Nejlepší plynová kamna – recenze

Rate this post

Nejlepší plynová kamna - recenze

Vybavit nový byt není rozhodně jednoduché. Vzhledem k tomu, jak široký je dnes trh s nábytkem, vybavením a elektrospotřebiči, zabere vám tato činnost pravděpodobně hodně času. Což o to, napsat si, co všechno potřebujete, a přeletět očima nabídky není těžké. Ale zohlednit všechny své požadavky, které musí nakoupené zboží splňovat, vybrat nejvhodnější modely a koupit je za co nejlepší cenu, to už je umění. Pravděpodobně tím strávíte celkem hodně času. Asi tak, jako já, když jsme s přítelkyní zařizovali naše první bydlení. Jednou z věcí, které jsme potřebovali sehnat, byla i plynová kamna.

S jakými plynovými kamny se setkáte na trhu?

Tehdy jsem musel strávit hodně času surfováním na internetu a běháním po obchodech. Než jsem si sehnal všechny informace, abychom se při koupi nenapálili, a nezaplatili víc, než je nutné, uběhlo pěkných pár dnů. Proto bych se s vámi o své poznatky rád podělil. Podívejme se tedy obecně na plynová kamna.  Ta jsou poměrně jednoduchou cestou k vytápění domácnosti. Vzhledem k cenám plynu a dostupnosti jiných paliv se jedná asi o nejvýhodnější způsob topení v menších bytech nebo domcích.

Většinou je jejich základem plynový hořák, umístěný v ocelové spalovací komoře. Tam probíhá hoření přiváděného plynu. Celá komora, ve které tento děj probíhá, je obalená plechem. Mezi oběma vrstvami pak mezera, skrze niž proudí vzduch, který se vrací do místnosti a přináší teplo. Samotný proces vytápění lze regulovat jak pomocí termostatu, tak i snížením přítoku plynu. Pokud jde o zplodiny spalování, mohou být odváděny komínem (který by měl odpovídat normám i kontrolám), nebo podokenním otvorem.

Celý takový systém je, co do ceny paliva, výhodnější, než topení dřevem nebo uhlím, a stejně tak je šetrnější vůči přírodě, než kdybyste pálili odpad nebo nekvalitní uhlí. Samozřejmostí je pak bezpečnostní bimetalová pojistka pojistka, která v případě přehřátí nebo poruchy přeruší přívod plynu.

Na dnešním trhu se setkáme hned s několika typy takovýchto kamen. Kromě již zmíněného dělení na komínová a podokenní kamna je můžeme rozdělit třeba i podle spalovaného plynu. Kromě kamen na zemní plyn existují i taková, která váš byt vytápí spalováním propan butanu. Co do tvaru, můžete si snadno vybírat mezi topidly k umístění na stěnu, klasickými kamny, které lze postavit na podlahu a která mohou mít nejrůznější podobu, nebo na kamna krbová, která mají simulovat příjemný a stylový krb.

Zkrátka, trh s plynovými kamny je plný modelů, které se liší jak palivem, tak i velikostí, tvarem, spotřebou či rozměry, a je jen na vás, co si vyberete.

Nejběžnější značky kamen na trhu

Na českém trhu se můžeme setkat, jak jsme si už řekli, s nejrůznějšími modely. Stejně tak však najdete modely nejrůznějších značek. Některé z nich jsou léty prověřené, kvalitní a mají mezi zákazníky velmi dobré jméno. Rozhodně se tedy nemusíte bát do nich investovat. Asi nejtradičnější z nich je společnost MORA Moravia s. r. o., založená již roku 1825 Josefem Zvěřinou. Původně vyráběla kovové výrobky, než přešla k výrobě domácích potřeb. Po první světové válce rozšířila svou výrobu na velké stroje a po druhé světové válce i na výrobu kovového nábytku a sporáků. Od roku 2005 je pak členem slovinské skupiny Gorenje. Sloučení jí přineslo výrazný technologický růst, a tak od ní můžete očekávat nejvyšší možnou kvalitu.

Stejně tak tradiční výrobce kamen je v české republice firma Karma Český Brod a. s., která byla založena sice až téměř sto let po firmě Mora, ale zato je podobně úspěšná. Po určitém útlumu v době komunismu začala po roce 1989 znovu prosperovat. Kromě českého trhu se zaměřuje i na export do zahraničí. Pro Česko zprostředkovává také prodej výrobků značky GAMAT, které jsou taktéž léty prověřené a vhodné pro doporučení. Mezi další oblíbené značky pak patří třeba ještě kamna Pohoda. Dost však teorie, podívejme se teď společně na některé vybrané produkty.

Plynová kamna Asist AE7HPB

plynova-kamna-asist-ae7hpb
Větší obrázek na MALL.cz

Plynová kamna Asist AE7HPB jsou konstruována pro spalování propan-butanu. Teplotu vytápění můžeme regulovat ve třech stupních (1,5 kW, 2,8 kW a 4,2 kW), samozřejmostí je u nich bezpečnost za pomoci technologie strážce plamene. Ta nedovolí, aby plyn v případě poruchy explodoval uzavřením přívodu.

Rozměrově nejsou nijak prostorově náročná (42 x 37 x 74,5 cm), a přestože jejich hmotnost, dosahující 13 kilogramů, není nejmenší, lze s nimi pohybovat vcelku snadno. Mají totiž na nožičkách kolečka, s jejichž pomocí lze s kamny popojet o kousek dál, aniž byste museli vynaložit výraznou sílu. Svými parametry jsou vhodná pro vytápění místností až do objemu 120 metrů krychlových.

Výhody:

 • Regulace výkonu
 • Kolečka pro snazší přesun

Nevýhody

 • Napojení plynu z láhve
 • Hmotnost

>> Zjistit aktuální cenu

Plynová kamna M.A.T. PB KOMBI

plynova-kamna-m-a-t-pb-kombi
Větší obrázek na MALL.cz

Stejně jako předchozí model, tak i plynová kamna M.A.T. PB KOMBI spalují propan-butan. Ovšem existuje u nich i možnost připojení do elektrické sítě, zejména v případech, kdy dojde zásoba propan-butanu.

Výkonnostně jsou oba modely podobné, opět zde najdeme tři stupně (výkon 1,4 kW, 2,8 kW a 4,2 kW) a možnost jejich regulace.

V čem se však liší, jsou rozměry a hmotnost. Jak výškově, tak i šířkově a hloubkově jsou o něco menší než předchozí model (42 x 30 x 72 centimetrů), hmotnost 9 kilogramů je pak také výrazně nižší a pro vás pohodlnější. I přesto ale nechybí kolečka pro stěhování kamen. Ovšem velikost vytopené místnosti je o něco nižší.

Výhody:

 • Možnost napojení do elektřiny
 • Kolečka pro snazší přesun
 • Regulace výkonu

Nevýhody

 • Napojení plynu z láhve
 • Vhodné pro menší místnosti

>> Zjistit aktuální cenu

Meva Relax

meva-relax
Větší obrázek na Heureka.cz

Kamna kombinují infračervené a plynové vytápění. Jejich hmotnost je 14 kg, rozměry 41 x 44 x 70 cm. K provozu je potřeba kamna napojit na 10 kg láhev.

Výhodou je jejich mobilita, stejně jako předchozí modely, i tento je vybaven kolečky pro snazší přesuny, a stejně jako první kamna, i tato vytopí místnost až do objemu 120 metrů krychlových. Vhodné jsou tedy například do skladu a nebo do menších místností, do kterých je dostatek přístupu čerstvého vzduchu, ideální jsou například na chatu.

Výhody:

 • Regulace výkonu
 • Kolečka pro snazší přesun

Nevýhody

 • Vyšší hmotnost
 • Napojení plynu z láhve

>> Zjistit aktuální cenu

Tabulka srovnání

[table id=4 /]

Která kamna si vybrat?

Jak sami vidíte, výrobků je na trhu hodně, a často se liší jen v detailech. Napřed byste tedy měli vybrat typ, který se vám líbí, pak se podívat na palivo, a nakonec mezi sebou u všech potenciálních kamen srovnat parametry, jako jsou rozměry, výkon nebo případné vstupní napětí. Co byste měli řešit až v poslední řadě, je design kamen a jejich výsledný vzhled v místnosti. Z tohoto pohledu bych si sám vybral nejspíše druhý typ, M.A.T. PB KOMBI. S cenou zhruba 2 100 splňuje zhruba to, co ostatní modely, a přitom je levnější (na rozdíl například od prvního typu). Naopak co bych si nevybral, je poslední model, Asist AE7HPB, už jen proto, že u něj chybí možnost zapojení do elektřiny. A přitom o tolik levnější než třeba M.A.T. PB KOMBI není, pouze o sto korun. Takto byste tedy o koupi plynových kamen měli zauvažovat.

4 replies to Nejlepší plynová kamna – recenze

 1. No, musím souhlasit s Davidem. Plynová kamna jsou podle mě v dnešní době naprostý nesmysl. To bych určitě nekupoval. Když už, tak určitě krbová kamna. Právě nad těmi teď hodně uvažuji. Přesně z toho důvodu, že bych rád přestal topit plynem úplně a nahradil ho dřevem.

 2. Krbová kamna fajn.ale pokud nemáte v bytě komín tak jsou to rady na nic.Plynový krb slouží při výpadku jiného zdroje jako praktická náhrada.Navic je to mobilní řešení.

 3. Nejlepší jsou prostě klasická krbová kamna nebo aspoň krbová vložka. To je podle mě způsob topení, který je naprosto nepřekonatelný. Sice se v rámci regulí snaží EU o něco, co by tu jeho pozici krbů oslabilo, ale s dnešními cenami elektřiny nebo plynu vychází, že nejlevnější je prostě dřevo. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *