Mnozí z nás už dávno netopí dřevem, ale plynem. A jak už asi víte, od začátku nového roku se měli měnit ceny elektřiny, ale i plynu. Proto jsme si pro vás připravili článek, v němž se budeme věnovat cenám plynu u RWE (nově Innogy).
Než se do toho ale pustíme, tak si nejprve celou společnost náležitě představíme. RWE je německá firma, která prostřednictvím svých dveřiných společností dodává energii milionům lidí na celém světě. Podle posledních informací elektřinu odebírá 16 milionů lidí, zatímco plyn sedm milionů lidí. Roční obrat společností činí zhruba padesát bilionů eur.
Skupina RWE ročně vyprodukuje přes 273 bilionů kWh elektrické energie. Podle údajů, které si můžete prohlédnout v brožuře na webových stránkách (http://www.rwe.com/web/cms/mediablob/en/108808/data/1029638/62/rwe/about-rwe/profile/RWE-Facts-and-Figures-November-2015.pdf) až 77 bilionů kWh získají z hnědého uhlí, 65 nákupem a až 37 z jaderných elektráren. Patří jim tak 24% podíl na evropském trhu s elektřinou.
Co se týče plynu, tak RWE v roce 2014 prodalo 281 bilionů kWh plynu, přičemž 11% z prodejů činila právě domácí spotřeba, stejně skoupili Nizozemci a ve střední a východní Evropě (Česko a Slovensko) činil podíl až 32 procent! Tomu také odpovídá tabulka odběratelů zemního plynu, ve které patří Česku třetí místo.
I díky těmto skvělým číslům patří RWE mezi top pět evropských dodavatelů elektřiny a zemního plynu. V domácím Německu se jedná o jedničku na trhu, v Evropě se v obou těchto odvětvích vejde mezi pět nejlepších dodavatelů. A není tedy divu, že majítelé vlastní i pobočky v České republice.
Dceřiné společnosti v ČR
RWE Supply & Trading CZ se zabývá obchodem a dovozem zemního plynu. Podnik vznikl už v roce 2001. V prosinci téhož roku rozhodla Zemanova vláda o privatizaci Transgasu a za 96,99% akcií vláda žádala 3,63 miliard euro. V lednu 2002 byla společnost odkoupena a zbylé akcie prodal Fond národního majetku o další rok později. V roce 2005 byl podnik přejmenován na RWE Transgas, a.s a také byl přidán nejcennější článek, tedy tranzitní a vnitrostátní plynovody. O osm let později se firma přejmenovala na současný název.
RWE Energie a.s. zajištuje produkci ropy a zemního plynu, obchod, výstavbu a provoz elektráren, přepravu a prodej zákazníkům. Jedná se tedy o obchodní společnost. Vznikla v roce 2009 fúzí Středočeské, Západočeské a Severočeské plynárenské.
A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na RWE Gas Storage, s.r.o, provozovatele podzemních zásobníků zemního plynu. Společnost vznikla v roce 2007 vyčleněním ze společnosti RWE Transgas, a.s. V dnešní době je se svým objemem 2,7 mld. m3 největším provozovatelem zásobníků plynu v České republice.
České pobočky vykazují ročně miliardové obraty a pravidelně se zařazují mezi nejvýdělečnější firmy v tuzemsku.
Společnosti RWE
RWE Generation generuje ročně kolem 42 GW energie a komodit. Největší podíl na takto vysokém čísle má těžba zemního plynu, které se vytěží ročně kolem patnácti tisíc MW. Také zvládne vyrobit zhruba 189 bilionů kWh elektřiny.
RWE Supply & Trading zajišťuje obchod mezi skupinou RWE a dalšími společnostmi. Firma se chlubí 1,5 bilionem skoupených KW elektřiny, 393 biliony kubických metrů nakoupeného zemního plynu, ale i více než jedním a půl milionem barelů oleje.
RWE Innology se zabývá stavbou, projektováním a správou elektráren, které generují energii z obnovitelných zdrojů. V roce 2014 takto dodala 3,1 GW elektřiny. Nejvěší podíl na tom měli větrné elektrárny, jenž pokryly 2530 MW z celkové sumy. Podstatnější část pak ještě ukousla energie z vodních generátorů. Biomasa vygenerovala pouze 51MW.
RWE npower se stará o přísun energie v Británii. V roce 2014 prodali skoro 46 MW elektřiny a 39 MW zemního plynu. Společnost zásobuje pět a půl milionů zákazníků po celém Britském ostrově.
Z čeho se skládá cena plynu
Cena plynu se skládá z mnoha faktorů. Nebudeme zde vyjmenovávat všechny okolnosti, které ovlivňují cenu určenou těžařskou společností, ale podíváme se na ni očima ERÚ (Evropský regulační úřad). Cena se tedy skládá z regulované a neregulované části.
Regulovaná cena se týká služeb na přepravu plynu, služby distribuční soutavy a činnosti operátora trhu. Průměrně tvoří necelých 25 procent z celkové ceny plynu. Nárůst pro rok 2016 měl činit zhruba 2,70 %. U RWE GasNet s.r.o. to bylo 1,74 % z původní ceny a v porovnání s ostatními velkými firmami (E.OND, Pražská plynárenská…) platí nejmenší gáži za jeden MWh (189,53 Kč).
Pro porovnání:
E.OND – 319,94 Kč/MWh – nárůst o 4,08 %
PPD – 321,04 Kč/MWh – nárůst o 8,87 %
RWE GasNet s.r.o. – 189,53 Kč/MWh – nárůst o 1,74 %
(Pozn.: Kompletní srovnání dodavatelů můžete provést v této kalkulačce.)
No a pak tu máme neregulovanou cenu. Do ní můžeme zahrnou cenu, kterou si určuje sám obchodník za poskytnutí plynu. Regulační úřad předpokládal pokles až o pět procen a jelikož máme už březen, můžeme se podívat, zda-li se odhadovaný pokles přibližuje reálným částkám. A podle posledních informací tomu opravdu tak je. RWE v lednu zlevnilo plyn o šest procent pro domácnosti, které plynem topí a o třináct procent těm, kteří plynem vaří. A očekává se další zlevnění, jenž by mělo snížit plyn až o 10%. Tuto informaci potvrdil i mlůvči společnosti Martin Chalupský. Ten řekl, že důvodem jsou hlavně nízké ceny plynu na burze, tím pádem si mohou i oni dovolit zlevnit.
Cena komodit na burze je oproti minulým rokům na opravdu přívětivých číslech. Na Pražské energetické burze stojí plyn kolem čtrnácti eur, což je v přepočtu na české koruny zhruba 380 korun. Přitom před rokem byla téměř dvojnásobná (22 eur – 600 Kč).
Cena plynu pro rok 2016
Konečně se dostáváme k samotné pointě článku a to ceně plynu pro rok 2016 u RWE. Pokud jste nový zákazník, můžete si snadno zjistit cenu ve vašem regionu na stránkách společnosti (http://www.rwe.cz/plyn/), o dalších možnostech si povíme níže.
RWE nabízí hned sedm tarifů. Prvním z nich je RWE PLYN OPTIMAL. Ten láká na odměnu až 1500kč při přechodu ze standartního balíčku. Navíc ručí za neměnnou výši ceny plynu po tři roky a garantuje nižší platby. Stejně jako u předchozího tarifu i RWE PLYN RELAX+ nabízí odměnu za sjednání dodatku až do jednoho a půl tisíce korun a navíc garantuje nižší cenu než u tarifu, z kterého jste přešli.
RWE PLYN TERMO je zase praktičtější pro obyvatele v horách a jiných mrazem postižitelných oblastech. Společnost totiž slibuje 33 nebo 55 procentní slevu na plyn v případě, že bude mrznout více, než je obvyklé. RWE PLYN TIP 12 je zase vhodný pro zákazníky, kteří se nechtějí vázat na delší časové období. Nabízí stabilní cenu a lepší podmínky něž u standartní edice.
RWE PLYN RELAX+ 24 je v podstatě tarif RELAX+ uzavíraný na kratší časové období se všemi benefity. Poté už tu máme jen RWE PLYN TIP 23+ a RWE PLYN STANDARD. TIP 23+ je speciální nabídka pro stávající zákazníky, STANDARD je nejzákladnější tarif s jednorázovou odměnou do výše 1100kč.
Pokud vás nějaký z těchto produktů zaujal, navštivte oficiální stránky RWE (http://www.rwe.cz/plyn/?gclid=CPXfzMijp8sCFeoBwwodYEYNPQ#) a vyberte si vaši nabídku. Na webu společnosti si můžete projít i další podrobnosti k právě jmenovaným tarifům.
Můžete si také prohlédnou ceník, který naleznete zde (http://www.rwe.cz/stavajici-zakaznici/ceniky/). Získáte tak informace o všech právě jmenovaných produktech, či ceny za elektřinu, pokud byste přemýšleli o přechodu.
Kde ty loňské břehy jsou. Měli jsme jsme RWE jako dodavatele plynu na topení a teď jsem rád, že jsme od nich včas odešli, využili dotace na tepelná čerpadla a topíme si teplem ze země. 🙂 Ty ceny plynu jsou teď hrozně vystřelené a otázka je, jestli se v dohledné době (a tím myslím teď třeba jednu nebo dvě generace) vrátí zpátky do původní podoby.