Ceny energií v roce 2021

5/5 - (2 votes)

Rozsvítit si světlo po příchodu domů, umýt si ruce, napustit si horkou vanu, a k zapnuté televizi si udělat hrnek teplé polévky. I takto může vypadat ideální večer, problémem bývá, že vás ročně vyjde na několik tisíc korun. Platby za energie jsou v současné době jednou z největších „žroutů“ peněz z měsíčního rozpočtu, ať už se jedná o plyn, vodu nebo elektřinu. Všechny tyto energie jsou měsíčně placeny formou záloh, poté 1x ročně přichází vyúčtování, kde je stanovena přesná spotřeba dané energie. Z ročního vyúčtování se také dozvíte svůj nedoplatek nebo přeplatek. Někteří dodavatelé přeplatek vrací zpět na účet, můžete je tak využít na jiné věci, někteří si je nechávají, podle výše přeplatku máte pak určitou dobu úlevu od plateb.

Jaké jsou průměrné ceny jednotlivých energií

V posledních několika letech šla ekonomika celkově dost nahoru. S každým novým rokem se zvýšila minimální mzda, důchody a v nynějším roce i rodičovský příspěvek. S vyššími příjmy přichází i vyšší výdaje, tedy i výdaje spojené s zálohou na energie. Zatímco elektřina zůstává během roku za stejnou cenu, u plynu se liší ceny podle ročního období. Léto je období, kdy svým klientům dodavatelé poskytují slevy, během zimy jsou ceny mnohem vyšší, jedná se o topnou sezónu, která dodavatelům přináší vysoké provize.

Rok 2021 by měl být zlomovým bodem, kdy se po dlouhé době dostane cena elektřiny na nižší hranici, alespoň tak to vypadalo na začátku roku 2020. Tento zlom měl pro běžnou domácnost znamenat přibližnou slevu 300 Kč ročně, bude-li aktuální situace koronaviru nadále pokračovat, může se stát, že budou dodavatelé zlevňovat mnohem více, neboť spotřebitelé v různých společnostech mají zavřeno a neodebírají žádnou energii, i soukromé osoby hledají skulinky, jak ušetřit. Pokud se situace přežene rychleji a vše se vrátí „do normálu“, je veliká pravděpodobnost, že dodavatelé začnou energie zdražovat, aby vyrovnali předešlé ztráty. Dodavatel, kterého si vyberete, je jen překupník, proto cena elektřiny je závislá na době, kdy ji dodavatel zakoupil.

I ceny za plyn se poměrně snižují, jejich aktuální hodnota by v roce 2021 měla dosáhnout zlevnění až o 30 % – jednalo by se tak o pokles až pod hodnotu 14 eur / MWh. Dané hodnoty se budou nadále rozvíjet podle stávající situace koronaviru.

Ceny spojené s vodou bývají dost často kolísavé. V této souvislosti je důležité rozdělovat dvě základní stanoviska – vodné a stočné. I když nejsou ceny závislé na ročním období, bývá léto složitější dobou, obzvláště v dobách sucha, kdy je zakázáno využívat běžnou vodu k zalévání, napouštění bazénu a podobným činnostem. Hlavní faktor, který ovlivňuje cenu vody je lokalita. Nejdražší voda bývá ve velkých městech.

ceny energií v roce 2021

Jak ušetřit na energiích

Když jsem se přestěhovala do podnájmu, všechny energie související s bytem jsem si musela napsat na své jméno, což bylo mnohem složitější vyřizování, než kdybych vše platila společně s nájmem. V prvé řadě jsem si vybírala dodavatele, který má pobočku v mém městě, přes internet a telefon se sice vyřídí hodně věcí, ale z očí do očí máte jistotu, že si vše vyřídíte rovnou. Zároveň jsem hledala dodavatele, který mi poskytne elektřinu i plyn. Důležitý byl také obsah smlouvy, i když mi dodavatelé nejdříve nabídli různé možnosti, v závěru byla smlouva jiná.

 • Změna dodavatele – mezi nejčastější ušetření na energiích je změna současného dodavatele. Od stávajícího dodavatele přesně víte, jaká je vaše spotřeba a kolik za ni platíte, srovnat si nabídky ostatních dodavatelů je již maličkost.
 • Více smluv – někteří dodavatelé nabízí svým klientům slevu, pokud si u nich sjednají více než jednu smlouvu, většinou se jedná o kombinaci elektřiny a plynu.
 • Online sjednání – osobně dávám přednost osobnímu jednání, to je ovšem věc názoru každého spotřebitele. Někteří raději využijí online sjednání, která bývá výhodná především při změně tarifní sazby, s čímž na pobočku nemusíte jezdit. Přes e-mail zažádáte o formulář, který následně vyplníte, podepíšete a zašlete zpět.
 • Pravidelné kontroly smlouvy – když jsem si našla dodavatele, dostala jsem výhodnou nabídku na služby, které poskytují. Jedná se o gesto, které dodavatelům zajistí, že od nich klient neodejde. Po roce od začátku smlouvy jsem si zašla na pobočku znovu, abych se informovala o cenách. S paní jsem musela sjednat novou smlouvu, abych měla ceny opět výhodnější.
 • Kontrola teplot v místnosti – když jsem se přestěhovala do bytu, bylo všude nastavené topení na 23 °C v každé místnosti, což mi přišlo zcela zbytečné. V obývacím pokoji, kde většina tráví nejvíce času, jsem si nastavila teplotu na 20 °C, nemusela jsem být příliš oblečená, ale zároveň mi nebyla zima. V ostatním místnostech jsem si teplotu nechala nižší, převážně na chodbě. V koupelně je pochopitelné, že musí být teploty vyšší, není ale nutné vytápět prostor celý den na 24 °C, obzvláště pokud nemáte místnost spojenou s toaletou, do koupelny se tak během dne podíváte jen minimálně. Výhodnější bývá vytápět prostor jen chvilku předtím, než se půjdete vysprchovat, máte tak jistotu tepla, ale také nízké spotřeby, je-li vás více členů v domácnosti, pokuste se sprchovat postupně, aby teplo v místnosti vydrželo.
 • Sprchování – každý milovník vany jistě ocení, když si večer může odpočinout v plné horké vaně. Přemýšleli jste ale někdy o tom, kolik vody proteče do celé vany každý den? S každou vanou platíte dvakrát – vodu a plyn při zahřívání vody.
 • Mytí nádobí – nádobí je vhodnější mít v napuštěném dřevu, máte tam mnohem menší spotřebu, než kdybyste vše myli pod tekoucí vodou. Ve větších domácnostech je vhodné uvažovat o myčce.
 • Rozsvícená světla po celém bytě – osobně dávám přednost přírodnímu světlu, ale i tak jsem se často přistihla, že mám rozsvícená světla od chodby přes kuchyň až po obývák. Někdy se prostě stane, aniž by to člověk uhlídal. Důležité je také hlídat úsporné osvětlení, které vám za čas může ušetřit až v řádu tisíc korun.
 • Zateplení – pokud stavíte vlastní dům, určitě se dobře zaměřte na izolaci a zateplení, převážně okolo oken a balkonových dveří.
 • Volný prostor okolo radiátorů – rozestavění nábytku v místnosti je důležitou součástí šetření za energie. Každý zakrytý radiátor znamená topit zcela zbytečně.
 • Úsporné spotřebiče – dražší energetické spotřebiče sice znamenají větší počáteční investici, do budoucna se však tato investice vyplatí, neboť se vám peníze za ušetřenou energii vrátí zpět.
 • Dodavatel x majitel – na trhu je mnoho dodavatelů, kteří se navzájem předhánějí, aby jejich ceny přilákali mnohem více klientů. Je však ještě jedna možnost, která zajistí nízkou cenu, a nemusíte se hádat o každou korunu. Kromě dodavatelů, kteří jsou pouhý zprostředkovatelé, můžete odebírat energie přímo od majitelů, ušetříte si tak marži, kterou si každý dodavatel přirazí.

Rada na závěr

Najít si vhodného dodavatele energií bývá dost komplikované, zatímco zákazníci si přejí nízké ceny za všechny služby, poskytovatelé chtějí na svých službách vydělat. Ceny jednotlivých dodavatelů můžete zjistit i z pohodlí vašeho domova. Online porovnávač tarifomat.cz/ vám zajistí přesný přehled nad dodavateli a jejich cenami. Při výběru se také zaměřujte na poskytovatele, kteří mají pobočku v blízkosti vašeho bydliště, v případě nutnosti tak máte jistotu, že si vše můžete vyřídit osobně přímo na místě.

35 replies to Ceny energií v roce 2021

 1. U dodavatele mám smlouvu na dobu neurčitou, takže to budu asi řešit v průběhu, ale co jsem zatím viděl výhledově, tak ceny na burze klesají, tak doufám, že to začnou vnímat i nějak dodavatelé a zlevní, na současné ceny co mám u Comfort energy si nestěžuji, ale když si vzpomenu na to jaké ceny byly před lety, tak to bylo daleko příjemnější nejen pro mě ale i mojí peněženku a v téhle době by se to i hodilo.

 2. Já už se o ceny energií takhle s předstihem radši nezajímám, protože pak nad tím akorát přemýšlím a zvažuju, kam zase utéct 😀 Hlavně od té doby, co máme doma klimatizaci od firmy https://www.m-klima.cz/ tak je spotřeba mírně vyšší samozřejmě, takže na faktury za energie už ani nekoukám.

 3. Jo, energie v letošním roce budou ještě docela sranda. Už teď ta situace nevypadá úplně pozitivně. Mám známého, který má doma poměrně vysoký odběr – spíše nadprůměrný – protože pěstuje houby a třeba musel omezit pěstování jedné čínské houby cordyceps, aby si tím nezruinoval celé podnikání. Houba vyžaduje v přírodních podmínkách hodně světla. Jinak k těm rozsvíceným světlům… Pocházím z rodinného domu s dostatkem přírodního světla. Po odstěhování se od rodičů jsem byl strašně ve stresu z toho, že pořád svítím. Ale třeba bytové domy občas moc jiných možností nemají. Zvlášť, když máte okna na severozápad jako já a bydlíte ve vysoké zástavbě. To prostě svítíte i v osm hodin ráno v létě, když si nechcete brkat o špičku nosu.

 4. Zrovna já a můj manžílek jsme se před rokem snažili dostat z dluhů. Měli jsme šíleně drahé nedoplatky za elektřinu, a tak nám tchýně půjčila nemalé peníze na rekonstrukce baráčku. Na webu https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/uspory/ jsme použili kalkučku úspor za vytápění, protože jsme věděli, že právě tyto náklady budeme moci rapidně snížit po koupi nového tepelného čerpadla.

 5. My nedávno museli bohužel zase řešit zdražování energií. Hledala jsem různě na internetu, jak se tomu vyhnout a narazila jsem na tento super web: https://www.cerstvezpravy.cz/. Tam se dá najít snad úplně všechno. Je to totiž web, který shromažďuje nové články ze všech možných aktivních českých webů. Tam jsem se dočetla, že snad jedinou účinnou cestou, jak se vyhnout zdražování je: ZMĚNIT DODAVALETE…

  • Je to tak, jako můžete zkusit ještě u svýho dodavatele vyhádat lepší tarif, ale já jsem s tím neuspěla, tak jsem přešla k levnějšímu comfortu, kde teď platím míň.

 6. No páni!! Tak to muselo dát práce. My jsme sehnali nějaké peníze na https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/ tepelná čerpadla teprve nedávno. Manžílek domů přinesl výplatu ve výši 280 tisíc korun.. to bylo něco. Tolik peněz jsem neměla ani nikdy na účtě a on to dostal za jeden měsíc. Je to panečku pak manažer. Ale přijde mi, že toho teda moc neví :)) Hlavně že prachy má – spokojenost.

 7. No vybavujeme teď v práci novou kuchyň, tak samozřejmě energie řešíme taky. Veškeré vybavení jsme nakoupili v A+++ variaci a ještě jsme k tomu pořídili jídelní sety, aby byli zaměstnanci spokojení. Tak uvidíme, nějaký energetický rozpočet na to máme, ale při těch pohyblivých cenách energií je to stejně jen hodně orientační. 😉 Naštěstí máme na střeše soláry, takže i tak nás to vyjde o hodně levněji než při klasickém odběru ze sítě.

 8. Koukala jsem na https://www.cerstvezpravy.cz a tam psali, že letos se má zařadit mimořádně asi 5 miliard korun do dotací na solární panely. Přemýšleli jsme s manžílkem doma, že bychom si jeden panel taky pořídili na střechu. Člověk bude mít dobrý pocit, že něco dělá pro přírodu a ještě ušetří korunky.

  • Zdravím, přemýšlíte o úspoře na zbytečném placení peněz za elektřinu a raději je investujete do solární energie, ze které jak sama píšete máte jistou dlouhodobou úsporu financí a také uděláte něco pro přírodu? Ozvěte se a můžeme spolu probrat jak vám takové solární panely mohou pomoci. Je správné jít touhle cestou k lepšímu.

   Jiří

 9. Dobrý večer, děkuji za moc zajímavý článek! Já sama se dost zajímám, kolik za energie platím. A to hlavně v naší rodinné firmě, tam jsou ty náklady opravdu pořádné. Stejně tak se zajímám o to, kolik vyprodukuji odpadu. S tím mi pomáhá tato firma: https://ecoservis.eu/rocniho-hlaseni-o-produkci-a-nakladani-s-odpady-za-rok-2021-podane-v-roce-2022/. Stačilo zadat do vyhledávače: Roční hlášení o produkci opadu 2021 nebo rok 2022 a vyskočila na mě tato firma.

 10. Tak to je mazec co? To aby člověk přemýšlel nad tím, jak a kde pořád ušetřit. V celém baráku už máme LEDky, tak doufám, že aspoň tohle trochu pomůže. Přemýšlela jsem i nad jinými spotřebiči. Hlavně nad těmi, kteří toho sežerou nejvíc a jsou celou dobu puštěné. Přečetla jsem si o tom poměrně zajímavý https://www.vybavdomacnost.cz/clanky/podle-ceho-vybrat-novou-lednici-a-jak-je-to-s-energetickymi-stitky/ článek. Možná bychom se měli všichni zamyslet nad tím, jak té naší modro zelené planetce pomoci,než z ní bude planeta oranžová.

 11. Nedávno jsme rekonstruovali byt a měla jsem z toho opravdu strach. Dělaly se celé nové elektro rozvody takže nám přibyly zásuvky a měla jsem strach z toho kolik pak následně budeme platit za elektřinu aby nám to kdoví jak nestouplo. Naštěstí spolupráce s elektrikář Praha- 8 byla skvělá a naše účty zůstaly při zemi.

 12. když je tu řeč o cenách energií, určitě na to má aji vliv, jak člověk otevírá okna, jestli si nechává teplo pod peřinou s povlečením , a celkově jak hospodářsky přemýšlí. otevřené dveře by se daly taky říct. kolik takovéto ,,žití“ může ušetřit? Nedělali jste si někdo nějaký průzkum? Díky

  • Průzkum jsem si nedělal, ale samozřejmě hlavně v zimě chce větrat rozumně, aby se netopilo, jak se říká pánubohu do oken. Ono se tím pak určitě taky něco ušetří kór teďka jak se bude zdražovat, tak si myslím, že si to víc lidí bude hlídat, my jsme si sice fixovali lepší cenu u bohemky, ale to neznamená, že se ze mě hnedka stane marnotratník a přestanu na to myslet.

 13. Vzhledem k tomu, že podnikám, tak to neustálé zvyšování cen energií pečlivě sleduji. Musím se přiznat, že mě to dost děsí. Moje firma se během posledních několika let dost rozrostla. Díky tomu mám právě i větší spotřebu energie. Další věc, která mě ale děsí snad ještě o něco víc je množství odpadu, které vyprodukujeme. Letos to poprvé překročilo hranici 100 tun, takže budu muset podávat roční hlášení o produkci odpadu za rok 2021. Vůbec nevím jak se něco takového dělá, takže to asi raději na někom nechám. Třeba na https://www.rocnihlaseni.cz/rocni-hlaseni-o-produkci-a-nakladani-s-odpady-dle-noveho-zakona-o-odpadech/

 14. Musím se přiznat, také jsem přemýšlel, že si na dům dám pár solárních panelů, ale to bylo před pár lety a teďka na to už nemám zas tolik peněz. Je tedy pravda, že teďka toho trochu, no.. hodně lituju, kvůli těm cenám energie, ale zas až tak strašný to není. Mě nejvíce bere moje 3d tiskárna z https://eshop.sharplayers.cz/.

 15. Energie opravdu šíleně zdražují. Bohužel jsme byli u Bohemia Energy , takže nás čekalo dlouhé papírování spojené s přechodem k někomu jinému. Aktuálně platíme opravdu vysoké zálohy, takže se snažíme šetřit, jak to jde. Po večerech si už radši svítíme jen svíčkami, abychom zbytečně nespotřebovávali elektřinu. Zároveň se snažíme maximálně využívat levný proud. Doufám, že to pomůže.

 16. Zdravím, děkuji za zajímavé tipy. Z aktuálních cen energií jsme dost nešťastní, takže se snažíme hledat cesty, jak alespoň trochu ušetřit. Většinu času se tak snažíme například prát nebo pouštět myčku na levný proud. Samozřejmě si dáváme pozor na to, abychom vždy zhasínali osvětlení, ale i tak máme strach, že to nebude stačit.

 17. Dobrý den, moc děkuji za zajímavý článek. My se také doma snažíme šetřit, kde se dá. Kamarád nám doporučil, že bychom se v zimě měli zaměřit hlavně na tepelnou izolaci, se kterou je možné ušetřit i stovky korun měsíčně. Proto jsme si k nám domů zavolali odborníka, který nám poradil, jak celou situaci řešit a navrhl nám výměnu starých oken za novější.

 18. Také si všímám, že ceny energií postupně rostou, a tak jsem se rozhodl už před pár měsíci zasáhnout. Vsadil jsem hlavně na nové technologie, které sice stojí nemalé peníze, ale investice do nich se vám za pár let vrátí. V chytré domácnosti tak mám vše od běžných žárovek, klimatizace, žaluzií až po zavlažovací systém.

 19. V současnosti jsme s manželkou dost nešťastní z rostoucích cen energií. Ještě před dvěma roky mi přátelé říkali, že je skvělý nápad investovat do elektrického kotle, ale bohužel nepočítali jsme s tím, že bude cena elektřiny extrémně vysoká. Naštěstí jsme vložili i peníze do krbové obestavby, takže můžeme topit i takovým způsobem.

 20. Také jsem koukal na cenu energií a její růst. Tento rok jsme si chtěli pořídit na zahradu pergolu s automatickou střechou, ale asi raději počkáme. Bohužel většinu věcí mám na zahradě na elektřinu včetně filtrace v zahradním jezírkuči zavlažování. Nevíte kolik to může tak žrát? Jde mi o to, abych se pak nedivil až přijde faktura.

 21. No, já mám takovou menší firmu a abych pravdu řekl, ty ceny energií mě dost začínají děsit. Za poslední dva roky už jsem pár krizí přečkal, ale pokud teď ještě přijde ta energetická, tak to už asi mé podnikání nerozchodí. Právě z této obavy jsem si pro jistotu uzavřel pojištění pro firmy kdyby se něco stalo, tak aby alespoň mí zaměstnanci nepřišli zkrátka.

 22. Ceny energií jsou asi to nejhorší, co mě mohlo teď potkat. Nemáme zrovna nejvyrovnanější rozpočet, takže se snažím hledat cesty, jak alespoň trochu ušetřit. Naštěstí mi kamarád poradil designové krby, se kterými to alespoň trochu jde. Navíc dřevo je zatím levnější, takže se pokusím letos na zimu opravdu pořádně připravit.

 23. Ty rostoucí ceny energií mě opravdu děsí, takže se snažíme šetřit, jak se dá. Největší problém pro nás představuje zahrada, kde jsme měli běžně zavlažovací systém. To ale už nepůjde, takže budeme muset vsadit na zatravňovací dlaždice, které snad udrží potřebnou vlhkost a nebudeme muset už plýtvat energii na zavlažování.

 24. Kvůli těm zvýšeným cenám energií nám už dnes majitel oznámil, že nás bohužel v říjnu bude čekat stěhování kanceláře, jelikož se objevila nějaká firma, která dokáže přistoupit na podmínky zvýšeného nájmu i v době té nezkrotitelné inflace. To bych teda chtěla vidět co za odvětví je schopno si pronajmout metr za 750 Kč.

 25. Musím uznat, že mě ceny energií opravdu překvapují. Nečekal jsem, že by mohly být až tak vysoké, takže se teď snažím narychlo, jako většina lidí, shánět alternativní způsob vytápění. Prozatím jsem investoval do těsnění celého domu, takže už skoro žádné teplo neuniká. Stále ale ani taková úspora pro mě není dostatečná.

 26. V loni jsme si pořídili topení do podlahy, takže jsme potřebovali nové podlahy do celého domu, ale hledali jsme prověřené podlahářství, které by nám vyšlo vstříc a vyhovělo naším požadavkům na nové podlahy. Chtěli jsme mít hlavně kvalitní podlahy, díky kterým můžeme uspořit energie, které se bohužel stále zdražují.

 27. Ceny energií nás opravdu pořádně překvapily, takže se snažíme hledat cesty, jak můžeme ušetřit, kde se dá. Kamarádka mi například doporučila plachty na bazén, se kterými se dá voda v bazénu ohřát skoro stejně jako, když se využívá klasické vytápění. Počítáme, že jenom s tímhle opatřením ušetříme alespoň pár stovek korun.

 28. S manželem jsme se rozhodli zrekonstruovat komíny a kamarád nám poradil nerezové komíny, se kterými má sám kladnou zkušenost. Jelikož letí ceny energií stále vzhůru, chtěli jsme i my začít vytápět náš dům dřevem. Na novou tepelnou sezónu máme již nové komíny a můžeme vytápět levněji jelikož v loni jsme vytápěli plynem, a to již nechceme.

 29. Udělat dnes krok vedle co se týče energií je velmi jednoduché. Proto by mělo být podle mě nasazeno plno dobrovolníků a měli by chodit po domácnostech.. Třeba k nám přišel soused s tím, jestli si i s ním nechceme koupit kapkovou závlahu, že prý když objednáme hromadně, tak dostaneme i nějaký dárek. A to je krásné gesto. Takhle by se měli chovat všichni.

 30. Alespoň já jsem teďka díky mé rekonstrukce bytu Praha trochu ušetřil na topení. Sice asi bude trvat dlouho, než se mi to vrátí, ale i tak to byl do budoucna myslím si, že dobrý krok. Teďka jen ještě někam hodit solární panely a mám vyhráno.

 31. Divím se že lidé ještě ke zbohatnutí v dnešním světě nevyužívají kryptoměnovou směnárnu. Vždyť ten svět kryptoměn je tak strašně moc vzrušující. Tam se dají udělat obrovské peníze za několik málo dnů. Slyšela jsem ale také o lidech, kteří slušně prodělali no.

 32. Když se na vás tak dívám a vidím kolik máte všichni peněz že neřešíte ani ceny energií na příští roky, tak bych měla otázku. A to sice zaujaly vás investice do půjček a nebo jedete v něčem jiném typu prodej nelegálních drog a nebo směna kryptoměn které se používají pro kriminální účely?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *