Ceny elektřiny pro rok 2016

5/5 - (1 vote)

Topná sezona se pomalu ale jistě rozjíždí a spotřebitelé začínají řešit jak moc budou jejich peněženky příští roky zatížené placením elektrické energie. Zatímco domácnosti tento problém teprve řešit začínají, dodavatelé elektřiny již mají největší boje o cenu elektrické energie za sebou. Její nákup na burzách se totiž provádí již v létě.

Elektřina dražší nebude!

Od burzovního obchodování se odvíjí cena elektřiny, respektive kWh, která bude platná od ledna roku 2016. Dobrou zprávou pro všechny majitele bytů, rodinných domků, malých či velkých firem je, že vývoj cen elektrické energie bude v s ohledem na tento fakt pozitivní. Číselně vyjádřeno, 1 MWh se na burzách prodávala mezi 30 a 31 Euro. Pro představu se jedná o nejnižší ceny za posledních 10 let.

Podíváme-li se na budoucnost této hodnoty, je poměrně nepravděpodobné, že by cena silové energie na 1 MWh klesla pod magickou hranici 30 Euro, na druhou stranu její výrazné zdražení se tak nepředpokládá.

Z čeho se skládá cena elektrické energie?

Pro vytvoření jasné představy o tom, co vše tvoří pro koncového zákazníka finální cenu elektrické energie, si představme jednotlivé složky oné ceny. Cena dodávané elektrické energie se skládá ze dvou složek.

První složka je fixně určovaná státem, je to tzv. regulovaná složka. Do ní spadají distribuční náklady (částka za dopravu elektřiny k zákazníkovi domů), příspěvek na podporované zdroje (zde se jedná především o dotace na výrobu tzv. zelené elektřiny), daň z elektřiny, která je součástí ekologické daně či tzv. platba za příkon jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe. Regulovanou složku každoročně určuje stát, konkrétně Energetická regulační úřad. Platí se každý měsíc fixně, bez ohledu na množství spotřebované energie.

Druhou částí ceny elektrické energie je tzv. neregulovaná složka. Tu stanovuje sám dodavatel a to především na základě ceny silové energie, kterou dodavatelé nakupují na burze. Zde její ceny v průběhu roku různě kolísají, je tedy těžko odhadnutelný její nárůst či pokles. Vzhledem k tomu používají nakupující dodavatelé speciální techniky. Nenakupují elektrickou energie všechnu na jednou, nýbrž po částech. Například ČEZ má rozdělené pořizování energie do 10 částí. Tím si zajistí nákupní cenu v jakési průměrné hodnotě. Samozřejmě, když je zřejmý předpoklad, že cena bude nějakým výraznějším způsobem stoupat, nakupovat se bude méně a opačně. To je koneckonců základním principem nakupování na burze.

Silová energie tvoří zhruba 40 % konečné ceny elektrické energie, kterou zákazník platí. Mimo ní je v neregulované složce ceny započítána ještě pevná měsíční část, určená dodavatelem, která zahrnuje poplatky za tvorbu vyúčtování či činnost dodavatele.

Celková cena elektrické energie pochopitelně podléhá 21 % všudypřítomné dani z přidané hodnoty.

ceny elektřiny

Co konečnou cenu ovlivňuje? 

V první řadě je to cena již zmiňované silové energie, kterou dodavatelé obchodují na burzách. Dále je to také rozhodnutí státu o výši regulované složky ceny.

Mimo to na konečnou cenu působí cena uhlí a emisních povolenek. Vzhledem k tomu, že ve světě došlo v posledních měsících či letech k propadu ceny uhlí a ani částky za emisní povolenky žádným výrazným způsobem nerostou, tato část ceny by neměla zaručovat její nárůst.

Cena se také ohlíží na aktuální kurz české koruny vůči Euru. Silová elektřina je totiž primárně obchodovaná v evropské měně. Momentálně není koruna vůči Euru nijak závratně silná, v několika posledních týdnech lze však registrovat náznaky mírného růstu.

Dále se na tvorbě finální ceny podílí konkurence. Na českém trhu s elektrickou energií figuruje spousta dodavatelů. Každý z nich si pochopitelně chce ukousnout co největší díl z koláče jménem trh. Konkurenční boje se tak mohou stát dalším aspektem, který bude cenu elektrické energie tlačit směrem dolů.

Důležitým faktem je také množství silové elektřiny na trhu. To je momentálně dostačující, jedná se tedy o další důvod k nenavyšování ceny.

Nabízí se otázka, jaká je dlouhodobější prognóza. Jak to bude s cenou elektřiny v dalších letech. Obecně se očekává stagnace či mírný růst. Vzhledem k faktu, že cena silové energie se pohybuje na svém dlouholetém minimu, neočekává se, že by ještě výrazně klesala. Naopak, čeští distributoři slibují zvyšování poplatků právě za distribuci. Plánují se například investice do rozvodných sítí, což se může promítnou na konečné ceně.

Podíváme-li se na ceny elektrické energie řečí čísel, čtyřčlenná rodina zaplatila průměrně za rok 2015 12 000 Kč. Odborníci slibují, že úspora v následujícím roce by mohla dosáhnout až 5 % z této částky. Zdá-li se vám to stále příliš, vězte, že ve srovnání s evropským průměrem jsou ceny v České republice nízké. Průměrný obyvatel Evropy totiž zaplatí ročně kolem 20 000 Kč.

Fixace – ano či ne?

Způsob, jakým vyzrát na případné zvýšení ceny elektrické energie je tzv. fixace. Fixační nabídky na příští rok jsou už nyní v nabídkách poskytovatelů dodávek elektřiny. Jedná se o smluvní dohodnutí aktuální výše ceny za elektrickou energii na delší časové období. Výhodný je tento krok zejména v případě, že ceny jsou na svém minimu a nepředpokládá se, že by měly dále klesat a naopak prognózy naznačují jejich nárůst.

Fixačních programů využívají zejména velkoodběratelé. I domácnosti na nich však mohou vydělat. V současné době se nepředpokládají žádné výrazné výkyvy ceny ani jedním směrem, je tedy na zvážení každého jednotlivce, zdali se mu fixace vyplatí. Lze ji sjednat i na několik let. Příkladem chybného sjednání fixace mohou být ti odběratelé, kteří si ji dohodli před třemi lety. Existuje jich spousta, kteří uzavřeli smlouvy například na tři roky dopředu. Uvědomíme-li si, že posledních 36 měsíců ceny pouze klesaly, je jasné, že tito odběratelé udělali chybu. Tento příklad jednoznačně dokumentuje riziko fixace.

Tipy jak ušetřit 

Pokud vás zajímá, jakým způsobem se vyhnout vyššímu účtu při placení elektrické energie napřesrok, vězte, že existuje několik tipů a triků, které lze využít ve vaší domácnosti.

Vysoký a nízký tarif 

Lidově se nazývá také denní a noční proud. V principu se jedná o dvě různé cenové hladiny elektrické energie v závislosti na denní době. V jednu chvíli tak můžete za spotřebovávání elektřiny platit menší částku. Ve tedy velmi vhodné používat spotřebiče jako například vysavač, myčku či pračku právě ve chvíli, kdy panuje tarif nízký.

Správný jistič 

Pokud jste dosud vnímali text pozorně, jistě vám neunikla zmínka o jedné části regulované složky ceny elektrické energie, která je tvořena platbou za proudovou hodnotu jističe. Váš elektrikář vám může poradit, zdali nemůžete používat hlavní jistič s nižší touto hodnotou. Apel je však třeba dát na dostatečnou kapacitu jističe, která musí pokrýt všechny používané spotřebiče v domácnosti.

Výběr spotřebičů 

Ohled při nákupu elektrických spotřebičů dávejte na jejich energetickou náročnost. V současné době existují energetické třída A (A+) – G, které znázorňují, jakou spotřebu má daný spotřebič.

Dodavatel 

Na českém trhu působí nepřeberné množství dodavatelů. Počínaje těmi s dlouhou tradicí (ČEZ) a konče relativně novými, alternativními poskytovateli, kterých každoročně několik přibude.

Jestli si nevíte rady s výběrem správného dodavatele, můžete využít službu tohoto online srovnávače cen elektrické energie.

Stačí, abyste do příslušných kolonek zadali své základní údaje o množství odebírané elektřiny, území na kterém odebíráte a vašem aktuálním dodavateli elektrické energie a zobrazí se vám nabídka srovnání několika dodavatelů, ze kterých můžete pohodlně vybrat nového.

One reply to Ceny elektřiny pro rok 2016

  1. S kalkulačkami zkušenosti nemám a nejspíš je asi nikdy nevyužiji. Dám především na osobní doporučení a to jsem získal od kolegy z práce, který se v energetice umí celkem pohybovat a sám spravuje několik odběrných míst. Všude má BEE a je u nich spokojený už asi přes pět let. Takže mně je také doporučil, v baráku máme denní a noční proud a firma mi nyní byla schopna poskytnou výhodnou nabídku na noční proud, takže jsem u nich neměl nad čím spekulovat. Celkově asi i jako alternativec bude firma schopna pro mě nabízet zajímavé ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *