Recenze: biokrb Kratki Golf

Rate this post

Krb slouží k vytápění, zároveň je krásným designovým doplňkem každého interiéru. Jaké výhody mají biokrby a jak si vybrat ten správný?

Konstrukce klasického krbu

Klasický krb se sestává ze tří částí. V ohništi se udržuje oheň a zároveň slouží i k přikládání. Do popeliště padá vyhořelý materiál v podobě popela. Spaliny jsou odváděny pryč z místnosti komínem.

V tradičním krbu se topí většinou dřevem. Způsob hoření se odvíjí od tvaru a provedení prostoru hoření a ventilace. Ohniště pak bývá uzavřeno skleněným průhledem, neboť jak již bylo řečeno v úvodu, u krbu nejde pouze o funkci vytápění, ale estetické kvality krbů dnes již mnohdy převažují.

Co jsou to biokrby

Biokrb pro hoření používá ekologické palivo v podobě biolihu. Zásadní výhodou tohoto zařízení proto je, že nepotřebuje komín. Můžete ho nainstalovat prakticky kamkoli včetně například panelákového bytu.

Charakterizuje ho rovněž ekologický provoz, neboť nedochází k produkci škodlivých spalin. Při spalování je vytvářen pouze oxid uhličitý a vodní pára, tedy v podstatě to, co produkuje při výdechu organismus člověka. Nemohou nám jakkoli uškodit. Biokrby neprodukují popel ani saze, proto po nich nevzniká ani žádný nepořádek.

Přesto skutečně hřejí. Výhřevnost bývá u jednotlivých produktů přesně stanovena, v průměru se u většiny dostupných modelů pohybuje v rozmezí 2 až 5 kW. To je sice méně než u krbu klasického, přesto se nejedná o hodnotu zcela zanedbatelnou.

Důvodem, proč si je tak většina lidí pořizuje, je tak nejen to, že jsou designovou záležitostí, která v bytě navodí příjemnou atmosféru a to i tam, kde si tradiční krb dopřát nemůžeme.

Jak si vybírat správný výrobek

Biokrby existují v mnoha provedeních – volně stojící i ty, které jsou určeny k pověšení na zeď. Stejně tak si můžeme pořídit biokrb vestavěný. Zohledněme dispozice místnosti a prostor, který krbu můžeme dopřát. Nástěnné modely jsou asi nejrozšířenější, protože se dají nainstalovat kamkoli včetně velmi malých prostor a vyhnete se i nutnosti pod nimi uklízet.

Z hlediska designu je výběr neméně pestrý. Některá zařízení imitují tradiční krby na dřevo, jiná působí velice moderně a okouzlí ty, kteří upřednostňují spíše minimalistické pojetí. V tomto směru je samozřejmě na místě volit primárně dle vlastního vkusu.

To další, co byste měli při výběru zohlednit, je požadovaný tepelný výkon krbu. Ten závisí na objemu hořáku. Výkon si samozřejmě můžete dle potřeby i snadno regulovat.

Biokrb pro svůj pohon potřebuje palivo. To je, jak již bylo řečeno, biolíh. A právě zde může nastat pravděpodobně jediný mírný zádrhel. Při nákupu si ověřte kvalitu lihu. Neklamný signál, že jste si nepořídili kvalitní bioethanol, je zápach.

Jsou biokrby bezpečné?

V zásadě ano. Měli byste se však poohlédnout zásadně po takovém krbu, který funguje na principu hoření par. Nezapaluje se tedy přímo samotný bioethanol. Tyto krby jsou opatřeny hořáky obsahujícími speciální hmotu s pórovitou strukturou.

Zapaluje se hořákem, který najdete jakožto příslušenství přímo v balení s krbem. Důležité je, že oheň lze taktéž velmi snadno uhasit. Rovněž je nutné dodržovat zásady správného použití. Se zapáleným krbem především žádným způsobem nemanipulujeme. Pak uživateli bezpochyby žádné nebezpečí nehrozí.

Biokrb Kratki Golf

Nástěnný biokrb vyniká nejen všemi výhodami, které platí pro tento druh krbů obecně. Jeho velkou výhodou je i povedené designové zpracování a vysoká kvalita použitých materiálů. Díky tomu krb poslouží jako krásná dekorace například v ložnici. Mírným nedostatkem je snad jen absence krytů na šrouby, které tak poutají nežádoucí pozornost.

Instalaci po zakoupení bez problémů zvládnete sami. Vzhledem k tomu, že není příliš velký a je i lehčí (hmotnost pouze 5 kg), uplatnění snadno najde též v menším bytě, bez problémů ho i přenesete z jedné místnosti do jiné. Je vhodný i pro zabudování. Musíte však počítat s relativně malou plochou topeniště i menším plamenem.

Zároveň se však navzdory jeho velikosti skutečně projevuje i efekt vytápění. Dle dostupných informací zvládne na ploše o velikosti 40 metrů čtverečních po dvou hodinách v průměru zvednout teplotu asi o 1 až 2 stupně. Doba hoření se pohybuje v rozpětí přibližně 4 až 5 hodin, celkový objem zásobníku činí 0,4 litru.

K výhodám patří jednoduchá obsluha celého zařízení. Rovněž se řadí k těm modelům, které jsou cenově příznivé.

Výhody produktu:

 • nízká cena
 • dobrá výhřevnost
 • snadná instalace

Nevýhody produktu:

 • menší plamen
 • chybí kryty na šrouby

Hodnocení zákazníků

O výhodách biokrbu Kratki Golf nejlépe vypovídají hodnocení samotných zákazníků. Těch je online celá řada a většina z nich souhlasí se jmenovanými pozitivy tohoto výrobku.

Srovnání biokrbů

Biokrby jsou moderní dekorací mnoha bytů. Pojďme se podívat na krátké srovnání dalších produktů.

Kratki DELTA 2


Jedná se o podobný model jako je krb recenzovaný. V některých parametrech se neliší: Pozitivem je kvalitní designové zpracování, důraz na dobrou úroveň použitých materiálů, snadná instalace i velmi uživatelsky přívětivá obsluha.

Výhřevnost je porovnatelná s krbem uvedeným výše. Z hlediska náročnosti na vytápění platí, že 1 litr ethanolu bude hořet cca 2,5 hodiny. Zásobník má v tomto případě celkovou kapacitu 1,2 litru. Krb je tedy v porovnání větší a vydrží v provozu déle. Odpadá i problém s malým plamenem uváděným u modelu Golf

Stále však musíme mít na paměti, že krb není navržen jako primární zdroj vytápění. Jako dekorace poslouží, ani navzdory větším rozměrům jej však ke zvýšení tepelného komfortu v místnosti vzhledem k finančně náročnému provozu doporučit nelze. Z podstaty konstrukce biokrbů je navíc vždy distribuce tepla nerovnoměrná.

Kratki Golf Qube


I třetí recenzovaný krb se může chlubit velmi kvalitním řemeslným zpracováním. Broušená ocel působí velice elegantně a slibuje i dlouhou životnost.

V rámci specifikace výrobce uvádí, že 1 litr biolihu krby obecně spálí asi za 3 hodiny. Kvůli přirozenému zabarvení plamene se biolíh upravuje. Délka plamene činí 14 cm, krb je osazený jedním hořákem.

Jedná se opět o model vhodný jednak k jednoduché montáži zavěšením na stěnu, případně za použití izolace taktéž k zabudování. Konstrukčně si zachovává podobně jako předchozí modely jednoduchost

Musíme už ale počítat s vyšší hmotností – 9 kg. Uvážíme-li jeho rozměry, je zapotřebí především přemýšlet o tom, zda pro něj máme vhodný prostor. Jestliže ano, nic nám v jeho pořízení nebrání. V porovnání s recenzovaným modelem je nutné taktéž upozornit na vyšší pořizovací cenu.

TRISTAR DF-6513

tristar df 6513

Tento krb se od předešlých jmenovaných liší odlišným pojetím konstrukce. Jde o krb přenosný, vhodné použití je v exteriéru i v interiéru. To nemusí všem budoucím majitelům vyhovovat, protože krby nástěnné obecně zabírají méně místa.

Ačkoli výrobce krb deklaruje jakožto přenosný, počítejte s vyšší hmotností 13,6 kg. Oblibu si však získává pro kvalitní zpracování. Tělo krbu je kovové, hořák pak nerezový. V balení je taktéž obsažen uhasínač ohně.

Pro řadu nerozhodných nakupujících tak opět bude na překážku především vyšší pořizovací cena.

Závěrečné hodnocení

Biokrb Kratki Golf ve své kategorii zaujme především nízkou cenou, a to aniž by jakkoli utrpěla kvalita výrobku. Hledáte-li navíc zařízení kompaktních rozměrů, určitě pro vás představuje dobrou volbu.

8 replies to Recenze: biokrb Kratki Golf

 1. My také k našemu krbu nepotřebujeme komín, protože jsme si pořídili elektrický krb 🙂 . Krb jsem vždycky chtěla, ale při stavbě domu manžel neudělal komín, protože jsme se rozhodli pro topení elektřinou. Vloni v zimě jsem našla elektrický krb na https://www.testino.cz/elektricke-krby a zaujalo mě to, protože tak díky němu můžeme mít v obýváku krb, po kterém jsem vždy toužila 🙂 .

 2. dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak moc se u takovýchto bio krbů řeší revize komínů? je to jako s normálními krby, nebo se toto u nich vůbec neřeší. Přemýšlím, jaký druh vytápění zvolit do svého domu a chtěl bych to mít ideálně úplně bez práce a nějakého čištění a ještě placení revizora komínu 🙂

 3. Kdo má rád teplo, tak tomu rozhodně doporučuji krby, hlavně to můžou být i designové – https://rocal.cz/designove-krby, to ničemu nevadí, právě naopak. Kromě tepla to je navíc fajn, když se člověk může na něj kochat i pohledem. To mají rádi ti, co si potrpí tzv. na oko. Tady si stačí jenom vybrat.

 4. Podobný biokrk jsem měli v práce Poznań. Do Polska jsem se tenkrát dostal díky inzerátu na https://www.hitpraca.pl/praca/poznan/ 🙂 Ale to je jedno. Každopádně do té doby jsem se s biokrbem nikdy nesetkal a tady mě opravdu příjemně zaujal. Dokonce uvažuji, že si ho pořídím i domů. 🙂 Minimum emisí, příjemné teplo. Jo, myslím, že u mě doma by mu bylo hezky. 😀

 5. Zdravím, také jsme si takový krb pořídili do našeho obývacího pokoje. Bohužel brzo začal trochu zlobit, což nás i pořádně naštvalo. Měli jsme ho totiž teprve pár měsíců a už za tak krátkou chvíli přestal fungovat. Naštěstí náš soused krbům docela rozumí, takže si sehnal pořádné nářadí a pustil se do jeho opravy.

 6. Tady ty biokrby se mi opravdu hodně zamlouvají. Já už bych krb domů chtěl už asi dva roky. Celou dobu mě ale od toho odrazuje jeden fakt. Kvůli krbu bych totiž musel kupovat i nový komín a to se mi zkrátka nechce. Pokud ale tyto biokrby komín nepotřebují, tak si myslím, že je to pro mě ideální volba.

 7. Když nemá někdo možnost mít klasický krb, tak je biokrb super alternativa 🙂 . Já bych si ho taky hned pořídila, kdybychom neměli krbovky. Takhle je to pro mě zbytečné. Jasně, museli jsme si sehnat kamna a vybrat komíny jednoprůduchové z https://www.kominycz-eshop.cz/komin-nerezovy/ , ale ten efekt je nesrovnatelný 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *