Nejlepší kondenzační plynové kotle

4.7/5 - (3 votes)

Žijeme v době moderní a bez tepla, případně teplé vody, se neobejdeme. Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak tohoto tepla docílit, jsou kondenzační kotle.

Princip kotle obecně je známý. Jedná se o zařízení, ve kterém za pomoci spalování vzniká teplo, které ohřívá nějakou teplonosnou látku. Spalovat je možno spoustu materiálů – od uhlí, přes dřevo až po kapalné či plynné látky. Kondenzační kotel staví na principu, jak již jeho název vypovídá, kondenzace. Ta znamená, že při spalování plynu probíhá chemická reakce. Při ní vzniká voda v podobě páry. Ta společně s dalšími produkty hoření, zejména oxidem uhličitým, tvoří spaliny, které normálně unikají do ovzduší. Kondenzace jich umí využít. Odebere tyto spaliny právě za pomoci unikající vodní páry. Říká se, že vodní pára tzv. zkondenzuje. Tímto způsobem získané teplo tvoří onu konkurenční výhodu kondenzačních kotlů. Číselně vyjádřeno se jedná až o 11 % účinnosti navíc.

Kondenzátorové kotle mají smysl používat v případě, když se spalují uhlovodíky (zemní plyn, biopaliva). Proto je podporované zejména spalování plynu. Kdybychom chtěli spalovat například uhlí, zjistíme, že obsahuje velmi málo vodíků. Účinek kondenzace by tak byl příliš malý a přidaná hodnota tohoto kondenzačního kotle by přišla vniveč.

Platí obecné pravidlo, že čím větší je vytápěný prostor, tím více roste úspora. Uspořit se samozřejmě dá nejen výměnou kotle, ale i změnou dodavatele, která nestojí narozdíl od kotle nic (zkuste třeba tuto kalkulačku a podívejte se, kolik byste mohli platit u jiného dodavatele).

Nyní jsme již obeznámeni s principem kondenzačních plynových kotlů, pojďme se tedy podívat na ty nejlepší, respektive nejoblíbenější, kondenzační kotle. Nejprve z obecného hlediska, následně se zaměříme přímo na konkrétní typy a značky kotlů a nejprodávanější produkty v různých kategoriích.

Chcete-li skutečnou kvalitu, existuje několik oblastí, na které je zapotřebí si dát při výběru kondenzačního plynového kotle pozor.

Výkon a účinnost

V první řadě řešíme vždy výkon a účinnost. Účinnost je obecně vždy vysoká, pohybuje se v rozmezí 100 – 111 %. Byť se tento údaj zdá jako Perpetuum Mobile, není tomu tak. Větší jak 100% pravděpodobností se vyjadřuje právě ona kondenzační výhoda.

Vzhledem k tomu, že kondenzační plynové kotle jsou vysoce výkonné, právě na tento atribut je zapotřebí je soustředit. Výkon kotle totiž bývá často zbytečně veliký. Zbytečně rozumějme pro využití v domácnosti. Jak již bylo zmíněno, vysoká účinnost se nejlépe projeví ve velkých prostorách, což výrobce předpokládá a na trh dodává velmi výkonné kotle. Při výběru kotle do obyčejně veliké domácnost si dejte pozor, aby jeho výkon nepřevyšoval tepelnou ztrátu domu. Laicky řečeno, nepořizujte si zbytečně výkonná zařízení – kapacita takového kotle pak zůstane nevyužita.

Klíčové vlastnosti a regulační systém

Další sledovanou oblastí musí být ovládání kotle a využití jeho klíčových vlastností – možnost snižovat výkon hořáku či možnost regulovat otáčky oběhového čerpadla. Tyto vlastnosti jsou určující pro účinnost kotle či jeho emise.

Pořizovací cena

Na trhu existují různé kategorie kondenzačních plynových kotlů s rozdílnými vlastnostmi. Záleží pouze na potřebách zákazníka a jeho ochotě utratit určité množství finančních prostředků.

Mezi další aspekty, hodné pozornosti, patří například velikost zásobníku teplé vody, jeho přítomnost nebo spotřeba plynu a elektřiny.

Představme si nyní krátce nejznámější a zákazníky nejvíce kvitované výrobce kondenzačních plynových kotlů.

Viadrus

viadrus logo

Kotle Viadrus se vyznačují tichým provozem a hodně si zakládají na ekologickém provozu.

 

Naos K4

Naos K4

 • výkon: 5 – 24 kW (Záleží na konkrétním typu a způsobu využití. Výrobce poskytuje více variant, které se liší právě výkonem)
 • Nástěnný kondenzační plynový kotel
 • Slouží jak pro vytápění bez ohřevu vody, tak s ním. Existují dvě varianty ohřevu vody. První je zastoupena průtokovým ohřívačem, druhá představuje připojení externího zásobníku teplé vody.
 • Cenová dostupnost: 20 000 Kč – 30 000 Kč (cenově nejpřijatelnější kotle v porovnání s výkonem)
 • Garance úspory až 1 200 Kč za rok (jedná se o náklady na elektřinu a plyn, které se šetří především správným používáním oběhového čerpadla s modulací otáček)

Za zmínku stojí také kotel Claudius K2L, který se může pyšnit kvalitu dokazujícím oceněním „ekologicky šetrný výrobek“.

Protherm

protherm logo

Výrobce Protherm nabízí jak možnost externího ohřívač teplé vody, tak již integrovaného průtokového ohřívače. Typickým znamením jsou malé požadavky na prostor v kombinaci s vysokou účinností.

Panther AK 120 12KKO

Panther AK 120 12KKO

 • se zásobníkem vody
 • závěsný kondenzační kotel
 • Výkon: 4,4 – 13 kW
 • Cenová dostupnost: 35 000 Kč – 40 000 Kč (jedná se o střední cenovou třídu)
 • patří mezi celkově nejprodávanější kondenzační plynové kotle na trhu

Vaillant

vaillant logo

Jedná se o velmi oblíbené kotle, využívané při rekonstrukci či modernizaci domu či průmyslových staveb. Pro novostavbu však také poslouží dostatečně.

Vaillant VU/206/5-5 eco TEC plus

Vaillant VU 206 5 5 eco TEC plus

 • střední cenová třída (30 000 Kč – 35 000 Kč)
 • s tepelným výměníkem
 • veliký rozsah výkonu – záleží na použití (rodinný dům či průmyslová stavba)

 

Baxi

baxi logo

Baxi je firma s více než 20letou tradicí na českém trhu. Zákazník na tato slova slyší, jedná se tedy o velmi populárního výrobce kondenzačních plynových kotlů.

Nuvola Duo-tec HT24

Nuvola Duo tec HT24

 • integrovaný zásobník teplé vody
 • digitální ovládací panel pro jednoduché ovládání
 • vysoký výkon (až 25 kW)
 • Cenová dostupnost: 40 000 Kč

Buderus

buderus logo

Na závěr se podíváme do vyšších cenových hladin. Takové kotle nabízí například firma Buderus.

Logamat plus

Logamat plus

 • výkon: 24 kW
 • integrovaný zásobník teplé vody
 • Cenová dostupnost: 100 000 Kč (vysoká cenová třída)
 • Možnost připojení solárního systému
 • Dokonalé a kvalitní zpracování

Na trhu existuje spousta dalších výrobci, kondenzační plynové kotle totiž zabírají velikou část trhu s vytápěcími zařízeními. Jmenovitě se jedná o firmy Dakon, Dražice, Junkers či Viessmann.

Na úplný závěr zmiňme, že výběr kondenzačního plynového kotle záleží především na individuálních požadavcích každého zákazníka, které se odvíjejí od vytápěného prostoru – jeho účelu a velikosti.

Základní otázky, které pomohou při výběru kondenzačního plynového kotle se musí pohybovat v těchto oblastech:

 • typ vytápěného objektu (stáří, velikost, účel)
 • typ vytápění (radiátory, podlahové topení, kombinace s dalším zdrojem – solární apod.)
 • požadavky na ohřev vody (množství)

One reply to Nejlepší kondenzační plynové kotle

 1. Dobrý den,jsme před výměnou stávajícího atmos.plyn.kotle Dakon – GL 20 EKO za kondenzační a ohřev teplé vody v plyn.bojleru John Wood 80l.Prosím o radu, jaký typ kotle a plyn ohřívače zvolit.Stáří rodin.domu je 40 roků.Jedná se o podsklepený,jednoposchoďový dům.Síla obvod.stěn 45 cm.Sklepy a přízemí z cihlových šterbin.tvárnic,patro z porobeton. tvárnic.Strop mezi poschodím a půdním prostorem zateplen skelnou vatou.Obvodové zdi nezatepleny.Okna nová – trojskla,vchodové a garáž.dveře – nové v plast.provedení.Vytápěný prostor 200 m2 – radiátory.Na střeše FVE s kapacitou 3,6 kw určená na ohřev bojleru teplé vody 300 l a určených spotřebičů.Podotýkám,že bojler na ohřev teplé vody z FVE je propojen se stávajícím plyn.ohřívačem. S pozdravem Kohout Zdeněk.Předem děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *