Ceny plynu v roce 2021

Rate this post

Plyn je v domácnostech používán především pro topení, ohřev vody a fungování konkrétních spotřebičů. Vybavení plynovými rozvody je v dnešní době realizováno ve značném podílu domácností, jelikož se vyznačuje řadou výhod zejména v oblasti spotřeby technologických zařízení pro ohřev vody. Vytápění, ohřev vody a vaření jsou také obecně považovány za spotřebiče s nejvyšším vlivem na celkové náklady provozu domácnosti, což se odráží na výši měsíčních záloh i konečném reálném vyúčtování. Přijde-li vám (stejně jako mně), že vaše aktuální náklady jsou příliš vysoké, přestože spotřeba nijak speciálně nepřevyšuje běžné hodnoty, možná je čas na to změnit dodavatele plynu. Jak se ale rozhodnout pro toho správného?

ceny plynu 2021

Co ovlivňuje ceny plynu

Cena plynu domácností, tedy maloodběratelů, se primárně řídí cenami, za které dodavatelské společnosti zpracovaný zemní plyn nakupují nebo náklady na jeho získávání. Velkoodběratelské (velkoobchodní) ceny vychází především z cen komodit, jejichž vývoj v loňském roce mírně klesal.

Velkoobchodní ceny

Aktuálně (vlivem omezení provozu velkých společností kvůli pandemii viru COVID-19 a tím i poptávky pro energetických surovinách), velkoobchodní ceny plynu dále klesají hlavně zvýšeným konkurenčním bojem hlavních světových dodavatelů. Přestože v návaznosti na vývoj situace související s poklesem poptávky učinily některé ropné velmoci specifické kroky ve snaze omezit dopad snižující se úrovně prodejů na celkové ceny redukcí produkce, využily zejména ruské společnosti konkurenční výhody a zlevnily své dodávky až téměř o třetinu. Dopad tohoto kroku se pak promítl do propadu cen pro velkoodběratele globálně až o 30 %.

Maloobchodní ceny

Trend snižování velkoodběratelských cen se v loňském roce na maloobchodních cenách příliš neprojevil, jelikož kolísání nebylo výrazné. S nastupujícím velkým propadem lze však očekávat reakci dodavatelských společností i u nás. Snížení ceny plynu v roce 2021 by nemělo být tak razantní kvůli přidané hodnotě a souvisejícím nákladům, lze ovšem očekávat výrazné snížení cen (až o 20 či 25 %).

Energetická regulace

Ceny pro maloodběratele jsou navíc regulovány s ohledem na výnosy z distribuční sítě. V současné době jsou připomínkovány podmínky pro nové regulační období 2021-2025. Podmínky (které budou součástí novely energetického zákona) navržené institutem ERÚ (Energetický regulační úřad), by měly zpřísnit limity pro povolené výnosy. Ceny od dotčených dodavatelů tak mohou dosáhnout celkové snížení převyšující až 10 %.

Konkurence v regionu

Kromě velkoobchodních cen je důležitým aspektem ovlivňujícím ceny plynu také konkurenční prostředí regionálního trhu. Snaha zákazníka přilákat nebo udržet je pro maloodběratelské dodavatele motivací nabízet zvýhodněné tarify s garantovanou cenou i v případě pohybu velkoobchodních cen směrem vzhůru. Současná situace tak nahrává změně dodavatele především, jste-li nespokojeni s tím aktuálním, a navíc tím rozhýbete celkovou nabídku.

Jak vybrat dodavatele plynu pro domácnost pro rok 2021

Při hledání vhodného dodavatele plynu je potřeba srovnat nabídky jednotlivých subjektů. Při srovnávání se obvykle vychází z vlastních historických dat, tzn. ze spotřeby za poslední rok. Ve vyúčtování současného dodavatele je celková spotřeba přehledně shrnuta, je ovšem potřeba se orientovat na tu část nákladů, kterou lze výběrem dodavatele skutečně ovlivnit. V naší domácnosti používáme plyn jak na vaření, tak na vytápění a ohřev vody (vlastním boilerem). Proto bylo také hledání tarifu s lepšími podmínkami jedním z důležitých rozhodnutí letošního roku.

Nabídky dodavatelů plynu

Tarify dodavatelů plynu se obecně liší dle regionu, jelikož působnost jednotlivých subjektů nemusí být celorepubliková – to platí jen pro velké dodavatele. Pokud se tedy tak jako já rozhodnete udělat si komplexní přehled o svých možnostech, je dobré si na začátku soukromé statistiky vyhledat veškeré regionální dodavatele (akční rádius zde tvoří optimálně kraj). Není vždy pravidlem, že velcí dodavatelé poskytují nejlepší tarify, právě malé firmy musí své nabídky podřizovat lokálnímu trhu, aby byly schopné si udržet pozici.

Kde hledat nabídky

K vyhledávání tarifních sazeb a podmínek jednotlivých dodavatelů v regionu dobře poslouží jejich webové stránky. Jejich procházení mi sice dalo zabrat, ale nakonec jsem se dopracoval alespoň k relativně přehlednému seznamu. Veřejné nabídky na webech ovšem nejsou vždy úplně vypovídající, jelikož firma může nabídnout také speciální tarif, zvláště když přecházíte od silnější konkurence. Problém v tomto případě je, že by bylo potřeba obejít zástupce všech dodavatelů a nechat si zpracovat nabídku, což je náročné především časově.

Na co se zaměřit

Chcete-li získat přehled o aktuální ceně plynu pro váš region, je potřeba dohledat distribuční síť, v které se vaše domácnost nachází. Pro každou distribuční síť jsou definované právě podmínky regulace výnosnosti, proto jsou tarify regionálně odlišeny. Charakteristiku distribuční sítě naleznete na svém vyúčtování. Jednotlivé tarify jsou pak navázány na běžnou jednotkovou spotřebu (tzn. průměrnou roční spotřebu) na základě principu – čím vyšší spotřeba, tím nižší jednotková cena. V této fázi je dobré se zaměřit přímo na aktuální ceníky, získáte přehled o cenách nezkreslených vývojem trhu, jsou však pouze orientační, jelikož v rámci konkurenčního boje se všichni dodavatelé snaží sestavit pro zákazníka optimální nabídku a preferují personalizovaný přístup.

Využití interaktivních formulářů

Většina velkých dodavatelů na svých stránkách rovnou nabízí kalkulačku ceny tarifu, kterou si můžete spočítat, jaká by byla odhadovaná cena plynu, pokud byste s nimi uzavřeli smlouvu. Řada z nich nabízí také speciální limitované nabídky a akce, díky kterým můžete dosáhnout na zvýhodněné podmínky nebo různé benefity. Kalkulačky pracují na principu personalizované nabídky. To znamená, že do formuláře vyplníte základní parametry (odvíjející se od předpokládané spotřeby a regionu) domácnosti spolu s kontaktními údaji. Nabídku pak dostanete přímo na email, nebo vám zavolá operátor společnosti a podmínky s vámi probere (velká část podmínek je kvůli konkurenceschopnosti neveřejná a doupravována na míru zákazníkovi).

Omezené nabídky a akce

Dodavatelé na webech spíše zviditelňují akční nabídky, kterými se snaží zákazníka motivovat ke změně dodavatele formou systému benefitů. Společnost Innogy například nabízí k tarifu kromě chytrého monitoringu také slevy na zboží a kulturní akce, MND zase zlepšuje podmínky se zaručenou stabilitou smluvní ceny.

Webové srovnávače

Velkou výhodou moderních informačních technologií a virtuálního prostoru je možnost porovnávat nabídky různých subjektů ze stejné oblasti. Vedle zbožových srovnávačů jsou v dnešní době dostupné také platformy porovnávající ceny poskytovatelů služeb včetně dodavatelů energií. Moderní srovnávače již umí například při zadání parametrů porovnat ceny tarifů mobilních operátorů, či dodavatelů energií. Principiálně jsou srovnávače založené na obdobném konceptu jako interaktivní formuláře – kvůli porovnávání velkého množství parametrů napříč variantami tarifů a přístupu také do neveřejných nabídek je vyhodnocení odesíláno na zadaný email. Uvedenou službu nabízí například portál tarifomat.cz s velmi jednoduchým formulářem, v němž je možné variabilně vybírat konkrétní parametry dodávky.

12 replies to Ceny plynu v roce 2021

  1. Co jsem viděl cenový vývoj plynu, tak se to zatím rýsuje dobře. Jako dlouho jsem se zdráhal jít do tarifu podle spotu, ale teď mi to dává čím dál tím větší smysl a u Bohemia energy to je na dobu neurčitou, takže i kdyby se po několika měsícíh cena zas zvedala, tak se to dá bez čekání změnit. Ale co sleduji, tak má vývoj plynu dobrý směr.

  2. Vývoj cen plynu na příští dobu vypadá docela v pohodě. A navíc firmy začaly konečně dávat zajímavé tarify. Zrovna to řešíme v novém bytu. Jen si nevíme rady se zabezpečením, bude to byt, kde primárně nebydlíme, do budoucna pak podnájem, ale není to v úplně ok čtvrti, kde nám doporučovala i realitka, abychom zabezpečili, jestli to chceme dlouhodobě pronajmout za rozumný peníze.

  3. Nebudu vám lhát, když vidím ceny plynu, tak přemýšlím, že přejdeme na kotel na tuhá paliva. Rozvod máme dobrý, jen koupíme u https://atm.afriso.cz/cs/ nový termostatický směšovací ventil, aby okruhy zvládly rozdílnější teploty. Ve finále budeme mít tu investici za nový kotel do pěti let splacenou, co jsem tka zkusmo počítal. 😉

  4. No nad cenou plynu přemýšlíme celý půl rok. Nepřijde mi, že se to vyvíjí nějak extrémně dobře. Leccos o tom napoví i kalkulačka úspor za vytápění od https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/uspory/ která se velmi často mění v těch cenách, za které dodavatelé dodávají. Prostě ta nejistota je tam stále. Přemýšlíme trochu nad tepelným čerpadlem, protože vytápění plynem bude za chvíli pomalu stejně tak drahé jako vytápění elektřinou.

  5. Dobrý den, musím uznat, že ceny plynu jsou v současnosti opravdu šílené. Nejprve jsme mysleli, že bychom přešli na elektřinu, ale i tam už to není o moc lepší. Proto jsme se rozhodli, že se budeme snažit šetřit, kde se dá. Kromě zmíněných energií, se tedy snažíme šetřit i s vodou, což není zas takový problém, ale i tak se bojíme, že to nebude stačit.

  6. Rekonstruujeme teď s manželem obývací pokoj a předsálí a povím vám, že do toho se ty ceny plynu neskutečně zvedly. Začali jsme platit nové zálohy a to ještě nechci ani vědět co přijde za nedoplatek příští rok. Platili jsme teď třeba za věšáky něco přes 2 tisíce.. A to byly přesně minulé zálohy v posledních letech. Teď jsme na devíti tisících.

  7. Cena plynu a vlastně i elektřiny mě začíná dost děsit, takže se snažíme s manželkou šetřit, kde se dá, ale samozřejmě to není jednoduché. Už dlouho jsem si lámal hlavu s tím, jak snížit náklady, ale teď nás trápí i sucho. S tím dokáže pomoc pouze kapková závlaha, tak doufám, že nebude žrát moc energie.

  8. Před dvěma lety jsem se rozhodla pro rekonstrukci domu, který jsem zdědila po mé babičce, který byl vytápěn plynem. Můj kamarád mi nabídl pomoc, jelikož pracuje ve stavebnictví, tak mi poradil ať investuji do komínu, který se mi jistě jednou bude hodit, a tak kontaktoval firmu, která staví jednoprůdochové komíny. Teď jsem ráda, že mohu topit dřevem.

  9. S manželem jsme se letos chtěli pustit do rekonstrukce naší kuchyně, ale jak jdou neustále ceny plynu nahoru, tak jsme se rozhodli od tohoto plánu upustit. Na internetu jsme našli stránku firmy, která se věnuje malířství, a tak jsme si objednali vymalování celého domu. Máme krásně čisté zdi a novou kuchyň si pořídíme až se uklidní trh s cenami energií.

  10. S manželem jsme se rozhodli pro část rekonstrukce našeho domu, jelikož jsme využívali plyn k vytápění a ohřevu vody. Bohužel ceny plynu se rapidně zvýšily, a tak jsme se rozhodli pro koupi kotle na dřevo. Při této příležitosti jsme si nechali obložit i koupelnu a investovali do nového umyvadla a sprchového koutu.

  11. Ceny plynu jsou poslední dobou stále vyšší, a tak jsme se s manželem rozhodli pro instalaci tepelného čerpadla. Při té příležitosti jsme si nechali položit topení do podlahy po celém domě. Proto jsme si pořídili i nový nábytek do obývacího pokoje, jen jsme si zatím nevybrali mezi tv stolky, u nichž je nabídka opravdu široká.

  12. Letošní ceny plynu nás jednoho dne vystřelí do vesmíru, to je opravdu strašné co se děje na trhu s energiemi. Já bych hrozně ráda prodala nějaké prostředky které mně momentálně drží směnárna kryptoměn, ale bojím se, že za tyto ceny už prostě v budoucnu nenakoupím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *