Přemýšlíte o tom, jestli se vám vyplatí topit elektřinou nebo váš rodinný rozpočet zasáhla krize a teď uvažujete, jestli je vytápění tímto zdrojem do budoucna smysluplné? Na vývoj cen elektřiny se podíváme.
Jak si stojíme v roce 2020
V posledních letech velkoobchodní ceny elektřiny narůstají, a poměrně prudkým tempem. Česko mělo na konci loňského roku dokonce čtvrté nejvyšší tempo růstu v rámci celé EU. To tlačí vzhůru také ceny u dodavatelů.
A cítí to tak značně v konečném důsledku i spotřebitelé. Průměrná cena elektřiny v letošním roce činila 4,76 Kč za kilowatthodinu. Oproti roku loňskému došlo ke zdražení, za kilowatthodinu tehdy spotřebitelé platili 4,58 Kč.
Už na konci roku 2019 bylo zdražení evidentní. Stálo za ním rozhodnutí rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Ten určil, že regulovaná část ceny zdraží průměrně o 1,3 %. Hlavním důvodem, jak vyplývá ze zdůvodnění úřadu, jsou především rostoucí náklady na distribuci.
Nákladnou položkou v rozpočtu dodavatelů jsou investice do přenosových a distribučních soustav. To vše se pak do ceny elektřiny promítá. Spotřebitelé tak v meziročním srovnání mezi rokem 2019 a 2020 mohli zaplatit i o 2000 Kč navíc.
Bude se zdražovat?
Vývoj cen s ohledem na nastalou situaci, do které zasáhla pandemie koronaviru, sleduje řada lidí s obavami. Přijde krize, která bude znamenat, že do svých peněženek budeme muset sáhnout hlouběji?
Například ČEZ aktuální zdražování zveřejněnými údaji potvrzuje. S ohledem na stav předprodejů však v této chvíli lze dovozovat, že se ceny by se mohly držet na obdobné úrovni. Konkrétně má společnost prodáno na rok 2021 57 % elektřiny za průměrnou cenu 45,7 EUR, jak vyplývá ze zprávy, kterou zveřejnila Fio banka.
Evropská komise se ve svých předpovědích podívala ještě dále. A z jejích poznatků vyplynulo, že ceny elektřiny zřejmě v dalších letech porostou. Zlom se očekává až okolo roku 2030. Při zachování současného energetického mixu za tuto situaci bude zodpovědný zejména růst cen fosilních paliv.
Podobný vývoj měl podle analytiků kopírovat i situaci v České republice. Čeští spotřebitelé se tak měli rovněž připravit na další zdražování. Vývoj cen elektřiny v současné době ovlivňuje zejména nárůst počtu solárních elektráren. Další míra rozvoje obnovitelných zdrojů tak sehraje svou rozhodující roli a má značný potenciál ceny ovlivnit.
Pod vlivem všech těchto podmínek odborníci pokles cen v horizontu příštích několika let nejprve nepředpokládali. Kvůli pandemii koronaviru však došlo k poklesu velkoobchodních cen. A dle aktuálních odhadů se tento stav dříve či později zřejmě projeví také na cenách pro běžného spotřebitele. Pokud bude na burzách pokračovat klesající trend, spotřebitelé by se nižších cen měli dočkat už během několika měsíců.
Přesnější předpověď cenového vývoje pro rok 2021 budeme znát, jakmile stát vyhlásí nové regulované ceny a dojde před koncem roku k tradičnímu přecenění.
Má smysl si cenu elektřiny fixovat?
Konzervativní spotřebitel začíná v takto nestabilních poměrech přemýšlet nad tím, zda se mu vyplatí fixace ceny, tedy garance, že se mu cena nezmění.
Fixace se dotyká pouze tzv. silové elektřiny, tedy té části z celkové sumy, na kterou má vliv dodavatel. Regulované části ceny se naopak nedotkne. Tato složka přitom tvoří cenu elektřiny z více než poloviny.
Odborníci se vesměs kloní k tomu, že pokud by pokračovalo zdražování, fixace svůj smysl má. Za vhodnou délku fixace je považována doba maximálně 1 až 3 let.
Ostatně dodavatel by neměl, pakliže je seriózní, zákazníkům smlouvu delší než 3 roky vůbec nabídnout. Také oblast energetiky se stala vděčným terčem tzv. šmejdů. Seriózní poskytovatelé se proto v rámci energetické deklarace zavázali, že nebudou lhůtu pro prodej svých produktů prodlužovat déle než na právě citovaných 36 měsíců.
Za úskalí fixace lze rozhodně považovat to, že jakmile vám skončí, dodavatel vám zřejmě nabídne elektřinu za novou cenu, která bude výrazně vyšší. Zahrnuto v ní totiž bude zdražování za celý průběh fixace.
Zároveň si tak sami znemožníte přechod k jinému dodavateli. A to pro vás může být limitující, neboť stále existují ti, kteří jsou levní a ti, kteří jsou z pohledu spotřebitele zkrátka příliš drazí. Spíše se vám tak nyní vyplatí počkat, jak se ceny promění vlivem pandemie, najít si levného dodavatele a k fixaci přikročit později.
Vyplatí se pořídit si topení elektřinou? Komu a proč?
Ekonomové poukazují, že současná situace dopadla s největší razancí právě na ty, kteří využívají elektřinu také k vytápění.
Obecně lze elektřinu zařadit k dražším způsobům vytápění. Faktem ale také je, že se jedná o komfortní cestu. Primárně odpověď na otázku, zda se vám elektřina skutečně vyplatí, závisí na tom, jakou energetickou náročnost stavba vykazuje.
Elektrické topné systémy jsou totiž charakteristické nižšími pořizovacími náklady. Energeticky nenáročná stavba během svého užívání však bude vyžadovat nízké náklady provozní. Což v konečném důsledku znamená, že se topení elektřinou vyplatí, neboť vstupní náklady se majiteli vrátí rychleji.
Obecně tak lze elektřinu jakožto primární zdroj pro vytápění doporučit prioritně tam, kde dům má jen nízkou tepelnou ztrátu. V energeticky náročných domech je možno navrhnout také instalaci tepelných čerpadel. Zde už je návratnost lepší, neboť čerpadla jsou multifunkční a kromě topení mohou také ohřívat vodu nebo být využita pro chlazení.
Jak za elektřinu ušetřit
Základním krokem k šetření by měla být optimalizace vašeho aktuálního tarifu, případně také změna dodavatele.
Pokud si nejste jisti, jestli je aktuální nabídka pro vás to nejlepší, není nic jednoduššího, než si dodavatele elektřiny porovnat. Učinit tak můžete sami prostým srovnáním přes internet. Zaměřte se na srovnání ceny i obchodních podmínek. Jedním z webů, které toto snadné porovnání umožňují, je například web Tarifomat.cz.
Rovněž je na místě naučit se využívat dvoutarifní sazbu, pokud ji máte. V čase, kdy je pro vás elektřina levnější, se například vyplatí pouštět pračku.
Prospěje vám samozřejmě také celková optimalizace domácnosti. Za největší nepřátele nízké spotřeby jsou jednoznačně považovány staré spotřebiče. Pakliže přemýšlíte nad tím, zda vyměnit například starou ledničku, máte rozhodně nejvyšší čas to udělat.
Podobně vám k úspoře pomůže výměna žárovek. Těm klasickým už z rozhodnutí Evropské unie příslovečně odzvonila hrana. Na trhu se tak objevily například kompaktní zářivky známé jako „úsporky“ a také LEDky.
Posoudíme-li je z hlediska tzv. účinnosti (tedy zjednodušeně podle toho, kolik procent energie přemění skutečně na světlo, nikoli na teplo, jako tomu bylo u klasických žárovek), dosahuje LED zářivka účinnosti 85 % a ta úsporná 60 %.
Chci změnit dodavatele, jak na to?
Pozor si v první řadě musíte dát na to, abyste smlouvu vypověděli včas. Jestliže jste ji uzavřeli na dobu neurčitou, je to ve lhůtě tří měsíců před koncem jejího trvání.
Vyplatí se vám také vědět, že existuje případ, kdy vám nehrozí žádná sankce v případě, že se rozhodnete smlouvu vypovědět na základě zvýšení neregulované ceny, případně také proto, že váš dodavatel změnil smluvní podmínky tak, že to pro vás není akceptovatelné.
Poskytovatel vám musí změnu dát řádným způsobem včas najevo. Tedy vám může poslat vyrozumění pomocí e-mailu, sms či písemně, a to 30 dnů před dnem účinnosti změny.
Vy na toto musíte reagovat nejméně 10 dní přede dnem účinnosti změny. Pakliže k řádnému oznámení nedojde, tato lhůta se prodlužuje až na 3 měsíce.
Jako konzervativec jsem si cenu raději nechal zafixovat, sice se to může v průběhu měsíců/let vyvrbit jiným směrem, ale mám rád jistotu a tu tady u ceny právě mám a na dva roky, kdy jsem to podepsal u Bohemia energy jak u EE tak i u plynu, aby to dávalo aspoň smysl.
Elektřina se každý rok zdražuje, to už pro mě není žádné překvapení. My za ni ale moc neplatíme, protože ji nepoužíváme na topení, a to je hodně znát. Topíme dřevem v krbových kamnech, a to je nejlevnější způsob topení. Akorát jsem koupil krbová kamna s výměníkem, dobrý komín z https://www.poctivy-komin.cz/ a každý rok si dám práci se dřevem, ale ta mi za ty ušetřené peníze stojí.
Nám se během loňského roku elektřina trochu prodražila. Jak jsme byli přes léto více doma, tak jela i více klimatizace, kterou mi navíc ještě děti na začátku léta totálně přenastavili, a než jsem to zjistil, tak byla pohroma. Nakonec mi to pomohl dát do kupy přímo dodavatel, který přijel, všechno srovnal… Ale docela se obávám toho, co pak přijde na vyúčtování za elektřinu.
No jsem celkem zvědavý, jak to bude dál. Vloni jsme pořídili nový bazén a na vyúčtování za elektriku se projevilo měrou nevídanou a to i přes to, že máme nastavené na noční proud. A to nás ještě čeká účet za vodu, to bude taky slušná pecka… 😀 Jenže na to, abych to teď vykopal je už asi pozdě, co? :))
No já jsem upřímně zvědavý, jak se to letos bude vyvíjet. V rámci šetření ve firmě jsme přešli na nové metody svařování, které jsou úspornější i z hlediska elektřiny, tak jsem zvědavý, jak se to na tom podepíše. Doufám, že pozitivně, protože jsem si to u šéfa prakticky vybrečel a tvrdil mu, že ta investice se mu vyplatí, protože ušetříme jinde. 😀 Takže jsem dal, jak se tak říká, hlavu na špalek… Ale myslím, že ano, protože jsme svařovali na starých trafech a to jsou hrozní žrouti proudu.
Pokud díky kalkulačce energie ušetříte penízky a je tady někdo z vás rybář, doporučuji se vám podívat na https://www.sportcarp.cz/rybarske-vybaveni/signalizatory-zaberu/ hlásiče záběru. Opravdu spolehlivé signalizátory záběru tam nalezne každý a zjistíte, že ani nestojí moc peněz. Takovou dvojitou rolničku koupíte od 35 Kč. A to není opravdu špatný kup.
Za elektřinu platíme naprosto nesmyslnou částku. Koukala jsem na fakturu a elektrárenská společnost si účtuji neskutečných 6,4 Kč za kWh. No řekněte mi, taky máte tak drahou elektřinu? Máme smlouvu několik let starou, ale to je teda děs. Kamarádka ušetřila na elektřině a jeli díky novému vybavení z https://www.naturehikecz.cz na dovolenou do Alp.
My jsme ve firmě v rámci šetření využili IT řešení od firmy https://www.memos.cz/it-reseni/ Memos, která nám navrhla systém, který nám šetří elektriku a spotřebiče automaticky přepíná podle toho, jak dodáváme proud do sítě ze solární elektřiny, a zároveň i odebíráme. Je to poměrně komplikované, ale když jsme to řešili na poradě, tak to bylo fakt hodně zajímavé. 🙂
Zajímavé. Já jsem se tedy osobně začal řídit podle článku z webu https://www.livli.cz/magazin/jak-usetrit-rocne-tisice-korun-za-elektrinu-za-osvetleni/ a zatím mě velmi pomohl ušetřít peníze. Třeba za pár let budu mít ušetřeno i na dovolenou. Všem doporučuji. Mě se velice vyplatilo sI to načíst a nastudovat a jsem velmi spokojen. Budete taky 🙂
Jako všechno se tu bude akorát zdražovat. A to paní Maláčová chce důchodcům, kteří již nejsou v ekonomicky vývojové třídě, přidávat 🙂 Jasny, kdysi byli, ale akorát chce pro sebe voliče… kdyby podle mě stát radši zapracoval na spolupráci s energetickými společnostmi ohledně bateriových úložištích, aby každý občan měl doma svoji baterku a mohl si do ni ukládat energii do budoucnosti.
Také jsem koukal na cenu energií a její růst. Tento rok jsme si chtěli pořídit na zahradu pergolu s automatickou střechou, ale asi raději počkáme. Bohužel většinu věcí mám na zahradě na elektřinu včetně filtrace v zahradním jezírku či zavlažování. Nevíte kolik to může tak žrát? Jde mi o to, abych se pak nedivil až přijde faktura.
Musím uznat, že ceny energií mě v poslední době poměrně děsí, takže jsme začali hledat designové krby, se kterými bychom mohli trochu ušetřit při vytápění. Kamarád mi totiž poradil, že topení dřevem se teď vyplatí mnohem více, než když budeme topit elektřinou. Jeden krb jsme si tedy pořídili, takže čekáme, jak to dopadne.
No, mně například ty vysoké ceny energií teď udělaly celkem čáru přes rozpočet v mém podnikání. Měl jsem totiž pronajatou kancelář, ale kvůli vysokým cenám elektřiny, které jsem tam platil už si ji nemohu dovolit. Kancelář jsem tedy pustil. Zároveň jsem musel změnit i sídlo firmy, s čímž bohužel byla také spojena spousta papírování.
S manželem jsme nechali vyměnit okna, která již netěsnila a zbytečně nám unikalo teplo, což v téhle době není dobré. Energie se stále zdražují, a tak bychom platili za vytápění zbytečně moc peněz. To byl hlavní důvod rekonstrukce, ale po výměně oken bylo potřeba ještě sehnat malířství, které by nám vymalovalo místnosti po zednických pracech.
S manželem jsme dříve měli vytápění elektřinou, ale pak nás přemluvili na plyn, který byl v té době levnější. Naštěstí máme i komíny, a tak jak začaly energie zdražovat ihned manžel objednal kominíka a nechal udělat revizi, abychom mohli opět vytápět dřevem. Snažíme se co nejvíce šetřit elektrickou energií, ale nejsme již nejmladší, a tak na zalévání naší zahrádky používáme vodní čerpadlo, jelikož nosit vodu v konvích je pro nás náročné.
Jak se neustále zdražují ceny elektřiny, tak se snažím co nejvíce šetřit, a proto již nevytápím bazén elektřinou. Na internetu jsem našla solární plachty na bazén, díky kterým se rychle ohřeje voda. Plachta udržuje vodu teplou a nemusí se ohřívat pomocí elektrické energie, kterou je v této době potřeba šetřit.
Ceny energií opravdu vzrostly extrémně vysoko, takže jsme se snažili hledat nějakou alternativu k vytápění. Nakonec jsme si koupili dva nerezové komíny a topíme v krbových kamnech, přičemž se s nimi dá v klidu vytopit celý dům. Kromě toho jsme si pořídili i vlastní fotovoltaiku, takže už nemusíme ani řešit ohřev vody.
No, topíme doma elektřinou, ale hodně jsme to teď snížili. Původně to bylo 22 °C i na noc, ale teď jsme se dostali i na 19 °C. To jsme si raději koupili teplé přikrývky na spaní. Protože se fakt snažíme šetřit. Není to jenom o těch penězích. Ale víme, že tím prospíváme i celkově životnímu prostředí. A v neposlední řadě je to také zdravější. 🙂