Ceny energií v roce 2021

Rozsvítit si světlo po příchodu domů, umýt si ruce, napustit si horkou vanu, a k zapnuté televizi si udělat hrnek teplé polévky. I takto může vypadat ideální večer, problémem bývá, že vás ročně vyjde na několik tisíc korun. Platby za energie jsou v současné době jednou z největších “žroutů” peněz z měsíčního rozpočtu, ať už se jedná o plyn, vodu nebo elektřinu. Všechny tyto energie jsou měsíčně placeny formou záloh, poté 1x ročně přichází vyúčtování, kde je stanovena přesná spotřeba dané energie. Z ročního vyúčtování se také dozvíte svůj nedoplatek nebo přeplatek. Někteří dodavatelé přeplatek vrací zpět na účet, můžete je tak využít na jiné věci, někteří si je nechávají, podle výše přeplatku máte pak určitou dobu úlevu od plateb.

Jaké jsou průměrné ceny jednotlivých energií

V posledních několika letech šla ekonomika celkově dost nahoru. S každým novým rokem se zvýšila minimální mzda, důchody a v nynějším roce i rodičovský příspěvek. S vyššími příjmy přichází i vyšší výdaje, tedy i výdaje spojené s zálohou na energie. Zatímco elektřina zůstává během roku za stejnou cenu, u plynu se liší ceny podle ročního období. Léto je období, kdy svým klientům dodavatelé poskytují slevy, během zimy jsou ceny mnohem vyšší, jedná se o topnou sezónu, která dodavatelům přináší vysoké provize.

Rok 2021 by měl být zlomovým bodem, kdy se po dlouhé době dostane cena elektřiny na nižší hranici, alespoň tak to vypadalo na začátku roku 2020. Tento zlom měl pro běžnou domácnost znamenat přibližnou slevu 300 Kč ročně, bude-li aktuální situace koronaviru nadále pokračovat, může se stát, že budou dodavatelé zlevňovat mnohem více, neboť spotřebitelé v různých společnostech mají zavřeno a neodebírají žádnou energii, i soukromé osoby hledají skulinky, jak ušetřit. Pokud se situace přežene rychleji a vše se vrátí “do normálu”, je veliká pravděpodobnost, že dodavatelé začnou energie zdražovat, aby vyrovnali předešlé ztráty. Dodavatel, kterého si vyberete, je jen překupník, proto cena elektřiny je závislá na době, kdy ji dodavatel zakoupil.

I ceny za plyn se poměrně snižují, jejich aktuální hodnota by v roce 2021 měla dosáhnout zlevnění až o 30 % – jednalo by se tak o pokles až pod hodnotu 14 eur / MWh. Dané hodnoty se budou nadále rozvíjet podle stávající situace koronaviru.

Ceny spojené s vodou bývají dost často kolísavé. V této souvislosti je důležité rozdělovat dvě základní stanoviska – vodné a stočné. I když nejsou ceny závislé na ročním období, bývá léto složitější dobou, obzvláště v dobách sucha, kdy je zakázáno využívat běžnou vodu k zalévání, napouštění bazénu a podobným činnostem. Hlavní faktor, který ovlivňuje cenu vody je lokalita. Nejdražší voda bývá ve velkých městech.

ceny energií v roce 2021

Jak ušetřit na energiích

Když jsem se přestěhovala do podnájmu, všechny energie související s bytem jsem si musela napsat na své jméno, což bylo mnohem složitější vyřizování, než kdybych vše platila společně s nájmem. V prvé řadě jsem si vybírala dodavatele, který má pobočku v mém městě, přes internet a telefon se sice vyřídí hodně věcí, ale z očí do očí máte jistotu, že si vše vyřídíte rovnou. Zároveň jsem hledala dodavatele, který mi poskytne elektřinu i plyn. Důležitý byl také obsah smlouvy, i když mi dodavatelé nejdříve nabídli různé možnosti, v závěru byla smlouva jiná.

 • Změna dodavatele – mezi nejčastější ušetření na energiích je změna současného dodavatele. Od stávajícího dodavatele přesně víte, jaká je vaše spotřeba a kolik za ni platíte, srovnat si nabídky ostatních dodavatelů je již maličkost.
 • Více smluv – někteří dodavatelé nabízí svým klientům slevu, pokud si u nich sjednají více než jednu smlouvu, většinou se jedná o kombinaci elektřiny a plynu.
 • Online sjednání – osobně dávám přednost osobnímu jednání, to je ovšem věc názoru každého spotřebitele. Někteří raději využijí online sjednání, která bývá výhodná především při změně tarifní sazby, s čímž na pobočku nemusíte jezdit. Přes e-mail zažádáte o formulář, který následně vyplníte, podepíšete a zašlete zpět.
 • Pravidelné kontroly smlouvy – když jsem si našla dodavatele, dostala jsem výhodnou nabídku na služby, které poskytují. Jedná se o gesto, které dodavatelům zajistí, že od nich klient neodejde. Po roce od začátku smlouvy jsem si zašla na pobočku znovu, abych se informovala o cenách. S paní jsem musela sjednat novou smlouvu, abych měla ceny opět výhodnější.
 • Kontrola teplot v místnosti – když jsem se přestěhovala do bytu, bylo všude nastavené topení na 23 °C v každé místnosti, což mi přišlo zcela zbytečné. V obývacím pokoji, kde většina tráví nejvíce času, jsem si nastavila teplotu na 20 °C, nemusela jsem být příliš oblečená, ale zároveň mi nebyla zima. V ostatním místnostech jsem si teplotu nechala nižší, převážně na chodbě. V koupelně je pochopitelné, že musí být teploty vyšší, není ale nutné vytápět prostor celý den na 24 °C, obzvláště pokud nemáte místnost spojenou s toaletou, do koupelny se tak během dne podíváte jen minimálně. Výhodnější bývá vytápět prostor jen chvilku předtím, než se půjdete vysprchovat, máte tak jistotu tepla, ale také nízké spotřeby, je-li vás více členů v domácnosti, pokuste se sprchovat postupně, aby teplo v místnosti vydrželo.
 • Sprchování – každý milovník vany jistě ocení, když si večer může odpočinout v plné horké vaně. Přemýšleli jste ale někdy o tom, kolik vody proteče do celé vany každý den? S každou vanou platíte dvakrát – vodu a plyn při zahřívání vody.
 • Mytí nádobí – nádobí je vhodnější mít v napuštěném dřevu, máte tam mnohem menší spotřebu, než kdybyste vše myli pod tekoucí vodou. Ve větších domácnostech je vhodné uvažovat o myčce.
 • Rozsvícená světla po celém bytě – osobně dávám přednost přírodnímu světlu, ale i tak jsem se často přistihla, že mám rozsvícená světla od chodby přes kuchyň až po obývák. Někdy se prostě stane, aniž by to člověk uhlídal. Důležité je také hlídat úsporné osvětlení, které vám za čas může ušetřit až v řádu tisíc korun.
 • Zateplení – pokud stavíte vlastní dům, určitě se dobře zaměřte na izolaci a zateplení, převážně okolo oken a balkonových dveří.
 • Volný prostor okolo radiátorů – rozestavění nábytku v místnosti je důležitou součástí šetření za energie. Každý zakrytý radiátor znamená topit zcela zbytečně.
 • Úsporné spotřebiče – dražší energetické spotřebiče sice znamenají větší počáteční investici, do budoucna se však tato investice vyplatí, neboť se vám peníze za ušetřenou energii vrátí zpět.
 • Dodavatel x majitel – na trhu je mnoho dodavatelů, kteří se navzájem předhánějí, aby jejich ceny přilákali mnohem více klientů. Je však ještě jedna možnost, která zajistí nízkou cenu, a nemusíte se hádat o každou korunu. Kromě dodavatelů, kteří jsou pouhý zprostředkovatelé, můžete odebírat energie přímo od majitelů, ušetříte si tak marži, kterou si každý dodavatel přirazí.

Rada na závěr

Najít si vhodného dodavatele energií bývá dost komplikované, zatímco zákazníci si přejí nízké ceny za všechny služby, poskytovatelé chtějí na svých službách vydělat. Ceny jednotlivých dodavatelů můžete zjistit i z pohodlí vašeho domova. Online porovnávač tarifomat.cz/ vám zajistí přesný přehled nad dodavateli a jejich cenami. Při výběru se také zaměřujte na poskytovatele, kteří mají pobočku v blízkosti vašeho bydliště, v případě nutnosti tak máte jistotu, že si vše můžete vyřídit osobně přímo na místě.

Komentář k Ceny energií v roce 2021

 1. U dodavatele mám smlouvu na dobu neurčitou, takže to budu asi řešit v průběhu, ale co jsem zatím viděl výhledově, tak ceny na burze klesají, tak doufám, že to začnou vnímat i nějak dodavatelé a zlevní, na současné ceny co mám u Comfort energy si nestěžuji, ale když si vzpomenu na to jaké ceny byly před lety, tak to bylo daleko příjemnější nejen pro mě ale i mojí peněženku a v téhle době by se to i hodilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *