Bohemia Energy – je v insolvenci?

Při hledání nového dodavatele určitě není od věci jak sledovat jeho solventnost a to, jestli nehrozí jeho úpadek,  tak i jeho cenová politiku – například pomocí této kalkulačky se dá ověřit, jestli je opravdu v současnosti nejlevnější. V tomto článku se zaměříme na aktuální situaci kolem energetického dodavatele Bohemia Energy.

Společnost Bohemia Energy stále patří k největším alternativním dodavatelům energií v ČR.  Jako jeden z prvních alternativních dodavatelů poskytla domácnostem elektřinu i plyn. Firma vsadila na podomní prodej a počet odběrných míst od založení společnosti (r. 2005) neustále stoupal. Nadšení zákazníci začali využívat služby alternativců a jejich podíl na trhu se zvětšoval. Růst zisků i odběrných míst Bohemia Energy se zastavil až roce v 2014. Za ušlé zisky nemohla jen teplá zima, ale i úbytek zákazníků. Během své nedlouhé působnosti společnost čelila několika mediálním skandálům, v jejichž důsledku dobré jméno společnosti značně utrpělo.

První rozruch způsobilo spojování Bohemia Energy s nekalými obchodními praktikami při podomním prodeji. Stížnost na alternativní dodavatele pro nekalé obchodní praktiky podala společnost ČEZ, ale připojili se i mnozí zákazníci. Kauzy se podařilo zamést pod koberec a společnost prosperovala dál.

V roce 2014 čelila Bohemia Energy dvěma insolvenčním návrhům. Ty byly následně soudem zamítnuty. Nicméně zákazníci získali možnost od smlouvy s Bohemia Energy na základě obchodních podmínek odstoupit. A mnozí z nich tak učinili! Jak to ale s těmi insolvenčními návrhy vlastně bylo?

Kyperská společnost vymáhá pohledávku

První návrh na insolvenční řízení podala firma Jonaza Trading Limitet se sídlem na Kypru už v březnu roku 2014. Návrh byl soudem ihned zamítnut – neobsahoval totiž kvalifikovaný podpis. Další návrh byl podán až v září téhož roku. Hlavním důvodem k zahájení insolvenčního řízení byl závazek Bohemia Energy ve výši 304 315 Kč vůči této kyperské společnosti. S úhradou pohledávky měla být Bohemia Energy již deset měsíců v prodlení.

Jonaza Trading Limitet ve svém návrhu argumentovala výčtem dalších nesplacených pohledávek v součtu přesahujících miliardy korun. Bohemia Energy tedy vešla v insolvenční řízení. A soud začal prověřovat, zda je společnost schopna své závazky pokrývat. Celý proces zahrnoval prověření údajně nezaplacených pohledávek. Spolu s tím začaly vyplouvat na povrch spory Bohemia Energy a Tomáše Bárty. Ve hře byl 10% podíl ve společnosti!

Bohemia Energy je solventní!

Bohemia Energy ihned zpochybnila údajnou neschopnost dostát svým závazkům. A pohledávky zmiňované navrhovatelem označila za smyšlené. Podle Bohemia Energy byl návrh podán s cílem poškodit společnost i její dobré jméno.

Bárta si vyřizuje účty

V odpovědi Bohemia Energy na návrh insolvenčního řízení se poprvé objevuje jméno Tomáše Bárty. Firmě Jonaza Trading Limitet totiž postoupila pohledávku firma EMTC-czech, as.Předsedou představenstva této společnosti je zmiňovaný Tomáš Bárta. Právě ten má se společností nevyřízené účty.

interiér zákaznického centra bohemia energy

Spory mezi Tomášem Bártou a Jiřím Písaříkem nejsou zcela průhledné. Tomáš Bárta se dožadoval podílu ve společnosti. Následně také požadoval náhradu škody, která mu vznikla tím, že k převodu podílu nedošlo. Nárok Tomáše Bárty však Jiří Písařík odmítá. 10% podíl měla na Tomáše Bártu převést Hana Písaříková za zisk sta tisíců nových odběrných míst. Otázkou však zůstává, za jakých podmínek se všechno odehrávalo. Písaříková žaluje Bártu, že na ni činil nátlak. Nárok na tento podíl bude zcela jistě předmětem dalších soudních řízení.

Krúpa na obzoru 

Mezitím Tomáš Bárta postoupil svou pohledávku slovenskému nájezdníkovi Pavolu Krúpovi a spolu s tím vyšlo najevo, že Jonaza Trading limitet je společnost spřízněná s jeho Arca Capital.

Rozhodnutí soudu

Soud došel k závěru, že společnosti EMTC-czech, as. a Arca Capital dlouhodobě vytvářejí tlak na Jiřího Písaříka, zakladatele firmy Bohemia Energy. Soud návrh na insolvenční řízení zamítl a udělil 50tisicovou pokutu společnosti Jonaza Trading Limitet za bezpředmětné podání návrhu k insolvenčnímu řízení.

Soud však také zamítl návrhy Bohemia Energy na odškodnění (ve výši 28 milionů korun). Ty společnost požaduje za ušlé zisky a poškození obchodního jména. Další vymáhání této částky nebude jednoduché. Jediným vlastníkem firmy Jonaza Trading Limitet je firma Amandine Solutions LDT se sídlem na Seyschelách. Své žaloby musí Bohemia Energy cílit přímo k Arca Capital a EMTC-czech, as. Od navrhovatele Jonaza Trading Limitet žádá společnost odškodnění celkem ve výši 86 milionů korun.

Soud rozhodl ve prospěch Bohemia Energy a zpochybnil návrh Jonaza Trading Limitet, která evidentně podala návrh k insolvenčnímu řízení s cílem poškodit Bohemia Energy. Ukázalo se mimojiné, že první návrh podala společnost již devět dní po postoupení pohledávky. Bohemia energy však neměla problém daný dluh splatit.

Společnost Jonaza Trading Limitet se hned poté odvolala k Vrchnímu soudu. A insolvenční kauza a nervozita Bohemia Energy se mohly nadále prodlužovat. Až 21.7. 2014 vzala Jonaza svůj návrh k zahájení insolvenčního řízení zpět.

Bohemia Energy je tedy solventní. Faktem ale zůstává, že bude muset velmi mnoho investovat do obnovy svého dobrého obchodního jména. Nejenom tak, že vyřeší spory, které zcela jistě zasahují její pověst a důvěryhodnost.

9 replies to Bohemia Energy – je v insolvenci?

    • Já jsem snad ani nic takového nepostřehl, že by proletělo médii a do kaslíku jsem žádnou zprávu neobdržel, takže se nejspíš nejednalo o nic závažného, co by se mělo podepsat na zákaznících. Nerad bych po těch letech procházel změnou, takto mi to vyhovuje.

  1. no jasně že to byla šikana dokonce se o tom pak i psalo, že šlo o šikanu, ale hlavně už je to stará záležitost, teď bohemka zase boduje, co jsem četl tak se pořád rozrůstá a zákazníci jí stále přibývají a ani se nedivím, když nabízí to co nabízí, proto jsem taky u nich a musím s vámi souhlasit že finančně se mi ulehčilo.

  2. vím, že se před rokem něco takováho mihlo v médiích ale nepřikládal jsem tomu váhu, bylo to totiž asi dva nebo tři měsíce potom co jsem k nim přešel a nezdálo se že by byl někde nějaký problém a to musím potvrdit dodnes, takže plně souhlasím s panem Milanem a Karlem – byla to prostě jen nějaký mediální kachna.

  3. Tak pochybuji, že by se Bohemia energy kdy dostala do insolvence, když pod sebe stahuje jednu firmu za druhou. Už jen toto skupování konkurence na mě působí tak, že finančně na tom firma nemůže být zrovna mizerně.

    • Tím že skupují další firmy na trhu, si alespoň můžou dovolit rozprostřít fixní náklady mezi větší počet zákazníků. Což by mohlo mít pozitivní vliv na stabilitu firmy, možná i na cenu energií.

  4. Já mám s Bohemia energy vlastní zkušenost a to když pod sebe nechali převést moje rodiče. Bylo to štěstí v neštěstí, tam kde byli, byli spokojení, teď si teda taky nestěžují, ale furt je to pro ně něco novýho. Co na tom vidím pozitivního je, že si jednou za rok přilepší k důchodu a to když přijde vyúčtování.

  5. Rok po aféře a Bohemia energy stále profituje a úpadek se žádný nekonal, ba naopak bych řekl, že se ještě více posilnila v základech, po tom co jí přibylo několik set tisíc zákazníků. Vypadá to, že zákazníci téhle firmy se jen tak nějakého úpadku obávat nemusejí.

  6. -červenec 26, 2017 15:46 Dnes mě na mob.informoval a představil jse pod jmenem p.Bureš, že pracuje pod společ.Čez. Nastínil mě že Bohemia energy je v insolvenci a že se zítra zastaví a dají s nami vše dopořádku, aby jsme nespadli i mi do insolvence. Zjevně obchodní trik. Trochu nechápu postup. Určitě by to mělo probýhat trochu jinou formou. Obvolal jsem obě společnosti a operátoři,také nechápou oč jde. Doufám že vše bude,jak má být. S pozdravem. Havelka.M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *