ČEZ elektřina: ceník 2015

5/5 - (1 vote)

Některé produkty se skutečně vyplatí kupovat od prověřených firem! Nestane se Vám potom, že budete bezmocně lomit rukama nad svým vyúčtováním a proklínat den, kdy vás napadlo přejít k jinému poskytovateli služeb. Každopádně doporučujeme čas od času se podívat do této kalkulačky a ověřit, jestli byste nemohli platit méně.

Dnes se však podíváme na poskytovatele energií ČEZ. Aktuálně využívá jeho služby více než 3 500 domácností. Cena produktů silové elektřiny Skupiny ČEZ sestává ze dvou částí, když jednu tvoří pevná cena, druhou potom cena za megawatthodinu, která se ještě liší podle toho, zda je v nízkém (NT) nebo vysokém tarifu (VT). V cenách produktů jsou zahrnuty i regulované platby za dopravu elektřiny, jež se dělí na cenu distribuce, cenu systémových služeb, cenu na podporu výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů a kombinované výroby elektřiny a tepla a na cenu za účinnost zúčtování. Již od roku 2008 tvoří součást ceny elektřiny také daň z elektřiny, což je jedna z ekologických daní plynoucích z povinností k Evropské unii. O platbu této daně se nemusí starat klient, ale platí ji dodavatel za všechny svoje zákazníky. Mezi nimi se nijak nerozlišuje a všichni platí 28,30 Kč/MWh. Pokud však někdo splňuje podmínky, jež jsou stanovené v zákoně č. 261/2007 Sb., má možnost požádat celní úřad o osvobození od daně z elektřiny.

logo ČEZ

Druhy tarifů ČEZu pro rok 2015

ČEZ v roce 2015 nabízí svým zákazníkům na výběr především ze čtyř tarifů, jimiž jsou eTARIF, GARANT, COMFORT a KVARTÁL a MĚSÍC. Ostatně je velmi pravděpodobné, že mezi majitele některého z nich patříte i Vy! Hlavně mezi konzervativními zákazníky je stále velmi populární mnoha lety prověřený tarif COMFORT. Ten nabízí v distribuční sazbě DO2d megawatthodinu za 1213 Kč, přičemž měsíční poplatek je 60 Kč. Většina zákazníků jej má nastaven jako výchozí. Celá řada klientů si však vybrala i nový tarif GARANT PLUS. Jaké jsou jeho hlavní výhody a důvody pro jeho volbu? Především umožňuje ušetřit až 10 % na ceně silové elektřiny! Zákazníci mohou být navíc v průběhu prvních dvou let v úplném klidu, protože cena elektřiny se pro ně v tomto čase může jen snižovat. S ohledem na to, že ceny za silovou elektřinu se pohybují v současnosti velmi nízko, jedná se o službu, jež se jeví jako velmi výhodná. Cena megawatthodiny je v tomto případě při distribuční sazbě DO2d 1 091,70 Kč s měsíčním poplatkem identickým jako u tarifu COMFORT, tedy 60 Kč. ¨ Pozornost je nutná věnovat i produktové řadě KVARTÁL a MĚSÍC, u nichž, jak již plyne z názvu, je cena nastavována na čtvrtletí, případně měsíčně. Může se tudíž pružně přizpůsobovat vývoji na energetické burze. Službu eTARIF si potom vybírají hlavně klienti, kteří upřednostňují elektronickou komunikaci. To skýtá svoji výhodu v tom, že měsíční poplatek v jejich případě činí symbolických 10 Kč. U fixované verze domácnosti se platí v distribuční sazbě D02d za megawatthodinu 1 298,57 Kč a v běžné podobě potom 1213 Kč. Veškeré faktury, zálohy i platby jsou Vám potom k dispozici v aplikaci ČEZ ON-LINE.

Podrobné podmínky pro eTARIF

Produktové řady se ještě dále štěpí. Představte si, že jste si kupříkladu založili posledně zmiňovaný eTARIF. Pak máte na výběr z produktů D Standard, D Akumulace 8, D Akumulace 16, D Přímotop, D Tepelné čerpadlo a D Víkend. Většina zákazníků bude pravděpodobně vlastnit již zmiňovaný D Standard za 1213 Kč, který lze charakterizovat jako jednotarifový produkt (VT) pro klasicky vybavené odběrné místo (OM). Doporučuje se především pro OM, jež mají nižší spotřebu elektřiny, jako jsou kupříkladu menší domácnosti, chaty i garáže (s distribuční sazbou D01d), dále i pro energeticky náročnější domácnosti, které ale elektřinou nevytápějí a neohřívají TUV (se sazbou D02d). Zbylé druhy eTARIFu jsou dvoutarifové a specifičtější. Akumulace 8 je řízena pomocí hromadného dálkového ovládání a podmínkou je instalace akumulačního elektrického spotřebiče pro vytápění nebo ohřev vody. Akumulační spotřebiče přitom musí být blokovány v čase platnosti VT. Cena ve VT je 1 511 Kč a v NT 895 Kč za MWh. Podobné podmínky platí i pro D Akumulaci 16, zde však již musí odběratel garantovat instalaci elektrického vytápění objektu. Ceny se pohybují od 1 618 Kč u VT k 1 141 Kč u NT. D Přímotop je potom podmíněn instalací přímotopných elektrických spotřebičů v objektu, přičemž topné elektrické spotřebiče budou blokovány v čase platnosti vysokého tarifu. Cena ve VT je 1 448 Kč a v NT 1 261 Kč. D Tepelné čerpadlo vyžaduje řádnou instalaci a užívání systému vytápění s tepelným čerpadlem, jehož výkon je v souladu s tepelnými ztrátami objektu. Také zde musí odběratel garantovat blokování topných elektrických spotřebičů v době platnosti VT. D Víkend lze charakterizovat jako produkt s víkendovým režimem, přičemž doba platnosti tohoto tarifu je stanovena celoročně od pátku 12. 00 hodin do neděle 22. 00 hodin. Zákazník by měl mít ve chvíli, kdy se rozhodne pro eTARIF, na paměti několik pravidel, které se týkají hlavně dalších způsobů komunikace se skupinou ČEZ. Ta bude probíhat pouze elektronickou formou. Pokud bude zákazník kontaktovat ČEZ jiným způsobem než přes aplikaci ČEZ ON-LINE a email, bude tato forma styku zpoplatněna. Případný přeplatek pak bude vrácen výhradně na bankovní účet odběratele, není možné tak učinit poštovní poukázkou. Vždy je třeba počítat s tím, že podmínkou pro výběr příslušného produktu je přiznaná odpovídající distribuční sazba. Produkty silové elektřiny lze měnit jen jednou ročně. Sazba DPH v současnosti činí podle aktuálních právních předpisů 21 %.

Kde najdete zákaznická centra ČEZu?

Pokud Vás nabízené tarify přesvědčili o tom, že ČEZ je pro Vás tou nejlepší volbou, můžete se obrátit na Zákaznická centra skupiny ČEZ, jež se nachází v Hradci Králové, Karlových Varech, Liberci, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Praze a Ústí nad Labem. Pokud jsou pro Vás poněkud z ruky, další je možné navštívit i v jiných městech, a to v České Lípě, České Třebové, Děčíně, Frýdku-Místku, Chebu, Chomutově, Karviné, Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi, Novém Jičíně, Opavě, Šumperku, Teplicích a v Trutnově. Provozní doba bývá zpravidla v pondělí a ve středu v čase 8-17 hodin, v úterý, ve čtvrtek a v pátek v 8-16 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *