Elimon – recenze, diskuze, zkušenosti

4.7/5 - (24 votes)

Jistě jste si mohli všimnout, že v posledních letech u nás začalo působit velké množství firem, které se zabývají energetikou. Mezi ně patří i česká společnost ELIMON a. s., založená v roce 2004 jako dodavatelská firma pro zprostředkování dodávek elektřiny a plynu. Od té doby se rozrostla, a dnes dodává energii mnoha domácnostem, úřadům i firmám. Ve svém oboru pracuje nyní již se třemi komoditami – elektřinou, plynem a uhlím. Jedná se ovšem pouze o dodavatelskou společnost, ne přímo o distributora, aby nedošlo k omylu.

Nejvíce zákazníku zajímá přirozeně cena. Pokud se podíváme na asi nejžádanější část nabídky, elektřinu, pak zjistíme, že cena pro zákazníka se skládá ze dvou částí – první část je daná platnými zákony, a je ovlivněna podmínkami, které kolem zákazníka panují. Tedy do jaké distribuční oblasti patří (ČEZ Distribuce, E.ON Distibuce, PREdistribuce), a jaký je jeho hlavní jistič. Tato první část ceny je pak u všech dodavatelů stejná. Druhou částí je to, co si připočte k ceně dodavatel za zprostředkování. Výsledná cena se však odvíjí od mnoha faktorů. ELIMON totiž nabízí také produktové balíčky s různou mírou zvýhodnění (pro majitele průkazu ZTP, nebo pro zákazníky, odebírající i další komodity). Od produktů se také odvíjí délka smlouvy. Pokud byste si chtěli cenu vypočítat, pak naleznete na internetových stránkách tuto kalkulačku cen, která vám pomůže zjistit, kolik by vás elektřina od tohoto dodavatele stála. Po zadání příslušných údajů, mezi které patří typ odběru, hodnota jističe, nebo distributor, se vám zobrazí odpovídající cena.

Podobné je to u plynu. I zde záleží, na území kterého z distributorů zákazník spadá (E.ON Distribuce, Pražská plynárenská, RWE GasNet), a případně také podle výše roční rezervované kapacity. Druhá část pak opět závisí na nabídce dodavatele. I zde nabízí ELIMON různé produktové balíčky jako u elektřiny, které mohou vyhovět mnoha klientům a přinést jim určité zvýhodnění. Patří mezi ně také produkt, který nabízí zvýhodnění při dodávkách plynu těm, kdo berou od ELIMONu i elektřinu, a naopak. Také tady je možné využít online kalkulačku cen, která funguje stejně jako u elektřiny, pouze vstupní udaje jsou jiné.

Třetí komoditou je uhlí. S tím podniká ELIMON od roku 2006, a těží z produkce společností Severní energetická a. s. a Severočeských dolů a. s., od kterých pak palivo posílá dále k zákazníkům. Jedná se však spíše o vedlejší komoditu. Nabízeno je hnědé uhlí z Mostecka a Bílinska, které však nemá takovou výhřevnost ani kvalitu, jako třeba ostravské černé uhlí. Prodáváno je ve formě kostek, ořechů, nebo jako brikety. Dodávky jsou pak možné nákladním autem, ale i po železnici ve vagónech ČD (záleží na domluvě se zákazníkem a také na množství zakoupeného uhlí). Podle těchto faktorů (jaký druh uhlí, jaký typ dopravy, jaké množství..) se pak vypočítává i výsledná cena. Také k tomu je možné využít poměrně přehledné a sympaticky vypadající internetové stránky.

Společnost se již na první pohled snaží působit otevřeně a inzerovat svůj korektní postoj k zákazníkům a snahu o oboustranně přínosné a slušné jednání. Tento dojem podpoří jistě také její stránka (kterou můžete otevřít pod odkazem výše), na které se dá velmi rychle zorientovat, a kde naleznete široké spektrum klientské podpory. Kromě toho, že v kolonce „o nás“ najdete ke stažení množství dokumentů, které mohou být velmi podstatné, a také nejčastější dotazy (jejichž pročtením můžete ušetřit čas svůj i zaměstnanců firmy), objevíte také řadu velmi užitečných kontaktů. Velmi praktické jsou také návody, které vám poradí a krok za krokem pomohou při řešení nejrůznějších problémů, změnou jističe počínaje, přes vytvoření nového připojení, nebo změnu dodavatele až ukončení smlouvy. V případě, že by vám nic z toho nepomohlo, je můžete využít zákaznickou linku, nebo napsat e-mail, ve kterém stručně shrnete svůj problém, a pokud opravdu nespěcháte, počkáte na odpověď, která přijde nejpozději během několika dní.

elimon logo

Nevýhodou ELIMONu může být, z pohledu zákazníků, že má pouze dvě pobočky, a sice v Ústí nad Labem na Solvayově ulici a v Praze na Heyrovského náměstí. Klienti kupříkladu z Moravy mají tedy ztíženou situaci, pokud něco potřebují vyřídit osobně. Společnosti může také škodit, že není mezi lidmi tolik známá, jako jiní dodavatelé (pokud mohu mluvit za sebe, donedávna jsem neměl ani tušení, že fungují na českém trhu již skoro dvanáct let). Je to způsobeno tím, že pouze minimálně investuje do reklamy, nemá přílišné ambice, co se týče růstu na trhu, a zásadně odmítá podomní prodej. S jejími agenty se tedy u svých domovních dveří nepotkáte. Na druhou stranu, přestože se hůře dostává do povědomí veřejnosti, právě to, že se nesnižuje k těmto praktikám ji zlepšuje mezi lidmi jméno. Rozhodně nepatří mezi největší společnosti na trhu, na druhou stranu to může být do jisté míry také výhoda a právě proto si může dovolit osobnější přístup ke klientům.

Pokud jde o názory lidí, kteří odebírají energii právě od společnosti ELIMON, pak mezi nimi převládá spokojenost, alespoň podle toho, jak reagují na diskuzních fórech a nebo v recenzích. Prošel jsem hodně názorů, a nesetkal jsem se s nikým, kdo by sděloval špatnou zkušenost (snad jen jedna paní, které se zdálo, že jí informace o zvýšení cen přišla příliš pozdě). Většina zákazníků naopak oceňovala příjemné a otevřené jednání, široký zákaznický servis a osobní přístup. Mnozí z nich si také pochvalovali velmi solidní podmínky, které ELIMON nastavil, především zcela jasné a korektní smlouvy bez právnických kliček, totální absenci skrytých poplatků, o kterých by nebyli předem informováni a také včasnou informovanost o změnách ceníků. Navíc v porovnání s dalšími dodavateli, jako je třeba Bohemia Energy, nebo Centropol, jsou ceny průměrně o něco nižší (na první pohled většinou ne o tolik, ale z dlouhodobého hlediska řada lidí opravdu ušetří). Výhodou, kterou nemá každý dodavatel, jsou také balíčky, které mohou přinést dlouhodobé zvýhodnění některých klientů. Zřejmě se jim tedy daří plnit hesla, která si vytyčili, a která mají v názvu – Energie bez skrytých poplatků, Levná energie, Individuální přístup, Možnost smluv na dobu neurčitou, Odměna za věrnost a Náležitosti, se kterými vám rádi pomohou.

Kdybychom tedy v závěru měli shrnout výhody, pak mezi ně jistě patří garance korektního jednání, slušnost a otevřenost ke klientům, ochota jim pomoci s problémy a zákaznická podpora celkově, stejně jako výhodná cenová nabídka a možnost podílet se na vypracování kalkulace, která pro vás bude nejvýhodnější. Stejně tak je jistě velkým kladem spolehlivost a velmi přehledné webové stránky s dostatkem informací. Naopak proti tomu se dá postavit nedostatečné množství poboček, malá informovanost veřejnosti kvůli absenci dostatečné reklamy a také do jisté míry to, že společnost není až tak velká, aby byla v případě nutnosti schopna konkurovat větším. Někde mezi tím by pak stálo ELIMONem dodávané uhlí, které je sice levné, avšak rozhodně méně výhřevné a kvalitní než jiné černé uhlí. I přesto však u zákazníků jasně převažují klady.

6 replies to Elimon – recenze, diskuze, zkušenosti

  1. Poměrně zajímavý dodavatel. Myslíte, že by s vámi vyřešil i dotace na fotovoltaické elektrárny a solární panely? Chystáme se příští rok přejít na tento zdroj energie, tak si říkáme, že bychom rádi dodavatele, který by s námi právě toto vyřešil. 😉 Nebo doporučíte nějakého jiného, který by odpovídal našim požadavkům? 🙂

  2. Elimon byla ta nejhorší volba.Nekomunikují, nevrací přeplatky,nedokáží řádně spočítat spotřebu takže vás i ošidí.Nikdy více s Elimonem.

    • Svatá pravda.Moje zkušenost obdobná.Nedokázali nastavit zálohy a přeplatek 36000 jsem z nich páčil skrze právníky.

  3. Mě nereagovali ani na telefony ani na emaily celé 2 měsíce.Když jsem začala vyhrožovat právníkama tak se uráčili.Odešla jsem.Neměla jsem na ně nervy.

  4. Jako dlouholetému zákazníkovi mě vyšli vstříc a automaticky mě bez mého vědomí prodloužili smlouvu a rok za tu nejhorší možnou cenu:) Nikdy více!!!

  5. Měla jsem fixaci s jejich Svěží 24 a to do 2.11.2023. V listopadu 2022 mi napsali, ze mam fixaci, že se mě zdražování netýká. V prosinci 2022, že cena se zvedla a bohužel, i když mám fixaci, tak cena je na ceně zastropované!! zvedli zálohy a cenu. no ty jejich keci na strámkách
    u Svěží 24, že garance ceny po dobu 24 měsíců neplatí!!!! takže pozor na to , co podepisujete!!!!hledám nového dodavatele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *