí, že všechno musí být na papíře. Zkrátka a dobře, co je psáno, to je dáno. Netřeba se bát toho, že nový dodavatel plynu by vyžadoval nějaké další instalace ve vašem domě, nebo snad nějaké přepojování. Stávající infrastruktura pro vedení plynu bude naprosto dostačující, neboť nový dodavatel si ji od vlastníka sítě pouze pronajme. Jediné, co se změní, je právě jen dodavatel.

Jak už bylo řečeno výše, nejdříve je třeba ve stávající smlouvě ověřit, jaká je výpovědní lhůta a zda po vás nynější dodavatel nebude vyžadovat nějakou finanční kompenzaci.

Před konečným rozhodnutím se dobře seznamte s obchodními podmínkami vybrané společnosti. Důležité je, aby obchodní podmínky obsahovaly výpovědní lhůtu, informaci o tom, zda bude přechod zpoplatněn, platný a úplný ceník, možné způsoby ukončení smluvního vztahu a případně také další nabízené služby. O serióznosti nového dodavatele mnoho prozradí jeho jednání, síť zákaznických center nebo to, zda na svých webových stránkách uvádí funkční kontaktní údaje.

Poté přichází na řadu samotný podpis nové smlouvy. I v tomto případě samozřejmě platí, že je nutné si smlouvu důkladně prostudovat.

Po uplynutí výpovědní lhůty už začnete odebírat plyn od nového dodavatele, který by vás měl informovat o tom, k jakému datu byla tato služba skutečně zahájena.

Poslední vyúčtování od původního dodavatele bude obsahovat vypořádání všech závazků, samozřejmě na základě odečtu stavu plynoměru po podání výpovědi.

Od nového dodavatele obdržíte nový rozpis záloh a dojde ke skutečnému zahájení dodávky plynu od nového dodavatele. Důležité je neprodleně změnit trvalý příkaz ve prospěch nové společnosti, případně také výši platby. Tímto je celý proces změny dodavatele dovršen. I v tomto případě se však vyplatí jistá obezřetnost, a proto přinejmenším na prvním vyúčtování zkontrolujte, zda poskytovatel dodržuje všechny dohodnuté podmínky.

Změna dodavatele plynu v bodech

 • Vyhledání nejvýhodnější nabídky
 • Ověření výpovědní lhůty u stávajícího dodavatele (včetně případných sankcí)
 • Seznámení s obchodními podmínkami nového dodavatele
 • Podpis smlouvy s novým dodavatelem
 • Kontrola posledního vyúčtování od původního dodavatele
 • Změna trvalého příkazu ve prospěch nového dodavatele
 • Kontrola prvního vyúčtování od nového dodavatele

Snazší a rychlejší řešení

Pokud vás však přece jenom děsí veškerá administrativa, kterou by přechod k novému dodavateli plynu obnášel, ani tak není všem dnům konec. Nabízí se vám další možnosti, jak si celý proces ještě více usnadnit a veškeré potřebné kroky a nepříjemnou administrativu omezit na nezbytné minimum. Jestliže využijete možnost změny dodavatele prostřednictvím služby Tarifomat.cz, která převezme vyřízení veškeré potřebné administrativy na svá bedra.Změna dodavatele plynu

Výhody a nevýhody změny dodavatele

Jak je zřejmé, změna dodavatele plynu může přinášet spoustu výhod, ale také vás celý tento proces může někdy nepříjemně zaskočit. Jaká jsou tedy její pozitiva a negativa?

Co hovoří ve prospěch změny dodavatele?

 • Snadný proces
 • Značná finanční úspora
 • Lepší vyjednávací pozice
 • Speciální nabídky

Co vás může při změně dodavatele nepříjemně překvapit?

 • Dlouhá výpovědní lhůta
 • Sankce a pokuty u stávajícího dodavatele

Možnost přechodu k novému dodavateli zemního plynu každý rok využije více než 200 tisíc odběratelů. Proč byste se i vy nemohli zařadit mezi ně, když je to tak snadné?

3 replies to Jak změnit dodavatele plynu

 1. My jsme změnu dlouho zvažovali i to jestli si nechat cenu garantovat a mít jistotu nebo spíše dát na vývoj ceny. Prodejkyně z Comfort energy nám vysvětlila, že aktuálně se garance ceny ani nevyplatí, že ceny plynu spíše klesají. Bylo vidět, že slečna se s námi snažila mluvit rozumně a nemazat nám med kolem pusy, osobně to od ní beru jako korektní jednání, které je mi daleko milejší než kdyby byla přidrzlá nutička. Ukázala mi ceníky pro tento rok a jelikož bylo možno volit z úvazku dali jsme to na rok a že pro případné prodloužení už se pak rozhodneme v průběhu sami. Takže u nás to bylo tak.

 2. My jsme přemýšleli také nad tím, jestli letos nezměnit dodavatele. Někde jsem ale četla, že při těch dnešních cenách ten rozdíl stejně člověk tolik nepocítí. Místo toho jsme tedy začali přemýšlet nad tím, jak bychom na vytápění mohli ušetřit. No a skončilo to tak, že jsme se pustili do výměny oken a zateplení. Právě pro zateplení jsme nakonec vybrali jedno řešení od firmy Baumit, prý je to špička na trhu.

 3. Já jsem byla mile překvapená, jak je změna dodavatele plynu jednoduchá a rychlá 🙂 . Myslela jsem si totiž, že nám s tím bude muset někdo pomoct, ale nakonec jsme to zvládli s manželem úplně v pohodě sami. Chtělo to jen trochu času, který jsme tomu rádi obětovali 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *