Co tvoří cenu elektřiny pro domácnost

Rate this post

„Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud..“zpívá pan Svěrák ve své písni Elektrický valčík. Ano, určitě to byla pro každou domácnost neskutečná radost, když se mohlo doma rozsvítit, byl konec tmy a přišel nový začátek světla. Ale po pravdě, jak se asi šťastné rodiny tvářily po roce, kdy jim přišlo první vyúčtování, tuším, že mnohým zamrzl usměv na rtech.

 

V tomto článku zkusíme zjistit, kde se bere elektřina, kterou už dnes považujeme za nedílnou součást našich životů, komu za ní platíme a jestli by se dalo trošku ušetřit.

Kde se elektřina bere

Elektřina se vyrábí v elektrárně, to je přikvapení, že? Z každé elektrárny vedou dráty, odborně se říká přenosová soustava, ta elektřinu vede mezi distributory. Distributoři jsou v České republice tři každý v jiné části republiky, pronajímají si přenosovou soustavu od společnosti ČEPS, a.s., která ji vlastní. Také se starají, aby elektrická energie proudila do našich domácností bez výpadků a v pravidelných dodávkách. Tito distributoři jsou tedy daní, podle území, kde se nacházíme a na rozdíl od dodavatele elektřiny (obchodníka) si je nemůžeme vybrat.

Co tvoří cenu elektrické energie

Cena, kterou platíme za elektřinu je tvořena podle požadavku Energetického zákona. Každá domácnost musí platit za použití energetické sítě a za vlastní odebranou elektřinu („silová elektřina“). Kolik bude stát silová elektřina určuje také zákon a cena se odvíjí od situace na trhu s elektřinou.

elektřina

Na internetových stránkách společnosti ČEZ, která je distributorem i dodavatelem elektřiny zjišťujeme, že výše uvedené dvě platby se ještě dále rozdělují na dílčí části.

Tyto dílčí časti jsou:

  • Platba za silovou elektřinu ( platba za vlastní odebranou elektřinu) ta se skládá z pevné ceny za měsíc a cenou za odebranou megawatthodinu (MWh).
  • Regulované platy za dopravu elektřiny jejich výši každoročně stanovuje Energetický regulační úřad, tvoří je měsíční platba za příkon jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe před elektroměrem. Tato částka se platí každý měsíc bez ohledu na spotřebovanou energii. Regulovanou platbou je cena za dopravenou MWh. Ještě musíme platit tzv. Cenu systémových služeb, zjednodušeně jsou to náklady elektráren, které pracují jako záložní zdroje. Cenu na podporu výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů, cenu za činnost zúčtování Operátora trhu s elektřinou.
  • Daň z elektřiny odvádí každý dodavatel za všechny své zákazníky, takže aspoň tady o starost míň.

Právě jsme zjistili, že cena elektřiny se skládá z položek, které jsou prostě dané a jejich výši se nám nepodaří ovlivnit, a pak tu máme složky, které ovlivnit můžeme. Jak tedy ušetřit?

Vysoký a nízký tarif

Moje babička tomu říká „noční a denní proud“ určitě jste se s tím někdy setkali. V podstatě jsou to dvě různé ceny za elektřinu, kterou domácnost odebere. Fígl je v tom zapínat spotřebiče v určitou denní dobu, kdy máme nízký tarif a platíme tedy míň. Takové tarify je nutné si sjednat s dodavatelem, vyplatí se hlavně vlastníkům energeticky náročnějších spotřebičů.

Jistič

Výše v článku jsme si uvedli, že platíme každý měsíc za příkon jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe. Pokud chceme ušetřit můžeme se poradit s elektrikářem, zda máme skutečně vhodný jistič a popřípadě jej vyměnit a tím platit méně. Čím nižší je hodnota jističe tím více ušetříte. Ale pozor také to znamená, že máte doba energeticky nenáročně spotřebiče a váš jistič jednoduše utáhne celou domácnost. Určitě nikdo nechce nahazovat pojistky, pokaždé když pustíte myčku nádobí a rychlovaznou konvici ve stejnou chvíli.

Energeticky nenáročné spotřebiče

Určitě ušetří nějakou tu korunku. Dnes se takové spotřebiče označují energetickými třídami, kdy A+ je nejlepší a G označuje nejhorší, tedy energeticky nejnáročnější.

Vhodný dodavatel

Na internetu najdete tuto kalkulačku, které vám pomůže s výběrem toho nejlepšího dodavatele – na našem trhu je jich dost, takže si konkurují a nabízejí výhodnější ceny za své služby.

Naše chování

Pokud se naučíme vytahovat spotřebiče ze zásuvky, prát jen když se pračka či myčka skutečně naplní, přestaneme péct bůček v troubě pozvolna 3 hodiny, nebudeme zapínat ten velký mrazák v předsíni a skladovat tam hromady potravin pro případ, že by přišla válka, jistě se mnohým při ročním vyúčtování za elektrickou energii vykouzlí úsměv od ucha k uchu a třeba bude i nějaký ten přeplatek.

10 replies to Co tvoří cenu elektřiny pro domácnost

  1. My používáme elektřinu na všechno – na topení, vaření a samozřejmě svícení. Poslední dva roky jsme měli velké nedoplatky, tak jsem pátral, jak je to možné a zjistil jsem, že nám stoupla cena za topení. Pátral jsem dál a přišel jsem na to, že nám domu hodně táhne okny, tak jsem je hned na jaře vyhodil a objednal nová plastová okna z Pramos https://www.pramos.cz/okna/plastova-okna/ a světe div se, cena za topení nám zase klesla, takže už platíme zase jako dřív.

  2. Od té doby, co jsme přešli pod Bohemia energy, tak šetříme několik stovek korun měsíčně. Už jsem se s manžílkem koukala na čalouněné postele na https://www.luceda.cz/calounene-postele-2/. Jakmile nám přijde výplata, objednám asi něco nového. Je to zase náklad okolo deseti tisíc korun, to mi ukápne slza při pohledu na účet. Už to vidím.

  3. No, u nás velká část padne na vytápění, protože máme doma bohužel elektrický kotel. Další věc je, že dům nemáme zrovna dvakrát dobře izolovaný. Nedávno jsem někde četl, že z hlediska izolace jsou prý velice dobré venkovní rolety do oken. Koukal jsem ale, že je to taky pěkně drahé. Myslíte, že by podobný efekt (tedy izolační) mohly mít například i vnitřní žaluzie?

  4. My toto teď v poslední době hodně řešíme. U nás ale byl teda problém spíš vysoká cena plynu, kterým jsme doma ještě donedávna vytápěli. Naštěstí jsem ale zjistil, že se dnes pořád dají získat dotace na tepelná čerpadla, viz https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/dotace/ takže jsem nakonec šel právě do tepelného čerpadla. Myslím si, že ta úspora bude tuto zimu obrovská.

  5. No, musím se přiznat, že my doma z těch cen energií máme celkově docela velký strach. Doma to snad ještě nějak utáhneme, ale například manžel teď zvažuje založení s.r.o. a přemýšlí spíš nad tím, jestli podnikání neodložit na nějakou přívětivější dobu. Co si budeme povídat, ta dnešní mu do karet moc nehraje.

    • Nevím teda v čem se chystá váš manžel podnikat, ale já osobně bych s tím určitě počkala. Ona by se mu nakonec také nemusela vyhnout likvidace s.r.o. a procházet si takovým procesem není nic jednoduchého. Věřte mi, sama jsem si tím před časem prošla. Znovu by se mi tím procházet nechtělo.

  6. Právě ceny elekřiny teď hodně řešíme u nás ve firmě. Myslím si ale, že takto to mají teď všechny firmy. Naše výroba teď přešla do takového úsporného režimu. Snad se to na účtech nějak projeví. Ještě štěstí, že jsem do naší výroby začátkem tohoto roku koupil nové šroubové kompresory, které jsou oproti těm starým energeticky relativně nenáročné. Myslím si, že to na to také bude mít svůj vliv.

  7. Velký problém budou v tomhle ohledu elektromobily. Já jsem fakt rád, že jsem ještě před pár lety za relativně normální peníze pořídil vůz Dacie, který mi snad vydrží až do důchodu. Ale představa toho, že ze sítě každý den nabíjím elektromobil (nebo ne každý den, ale prostě několikrát týdně), tak to se mi fakt ježí vlasy na hlavě.

  8. Nám končí fixace elektřiny v říjnu a mám fakt hrůzu z toho, kolik pak budeme za elektřinu platit. Sice ji využíváme jen na ohřev vody, svícení a vaření, ale stejně jí spotřebujeme hodně. Nedokážu si představit tu částku, kdybychom měli elektřinou i topit. Už dávno se nám vrátila investice do akumulačních kamen . Díky nim máme topení levné a doma pořád krásné teplo od nahřáté nádrže 🙂 . Topení dřevem je navíc mnohem ekologičtější 🙂 .

  9. Podle mě taky velkou část toho všeho tvoří to, o čem s vámi jsou dodavatelé elektřiny ochotni jednat. Ze zkušenosti vím, že licitovat se dá fakt o lecčem. Ale samozřejmě to chce mít trochu ten švuňk a umět to. Není to o tom přijít a říct si, že dám maximálně to a to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *